Legendaarinen Prince of Persia -pelisarja tekee paluun tammikuussa – katso tarinaa avaava traileri Kommentit pois päältä artikkelissa Legendaarinen Prince of Persia -pelisarja tekee paluun tammikuussa – katso tarinaa avaava traileri

Prince of Persia: The Lost Crown

Ubisoft julkaisee vihdoin jatkoa suositulle Prince of Persia -pelisarjalle tammikuun 11. päivä 2024, jolloin päästään kokeilemaan Prince of Persia: The Lost Crown -toimintapelin ilmaista demoversiota.

Legendaarinen Prince of Persia -pelisarja sai alkunsa jo vuonna 1989. Tuolloin julkaistu tasohyppelypeli esitteli sulavaa toimintaa, ongelmanratkaisua ja jännittäviä taisteluita aikansa huippugrafiikalla. Sittemmin pelisarja on jatkunut läpi vuosikymmenten jatko-osilla ja onpa sarjasta tehty myös menestynyt toimintaelokuvakin.

Tammikuussa julkaistava Prince of Persia: The Lost Crown on osin paluu sarjan juurille, sillä sen keskiössä on niin sanottu 2,5-ulotteinen pelimaailma. Käytännössä tämä tarkoittaa osin kolmiulotteista ja osin kaksiulotteista pelimaailmaa, joka sulautuu sujuvaksi tasohyppelyn ja taistelun yhdistelmäksi. Metroidvania-pelityyliin lukeutuva peli tarjoaakin kiehtovia haasteita, kutkuttavia taisteluita ja tasohyppelypeleille ominaista suorittamista näyttävässä pelimaailmassa.

Ennen pelin julkaisua tulee koettavaksi ilmaiseksi pelattava demoversio. Se esittelee meille keskushahmo Sargonin, joka on Immortals-eliittisoturiryhmän nuorin jäsen. Ryhmän tavoitteena on etsiä prinssi Ghassan, joka näyttäisi tulleen kaapatuksi ja päätyneen vaaralliselle, mysteerien varjostamalle Qaf-vuorelle.

Matkan varrella Sargon kohtaa taisteluissa myyttisiä hirviöitä, välttelee kuolettavia ansoja ja yrittää selvittää oudon alueen salaperäisiä outouksia, joiden toimesta ympäristö on pirstaloitunut merkillisellä tavalla.

Prince of Persia: The Lost Crown julkaistaan 18. tammikuuta sekä PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X sekä S, Xbox One ja Nintendo Switch -pelikonsoleille, että PC:lle. Lisäksi peli on pelattavissa Ubisoft+-tilauksella. Pelin ikäraja on PEGI 16.

Assassin’s Creed: Black Flag -remake on Ubisoftin vuoden 2026 suurin yllätys Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed: Black Flag -remake on Ubisoftin vuoden 2026 suurin yllätys

Vuoden 2026 alku on ollut Ubisoftille myrskyisä, irtisanomisia, studioiden sulkemisia, peruttuja projekteja ja silti yksi huhu ei suostu katoamaan. Assassin’s Creed: Black Flag -remake pysyy sitkeästi otsikoissa, vaikka peliä ei ole vieläkään virallisesti julkistettu.

Tällä kertaa vuodon keskiössä on täysin uusi Edward Kenway -patsas, joka bongattiin yllättäen Vinted-sovelluksessa. 35-senttinen figuuri esittää Kenwayta istumassa aarrearkun päällä, kultakolikot jalkojen alla, pistooli ja ikoninen sapeli käsissä, selkä nojaten laivan ruoriin. Mukana on myös Black Flag -lippu, jossa yhdistyvät merirosvokallo ja Assassin’s Creed -symboli. Juuri sitä visuaalista fanipalvelua, jota Black Flag -fanit rakastavat.

Erityisen kiinnostavaa on se, että patsaan jalustasta löytyvät Ubisoftin ja PureArtsin logot sekä tekijänoikeusmerkintä vuodelle 2026. Listauksen mukaan figuuri julkaistaan virallisesti myöhemmin tänä vuonna, eikä kyse vaikuta vanhalta keräilyesineeltä vaan uudelta promomateriaalilta.

Kun tähän yhdistetään aiemmat vuodot, brändiyhteistyöt ja vihjailut, Black Flag -remake näyttää yhä vähemmän huhulta ja yhä enemmän aikataulukysymykseltä. Virallista vahvistusta ei vieläkään ole, mutta merkit viittaavat siihen, että Edward Kenwayn paluu on ennemmin milloin kuin jos. Nyt vain toivotaan, että kun purjeet viimein nostetaan, matka on enemmän eeppinen seikkailu kuin karille ajanut remake-hylky.

Klassiset Alone in the Dark -pelit ladattavissa ilmaiseksi PC:lle rajoitetun ajan Kommentit pois päältä artikkelissa Klassiset Alone in the Dark -pelit ladattavissa ilmaiseksi PC:lle rajoitetun ajan

Alone in the Dark

GOG-pelikauppa jakaa parhaillaan Alone in the Dark -pelisarjan kolmea ensimmäistä osaa ilmaiseksi. Nämä klassikot kannattaa napata talteen, sillä tarjous päättyy 5. helmikuuta.

Kolme peliä, kolme erilaista kauhureissua

Ensimmäinen osa, Alone in the Dark (1992), vie sinut 1920-luvun Louisianaan. Tutkit kummittelevaa kartanoa ja yrität selvitä ulos. Pelin rytmi nojaa tutkimiseen ja jatkuvaan epävarmuuteen.

Toinen osa, Alone in the Dark 2 (1993), tekee tempun ja vaihtaa sävyä. Pääosassa on taas Edward Carnby. Vastassa on rikollisia ja merirosvomeininkiä, mutta mukana kulkee yliluonnollinen kierros.

Kolmannessa pelissä, Alone in the Dark 3 (1994), Carnby selvittää elokuvaryhmän katoamista. Tapaus johtaa kirottuun kaupunkiin. Tunnelma rakentuu hiljalleen, ja peli tykkää kiusata pelaajaa pienillä yllätyksillä.

Ilmainen kauhutrilogia odottaa

GOG tarjoaa ladattavaksi maksutta kolme alkuperäistä Alone in the Dark -peliä. Lunastus hoituu kaupan etusivun Giveaway-osiosta. Klikkaat vain “Add to library”, ja pelit jäävät kirjastoosi pysyvästi.

Miksi nämä pelit ovat iso juttu kauhupelaajille

Kun puhutaan selviytymiskauhusta, moni ajattelee heti Resident Eviliä tai Silent Hilliä. Alone in the Dark ehti kuitenkin ensin.

Sarja auttoi muotoilemaan 3D-kauhupelien perusidean. Kamera, tilanhallinta ja painostava tutkinta ajoivat pelaajaa eteenpäin. Lisäksi peli todisti, että pelkkä tunnelma voi olla ase.

Pelisarjan uudelleenkäynnistys floppasi

Pelisarjaa yritettiin myös herättää henkiin, mutta vuoden 2024 uudelleenjulkaisu ei kuitenkaan saanut toivottua vastaanottoa. Mukana olivat Jodie Comer ja David Harbour.

Myynnit jäivät kauaksi odotuksista ja julkaisija THQ Nordic kertoi pettymyksestään. Myöhemmin pelin kehittänyt Pieces Interactive suljettiin.

Ilmaiset Alone in the Dark -pelit voi lunastaa GOG:n Giveaway-kohdasta. Tarjous päättyy 5. helmikuuta 2026 kello 16.00.