LEGO Brawls -taistelupeli saapuu konsoleille tänä kesänä Kommentit pois päältä artikkelissa LEGO Brawls -taistelupeli saapuu konsoleille tänä kesänä

LEGO Brawls

on julkaisemassa -taistelupeliä PlayStation, Xbox sekä Nintendo -konsoleille tänä kesänä.

Alunperin vuonna 2019 mobiililaitteille ilmestyneessä pelissä pelaajat muokkaavat itselleen oman hahmon ja taistelevat sillä tutuissa maisemissa. Taisteluvälineenä voi käyttää kaikkea aina patongista piirakkapyssyyn sekä mankasta rakettinyrkkeihin.

Pelissä on laajat moninpelitilat ja pelata voi joko paikallisesti tai verkossa kahdeksan pelaajan voimin. Mukana on myös neljän pelaajan co-op tila.

LEGO Brawls ilmestyy , , ja S, sekä Nintendo Switch -konsoleille kesällä 2022.

Marvel’s Spider-Man 2 päivitys tuo mukana uudet asut ja paremman PS5 Pro -tuen Kommentit pois päältä artikkelissa Marvel’s Spider-Man 2 päivitys tuo mukana uudet asut ja paremman PS5 Pro -tuen

on julkaissut uuden päivityksen ’s Spider-Man 2:een. Päivitys 1.005.000 tuo mukanaan kaksi ilmaista asua sekä parannuksia erityisesti Pro -pelaajille.

Toinen uusista asuista on saanut inspiraationsa tällä viikolla elokuvateattereihin saapuneesta -elokuvasta. Toinen puolestaan pohjautuu -pelissä nähtävään Hämähäkkimiehen ulkoasuun, minkä vuoksi se erottuu sarjakuvamaisella, cel-shading-tyylisellä grafiikallaan.

Teknisten uudistusten puolella saa tuen parannetulle PSSR-ylösskaalaukselle, jonka tavoitteena on entistä tarkempi kuvanlaatu. Lisäksi päivitys lisää tuen PlayStation 5:n virransäästötilalle, jonka avulla konsoli voi vähentää energiankulutusta laskemalla pelin suorituskykyä tai tarkkuutta.

Marvel’s Spider-Man 2 julkaistiin lokakuussa 2023, ja -versio seurasi tammikuussa 2025. Peli myi ensimmäisten 11 päivän aikana yli viisi miljoonaa kappaletta, ja marraskuuhun 2025 mennessä kokonaismyynti oli kasvanut jo 16 miljoonaan kappaleeseen. Uusin päivitys antaa pelaajille jälleen yhden syyn hypätä takaisin New Yorkin pilvenpiirtäjien väliin heilumaan, mutta tällä kertaa uusissa tamineissa.

Stalker 2 saa elokuussa massiivisen 2.0-päivityksen ja ensimmäisen tarinalaajennuksensa Kommentit pois päältä artikkelissa Stalker 2 saa elokuussa massiivisen 2.0-päivityksen ja ensimmäisen tarinalaajennuksensa

S.T.A.L.K.E.R. 2

on vahvistanut, että : Heart of Chornobyl saa ensimmäisen suuren tarinalaajennuksensa Cost of Hope 20. elokuuta 2026. Samana päivänä julkaistaan myös kaikille pelaajille ilmainen 2.0-päivitys, joka uudistaa peliä merkittävästi.

Cost of Hope jatkaa päähenkilö Skifin tarinaa, kun salaperäinen PDA-signaali johdattaa hänet keskelle Zonella käytävää valtataistelua. Tarinassa vastakkain ovat tutut Duty- ja Freedom-faktiot, joiden välinen hauras rauha alkaa murentua. GSC Game World lupaa laajennuksen tarjoavan kymmeniä tunteja uutta pelattavaa.

Ilmainen 2.0-päivitys tuo mukanaan siirtymisen Unreal Engine 5.5.4 -pelimoottoriin aiemman 5.1-version sijaan. Kehittäjän mukaan päivitys sisältää myös uutta sisältöä ja useita parannuksia, joista kerrotaan tarkemmin lähempänä julkaisua.

Stalker 2 julkaistiin :lle ja |S -konsoleille marraskuussa 2024 sekä heti Xbox Game Passiin. -versio seurasi vuotta myöhemmin. Peli nousi nopeasti menestykseksi myymällä miljoona kappaletta kahdessa päivässä, ja tähän mennessä sen parissa on vieraillut jo yli kuusi miljoonaa pelaajaa.