Lady Gaga liittyy mukaan Wednesday-sarjaan – ensimmäinen kuva julkaistu Kommentit pois päältä artikkelissa Lady Gaga liittyy mukaan Wednesday-sarjaan – ensimmäinen kuva julkaistu

Netflixin suosittu Wednesday -sarja saa uuden vahvistuksen, kun Lady Gaga tekee vierailun toisen kauden toisessa osassa. Sarjan virallisella tilillä julkaistiin 1. syyskuuta ensimmäinen kuva Gagasta hahmossaan Rosaline Rotwood, pukeutuneena valkoiseen mekkoon ja olkapäällä mahdollisesti Thingin kaltainen irtiotettu käsi.

Tarkemmat tiedot Rotwoodin roolista ovat vielä hämärän peitossa, mutta huhujen mukaan hän toimii Nevermore Academy -koulussa opettajana. Koska hahmoa ei nähty ensimmäisellä kaudella eikä toisen kauden ensimmäisessä osassa, on mahdollista, että hän on uusi tulokas tai palaamassa kouluun pitkän poissaolon jälkeen.

Gaga ei kuitenkaan pelkästään näyttele, vaan hän myös äänittää alkuperäisen kappaleen The Dead Dance, joka kuullaan sarjassa toisen kauden jälkipuoliskolla. Kappaleesta tehdään myös musiikkivideo, jonka ohjaa itse Tim Burton.

Sarjan tekijät yrittävät toistaa ensimmäisen kauden viraalihittiä, kun TikTokissa levisi Wednesday-tanssivideo. Vaikka toinen kausi ei ole saavuttanut ensimmäisen kauden katsojalukuja, Lady Gagan osallistuminen tuo varmasti lisää huomiota ja nostaa kiinnostusta sarjaa kohtaan.

Toisen kauden ensimmäinen osa on katsottavissa Netflixissä nyt, ja toinen osa julkaistaan 3. syyskuuta.

Sam Fisher palaa ruutuun – Splinter Cell: Deathwatch saapuu Netflixiin Kommentit pois päältä artikkelissa Sam Fisher palaa ruutuun – Splinter Cell: Deathwatch saapuu Netflixiin

Legendaarinen vakooja Sam Fisher on palannut, mutta ei enää nuorena ja kiiltäväkasvoisena, nyt hän on kokenut veteraani, joka asustelee itäisen Euroopan maaseudulla, kunnes kohtalo kutsuu hänet takaisin varjomaailman tehtäviin. Netflixin uusi animaatiosarja Tom Clancy’s Splinter Cell: Deathwatch seuraa vanhentunutta Samia, ja äänenä kuullaan Liev Schreiberiä, joka tuo hahmoon uudenlaista syvyyttä.

Sarjan showrunner on John Wick -elokuvien käsikirjoittaja Derek Kolstad, joka kertoo nähneensä mahdollisuuden tehdä ’Old Man Sam’ -tarina, kunnioittaen samalla Ubisoftin peleistä tuttua lorea. Kolstad vertaa projektia klassisiin ’yksi viimeinen tehtävä’ -trillereihin ja kuvaa tätä omaan näkemykseensä pohjautuvaksi versioiksi, jossa vanha sankari saa viimeisen mahdollisuuden loistaa.

Juoni kuljettaa Samia takaisin toimintaan Fourth Echelonin palvelukseen, kun uusi agentti, Zinnia McKenna, joutuu vaaraan. Yhdessä vanhojen kollegojen kanssa Sam paljastaa Displace Internationalin ja sen johtajien Diana ja Charlien salajuonia, jotka uhkaavat Eurooppaa.

Sarja ammentaa myös vuoden 2005 pelistä Chaos Theory, mutta Kolstad vakuuttaa, että fanit eivät joudu pettymään, muokkaukset ovat pieniä ja kunnioittavat alkuperäistä tarinaa. Lisäksi teema ’vanha soturi digitaalisessa maailmassa’ näkyy hahmojen psykologisessa syvyydessä ja heidän kamppailussaan paikan löytämisestä nykypäivän maailmassa.

Splinter Cell: Deathwatch julkaistaan Netflixissä 14. lokakuuta, ja se lupaa yhdistää perinteisen vakoojakertomuksen, modernin animoinnin ja tuttuja hahmoja uudella tavalla, joka kiinnostaa sekä vanhoja faneja että uusia katsojia.

Daredevil: Born Againin toinen kausi ei välttämättä olekaan sarjan viimeiseksi jäävä Kommentit pois päältä artikkelissa Daredevil: Born Againin toinen kausi ei välttämättä olekaan sarjan viimeiseksi jäävä

Daredevil-tähti Charlie Cox pudotti pommin GalaxyConissa, hän kutsui Disney+:n Daredevil: Born Again -sarjan tulevaa toista kautta viimeiseksi kaudeksi. Sarjan toinen tuotantokausi on määrä julkaista vuonna 2026, ja Coxin mukaan siinä nähdään jotain, mitä alkuperäisissä sarjakuvissa ei ole, eli ainutlaatuista sisältöä juuri tälle sarjalle.

Mutta kaikki ei ole menetetty, sillä Kingpinin roolissa nähtävä Vincent D’Onofrio tarjoaa faneille toivoa. Hän vihjaisi Twitterissä, että kolmas kausi saattaa olla mahdollinen, vaikka mitään ei ole vielä varmistettu.

Born Again oli yksi odotetuimmista Marvelin sarjoista Disney+:ssa, ja Coxin Matt Murdock on fanien suosikki. Ensimmäinen kausi kuitenkin jakoi mielipiteitä, sillä se yhdisteli uusia ideoita alkuperäisestä Netflixin Daredevilista tutun tarinan kanssa.

Toinen kausi tuo mukaan selkeämmän jatkumon Netflixin tapahtumille ja esimerkiksi Krysten Ritterin Jessica Jonesin paluun. Vaikka Cox puhuu kauden olevan viimeinen, D’Onofrion kommentti antaa toivoa, että sarja voi yllättää ja jatkua vielä pidemmälle, riippuen siitä, miten seuraava kausi otetaan vastaan.