Kyberuhat kasvavat e-urheilussa: Olympialaisiin nouseva laji houkuttelee rikollisia Kommentit pois päältä artikkelissa Kyberuhat kasvavat e-urheilussa: Olympialaisiin nouseva laji houkuttelee rikollisia

E-urheilu on noussut valtavaan suosioon viime vuosina, ja lajin virallistaminen olympialaisiin vuodelle 2025 on vahvistanut sen asemaa entisestään. Suosion kasvun myötä myös kyberrikollisten kiinnostus e-urheilua kohtaan on kasvanut, ja turnauksia vastaan tehdyt hyökkäykset uhkaavat lajin uskottavuutta sekä taloudellista tulevaisuutta.

Videopeliteollisuuden arvo on noussut ennennäkemättömiin lukemiin, ja sen odotetaan saavuttavan 455 miljardin dollarin liikevaihdon vuonna 2024. Samaan aikaan kun rahaa liikkuu valtavasti, ovat myös kyberrikolliset lisänneet iskujaan. Tapausten määrä kasvaa jatkuvasti, ja yhä useampi e-urheiluturnaus on joutunut hyökkäysten kohteeksi.

Esimerkiksi Capcom, CD PROJEKT RED ja Electronic Arts ovat kokeneet kiristyshaittaohjelmahyökkäyksiä, jotka ovat aiheuttaneet miljoonien dollarien tappiot. Myös suosittu GTA VI -peli joutui kyberhyökkäyksen kohteeksi, kun hakkeri yritti kiristää pelin kehittäjiä. Kyberhyökkäysten kustannukset eivät rajoitu vain rahallisiin menetyksiin, vaan ne voivat myös vahingoittaa yritysten mainetta ja johtaa asiakkaiden luottamuksen menettämiseen.

E-urheilu erityisen haavoittuva

E-urheilussa kyberhyökkäykset voivat ilmetä monin eri tavoin. DDoS-hyökkäykset (Distributed Denial of Service) ovat yleisiä ja voivat keskeyttää turnauksia ja suoratoistoja. Tällainen hyökkäys kohdistui tänä vuonna LoL Champions Korea (LCK) -turnaukseen ja tunnettuun T1-joukkueeseen, aiheuttaen otteluiden siirtoja ja suuria taloudellisia menetyksiä.

Pelaajien pelitilit ovat myös alttiina hyökkäyksille, jotka voivat johtaa henkilökohtaisten tietojen ja arvokkaiden pelinsisäisten esineiden menettämiseen. Lisäksi huijaukset ja vilppi ovat yleisiä, kun hakkerit käyttävät laittomia ohjelmistoja saadakseen etua turnauksissa. Esimerkiksi Apex Legends -turnauksessa tapahtunut hyökkäys johti kahden tunnetun striimaajan maineen kyseenalaistamiseen.

Varautuminen on avainasemassa

Kyberturvallisuus on kriittinen tekijä e-urheilun menestykselle. Turnausjärjestäjien, joukkueiden ja pelaajien on panostettava ennaltaehkäiseviin toimenpiteisiin, kuten DDoS-suojauksiin ja säännölliseen koulutukseen. Lisäksi pelaajien on varmistettava tilinsä vahvoilla salasanoilla ja kaksivaiheisella todennuksella.

”Hyökkäysten lisääntyessä on välttämätöntä, että kaikki toimijat ottavat kyberturvallisuuden vakavasti,” sanoo Check Point Software Technologiesin Suomen ja Baltian maajohtaja Viivi Tynjälä. ”Vain riittävä suojautuminen varmistaa, että e-urheilu voi jatkaa kasvuaan turvallisesti kohti olympialaisia, houkutellen samalla faneja, ei rikollisia.”

Vinkkejä suojautumiseen

  1. Keskitä resurssit ennaltaehkäiseviin toimenpiteisiin, erityisesti DDoS-hyökkäysten torjumiseen.
  2. Kouluta henkilöstöä ja pelaajia jatkuvasti uusista kyberuhista ja turvakäytännöistä.
  3. Ole erityisen valppaana loma-aikoina, jolloin organisaatioiden reagointikyky voi olla heikompi.
  4. Suojaa viestintäkanavat ja varmista tietojen säännöllinen varmuuskopiointi.
  5. Käytä vahvoja salasanoja ja ota käyttöön kaksivaiheinen todennus kaikilla tileillä.

E-urheilun ja sen tuomien mahdollisuuksien kasvaessa, myös uhkien torjuminen nousee entistä tärkeämpään rooliin. Tämä varautuminen on avainasemassa, kun e-urheilu valmistautuu ottamaan paikkansa olympialaisissa.

Sonic, possut ja kuumönkijät: Kotimaisten pelistudioiden kesäkuun julkaisut Kommentit pois päältä artikkelissa Sonic, possut ja kuumönkijät: Kotimaisten pelistudioiden kesäkuun julkaisut

FBC: Firebreak

Suomalaiset pelistudiot ovat julkaisseet kesän kynnyksellä poikkeuksellisen määrän uusia pelejä, päivityksiä ja crossover-tapahtumia. Mukana on kansainvälisiä yhteistyöitä, kuten Sonicin saapuminen Squad Bustersiin, sekä kotimaisia klassikkosarjoja uusissa muodoissa. Lisäksi pienemmät studiot, kuten Redbeak Games, tekevät rohkeita siirtoja uusien peliprojektien parissa. Tässä katsaus ajankohtaisiin peleihin ja ilmiöihin kotimaisessa peliskenessä.

Sonic ja kumppanit kiitävät Squad Bustersiin

ja Sega ovat yhdistäneet voimansa tuodakseen Sonicin, Tailsin ja Knucklesin Squad Busters -peliin. Erikoistapahtuma on käynnissä 8. heinäkuuta asti, ja mukana on muun muassa Green Hill Zone -kartta, klassisia vihollisia sekä pomotaisteluita Eggmania vastaan. Hahmojen kyvyt heijastelevat heidän klassisia ominaisuuksiaan: Sonic kiihdyttää squadin voimat huippuunsa, Tails lentää Cyclonella ja Knuckles kaivaa aarteita maasta.

Pelaajat voivat ansaita rengasvaluuttaa ja avata hahmot pelaamisen kautta. Kyseessä on yksi Supercellin suurimmista crossovereista tähän mennessä.

Inferno Dragon saa oman evoluutionsa Clash Royalessa

Yhdeksän vuoden odotus palkittiin, kun Clash Royalen yksi ikonisimmista korteista, Inferno Dragon, sai vihdoin oman evoluutiomuotonsa. Evoluutiossa lohikäärmeen hyökkäysteho ei enää nollaudu kohteesta toiseen siirryttäessä, vaan kasvaa entisestään.

Julkaisu esiteltiin humoristisella trailerilla, jossa koomikko Ismo Leikola neuvottelee lohikäärmeen puolesta Supercellin pääkonttorilla. Evoluutiokauteen kuuluu useita pelimuotoja ja haasteita, jotka jatkuvat 7. heinäkuuta asti.

Sea of Tranquility – Kuun pinnalla vapaasti ajellen

Sky Trailin uusin peli Sea of Tranquility on lisätty Steamiin ennakkotilattavaksi. Pelaaja ohjastaa kuumönkijää avoimessa maailmassa ja tutkii Kuun arvoituksia tieteisfiktion hengessä. Tarkkaa julkaisupäivää ei ole vielä ilmoitettu, mutta peli on herättänyt kiinnostusta etenkin avaruusseikkailujen ystävien keskuudessa.

LEGO Hill Climb Adventures+ huristelee Apple Arcadessa

Fingersoftin uutuuspeli yhdistää LEGO-maailman ja Hill Climb Racingin tutut fysiikat. LEGO Hill Climb Adventures+ on julkaistu Apple Arcade -palvelussa, ja tarjoaa hupia kaikenikäisille pelaajille, jotka kaipaavat värikkäitä esteitä, hupaisaa vauhtia ja luovia ajoneuvoja LEGO-tyyliin.

FBC: Firebreak – Remedyn uusin kolmen hengen räiskintä

on julkaissut uuden yhteistyöpainotteisen ammuntapelin FBC: Firebreak. Peli sijoittuu Controlin maailmaan ja yhdistää yliluonnolliset ilmiöt ja tiimityön kolme pelaajaa vaativassa toimintaympäristössä. Firebreak tuo Remedyltä täysin uudenlaisen lähestymistavan moninpelaamiseen.

Autogun Heroes laajenee: PC-julkaisu, uusi demo ja paluu mobiiliin

on julkaissut ‑toimintapelin :lle osana Steam Next Festiä. Demo keräsi huomiota tapahtumassa, ja koko peli julkaistiin 18. kesäkuuta. Lisäksi Nitro sai takaisin julkaisuvastuun Autogun Heroes ‑mobiiliversiosta yhteistyön päätyttyä Unityn Supersonicin kanssa. Pelin selainversio on edelleen pelattavissa virallisella verkkosivulla.

Yhtiö on avannut fanituotekaupan ja kehittää parhaillaan uutta, laajemmalle yleisölle suunnattua peliä samaan maailmaan. Brändin ympärille ollaan selvästi rakentamassa laajempaa kokonaisuutta.

Angry Birds Reloaded saa uusia tasoja ja possurooleja

on julkaissut ‑peliin päivityksen, joka sisältää 45 uutta tasoa, uusia asuja linnuille ja mahdollisuuden pelata possuina Egg Hunt ‑tapahtumassa. Uudistukset tuovat vaihtelua klassiseen kaavaan ja antavat syyn palata takaisin slingshotin äärelle.

Oceanhorn: Chronos Dungeon – uusi suunta klassikkoseikkailulle

on julkaissut ‑pelin PC:lle sekö iOS ja Android -laitteille. Uutuus vie sarjan roguelite-luolastoihin ja tarjoaa jopa neljän pelaajan paikallisen yhteistyötilan. Nopeat taistelut, satunnaisesti generoitu sisältö ja kerättävät esineet tuovat uudenlaista virtaa rakastettuun pelisarjaan.

Roguebound Pirates – Redbeakin kunnianhimoisin indie-seikkailu

Redbeak Games on julkaissut trailerin pelistään , joka on kehitetty yksin kehittäjä Tuomas Aurosen toimesta. Kyseessä on merellinen roguelike-peli, jossa yhdistyy alusten kustomointi, ryöstely ja aarteiden etsintä. Julkaisun on määrä tapahtua vuoden 2026 ensimmäisellä neljänneksellä.

Tuomas kertoo soolokehityksen etuna olevan täyden luovuuden ja tehokkaan ajankäytön. Haasteena puolestaan on resurssien rajallisuus ja jatkuvan palautteen puute. Uusi projekti on hänen ensimmäinen 3D-pelinsä, joka tuo mukanaan oppimista ja visuaalista vapautta. Suunta on tarkoituksella uusi – Tuomaksen mukaan saman tekeminen käy nopeasti tylsäksi.