Kyberuhat kasvavat e-urheilussa: Olympialaisiin nouseva laji houkuttelee rikollisia Kommentit pois päältä artikkelissa Kyberuhat kasvavat e-urheilussa: Olympialaisiin nouseva laji houkuttelee rikollisia

E-urheilu on noussut valtavaan suosioon viime vuosina, ja lajin virallistaminen olympialaisiin vuodelle 2025 on vahvistanut sen asemaa entisestään. Suosion kasvun myötä myös kyberrikollisten kiinnostus e-urheilua kohtaan on kasvanut, ja turnauksia vastaan tehdyt hyökkäykset uhkaavat lajin uskottavuutta sekä taloudellista tulevaisuutta.

Videopeliteollisuuden arvo on noussut ennennäkemättömiin lukemiin, ja sen odotetaan saavuttavan 455 miljardin dollarin liikevaihdon vuonna 2024. Samaan aikaan kun rahaa liikkuu valtavasti, ovat myös kyberrikolliset lisänneet iskujaan. Tapausten määrä kasvaa jatkuvasti, ja yhä useampi e-urheiluturnaus on joutunut hyökkäysten kohteeksi.

Esimerkiksi Capcom, CD PROJEKT RED ja Electronic Arts ovat kokeneet kiristyshaittaohjelmahyökkäyksiä, jotka ovat aiheuttaneet miljoonien dollarien tappiot. Myös suosittu GTA VI -peli joutui kyberhyökkäyksen kohteeksi, kun hakkeri yritti kiristää pelin kehittäjiä. Kyberhyökkäysten kustannukset eivät rajoitu vain rahallisiin menetyksiin, vaan ne voivat myös vahingoittaa yritysten mainetta ja johtaa asiakkaiden luottamuksen menettämiseen.

E-urheilu erityisen haavoittuva

E-urheilussa kyberhyökkäykset voivat ilmetä monin eri tavoin. DDoS-hyökkäykset (Distributed Denial of Service) ovat yleisiä ja voivat keskeyttää turnauksia ja suoratoistoja. Tällainen hyökkäys kohdistui tänä vuonna LoL Champions Korea (LCK) -turnaukseen ja tunnettuun T1-joukkueeseen, aiheuttaen otteluiden siirtoja ja suuria taloudellisia menetyksiä.

Pelaajien pelitilit ovat myös alttiina hyökkäyksille, jotka voivat johtaa henkilökohtaisten tietojen ja arvokkaiden pelinsisäisten esineiden menettämiseen. Lisäksi huijaukset ja vilppi ovat yleisiä, kun hakkerit käyttävät laittomia ohjelmistoja saadakseen etua turnauksissa. Esimerkiksi Apex Legends -turnauksessa tapahtunut hyökkäys johti kahden tunnetun striimaajan maineen kyseenalaistamiseen.

Varautuminen on avainasemassa

Kyberturvallisuus on kriittinen tekijä e-urheilun menestykselle. Turnausjärjestäjien, joukkueiden ja pelaajien on panostettava ennaltaehkäiseviin toimenpiteisiin, kuten DDoS-suojauksiin ja säännölliseen koulutukseen. Lisäksi pelaajien on varmistettava tilinsä vahvoilla salasanoilla ja kaksivaiheisella todennuksella.

”Hyökkäysten lisääntyessä on välttämätöntä, että kaikki toimijat ottavat kyberturvallisuuden vakavasti,” sanoo Check Point Software Technologiesin Suomen ja Baltian maajohtaja Viivi Tynjälä. ”Vain riittävä suojautuminen varmistaa, että e-urheilu voi jatkaa kasvuaan turvallisesti kohti olympialaisia, houkutellen samalla faneja, ei rikollisia.”

Vinkkejä suojautumiseen

  1. Keskitä resurssit ennaltaehkäiseviin toimenpiteisiin, erityisesti DDoS-hyökkäysten torjumiseen.
  2. Kouluta henkilöstöä ja pelaajia jatkuvasti uusista kyberuhista ja turvakäytännöistä.
  3. Ole erityisen valppaana loma-aikoina, jolloin organisaatioiden reagointikyky voi olla heikompi.
  4. Suojaa viestintäkanavat ja varmista tietojen säännöllinen varmuuskopiointi.
  5. Käytä vahvoja salasanoja ja ota käyttöön kaksivaiheinen todennus kaikilla tileillä.

E-urheilun ja sen tuomien mahdollisuuksien kasvaessa, myös uhkien torjuminen nousee entistä tärkeämpään rooliin. Tämä varautuminen on avainasemassa, kun e-urheilu valmistautuu ottamaan paikkansa olympialaisissa.

CES 2026 on tykitellyt mitä uskomattomempia uutuuksia – rullautuvia näyttöjä, tekoälyä ja jopa aivokäyriä Kommentit pois päältä artikkelissa CES 2026 on tykitellyt mitä uskomattomempia uutuuksia – rullautuvia näyttöjä, tekoälyä ja jopa aivokäyriä

CES 2026 on virallisesti käynnissä Las Vegasissa, ja tuttuun tapaan messut tarjoavat sekä oikeasti kiinnostavaa tekniikkaa että ideoita, jotka näyttävät siltä kuin ne olisi keksitty myöhään yöllä kahvikupin ääressä. Tapahtuma jatkuu 9. tammikuuta asti, mutta jo nyt nähty kertoo, että luvassa on vähintäänkin värikäs teknologinen vuosi.

Yksi messujen puhutuimmista laitteista on Lenovon konseptimallinen peliläppäri, jossa rullautuva OLED-näyttö venyy tavallisesta 16:9-kuvasuhteesta ultralaajaan 21:9- tai jopa 24:9-muotoon. Ajatus on täydellinen isoihin roolipeleihin, vaikka kyseessä onkin vielä prototyyppi. Jos tämä joskus päätyy kauppoihin, hintalappu tuskin jää vaatimattomaksi.

Lenovo toi myös hyviä uutisia käsipelaajille: Legion Go 2 saa vihdoin SteamOS-version. Windows 11:n kanssa kipuillut laite muuttuu näin selvästi pelikäyttöön sopivammaksi, tosin hieman korkeammalla hinnalla. SteamOS-malli maksaa noin 1 100 euroa, kun Windows-versio on ollut lähempänä 1 010 euroa.

Myös muut valmistajat pistivät parastaan. Nvidia esitteli DLSS 4.5 -tekniikan, joka pystyy luomaan jopa viisi tekoälyn generoimaa ruutua yhtä oikeasti renderöityä kuvaa kohti. AMD puolestaan hioi jo valmiiksi erinomaista Ryzen 7 -peliprosessoriaan hieman nopeammaksi, ja Intel ilmoitti kehittävänsä kokonaan omaa prosessoria käsikonsoleihin. Kilpailu käy kuumana, ja se on pelaajien kannalta aina hyvä asia.

Ehkä erikoisimmasta päästä olivat Razerin AI-painotteiset konseptit ja HyperX:n ja Neurablen aivoaaltoja mittaava pelikuulokemalli, joka lupaa auttaa keskittymään kilpailupeleissä. CES 2026 näyttää jälleen, että peliteknologia ei ole vain tehokkaampia numeroita, joskus se on myös kysymys siitä uskalletaanko mennä hieman yli.

Hyviä uutisia suomalaisesta pelimaailmasta Kommentit pois päältä artikkelissa Hyviä uutisia suomalaisesta pelimaailmasta

Suomalainen peliala on aloittanut vuoden 2026 vauhdikkaasti. Joulukuussa julkaistiin useita uusia pelejä, päivityksiä jo olemassa oleviin peleihin ja ennakkoversioita tulevista teoksista. Remedy ja Housemarque herättivät odotuksia jatko-osillaan, Crowdsorsa keräsi kiitosta innovatiivisesta mobiilipelistään ja pelialan kasvihuonekaasupäästöt selvitettiin ensimmäistä kertaa.

Uusien julkaisujen kirjo oli laaja. Destroyer Burger vei pelaajat pikaruokaravintoloiden kiireisiin, Phobos Down haastoi tieteisseikkailuissa ja Grave Regrets yhdisti visual novel -tyyliä, kauhua ja dekkaria. Hill Climb Racing sai verkkoselaimessa uuden Lite-version, ja Gladio Mori lupaa syksyllä 2026 gladiaattoritaistelua niin PC:llä kuin konsoleillakin. Lisäksi My Winter Car -simulaatio toi suomalaisen talven ja autonkorjauksen haasteet pelaajien näytöille.

Crowdsorsa palkittiin Paras luontoteko -palkinnolla ja julkaisi uuden mobiilipelin, jolla Vantaan asukkaat voivat raportoida turvattomia paikkoja. Hyväksytyistä havainnoista saa euron per havainto, enintään 10 euroa päivässä. Pelin tavoitteena on tehdä kaupunkialueista turvallisempia ja samalla kannustaa pelaamaan hyvällä asialla.

Suomen peliala otti myös merkittävän askeleen vastuullisuudessa. Neogames julkaisi ensimmäistä kertaa toimialan kasvihuonekaasupäästöt. Arvioiden mukaan vuonna 2024 suomalaiset pelit ja pelialan toiminta tuottivat yhteensä 190 000 hiilidioksidiekvivalenttitonnia, joista yli 91 prosenttia oli epäsuoria päästöjä.

Joulukuun lopussa Helsingissä järjestettiin myös ensimmäinen Finnish Game Industry DEI Summit, jossa keskusteltiin monimuotoisuudesta, tasa-arvosta ja työyhteisöjen vastuullisuudesta. Visionist juhli 25-vuotista taivaltaan pelialan viestinnässä, samalla kun maailma muisti Max Paynen ja ensimmäisen Xboxin syntymän vuonna 2001.

Suomalainen peliala näyttää siis edelleen elinvoimaiselta, monipuoliselta ja täynnä innovaatioita olit sitten pelaaja, kehittäjä tai muuten pelimaailmasta kiinnostunut.