LEGO Star Wars: The Skywalker Saga ilmestyi – katso uusi julkaisuvideoKommentit pois päältä artikkelissa LEGO Star Wars: The Skywalker Saga ilmestyi – katso uusi julkaisuvideo
Traveller’s Tales -pelistudion kehittämä Lego Star Wars: The Skywalker Saga on nyt saatavilla PC:lle ja konsoleille. Voit katsoa uuden julkaisuvideon alta.
Pelissä pelaajat pääsevät aiemmista LEGO-peleistä poiketen liikkumaan vapaammin monilla eri hahmoilla ja eri planeetoilla.
Myös pelin taistelukohtaukset ovat päivittyneet uusilla kevyiden ja voimakkaiden iskujen comboilla sekä Force-liikkeillä. Asetta kantavat hahmot sen sijaan saavat avukseen uuden olan yli kuvatun kuvakulman.
Wardogsin kehittäjä Bulkheadin toimitusjohtaja Joe Brammer on ottanut varsin suorasanaisesti kantaa pelialalla paljon puhuttavaan crunchiin eli pitkiin ja tavallista raskaampiin työjaksoihin. Brammerin mukaan studio ei edes palkkaa ihmisiä, jotka vastustavat crunch-kulttuuria aktiivisesti.
Brammer kertoi haastattelussa, että Bulkhead pyrkii tasapainoon tekemällä välillä pidempiä työjaksoja ja antamalla työntekijöille sen jälkeen mahdollisuuden höllätä tahtia ilman pelkoa potkuista. Hänen mukaansa Wardogsin parissa viimeiset kolme kuukautta ovat olleet monille työntekijöille tärkeämpiä kuin perhe-elämä, mutta nyt tilanteen pitäisi kääntyä toiseen suuntaan.
Studion työntekijöiden elämäntilanteet ovat myös muuttuneet vuosien varrella. Brammerin mukaan tiimi on vanhentunut ja yhä useampi työntekijä perustaa perhettä, mikä tekee pitkistä työjaksoista hankalampia. Bulkhead onkin muuttanut isyysvapaakäytäntöjään ja tarjoaa nykyisin kahden viikon isyysvapaan sekä puolikkaita työpäiviä helpottamaan paluuta töihin.
Crunchia vastustavat työntekijät eivät kuitenkaan välttämättä päädy Bulkheadille lainkaan. Brammerin mukaan studio etsii ihmisiä, jotka hyväksyvät sen, että kovia työjaksoja tulee joskus vastaan. Hän perustelee käytäntöä myös rahallisilla kannustimilla, jossa osa työntekijöistä saa merkittäviä bonuksia ja osuuksia yrityksestä vastineeksi kovasta työpanoksesta.
Wardogs on joka tapauksessa lähtenyt Early Accessissa vauhdilla liikkeelle. Peli on myynyt jo kaksi miljoonaa kappaletta alle viikossa, ja konsoliversiot on tarkoitus julkaista vuonna 2028. Nyt Bulkhead aikoo siis ottaa aikaa ainakin konsoliversioiden kanssa. Toivottavasti samalla myös kehittäjille jää aikaa nostaa jalat pöydälle.
NetherRealm Studiosin pitkään huhuttuInjustice 3 saattaa olla ottamassa ensimmäisiä askeliaan kohti julkaisua. Huhut saivat uutta vauhtia, kun pelitestausta järjestävä Good Gamer Group julkaisi ja sittemmin poisti ilmoituksen vielä julkistamattoman AAA-tason 2D-taistelupelin suljetuista pelitesteistä Kaliforniassa.
Testipaikaksi ilmoitettiin Culver City, jossa Warner Bros. Games pitää päämajaansa. Tämä sai nopeasti monet yhdistämään projektin NetherRealmiin, joka tunnetaan muun muassa Mortal Kombat– ja Injustice-sarjoista. Myös ajoitus sopisi kuvioon, sillä Mortal Kombat 1 julkaistiin vuonna 2023, joten mahdollinen Injustice 3 vuonna 2027 osuisi suunnilleen neljän vuoden kehityssykliin.
Huhumylly ei kuitenkaan käynnisty tyhjästä. Vuonna 2025 kaksi aiemmista Injustice-peleistä tuttua ääninäyttelijää vihjasi palaavansa kolmanteen osaan, mutta perui myöhemmin kommenttinsa. Lisäksi Warner Bros. Gamesin artistin kerrottiin listanneen Injustice 3 työnsä yhteyteen. NetherRealmin pomo Ed Boon puolestaan kertoi toukokuussa studion työskentelevän useiden Mortal Kombat -sarjan ulkopuolisten projektien parissa.
Varmaa tietoa pelin olemassaolosta ei silti vieläkään ole. NetherRealm sijaitsee Chicagossa ja sen pelitestaukset on yleensä järjestetty siellä, minkä lisäksi Good Gamer Group tekee testauksia useille eri pelijulkaisijoille. Kaliforniassa testattava taistelupeli voi siis olla aivan jotain muutakin. Toistaiseksi Injustice 3 olemassaoloa ei ole virallisesti vahvistettu, mutta tällä kertaa huhupakassa on tavallista enemmän kortteja pöydällä.