Kyberuhat kasvavat e-urheilussa: Olympialaisiin nouseva laji houkuttelee rikollisia Kommentit pois päältä artikkelissa Kyberuhat kasvavat e-urheilussa: Olympialaisiin nouseva laji houkuttelee rikollisia

E-urheilu on noussut valtavaan suosioon viime vuosina, ja lajin virallistaminen olympialaisiin vuodelle 2025 on vahvistanut sen asemaa entisestään. Suosion kasvun myötä myös kyberrikollisten kiinnostus e-urheilua kohtaan on kasvanut, ja turnauksia vastaan tehdyt hyökkäykset uhkaavat lajin uskottavuutta sekä taloudellista tulevaisuutta.

Videopeliteollisuuden arvo on noussut ennennäkemättömiin lukemiin, ja sen odotetaan saavuttavan 455 miljardin dollarin liikevaihdon vuonna 2024. Samaan aikaan kun rahaa liikkuu valtavasti, ovat myös kyberrikolliset lisänneet iskujaan. Tapausten määrä kasvaa jatkuvasti, ja yhä useampi e-urheiluturnaus on joutunut hyökkäysten kohteeksi.

Esimerkiksi Capcom, CD PROJEKT RED ja Electronic Arts ovat kokeneet kiristyshaittaohjelmahyökkäyksiä, jotka ovat aiheuttaneet miljoonien dollarien tappiot. Myös suosittu GTA VI -peli joutui kyberhyökkäyksen kohteeksi, kun hakkeri yritti kiristää pelin kehittäjiä. Kyberhyökkäysten kustannukset eivät rajoitu vain rahallisiin menetyksiin, vaan ne voivat myös vahingoittaa yritysten mainetta ja johtaa asiakkaiden luottamuksen menettämiseen.

E-urheilu erityisen haavoittuva

E-urheilussa kyberhyökkäykset voivat ilmetä monin eri tavoin. DDoS-hyökkäykset (Distributed Denial of Service) ovat yleisiä ja voivat keskeyttää turnauksia ja suoratoistoja. Tällainen hyökkäys kohdistui tänä vuonna LoL Champions Korea (LCK) -turnaukseen ja tunnettuun T1-joukkueeseen, aiheuttaen otteluiden siirtoja ja suuria taloudellisia menetyksiä.

Pelaajien pelitilit ovat myös alttiina hyökkäyksille, jotka voivat johtaa henkilökohtaisten tietojen ja arvokkaiden pelinsisäisten esineiden menettämiseen. Lisäksi huijaukset ja vilppi ovat yleisiä, kun hakkerit käyttävät laittomia ohjelmistoja saadakseen etua turnauksissa. Esimerkiksi Apex Legends -turnauksessa tapahtunut hyökkäys johti kahden tunnetun striimaajan maineen kyseenalaistamiseen.

Varautuminen on avainasemassa

Kyberturvallisuus on kriittinen tekijä e-urheilun menestykselle. Turnausjärjestäjien, joukkueiden ja pelaajien on panostettava ennaltaehkäiseviin toimenpiteisiin, kuten DDoS-suojauksiin ja säännölliseen koulutukseen. Lisäksi pelaajien on varmistettava tilinsä vahvoilla salasanoilla ja kaksivaiheisella todennuksella.

”Hyökkäysten lisääntyessä on välttämätöntä, että kaikki toimijat ottavat kyberturvallisuuden vakavasti,” sanoo Check Point Software Technologiesin Suomen ja Baltian maajohtaja Viivi Tynjälä. ”Vain riittävä suojautuminen varmistaa, että e-urheilu voi jatkaa kasvuaan turvallisesti kohti olympialaisia, houkutellen samalla faneja, ei rikollisia.”

Vinkkejä suojautumiseen

  1. Keskitä resurssit ennaltaehkäiseviin toimenpiteisiin, erityisesti DDoS-hyökkäysten torjumiseen.
  2. Kouluta henkilöstöä ja pelaajia jatkuvasti uusista kyberuhista ja turvakäytännöistä.
  3. Ole erityisen valppaana loma-aikoina, jolloin organisaatioiden reagointikyky voi olla heikompi.
  4. Suojaa viestintäkanavat ja varmista tietojen säännöllinen varmuuskopiointi.
  5. Käytä vahvoja salasanoja ja ota käyttöön kaksivaiheinen todennus kaikilla tileillä.

E-urheilun ja sen tuomien mahdollisuuksien kasvaessa, myös uhkien torjuminen nousee entistä tärkeämpään rooliin. Tämä varautuminen on avainasemassa, kun e-urheilu valmistautuu ottamaan paikkansa olympialaisissa.

Tulevan NHL 27 -jääkiekkopelin soundtrack paljastettiin Kommentit pois päältä artikkelissa Tulevan NHL 27 -jääkiekkopelin soundtrack paljastettiin

Syyskuussa julkaistavan -jääkiekkopelin soundtrack on paljastettu. Tämän vuoden musiikkikattaus sisältää runsaasti rockia ja hard rockia sekä hieman raskaampaakin materiaalia.

Metallipuolen kenties kiinnostavin valinta on Panteran ”Puck Off (Dallas Stars Theme)”. Kappale syntyi alun perin NHL-seura Dallas Starsin tunnuskappaleeksi, ja nyt se päätyy mukaan myös NHL 27:n soundtrackille.

Rockklassikoita edustavat muun muassa KISSin ”Rock And Roll All Nite”, Mötley Crüen ”Kickstart My Heart” ja Nickelbackin ”Burn It To The Ground”. Mukana ovat lisäksi esimerkiksi Bush, The Offspring, The Used, Wolfmother, The Black Keys ja Blur.

NHL 27:n soundtrack:

  • Andrew W.K. – ”Party Hard”
  • Antoine Becks – ”Hey!”
  • Bad Apple – ”Slapshot”
  • The Black Keys – ”Gold On The Ceiling”
  • Blasterjaxx & Timmy Trumpet – ”N**co”
  • Blur – ”Song 2”
  • Bush – ”Machinehead”
  • Bvrnout – ”Power Bite”
  • Daryl Hall & John Oates – ”You Make My Dreams (Come True)”
  • Dimitri Vegas & Like Mike vs. Ummet Ozcan – ”The Hum”
  • DJ Khaled – ”All I Do Is Win”
  • The Fratellis – ”Chelsea Dagger”
  • Fred Coury – ”Power Ride 22”
  • The Gaslight Anthem – ”Howl”
  • The Isley Brothers – ”Shout”
  • Jeremy Boyer – ”When The Blues Go Marching In”
  • Joe Satriani – ”Crowd Chant”
  • Kernkraft 400 – ”Zombie Nation” (Stadium Chant Remix)
  • KISS – ”Rock And Roll All Nite”
  • Locksley – ”The Whip”
  • MAKJ & Timmy Trumpet – ”Party Till We Die”
  • Monster Truck – ”Righteous Smoke”
  • Mötley Crüe – ”Kickstart My Heart”
  • Nickelback – ”Burn It To The Ground”
  • The Offspring – ”Coming For You”
  • Öwnboss & Selva – ”Panthers Pulse”
  • Panic! At The Disco – ”Vegas Lights”
  • Pantera – ”Puck Off (Dallas Stars Theme)”
  • Petey Pablo – ”Rise Up”
  • The Phantoms – ”Gonna Celebrate”
  • Pitbull – ”Don’t Stop The Party”
  • Planet Funk – ”Chase The Sun”
  • Scooter – ”Maria (I Like It Loud)”
  • Simple Minds – ”Don’t You (Forget About Me)”
  • Tim McGraw – ”I Like It, I Love It”
  • The Urge – ”The Blues Have The Urge Goal Song (Let’s Go Blues)”
  • The Used – ”Pretty Handsome Awkward”
  • Wolfmother – ”The Joker And The Thief”

NHL 27 julkaistaan 11. syyskuuta :lle sekä |S:lle.

Kehuttu RoboCop: Rogue City nyt hurjassa alennuksessa – lähtee alle vitosella Kommentit pois päältä artikkelissa Kehuttu RoboCop: Rogue City nyt hurjassa alennuksessa – lähtee alle vitosella

RoboCop: RogueCity

Jos RoboCopin paluu videopelien maailmaan on jäänyt kokematta, nyt olisi aika kaivaa Auto-9 esiin. on nimittäin parhaillaan Steamissä peräti 90 prosentin alennuksessa.

Normaalisti 39,99 euroa maksava peli irtoaa tällä hetkellä vain 3,99 eurolla. Tarjous on voimassa 5. syyskuuta asti.

Vuonna 2023 julkaistu ensimmäisen persoonan toimintapeli sijoittuu -elokuvien toisen ja kolmannen osan väliin. Pelaaja pääsee tietenkin itse metallisaappaisiin, ja meno on juuri sitä mitä RoboCopilta sopii odottaakin: rikollisten kurmuuttamista, Auto-9:n laulattamista ja Old Detroitin katujen puhdistamista.

Mukana on myös tutkimista, kuulusteluja ja pelaajan omiin päätöksiin perustuvia tehtäviä. Ja mikä parasta, Peter Weller palasi RoboCopin ääneksi, joten ainakin yksi asia on tehty kunnolla.

Steamissä peli on kerännyt peräti 27 925 arviota, joista valtaosa on erittäin myönteisiä. Myös viimeaikaiset arviot ovat samalla linjalla.