Lasagnelle perso Karvinen kaahasi konsoleille ja tietokoneille Kommentit pois päältä artikkelissa Lasagnelle perso Karvinen kaahasi konsoleille ja tietokoneille

Garfield Kart Furious Racing

PAN Visionin jakelema ja Microïdsin julkaisema Garfield Kart Furious Racing on saapunut konsoleille ja PC:lle.

Maailman suosituin oranssi kissa, Karvinen, painaa kaasupolkimen pohjaan ja ajaa pelaajien iloksi omalla vauhdikkaalla ajopelillään. Se tarjoaa jopa kahdeksan pelaajan verkkomoninpelin tai neljän pelaajan jaetun ruudun moninpelin hauskuutta. Nintendo Switch -pelikonsolille tarjolla on kahden pelaajan jaetun ruudun tila ja enintään kahdeksan pelaajan verkkomoninpeli.

Mukana on kolme eri pelitilaa: ison kokonaisuuden tarjoava Grand Prix, yksittäisen radan ajokisat ja aikahaastetila.

Pelkän ajamisen lisäksi mukana on erilaisia erikoisvoimia ja kikkoja, joilla kiusata muita pelaajia tai tehostaa omaa ajoneuvoaan. Lisäksi jokaisella pelihahmolla on omat yksilölliset ajotyylinsä. Myös erilaiset oikoreitit ovat sallittuja tapoja voittaa kisa.

Garfield Kart Furious Racing on saatavilla sekä PlayStation 4-, Xbox One- ja Nintendo Switch -pelikonsoleille että PC:lle.

Pearl Abyss paljasti Crimson Desertin kesän ja syksyn suuret päivityskohteet Kommentit pois päältä artikkelissa Pearl Abyss paljasti Crimson Desertin kesän ja syksyn suuret päivityskohteet

on paljastanut kesän ja alkusyksyn päivityssuunnitelmansa toimintaroolipeli varten. Luvassa on uutta taistelusisältöä, alustojen välinen tallennusten synkronointi, pelattavuusparannuksia sekä ennen kaikkea merkittäviä muutoksia pelin tarinaan ja hahmoihin.

Pelin avoin maailma ja vauhdikas taistelu ovat saaneet paljon kehuja, mutta tarina on ollut pelaajien ja arvostelijoiden silmissä selvä kompastuskivi. Erityisesti päähenkilö Kliff on saanut osakseen kritiikkiä persoonattomuudestaan. Hänen tavastaan vastata lähes kaikkeen yksinkertaisella ”Alright”-tokaisulla on jopa muodostunut yhteisön sisäinen meemi.

Pearl Abyss kertoo nyt hiovansa tarinan keskeisiä kohtauksia, jotta Kliffin matka tuntuisi johdonmukaisemmalta ja kiinnostavammalta. Samalla myös muut pelattavat hahmot, Damiane ja Oongka, saavat enemmän näkyvyyttä ja paremman roolin kokonaisuudessa. Tavoitteena on, että kaikki kolme sankaria pääsevät aidosti valokeilaan.

Päivitykset eivät kuitenkaan rajoitu juoneen. Pelin loppupään sisältöä uudistetaan uusilla haasteilla, linnoitusten puolustamista kehitetään ja palkintoja parannetaan. Lisäksi pelaajat voivat pian jatkaa samoja tallennuksia :llä, PlayStationilla ja Xboxilla alustasta riippumatta.

Ehkä kiinnostavin paljastus liittyy kuitenkin tulevaan lisäsisältöön. Pearl Abyss vahvisti ensimmäisen DLC-laajennuksen olevan työn alla, vaikka yksityiskohtia ei vielä kerrottu. Kehittäjän mukaan kyseessä on merkittävä lisäys pelaajien matkaan. Fanit ovat jo alkaneet spekuloida, voisiko lisäsisältö avata tutkimattomia alueita, joita pelimaailmasta on löydetty mutta joihin ei toistaiseksi pääse käsiksi. Crimson Desert yrittää selvästi nyt tosissaan tehdä tarinastaan yhtä vahvan kuin sen taistelusta.

Halloween-kauhupeli esitteli ikonisen Haddonfieldin pikkukaupungin keskustan Kommentit pois päältä artikkelissa Halloween-kauhupeli esitteli ikonisen Haddonfieldin pikkukaupungin keskustan

Kauhupelien ystäville on luvassa lisää tunnelmaa, kun saa uuden pelialueen. Kehittäjät ja ovat paljastaneet toisen kartan, Haddonfield Town Centerin, joka vie pelaajat suoraan klassisen kauhuelokuvan henkeen.

Uusi kartta esittelee kuvitteellisen Haddonfieldin keskustan, jossa amerikkalainen pikkukaupunki näyttää aluksi rauhalliselta, mutta ei tietenkään kauaa. Mukana on muun muassa paikallinen rautakauppa, pubi, postitoimisto ja jopa hautausmaa, eli kaikki ne paikat, joissa ei yleensä haluaisi kuulla ylimääräisiä askeleita pimeällä.

Kehittäjien mukaan kartta on rakennettu rakkaudella alkuperäisen Halloween-elokuvasarjan inspiroimana. Taustalla on käytetty viitteitä elokuvien kuvauspaikoista, ja niitä on laajennettu kokonaiseksi, elokuvamaiseksi kaupunkimiljööksi. Tavoitteena ei ole vain toimiva pelikenttä, vaan kuin oma pieni kauhuelokuva, jossa pelaajat saavat itse pääroolin.

Taiteellinen johtaja Cole Gray kuvailee uutta karttaa ennen kaikkea immersiiviseksi kokemukseksi, jossa pelaajat eivät vain liiku ympäristössä, vaan elävät sen keskellä. Ajatus on yksinkertainen, jokainen peli voi tuntua omalta slasher-elokuvaltaan, jossa kukaan ei ole turvassa, eikä varsinkaan keskellä Haddonfieldin keskustaa.

Halloween: The Video Game julkaistaan :lle, Series X|S:lle sekä :lle 8. syyskuuta. Jos siis rauhallinen iltakävely pikkukaupungissa kuulostaa liian turvalliselta, tämä peli saattaa korjata tilanteen.