Leijulautoja ja Pradaa – Riders Republic päivittyy uusilla ominaisuuksilla Kommentit pois päältä artikkelissa Leijulautoja ja Pradaa – Riders Republic päivittyy uusilla ominaisuuksilla

Riders Republic

on julkaissut -extremeurheilupelin kuudennelle Cutting Edge -kaudelle uusia tapoja liikkua ja uutta muotia.

Cutting Edge -pelikaudella jätetään talvi taakse ja syöksytään vauhdilla eteenpäin kevättä rinnassa. Tämä ei kuitenkaan tarkoita talvilajien hylkäämistä, sillä laskettelu on yhä pelin keskiössä ja tarjolla onkin uusia kisoja ja vaatteita lumilajien ystäville. Pelissä otetaan kantaa myös aina tärkeisiin ilmastoasioihin ja se sisältääkin ensimmäisen virtuaalisen ilmastomarssin tärkeän asian puolesta. Uusinta uutta lajipuolella tarjoaa leijulautailu, joka tuo mukanaan täysin uusia tapoja nauttia extremeurheilun haasteista.

Elokuvistakin tutulla leijulaudalla liikkuminen sujuu niin maalla, meressä kuin ilmassakin. Leijulautaa eivät rajoita pyörät eikä lumi tai näiden puute. Leijulauta on täysin uutena laitteena erikseen hankittava lisäosa, joka ei sisälly pelin kausikorttiin. Lauta tulee saataville uuden pelikauden toisella viikolla ja sitä pääsee ilmaiseksi kokeilemaan useissa erikoistapahtumissa.

Uuden kauden myötä myös muotivaatemerkki Prada tekee paluun ja tarjoaa pelaajan päälle upeaa virtuaalipalttoota ja -nuttua monessa eri muodossa. Kun haluaa tehdä vaikutuksen muihin pelaajiin, ovat Prada ja leijulauta suorastaan lyömätön yhdistelmä. Lisäksi leijulauta saa oman tulppaaninpunaisen versionsa Prada-pinnoitteella, joten ei muuta kuin rinteeseen vaikutusta tekemään. Pradalla on pelissä mukana myös oma tapahtumansa, jossa pääsee tutustumaan leijulaudan tyyliin.

Pelikauden uudet ja vaikuttavimmat tapahtumat on sisällytetty Ridge Ultimate -lisäosapakettiin. Se sisältää kahdeksan uutta kisatapahtumaa BMX-pyöristä suksiin ja lumilautoihin. Tapahtumien myötä tarjolle tulee uusia paikkoja, palkintoja ja varusteita. Ridge Ultimate -laajennus on erikseen ostettavissa tästä päivästä alkaen.

Pelikaudessa on myös uusittu Tricks Battle -pelimuoto. Vaikka sen kentät ovat samoja ja entuudestaan tuttuja, uudet säännöt tekevät pelimuodosta uudenlaisen kokemuksen. Nyt haetaan kukkulan kuningas -tyylistä alueen hallintaa pelkkien temppujen sijasta.

Viimeisenä, muttei vähäisempänä on mukana talvien ja ympäristön suojelemiseen keskittyvä virtuaalinen ympäristömarssi. Se on tehty yhteistyössä Protect Our Winters -järjestön kanssa. Tällä kampanjalla pyritään levittämään tietoisuutta ympäristöasioista ja luonnonsuojelusta. Asiasta kertova Conscience-elokuva onkin nähtävissä pelin rinnenäytöllä useita kertoja kauden aikana.

Lisäksi pelissä on luvassa uusia viikoittaisia kisatapahtumia, uusi tyyliään vaihtava rinnerakennus ja parikin uutta kisatiimiä. Mitähän heillä on mielessään? Näistä voi ottaa selvää vaikkapa uuden uimakyvyn avulla veteen pudotessaan.

Riders Republic on saatavilla , , ja S sekä -konsoleille että :lle ja Ubisoft Store -kauppapaikkojen kautta. Lisäksi peli on saatavilla Google Stadia- ja Ubisoft+ pelitilauspalveluihin.

Trackmania-pelin World Tour -kausi tekee paluun nelinpelimuodossa Kommentit pois päältä artikkelissa Trackmania-pelin World Tour -kausi tekee paluun nelinpelimuodossa

Trackmania

julkistaa suositun -ajopelin kilpailukauden 2025 paluun kahden pelaajan tiimimuodossa. Kahdeksan kuukauden mittainen kilpailukausi tarjoaa pelaajille ja seuroille mahdollisuuden osallistua virallisiin ja yhteisön järjestämiin turnauksiin ympäri maailmaa.

Trackmania World Tour 2025 käynnistyy uudistetulla kilpailujärjestelmällä, joka mahdollistaa osallistumisen kolmella eri alueella: EMEA, NCSA ja APAC. Tiimit keräävät pisteitä virallisista ja yhteisöturnauksista, joita järjestetään sekä verkossa että paikan päällä. Kauden aikana järjestetään myös kaksi maailmanlaajuista pudotuspeliturnausta, joissa 16 parasta tiimiä kilpailee 5 000 dollarin palkintopotista.

Kilpailukausi huipentuu Trackmania World Cup 2025 -tapahtumaan, jossa parhaat tiimit taistelevat maailmanmestaruudesta. Tiimit voivat rekisteröityä kilpailuun virallisella Trackmania-esports-sivustolla, ja lisätietoja turnauksista sekä säännöistä on saatavilla samasta osoitteesta.

Trackmania on saatavilla ilmaiseksi , , , ja S -konsoleille, sekä :lle. Pelin Standard- ja Club-versiot ovat saatavilla 9,99 euron ja 29,99 euron hintaan.

Prince of Persia: The Lost Crown saapuu älypuhelimille – julkaisu 14. huhtikuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Prince of Persia: The Lost Crown saapuu älypuhelimille – julkaisu 14. huhtikuuta

Prince of Persia: The Lost Crown

tuo menestykseensä nousseen : The Lost Crown -pelin iOS- ja Android-laitteille 14. huhtikuuta. Alkuperäinen versio on kerännyt kehuja konsoli- ja tietokonealustoilla, ja nyt samaa Metroidvania-tyylistä toimintaseikkailua voi kokea myös kännykällä.

Legendaarinen tarina mobiililaitteille

Peli seuraa nuorta Immortals-eliittisoturia Sargonia, joka lähtee pelastamaan siepatun prinssi Ghassanin kirotulta Mount Qaf-vuorelta. Matkalla Sargon kohtaa vaarallisia vihollisia, ratkoo monimutkaisia pulmia ja oppii uusia aikavoimia – kaikki sulavassa 2D-toimintaympäristössä, joka yhdistää nokkelan parkourin ja intensiivisen lähitaistelun.

Mobiilioptimoitu kokemus

Ubisoft Da Nangin kehittämä mobiiliversio tarjoaa:

  • 60 FPS -suorituskyvyn nykyaikaisilla laitteilla
  • Mukautuvat ohjausvalinnat (peliohjain tai kosketusnäyttö)
  • Aloittelijaystävällisiä toimintoja, kuten automaattinen parantaminen ja hidastusvalinnat haastavimpiin kohtauksiin

Prince of Persia: The Lost Crown on saatavilla , , sekä S, ja Nintendo -pelikonsoleille, että :lle. Lisäksi peli on pelattavissa Ubisoft+-tilauksella. Pelin ikäraja on PEGI 16.