Kuusi uutta peliä tulossa PSVR -laitteelle – mukana mm. Doom 3 VR Kommentit pois päältä artikkelissa Kuusi uutta peliä tulossa PSVR -laitteelle – mukana mm. Doom 3 VR

Doom 3 VR

Sony on ilmoittanut julkaisevansa kuusi uutta peliä PSVR -laitteelleen. Luvassa on Doom 3 VR, After the Fall, I Expect You To Die 2, Fracked, Song in the Smoke sekä Zenith: The Last City.

Doom 3 VR on alunperin vuonna 2004 ilmestyneen pelin VR-versio, joka sisältää myös pelin molemmat lisäosat. Peli on suunniteltu erityisesti PSVR:n Aim -ohjaimelle. Peli ilmestyy maaliskuun 29. päivä.

After The Fall on puolestaan Vertigo Gamesin jatko-osa VR-zombiepelille Arizona Sunshine. Tämän co-op räiskinnän piti ilmestyä jo viime vuoden puolella PSVR:lle ja PC:lle, mutta sen julkaisua jouduttiin viivästyttämään koronaviruksen aiheuttamien ongelmien vuoksi.

I Expect You to Die 2: The Spy and The Liar on jatkoa suositulle virtuaaliselle pakohuonepelille, joka ilmestyi vuonna 2016. Luvassa on jälleen agenttimaista pulmanratkontaa, uusia tehtäviä sekä vastustajia.

Fracked on uusi peli suositun kajakkiräiskintä Phantom: Covert Ops -pelin suunnittelijalta nDreamsiltä. Kajakin sijaan pelaajat pääsevät laskettelemaan, kiipeilemään ja vaijeriliukumaan vastustajia vastaan.

Song in the Smoke on puolestaan selviytymispeli, jossa pelaajien täytyy rakentaa tavaroita, metsästää ja etsiä resursseja mystisessä maailmassa.

Zenith: The Last City on animehenkinen MMO-roolipeli, joka joukkahoitettiin viime vuoden puolella. Pelissä pelaajat kiipeilevät ja lentävät ympäri futuristista pelimaailmaa.

Sony paljasti -konsolille saapuvan uuden version -laseista aiemmin tänä vuonna. Myös laitteen uusista ohjaimista on saatu ensimmäisiä maistiaisia.

Witcher 4 saapuu 2028, mutta sitä ennen Geralt palaa uudessa lisäosassa Kommentit pois päältä artikkelissa Witcher 4 saapuu 2028, mutta sitä ennen Geralt palaa uudessa lisäosassa

on vahvistanut, että pitkään odotettu tähtää vuoden 2028 julkaisuun. Tarkkaa julkaisupäivää ei vielä kerrottu, mutta tieto antaa viimein odottaville noitureille jotain konkreettista kalenteriin merkittäväksi. Peliä ei kuitenkaan nähdä Gamescom 2026 -tapahtumassa.

CD Projekt Redin toimitusjohtaja Michał Nowakowski kertoo, että pelin parissa työskentelee yli 500 kehittäjää. Kyseessä on yhtiön mukaan sen tähän asti kunnianhimoisin peli, jossa luvataan valtava avoin maailma, vauhdikasta toimintaa ja syvällinen tarina. Pääosassa nähdään tällä kertaa Ciri, joka aloittaa uuden Witcher-saagan.

Ennen The Witcher 4:ää pelaajat pääsevät kuitenkin vielä kerran Geraltin saappaisiin. julkaistaan vuonna 2027 , ja Xbox Series X|S. Laajennus tarjoaa uuden Geraltin tähdittämän seikkailun ja toimii samalla eräänlaisena siltana kohti tulevaa Witcher-saagaa.

Songs of the Pastin luvataan olevan kokoluokaltaan Blood and Wine -laajennuksen kaltainen, ja mukana on myös uusia Gwent-kortteja. Geraltin mystinen uusi miekka näyttää puolestaan olevan tärkeässä roolissa tarinassa. CD Projektilla on siis vielä yksi annos vanhaa kunnon Geraltia tarjolla ja sen jälkeen katseet kääntyvät Ciriin.

Jos CD Projekt onnistuu suunnitelmissaan julkaista uusi Witcher-trilogia kuuden vuoden sisällä, aikataulu voisi tarkoittaa :ttä vuonna 2031 ja vuonna 2034. Toisin sanoen odotettavaa riittää pitkäksi aikaa. CD Projektin viesti faneille onkin yksinkertainen: antakaa tiimin tehdä rauhassa. No, ainakin nyt tiedämme, kuinka kauan rauhaa pitäisi kestää.

Modern Warfare 4:n betat alkavat perjantaina – näin pääset mukaan Kommentit pois päältä artikkelissa Modern Warfare 4:n betat alkavat perjantaina – näin pääset mukaan

:n ensimmäinen suljettu betaviikonloppu alkaa perjantaina 21. elokuuta. Early Access -beta käynnistyy Suomen aikaa kello 21.00 ja jatkuu tiistaihin 25. elokuuta asti.

Suljettuun betaan pääsee helpoiten ennakkotilaamalla pelin, jolloin saa tarvittavan koodin. Koodeja jaetaan myös Call of Duty: NEXT -tapahtuman yhteydessä.

Ensimmäisellä viikonlopulla testattavana on useita moninpelikarttoja ja pelimuotoja sekä kampanjan Entrenched-tehtävä. Mukana on esimerkiksi Team Deathmatch, Domination, Hardpoint, Search & Destroy ja uusi Kill Block -tila.

Avoin beta alkaa 28. elokuuta ja tuo mukanaan muun muassa uuden Warzone-kartan sekä lisää sisältöä.

Modern Warfare 4 julkaistaan kokonaisuudessaan 23. lokakuuta :lle, :lle, Xbox Series X|S:lle ja :lle. PS4 ja Xbox One jäävät tällä kertaa kokonaan ulkopuolelle.