Legendaarinen näyttelijäkonkari Ian McShane esittelee Dragon’s Dogma 2 -roolipelimaailmaa Kommentit pois päältä artikkelissa Legendaarinen näyttelijäkonkari Ian McShane esittelee Dragon’s Dogma 2 -roolipelimaailmaa

Dragon's Dogma 2

PAN Vision Finlandin jakelemasta ja Capcomin julkaisemasta Dragon’s Dogma 2 -fantasiaeepoksesta tehty esittelyvideo käy läpi pelin valtiot, sankarihahmot ja hurjat hirviöt. Ian McShanen karhea ja karismaattinen äänensä yhdessä pelinäkymien kanssa kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.

Karismaattinen veteraaninäyttelijä Ian McShane tunnetaan monista rooleistaan vuosikymmenten aikana. Siinä missä vanhempi sukupolvi muistaa hänet sarjoista kuten Lovejoy ja Dallas, etenkin 2000-luvun katsojille hän on tutumpi hittisarjoista, kuten Deadwood, Taivaan pilarit ja Ray Donovan sekä neljästä John Wick -elokuvasta. Tällä kertaa McShane juontaa Dragon’s Dogma 2 -roolipelin kattavan esittelyvideon, jossa syvennytään pelin tunnelmiin monin eri tavoin.

Nimensä mukaisesti Dragon’s Dogma -peleissä muinainen ja väkivahva lohikäärme on tarinan keskiössä pelottavana, myyttisenä ja suorastaan legendaarisena vastustajana. Samainen lohikäärme on myös Dragon Dogma 2 -pelin Arisen-sankarihahmon syntymän takana. Samalla lohikäärme on syy jännittäviin tapahtumiin koko pelimaailman laajuudella.

Dragon’s Dogma 2:n pelimaailma on avoin ja kookas, täynnä kiehtovia ihmis- ja beastren-hahmoja. Viimeksi mainitut ovat kissaeläinten kaltaisia humanoideja, jotka asuttavat omaa valtakuntaansa ihmisten tapaan. Eikä unohtaa tulee erakkomaisia haltioita, jotka asuvat etäällä kummastakin valtalajista. Näiden ohella pelin maat ja mannut ovat täynnä toinen toistaan kauheampia hirviöitä tai verenhimoisia rosvoja. Monetkaan näistä eivät ole ihmisiä tai edes ihmisenkaltaisia, vaan myyttisiä olentoja, kuten peikkoja, hiisiä, jättiläisiä tai lentäviä harpyijoita.

Monet pelimaailman hirviöistä ovat saaneet innoituksensa oman maailmamme myyttisistä tarinoista ja tarustojen tapahtumista. Dragon’s Dogma 2 onkin sekoitus monia eri kulttuureita kiehtovalla tavalla, jotka juuri tässä maailmassa muodostavat oman eheän kokonaisuutensa. Arisen-sankari seikkailee ja kohtaa näitä olentoja monissa erilaisissa ympäristöissä, mutta elämä ei ole tietenkään pelkkä taistelua. Yhtäältä rauhanomaiset kohtaamiset ja keskustelut muiden hahmojen kanssa määrittävät sankarin tarinaa kautta linjan.

Dragon’s Dogma 2 ilmestyy 22. maaliskuuta 2024 , ja S- konsoleille, että :lle. Pelin ikäraja on PEGI 18.

Modern Warfare 4:n betat alkavat perjantaina – näin pääset mukaan Kommentit pois päältä artikkelissa Modern Warfare 4:n betat alkavat perjantaina – näin pääset mukaan

:n ensimmäinen suljettu betaviikonloppu alkaa perjantaina 21. elokuuta. Early Access -beta käynnistyy Suomen aikaa kello 21.00 ja jatkuu tiistaihin 25. elokuuta asti.

Suljettuun betaan pääsee helpoiten ennakkotilaamalla pelin, jolloin saa tarvittavan koodin. Koodeja jaetaan myös Call of Duty: NEXT -tapahtuman yhteydessä.

Ensimmäisellä viikonlopulla testattavana on useita moninpelikarttoja ja pelimuotoja sekä kampanjan Entrenched-tehtävä. Mukana on esimerkiksi Team Deathmatch, Domination, Hardpoint, Search & Destroy ja uusi Kill Block -tila.

Avoin beta alkaa 28. elokuuta ja tuo mukanaan muun muassa uuden Warzone-kartan sekä lisää sisältöä.

Modern Warfare 4 julkaistaan kokonaisuudessaan 23. lokakuuta :lle, :lle, |S:lle ja :lle. PS4 ja Xbox One jäävät tällä kertaa kokonaan ulkopuolelle.

Wardogsin Steam Early Access -päivämäärä lyötiin lukkoon syyskuulle Kommentit pois päältä artikkelissa Wardogsin Steam Early Access -päivämäärä lyötiin lukkoon syyskuulle

-henkistä suursotaa ja taktista meininkiä yhdistelevä saapuu Early Accessiin 10. syyskuuta. Bulkheadin kehittämässä räiskinnässä taistellaan valtavilla avoimilla taistelukentillä jopa sadan pelaajan voimin, ja mukana on sekä jalkaväkeä että ajoneuvoja.

Ennen julkaisua peliä voi testata suljetussa betassa 21.–23. elokuuta. Ennakkotilaajat saavat siihen pääsyn, mutta on vienyt luottamuksensa peliin vielä pidemmälle! Jos pelaaja kokeilee betaa eikä pidä kokemastaan, kehittäjä lupaa mahdollisuuden hyvitykseen.

Early Access -version hinta on noin 34 euroa, mutta täyden julkaisun yhteydessä hinnan on tarkoitus nousta noin 51 euroon. Early Accessissa ei ole vielä pelinsisäisiä rahastusmekanismeja, vaikka julkaisun jälkeen peliin on suunnitteilla maksullisia kosmeettisia esineitä. Early Access -jakson odotetaan kestävän noin kaksi vuotta.

Julkaisussa Wardogs tarjoaa kolme karttaa, joista jokaisessa on kolme variaatiota, sekä useita aseita ja ajoneuvoja. Pääpelitilassa kolme palkkasoturiryhmää kamppailee alueiden hallinnasta ja rahasta, jota voi käyttää esimerkiksi aseiden ja ajoneuvojen hankkimiseen. Myös muiden pelaajien kuljettaminen helikopterilla voi kartuttaa kassaa, eli sotatantereella voi siis olla hyödyksi, vaikka ei olisi se tyyppi, joka ampuu kaiken mikä liikkuu.

Bulkhead on markkinoinut peliä poikkeuksellisen avoimesti ja jopa julkaissut ennakkotilaajille videon nimeltä ”10 Reasons NOT to Buy”. Wardogs on kuitenkin kerännyt jo yli 800 000 toivelistaa Steamissa, joten kiinnostusta 100 pelaajan taistelutantereille ainakin riittää.