Legendaarinen zombivalokuvaaja Frank West palaa taistelemaan Dead Rising Deluxe Remaster -uusinnossa Kommentit pois päältä artikkelissa Legendaarinen zombivalokuvaaja Frank West palaa taistelemaan Dead Rising Deluxe Remaster -uusinnossa

Dead Rising Deluxe Remaster

ja Capcomin julkaisema Deluxe Remaster tuo suositun zombipelisarjan ensimmäisen osan restauroituna versiona nykysukupolven pelikonsoleille. Alun perin vuonna 2006 julkaistu Dead Rising on viihdyttävä selviytymis- ja toimintapeli, jossa pelaaja ohjaa toimittaja Frank Westiä, joka taistelee epäkuolleita vastaan ja samalla valokuvaa tapahtumia kamerallaan.

Dead Rising Deluxe Remaster on täysimittainen restaurointi pelisarjan ensimmäisestä osasta, ja se tuo pelin myös nykysukupolven pelaajien ulottuville. Pelissä Frank West saapuu helikopterilla Willametten kaupungin Parkview-ostoskeskukseen, jossa kaupunkilaiset ovat muuttuneet verenhimoisiksi zombeiksi. Aikaa on rajallisesti, sillä Frankin on selvitettävä tapahtumat 72 tunnin kuluessa, muuten zombiepidemia leviää liikaa ja maailma on tuhon oma.

Niinpä Frank käärii hihansa, nappaa kameransa ja syöksyy ostoskeskuksen sisuksiin. Siellä häntä odottavat laiskasti vaeltavat entiset asiakkaat, jotka eivät ole enää kiinnostuneita shoppailusta. Zombit havittelevat ihmislihaa, mikä tekee Frankin työstä haastavaa ja vaarallista. Onneksi herra West on kyvykäs toimittaja ja hän voi hyödyntää monenlaisia esineitä aseinaan ja apuvälineinään. Olipa kyseessä koristekaktus, golfmaila tai moottorisaha, Frank antaa zombeille hurmeista kyytiä persoonallisella tyylillään.

Humoristisen hauskanpidon ja toiminnan taustalla väijyvät vakavat tapahtumaketjut, jotka tasapainottavat synkkiä sävyjä hirtehishumoristiseen toimintaan. Frankilla on oikea työtehtävä suoritettavanaan, eikä hän voi vain napsia valokuvia tai piestä zombeja. Avoin kauppakeskusympäristö tarjoaa pelaajalle vapauden tutkia paikkoja omaan tahtiinsa ja yhdistellä tutkimista tarinallisiin juonenlankoihin.

Frankin vastustajina ei ole pelkästään zombit, vaan myös pahaa tahtovat psykopaatit ja persoonalliset sivuhahmot. Ja tietysti unohtaa ei voi söpöä Madonna-koiraa.

Capcomin oman RE ENGINE -pelimoottorin ansiosta uusittu Dead Rising -kokemus näyttää upealta ja suoriutuu tapahtumista sulavalla grafiikalla. Isotkin zombilaumat voidaan nähdä pelikoneiden näytöillä ultrateräväpiirtoisella 4K-grafiikalla jopa 60 kuvan päivitysnopeudella. Samalla hahmot ja tapahtumapaikat ovat saaneet kasvojenkohotuksen. Peliympäristö näyttää entistä yksityiskohtaisemmalta ja kauniimmalta.

Pelin pelattavuutta on myös parannettu alkuperäisversiosta. Hahmon liikkuminen ja pelin toiminta tuntuvat entistä sulavammalta ja paremmalta. Myös pelitallennukset onnistuvat paremmin ja kaikki sivuhahmot ovat saaneet oman äänensä. Lopputuloksena on entistäkin vaikuttavampi ja syvällisempi pelikokemus.

Dead Rising Deluxe Remaster julkaistaan marraskuussa 2024 ja sekä S -pelikonsoleille sekä PC:lle. Pelin ikäraja on PEGI 18.

Trygon tuo tulen, teräksen ja tyranidit – Space Marine 2 päivittyy raskaalla kädellä Kommentit pois päältä artikkelissa Trygon tuo tulen, teräksen ja tyranidit – Space Marine 2 päivittyy raskaalla kädellä

on saanut roiman lisäannoksen tykitystä uuden Trygon-päivityksen muodossa. PAN Visionin jakelema ja Focus Entertainmentin julkaisema toimintarymistely palaa jälleen Avarax-planeetalle uuden Exfiltration-PvE-tehtävän merkeissä – ja tällä kertaa vastassa on aivan uuden tason kauhu: jättimäinen Trygon.

Tämä tyranidien painajaismainen hirviö ei tyydy ryntäilemään suoraan – se käyttää häijyjä sissitaktiikoita, kaivautuu puolustuksen alta ja iskee sieltä missä vähiten odotat. Onneksi pelaajat saavat käyttöönsä myös uuden lelutulisen ystävän: Inferno-pistoolin, joka sopii täydellisesti tämän kaltaisten iljetysten paistamiseen.

Kaikki tämä tulee tarjolle ilmaiseksi, mutta kausikortin omistajat saavat vielä ekstraherkkuja kahden uuden lisäsisältöpaketin muodossa. Space Wolves Chapter Pack tuo Vanguard-luokalle uuden Champion-ulkoasun, kolme erikoista ase-skinia ja yli 50 kosmeettista kikkaretta. Imperial Fists Champion Pack puolestaan tarjoaa Tactical-luokalle oman Champion-lookin ja Plasma Incinerator -aseelle näyttävän ulkoasun.

Space Marine 2 jatkaa siitä mihin edellinen osa jäi: ihmiskunnan verisessä sodassa ihmisyyttä halveksuvia otuksia vastaan. Yksin tai kavereiden kanssa pääset upottamaan saappaasi tyranidien limaan, ja matkassa on tietenkin vanha tuttu luutnantti Titus, jonka karheana äänenä kuullaan näyttelijä Clive Standenia. Sotilasta voi muokata mieleisekseen, ja kausikortti tuo lisää tehtäviä sekä visuaalista lisuketta matkan varrelle.

Peli on saatavilla :lle, /S:lle ja :lle. Ikäraja on PEGI 18 – eikä syyttä.

Skull and Bones aloitti toisen sisältövuotensa Kommentit pois päältä artikkelissa Skull and Bones aloitti toisen sisältövuotensa

Skull and Bones

Muistatko vielä Ubisoftin -merirosvopelin? Julkaisu kesti vuosia ja kun se lopulta saatiin ulos helmikuussa 2024, vastaanotto oli melko haalea. Pelaajia jäi vähän ja kiinnostus hiipui nopeasti – ainakin Steamissä.

Silti jatkaa pelin tukemista, ja nyt starttaa toinen sisältövuosi. Ensimmäinen kausi kantaa nimeä Ascent into Chaos ja tuo peliin uutta tekemistä: sluuppi-laiva, uusi statusvaikutus nimeltä Shell-Shocked, päivityspuu sekä tiikerinpentu lemmikiksi.

Lue myös: Purjeilla kohti pettymyksiä – arvostelussa merirosvoseikkailu Skull and Bones

Merkittävin uutuus on Item Ascension -järjestelmä, jossa tehokkaita aseita voi kehittää kolmella tasolla: Basic, Advanced ja Special. Aseiden harvinaisuus määrittää, kuinka monta ja millaisia parannuksia niihin voi lisätä. Käyttö vaatii vähintään Infamy Tier 9 -tason.

Ubisoft vakuuttaa sitoutuneensa pelin pitkäaikaiseen kehitykseen. Jää nähtäväksi, kuinka moni enää nousee laivaan mukaan.

Skull and Bones on saatavilla sekä ja sekä S -pelikonsoleille että :lle. Tietokoneversiot ovat myynnissä Epic Games Store- ja Ubisoft Store -kauppapaikoissa. Pelin ikäraja on PEGI 18.