Kuusi uutta peliä tulossa PSVR -laitteelle – mukana mm. Doom 3 VR Kommentit pois päältä artikkelissa Kuusi uutta peliä tulossa PSVR -laitteelle – mukana mm. Doom 3 VR

Doom 3 VR

Sony on ilmoittanut julkaisevansa kuusi uutta peliä PSVR -laitteelleen. Luvassa on Doom 3 VR, After the Fall, I Expect You To Die 2, Fracked, Song in the Smoke sekä Zenith: The Last City.

Doom 3 VR on alunperin vuonna 2004 ilmestyneen pelin VR-versio, joka sisältää myös pelin molemmat lisäosat. Peli on suunniteltu erityisesti PSVR:n Aim -ohjaimelle. Peli ilmestyy maaliskuun 29. päivä.

After The Fall on puolestaan Vertigo Gamesin jatko-osa VR-zombiepelille Arizona Sunshine. Tämän co-op räiskinnän piti ilmestyä jo viime vuoden puolella PSVR:lle ja PC:lle, mutta sen julkaisua jouduttiin viivästyttämään koronaviruksen aiheuttamien ongelmien vuoksi.

I Expect You to Die 2: The Spy and The Liar on jatkoa suositulle virtuaaliselle pakohuonepelille, joka ilmestyi vuonna 2016. Luvassa on jälleen agenttimaista pulmanratkontaa, uusia tehtäviä sekä vastustajia.

Fracked on uusi peli suositun kajakkiräiskintä Phantom: Covert Ops -pelin suunnittelijalta nDreamsiltä. Kajakin sijaan pelaajat pääsevät laskettelemaan, kiipeilemään ja vaijeriliukumaan vastustajia vastaan.

Song in the Smoke on puolestaan selviytymispeli, jossa pelaajien täytyy rakentaa tavaroita, metsästää ja etsiä resursseja mystisessä maailmassa.

Zenith: The Last City on animehenkinen MMO-roolipeli, joka joukkahoitettiin viime vuoden puolella. Pelissä pelaajat kiipeilevät ja lentävät ympäri futuristista pelimaailmaa.

Sony paljasti -konsolille saapuvan uuden version -laseista aiemmin tänä vuonna. Myös laitteen uusista ohjaimista on saatu ensimmäisiä maistiaisia.

Uusi Control Resonant rankaisee sivutehtävien ohittamisesta ja palkitsee uteliaisuudesta Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Control Resonant rankaisee sivutehtävien ohittamisesta ja palkitsee uteliaisuudesta

paljasti uusia yksityiskohtia tulevasta -toimintaseikkailusta, ja tällä kertaa huomion keskipisteessä on tutkiminen. Kehittäjien mukaan tavoitteena on saada pelaajat poikkeamaan päätarinalta ja löytämään maailman salaisuuksia omatoimisesti.

Ensimmäisessä Controlissa moni keskittyi vain päätarinaan ja sivutehtävät jäivät kokonaan huomaamatta. Resonantissa tähän halutaan muutos. Pääkenttäsuunnittelija Anne-Marie Grönroosin mukaan studio haluaa pelaajien eksyvän maailmaan hyvällä tavalla. Taidejohtaja Elmeri Raitanen puolestaan vitsaili, että tavoitteena on jopa pakottaa pelaajat pitämään hauskaa.

Suurin muutos nähdään ympäristössä. Suljettujen toimistokäytävien sijaan tapahtamat sijoittuvat yliluonnollisesti vääristyneeseen Manhattaniin, jonka eri alueet ovat aiempaa avoimempia ja tunnistettavampia. Kaupungista löytyy suuria maamerkkejä, jotka näkyvät kauas ja houkuttelevat tutkimaan ympäristöä. Remedy uskoo, että tällaiset nähtävyydet herättävät pelaajien uteliaisuuden luonnollisemmin kuin ensimmäisen pelin sisätiloissa.

Vaikka maailma on avoimempi, kaikkea ei jätetä pelaajan oman suunnistuksen varaan. Pelissä nähdään myös erillisiä lineaarisia alueita, joita kehittäjät kutsuvat ”luolastoiksi”. Näissä keskitytään vahvemmin tarinaan ilman jatkuvia sivupolkuja ja häiriötekijöitä. Ratkaisun tarkoitus on tarjota sopivaa vaihtelua avoimen maailman tutkimiselle.

Remedy korostaa, ettei Manhattan ole pelkästään vihamielinen painajainen. Kaupunki voi näyttää jopa houkuttelevalta ja turvalliselta, kunnes pinnan alta paljastuu jotain selittämätöntä ja vaarallista. Juuri tämä ristiriita tavallisen ja yliluonnollisen välillä on studion mukaan yksi pelin tärkeimmistä tunnelmatekijöistä.

Control Resonant julkaistaan 24. syyskuuta 2026 5:lle, Xbox Series X|S:lle ja :lle. Jos Remedy onnistuu tavoitteessaan, pelaajat eivät välttämättä aina muista seurata päätarinaa, mutta juuri sitä kehittäjät näyttävät toivovankin.

Onko Sony kääntämässä selkänsä maailman suurimmalle PC-yleisölle? Kommentit pois päältä artikkelissa Onko Sony kääntämässä selkänsä maailman suurimmalle PC-yleisölle?

Sonyn viimeaikaiset viestit ovat herättäneet huolta -pelaajien keskuudessa. Yhtiön kerrotaan harkitsevan muutosta strategiaansa, jossa -yksinoikeuspelejä on tuotu myöhemmin PC:lle. Päätös voisi kuitenkin vaikuttaa paljon laajemmin kuin vain tietokonepelaajiin, erityisesti Kiinassa.

Analytiikkayhtiö Alinea Insightsin mukaan peräti 42 prosenttia -pelin PC-myynnistä tuli Kiinasta, joka oli pelin suurin markkina-alue Steamissa. Myös on menestynyt erityisen hyvin kiinalaisten pelaajien keskuudessa. Tämä ei ole yllättävää, sillä konsolipelaaminen ei ole koskaan saavuttanut Kiinassa samanlaista suosiota kuin PC- ja mobiilipelaaminen osittain maan tiukkojen tuontirajoitusten vuoksi.

Jos vähentäisi PC-julkaisujaan ja yrittäisi houkutella pelaajia ostamaan -konsolin pelatakseen tulevia hittipelejä, se voisi samalla menettää miljoonia potentiaalisia asiakkaita Kiinassa. Steamissa yksinkertaistettu kiina on toiseksi käytetyin kieli englannin jälkeen, mikä kertoo markkinan valtavasta koosta.

Mielenkiintoista kyllä, PC-julkaisut eivät näyttäisi syövän PlayStation-version myyntiä. Alinean mukaan Death Stranding 2 saavutti parhaat kahden viikon myyntilukunsa PlayStationilla juuri PC-julkaisun jälkeen. Samankaltainen ilmiö nähtiin myös Stellar Bladen kohdalla, jonka -myynti kasvoi samaan aikaan PC-version julkaisun kanssa.

Tämä saattaa olla merkittävä viesti Sonylle. Vaikka PC-julkaisut eivät välttämättä saa kaikkia ostamaan PlayStationia, ne näyttävät kasvattavan pelien näkyvyyttä ja tavoittavan valtavia yleisöjä erityisesti Kiinassa. Jos Sony todella perääntyy PC-strategiastaan, se ei ehkä menetä vain tietokonepelaajia, vaan myös yhden maailman tärkeimmistä pelimarkkinoista.