Legendaarinen Akuma saapuu Street Fighter 6 taistelupeliin Kommentit pois päältä artikkelissa Legendaarinen Akuma saapuu Street Fighter 6 taistelupeliin

Street Fighter 6 - Akuma

PAN Vision Finlandin jakelema ja Capcomin julkaisema Street Fighter 6 saa mukaansa pelisarjan huippusuositun taistelijan kuluvan kevään aikana.

Demoninen Akuma on eittämättä yksi Street Fighter -pelisarjan legendaarisimpia hahmoja. Hänen lihaksikas vartalonsa, hirviömäinen katseensa ja pahansuopa olemuksensa ovat omiaan tekemään olennon tutuksi jo ilman taistelukentillä nähtävää liikehdintääkin. Akuman maine varteenotettavana vihollisena ei ole liioiteltu.

Keväällä 2024 on vihdoin Akuman aika, kun hän saapuu myös osaksi Street Fighter 6 -taistelupelin hahmokaartia. Tämän lisäyksen myötä Akuma ottaa osaa pelin kaikkiin eri pelimuotoihin, joita ovat World Tour, Battle Hub ja Fighting Ground.

Akuman ohella Street Fighterin taisteluareenat ovat täynnä kiehtovaa koettavaa, sillä tässä kuussa pelin Fighting Pass -kortilla on mukana vahva Mega Man -teema. Tämä suosittu Capcom-sankari juhlistaa olemassaoloaan monenlaisen pelisisällön muodossa. Lisäksi pelin puolella on käynnissä muun muassa Mega Man -teemainen äänestys.

Ylistystä kerännyt ja pelaajien arvostusta nauttiva Street Fighter 6 on tämän hetken kuumin taistelupeli ja virtuaalisten turpakäräjien ykkösnyrkki. Sekä yksinpeliin että kiehtoviin moninpeliotteluihin taipuva pelikokonaisuus viehättää huippuunsa hiotulla ohjattavuudella ja upealla grafiikalla. Näiden sekä upean äänimaailman lisäksi peli loistaa vaikuttavalla taistelijakatraallaan. Pelin hahmoista löytyy ottelijaa moneen makuun ja pelityyliin. Tarinapelin lisäksi mukana on useita erilaisia haaste- ja ottelutiloja sekä runsaasti erilaisia sivutehtäviä.

Street Fighter 6 on saatavilla sekä PlayStation 5, PlayStation 4 ja Xbox Series X sekä S -konsoleille, että PC:lle. Pelin ikäraja on PEGI 12.

Nyt on kuumottava peli? – Holstin on selviytymiskauhua 90-luvun Puolassa Kommentit pois päältä artikkelissa Nyt on kuumottava peli? – Holstin on selviytymiskauhua 90-luvun Puolassa

Team17 on tehnyt maailmanlaajuisen julkaisusopimuksen puolalaisen Sonkan kanssa Holstin-pelistä, psykologisesta selviytymiskauhusta, joka ammentaa tunnelmansa 90-luvun Puolasta. Peli on tulossa PlayStationille, Xboxille, Switchille ja PC:lle.

Team17:n yleisjohtaja Harley Homewood kuvailee yhteistyötä unelmaparin syntymiseksi. Studio on ihastellut Holstinia jo pitkään ja näkee siinä poikkeuksellisen vahvaa tarinankerrontaa sekä lupaavia uusia gameplay-ideoita. Sonkan toimitusjohtaja ja pelin ohjaaja Rafal Sankowski on yhtä innoissaan. Hänen mukaansa yhteistyö mahdollistaa niin laajemmat tuotantoresurssit, paremman ääninäyttelyn kuin lisää tilaa oudoille ja aidosti puolalaisille pääsiäismunille.

Holstin on kerännyt hiljalleen mainetta jo alkuvuodesta 2023 lähtien, kiitos sen omaperäisen visuaalisen tyylin, teknologian ja jatkuvasti julkaistujen kokeellisten demo­versioiden. Nyt Team17:n tuki antaa projektilla mahdollisuuden kasvaa seuraavalle tasolle.

Pelissä tunnelma on kuin Resident Evilin, Silent Hillin ja ripauksen Twin Peaksin risteytys. Pelaaja saapuu Jeziorne-Kolonian kylään, jossa jokin on mennyt pahasti pieleen. Kadut valuvat likaista mönjää, ihmiset murenevat sisältäpäin ja luonto näyttää sairastuneen. Selviytymistä ei helpota se, että kyläläiset menettävät hiljalleen järkeään, mutta he ovat ainoita joilta voi saada vastauksia.

Holstin erottuu myös omalla 2XD-renderöintitekniikallaan, joka yhdistää käsin piirretyn pikselitaiteen ja reaaliaikaisen valaistuksen useisiin kamerakulmiin. Isometrisestä kuvakulmasta kolmannen persoonan ampumiseen, ensimmäisen persoonan ajokohtauksiin ja jopa tasoloikkamaisiin osuuksiin. Koko paketti kruunataan englannin- ja puolankielisellä ääninäyttelyllä.

Jos kaikki etenee suunnitellusti, tämä oudon kiehtova Puola-kauhu voi osoittautua yhdeksi ensi vuoden kiinnostavimmista selviytymiskokemuksista.

Final Fantasy VII Remake Part 3 lähes valmis – uutta infoa luvassa pian Kommentit pois päältä artikkelissa Final Fantasy VII Remake Part 3 lähes valmis – uutta infoa luvassa pian

Square Enix on melkein maalissa Final Fantasy VII Remake -trilogian viimeisen osan kanssa. Pelin ohjaaja Naoki Hamaguchi kertoo, että varsinainen pelielämys on enimmäkseen valmis ja tiimi keskittyy nyt viimeistelyyn.

Hamaguchi paljasti haastattelussa, että he ovat hyvin luottavaisia projektin etenemiseen ja odottavat innolla, että fanit pääsevät pelaamaan. Uuden tiedon jakaminen on pian ajankohtaista, mutta julkaisupäivää ei ole vielä ilmoitettu.

Pelin virallinen nimikin on lähes päätetty, ja valinta kahden vaihtoehdon välillä tehdään vielä vuoden loppuun mennessä. Hamaguchi lupaa, että trilogian fanit voivat odottaa uudenlaista ja jännittävää pelikokemusta, joka jatkaa sarjan tarinaa.

Vaikka Part 3 päättää Remake-trilogian, Square Enixillä ei vielä ole julkistettua seuraavaa projektia, mutta odotukset sen ympärillä ovat korkealla. Fanit saavat pian lisää paljastuksia, ja odotus PS5:n viimeisen FFVII-osan pelaamiseen käy yhä kutkuttavammaksi.