
Tuleeko Lego-faneille nyt kunnon rakennushaaste? Vuotaneet kuvat paljastavat nimittäin jättimäisen uuden Kuolemantähden, jossa on peräti 9 023 palikkaa. Huhujen mukaan setti julkaistaan lokakuussa, ja sen hinta olisi noin 1 000 dollaria eli noin 940 euroa.
Tämä uusi Kuolemantähti ei kuitenkaan ole kokonainen pallo kuten aiemmat setit, vaan malli esittää Imperiumin komentokeskuksen poikkileikkauksena. Tällä tavalla mukana on useita tutun näköisiä huoneita ja piilotettuja yksityiskohtia, jotka tekevät siitä erityisen mielenkiintoisen Star Wars -faneille. Mukana on esimerkiksi valtaistuinhuone, Kuolemantähden lasersäätöhuone, roskasäiliö, kuljetusterminaali sekä kohtaus, jossa Luke Skywalker heiluu prinsessa Leian kanssa.
Setissä on myös kokonainen Lambda-luokan avaruusalus ja peräti 32 minihahmoa. Mukana ovat tutut kasvot kuten useat Luke Skywalker -versiot, Han Solo, Leia, Chewbacca, C-3PO, R2-D2, Darth Vader, keisari Palpatine ja monet muut. Onpa mukana myös harvinaisempia hahmoja, kuten Rogue Onen Orson Krennic ja Clone Wars -faniakin ilahduttava eversti Wullf Yularen.
Reaktiot settiin ovat olleet ristiriitaisia: osa fanikunnasta arvostaa runsaampaa yksityiskohtaisuutta, kun taas toiset kaipaavat kokonaisen Kuolemantähden pyöreää muotoa. Jos 940 euroa tuntuu paljolta, voit aina yrittää ostaa kaksi settiä ja tehdä kokonaisen pallon, tosin siinä rakentelutuntia riittää.
Palikkamäärältään tämä Kuolemantähti nousee LEGO:n neljänneksi suurimmaksi setiksi kautta aikojen. Isommat sarjat ovat muun muassa 11 000 palan LEGO Maailmankartta ja ikoniset Eiffel-torni sekä Titanic. Star Wars -maailmasta kuolemantähti haastaa muita jättiläisiä kuten Millennium Falconin ja AT-AT:n.
LEGO ei ole vielä virallisesti vahvistanut uutta Kuolemantähteä, mutta vuotokuvien perusteella julkistus on ihan nurkan takana. Nyt vain rakennuspalikat valmiiksi ja Tähtien sota -seikkailut käyntiin!