Legendaarisesta Logitech G502 -pelihiirestä julkistettiin kolme uutta X-versiota Kommentit pois päältä artikkelissa Legendaarisesta Logitech G502 -pelihiirestä julkistettiin kolme uutta X-versiota

Logitech G502 X Plus Bionic

Logitech julkisti uusia X-versioita ikonisesta Logitech G502 -pelihiirestä uudistettuna optismekaanisilla kytkimillä.

Mustana ja valkoisena julkaistavat Logitech G502 X -pelihiiret tuovat maineikkaan ja rakastetun pelihiiren tähän päivään uusilla teknologisilla ratkaisuilla päivitettyinä. Jokainen uusista hiiristä sisältää merkittäviä teknisiä harppauksia, joiden lisäksi niissä on mallikohtaisia eroja pelaajien tarpeiden mukaan.

Legendaarisen Logitech G502 -pelihiiren uusittuja sisarmalleja ovat Logitech G502 X, Logitech G502 X LIGHTSPEED ja Logitech G502 X PLUS. Ne kaikki perustuvat alkuperäiseen rakastettuun muotoiluun. Kaikki uutuudet kuitenkin hyödyntävät uudenlaisia optismekaanisia LIGHTFORCE-kytkimiä.

”Logitech G502 on todellinen pelihiirien ikoni ja tiedämme, että peliyhteisö on toivonut siitä uuden sukupolven versiota. Annoimme hiirelle uusintakäsittelyn tuomalla mukaan teknologiaa, joka vastaa tämän päivän haasteisiin ja odotuksiin. Uutuudet ovat aiempaa kevyempiä ja hyödyntävät uuden sukupolven ominaisuuksia vaikuttavalla suorituskyvyllä ja hallittavuudella.”

kommentoi Logitech G:n varatoimitusjohtaja Ujesh Desai

Vallankumouksellinen LIGHTFORCE-mikrokytkinteknologia yhdistää optisten kytkinten nopeuden mekaaniseen painallustuntumaan. Lopputuloksena ovat huippunopeat, suorituskykyiset ja luotettavat painallukset, jolloin hiiren käyttö tuntuu mahtavalta. Galvanoitujen kosketuspintojen ansiosta painallukset tuntuvat perinteisten mekaanisten kytkimien käytöltä.

Kaikissa uutuushiirissä on uusittu, käännettävä ja irrotettava DPI-säädin, joka mahdollistaa erilaiset pelityylit ja otemieltymykset vaivatta. Uusittu kaksitoiminen vierityspainike on entistä hallittavampi ja kevyempi, mutta nopeudeltaan entisen veroinen. Samalla uutuushiirissä on entistä ohuempi kuori ja kevyempi runko, joka tekee niiden käyttämisestä miellyttävää. Hiiren pohjassa olevat PTFE-tassut takaavat nopean ja vaivattoman liikkeen.

Uusissa hiirissä käytetään äärimmäisen suorituskykyistä ja tarkkaa HERO 25K -anturia, joka kykenee jopa 25 600 pisteen tuumatarkkuuteen ja onkin alan ensimmäinen alle mikrometrin liikkeen tunnistava anturi. Tämä on saavutettu ilman tasoitusta, vääristymää tai epätarkkuutta.

Logitech G502 X LIGHTSPEED ja Logitech G502 X PLUS käyttävät uudistettua langatonta LIGHTSPEED-tekniikkaa, joka takaa turnaustason tiedonsiirtonopeuden. Yhdessä LIGHTFORCE-tekniikan kanssa uusissa hiirissä on jopa 68 prosenttia edeltäjäänsä nopeampi vasteaika. Uusittu LIGHTSPEED-vastaanotin mahdollistaa myös kahden eri laitteen liittämisen yhteen vastaanottimeen hyödyntämällä G HUB -ohjelmistoa. Tämän tekniikan kanssa tällä hetkellä yhteensopivia näppäimistömalleja ovat Logitech G915, Logitech G915 TKL ja Logitech G715.

Langattomat hiiret voidaan ladata helposti USB-C-kaapelilla. Lisäksi ne ovat yhteensopivia lataavan Logitech G POWERPLAY -pelihiirimaton kanssa. Myös akunkesto on parantunut merkittävästi. Logitech G502 X LIGHTSPEED jaksaa jopa 140 tuntia yhdellä latauksella ja Logitech G502 X PLUS peräti 130 tuntia ilman värivalaistusta.

Hiirikolmikon lippulaivamalli on Logitech G502 X PLUS, jossa on kahdeksan led-valon LIGHTSYNC RGB -värivalaistus. Se on monipuolisesti räätälöitävissä käyttäjän tarpeiden ja akun varaustason mukaan.

Hinta ja saatavuus

Logitech G502 X, Logitech G502 X LIGHTSPEED and Logitech G502 X PLUS tulevat myyntiin syyskuussa 89, 149 ja 169 euron kuluttajahinnoin. Kaikki hinnat sisältävät 24 prosentin arvonlisäveron.

Debyyttipeli räjäytti pankin – Clair Obscur: Expedition 33 myynyt jo 4,4 miljoonaa Kommentit pois päältä artikkelissa Debyyttipeli räjäytti pankin – Clair Obscur: Expedition 33 myynyt jo 4,4 miljoonaa

Ranskalaisstudio Sandfall Interactiven ensimmäinen peli Clair Obscur: Expedition 33 on myynyt jo yli 4,4 miljoonaa kappaletta. Viralliset luvut pysähtyivät vielä kesällä 3,3 miljoonaan, mutta kehittäjät lipsauttivat todellisen määrän suorassa haastattelussa ranskalaiselle striimaajalle.

Peli julkaistiin huhtikuun lopussa PC:lle ja konsoleille, ja se oli heti ilmestymispäivänään myös Xbox Game Passissa. Kilpakumppanina oli varsin kova nimi, The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered, mutta siitä huolimatta Sandfallin debyytti RPG on onnistunut loistavasti.

Kriitikot ovat suitsuttaneet peliä modernina roolipelien klassikkona. Pelin vahvuutena pidetään sitä, että se osaa lainata elementtejä muista roolipeleistä mutta tekee niistä oman näköistään.

Sandfall julkaisi hiljattain päivityksen 1.4.0, joka toi muun muassa Battle Retry -toiminnon, visuaalisia parannuksia ja bugikorjauksia. Ja jos myyntiluvuista voi jotain päätellä, Clair Obscur ei jää yhdeksi peliksi, siitä on jo suunnitteilla kokonainen pelisarja.

Borderlands 4:n PC-kiista kuumenee – Gearboxin pomo syyttää pelaajia, ei peliä Kommentit pois päältä artikkelissa Borderlands 4:n PC-kiista kuumenee – Gearboxin pomo syyttää pelaajia, ei peliä

Borderlands 4 ehti olla markkinoilla vain muutaman päivän, kun PC-version suorituskyky nousi kuumaksi puheenaiheeksi. Pelaajat ovat valittaneet nykimisestä, kaatumisista ja korkeista laitevaatimuksista, mutta Gearboxin toimitusjohtaja Randy Pitchford ei niele kritiikkiä sellaisenaan.

Pitchfordin mukaan ongelma ei ole pelissä vaan pelaajien odotuksissa. Hän korosti somessa, että Borderlands 4 on jo ’todella optimoitu’ ja että PC-pelaajien on hyväksyttävä todellisuus, jos haluaa enemmän ruutuja sekunnissa, on tingittävä grafiikasta tai resoluutiosta. Erityisesti hän kehotti hyödyntämään DLSS-teknologiaa, jonka viiveongelmat hänen mukaansa on liioiteltu.

Gearboxin sisäisten tilastojen mukaan alle 0,01 % pelaajista on tehnyt virallisen tukipyynnön suorituskykyongelmista. Pitchfordin mielestä suurin osa keskustelusta paisuu yli nettipalstoilla, vaikka todellisuudessa ongelmat liittyvät useammin SHiFT-tileihin tai konsolien kuvakulmasäätöihin.

Kaikki eivät ole tyytyneet tähän selitykseen. Monet pelaajat huomauttavat, että tukipyynnön jättäminen on liian hankalaa, ja siksi palaute purkautuu negatiivisina Steam-arvosteluin, joissa suorituskyky on pääsyy kritiikkiin. Pitchford kuitenkin väittää auttaneensa henkilökohtaisesti pelaajia nostamaan FPS-lukuja 30:stä jopa 90:een asetuksia säätämällä.

Borderlands 4 julkaistiin 12. syyskuuta PlayStation 5:lle, Xbox Series X/S:lle ja PC:lle. Switch 2 -versio seuraa perässä 3. lokakuuta.