Legendaarinen Akuma saapuu Street Fighter 6 taistelupeliin Kommentit pois päältä artikkelissa Legendaarinen Akuma saapuu Street Fighter 6 taistelupeliin

Street Fighter 6 - Akuma

PAN Vision Finlandin jakelema ja Capcomin julkaisema Street Fighter 6 saa mukaansa pelisarjan huippusuositun taistelijan kuluvan kevään aikana.

Demoninen Akuma on eittämättä yksi Street Fighter -pelisarjan legendaarisimpia hahmoja. Hänen lihaksikas vartalonsa, hirviömäinen katseensa ja pahansuopa olemuksensa ovat omiaan tekemään olennon tutuksi jo ilman taistelukentillä nähtävää liikehdintääkin. Akuman maine varteenotettavana vihollisena ei ole liioiteltu.

Keväällä 2024 on vihdoin Akuman aika, kun hän saapuu myös osaksi Street Fighter 6 -taistelupelin hahmokaartia. Tämän lisäyksen myötä Akuma ottaa osaa pelin kaikkiin eri pelimuotoihin, joita ovat World Tour, Battle Hub ja Fighting Ground.

Akuman ohella Street Fighterin taisteluareenat ovat täynnä kiehtovaa koettavaa, sillä tässä kuussa pelin Fighting Pass -kortilla on mukana vahva Mega Man -teema. Tämä suosittu Capcom-sankari juhlistaa olemassaoloaan monenlaisen pelisisällön muodossa. Lisäksi pelin puolella on käynnissä muun muassa Mega Man -teemainen äänestys.

Ylistystä kerännyt ja pelaajien arvostusta nauttiva Street Fighter 6 on tämän hetken kuumin taistelupeli ja virtuaalisten turpakäräjien ykkösnyrkki. Sekä yksinpeliin että kiehtoviin moninpeliotteluihin taipuva pelikokonaisuus viehättää huippuunsa hiotulla ohjattavuudella ja upealla grafiikalla. Näiden sekä upean äänimaailman lisäksi peli loistaa vaikuttavalla taistelijakatraallaan. Pelin hahmoista löytyy ottelijaa moneen makuun ja pelityyliin. Tarinapelin lisäksi mukana on useita erilaisia haaste- ja ottelutiloja sekä runsaasti erilaisia sivutehtäviä.

Street Fighter 6 on saatavilla sekä PlayStation 5, PlayStation 4 ja Xbox Series X sekä S -konsoleille, että PC:lle. Pelin ikäraja on PEGI 12.

Starfieldin PS5-versiota joudutaan odottamaan – julkistus siirtyy ensi vuoteen Kommentit pois päältä artikkelissa Starfieldin PS5-versiota joudutaan odottamaan – julkistus siirtyy ensi vuoteen

Starfield-fanit joutuvat odottamaan vielä hetken, ennen kuin avaruusseikkailu saapuu PlayStation 5:lle. Luotettavana pidetty sisäpiirilähde kertoo, että PS5-portin julkistus siirtyy vuoteen 2026, vaikka huhuja pelin saapumisesta PlayStationille on liikkunut jo pitkään.

Alun perin odotettiin, että pelin PS5-versiosta kerrottaisiin vielä tämän vuoden aikana. Nyt kuitenkin näyttää siltä, että pelaajat joutuvat tyytymään vain Xboxilla ja PC:llä pelattavaan alkuperäiseen versioon, kunnes Bethesda päättää paljastaa yksityiskohdat ensi vuonna.

Sisäpiirilähteen mukaan Starfieldin portti on kuitenkin todellinen, ja tarkoitus on julkaista se PS5:lle. Aikataulun mukaan peli ja sen uusi laajennus voivat olla valmiita PS5:lle keväällä 2026. Microsoft on aiemmin kertonut, ettei sillä ole syytä estää peliä saamasta uusia pelaajia toisella alustalla, mikä tukee huhuja julkaisun laajentumisesta.

Samalla Bethesda on vihjaillut tulevasta Starfieldin DLC:stä nimeltä ‘Terran Armada’, mutta yksityiskohtia ei ole vielä vahvistettu. Starfieldin ystäville jää siis jännittävä odotusaika, sillä uusia seikkailuja odotetaan, mutta PlayStation-käyttäjien kannattaa varautua vielä pitkään odotukseen.

Resident Evil 0 saa virallisesti remaken – tarina laajenee ja näyttelijät uusitaan Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil 0 saa virallisesti remaken – tarina laajenee ja näyttelijät uusitaan

Resident Evil -fanit voivat alkaa virittäytyä kauhujännitykseen! Capcom työstää virallisesti Resident Evil 0:n remakea, työnimellä Project Chamber. Lähteiden mukaan peli on ollut kehitteillä jo useita vuosia, ja sen luvataan tuovan mukanaan päivitetyt grafiikat, laajennetun tarinan sekä kokonaan uudistetun näyttelijäkaartin.

Uuden version keskiössä ovat tuttu STARS-lääkäri Rebecca ja vankilasta paennut Billy Coen, jotka kamppailevat selviytymisestä virusepidemian jälkimainingeissa. Tarinaan lisätään uusia hahmoja ja syventäviä juonikuvioita, kuten laajennettu kohtaus Ecliptic Express -junalla ja uusi sivujuoni junan konduktöörin kanssa.

Näyttelijäkaartiin kuuluu muun muassa Jon McLaren, joka tunnetaan Star-Lordin roolista Marvelin Guardians of the Galaxy -elokuvassa ja Far Cry 5:ssä. Hän ottaa todennäköisesti pääroolin Billy Coenina. Suorituskaappauksen hoitaa Beyond Capture Studios, joka oli mukana myös Resident Evil 4 Remaken ja Street Fighter 6:n tuotannossa.

Vaikka Resident Evil 0 Remake on vielä matkan päässä, lähteiden mukaan ensin julkaistaan Resident Evil: Code Veronica -remake, joka voi ilmestyä jo alkuvuonna 2027. Code Veronica seuraa Claire Redfieldin yritystä löytää veljensä Chris Rockfort Islandilta ja Etelämantereelta, ja sen luvataan tarjoavan elokuvamaisia kohtauksia ja monipuolista pelattavuutta eri hahmojen näkökulmasta, mahdollisesti myös Albert Weskerin roolissa.

Resident Evil 0:n remake seuraa todennäköisesti vuonna 2028, tarjoten siltaa Requiem-pelin ja uudistetun klassikkosarjan välillä. Capcomin tavoitteena on näin jatkaa Resident Evil -franchisen modernia renessanssia ja tuoda klassikko uuteen, visuaalisesti ja tarinallisesti laajennettuun elämään.