Lenovo tuo Marvel -sankarit lisättyyn todellisuuteen Disneyn kanssa Kommentit pois päältä artikkelissa Lenovo tuo Marvel -sankarit lisättyyn todellisuuteen Disneyn kanssa

Laitevalmistaja Lenovo on lanseerannut uuden Dimension of Heroes -lisätyn todellisuuden pelin yhdessä Disneyn kanssa. Peliä pääsee pelaamaan samaisilla Mirage AR-laseilla joile aiempi Star Wars: Jedi Challenges ilmestyi vuonna 2017.

https://www.youtube.com/watch?v=YYFtHQ_1Li8

Itse pelissä pelaaja pääsee valitsemaan hahmon kuten Doctor Strange, Captain America, Thor, Black Panther ja Captain Marvel, jolla taistellaan ikonisia Marvel vastuksia vastaan.

Lenovo Mirage AR -laite
Lenovo Mirage AR -laite, ohjaimet ja majakka

Lenovo Mirage AR -laite tulee maksamaan n. 250 dollaria. Se toimii käyttäjän puhelimen ja siihen ladattavan ilmaisen sovelluksen kautta. Tuettuina puhelimina ovat monien valmistajien lippulaivamallit kuten iPhone X, Samsung Galaxy S9, Sony Xperia ZX1 jne. Laitteen mukana tulee myös kaksi ohjainta, jotka soveltuvat myös muiden pelien pelaamiseen. Laitteen ostamalla pääsee myös pelaamaan aiempaa Star Wars: Jedi Challenges -peliä.

Death Stranding 2 saattaa pian saapua PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Death Stranding 2 saattaa pian saapua PC:lle

Death Stranding 2:n PC-versio näyttää olevan nurkan takana, sillä peli ilmestyi äskettäin ESRB:n ikäarviointisivustolle. Julkaisijaksi on listattu Sony Interactive Entertainment, mikä viittaa siihen, että PC-portti seuraa PlayStation 5 -julkaisua, joka nähtiin kesäkuussa 2025.

Ensimmäinen Death Stranding julkaistiin PS4:llä marraskuussa 2019 ja saapui PC:lle seuraavana heinäkuuna. Saman kaavan voisi olettaa myös jatko-osalle, mahdollisesti jopa The Game Awards -tapahtuman yhteydessä joulukuussa.

Peli on saanut tunnustusta niin tarinastaan kuin visuaalisesta toteutuksestaan. Kojima ja tiimi eivät kuitenkaan rajoitu vain peleihin. Disney+ -kanavalle on tulossa uusi 2D-animaatiosarja, live-action-elokuva sekä erillinen animaatioelokuva Death Stranding: Mosquito.

Kojiman kalenteri on muutenkin täynnä projekteja, kuten tuleva kauhupeli OD Xboxille ja PlayStationille tulossa oleva toimintapelillinen vakoiluseikkailu Physint, jota on kutsuttu henkiseksi seuraajaksi Metal Gear -sarjalle.

Death Strandingin fanit voivat siis odottaa paitsi uutta pelikokemusta PC:llä, myös monipuolista laajentumista maailmaan, joka yhdistää pelit, animaation ja elokuvan. Nyt jää vain jännityksellä odotettavaksi virallista ilmoitusta PC-portista.

Zeldan ja Linkin elokuvaseikkailu alkaa – ensimmäiset viralliset kuvat julkaistu Kommentit pois päältä artikkelissa Zeldan ja Linkin elokuvaseikkailu alkaa – ensimmäiset viralliset kuvat julkaistu

The Legend of Zelda: Ocarina of Time x Unreal 5

Nintendo on vihdoin julkaissut ensimmäiset viralliset kuvat tulevasta The Legend of Zelda -näytelmäelokuvasta, ja fanit voivat nyt lakata tuijottamasta huonolaatuisia vuotokuvia kuin Deku Scrubeja ikkunan takana. Kuvat löytyivät Nintendo Today -sovelluksesta, ja niissä nähdään Bo Bragason Zeldana sekä Benjamin Evan Ainsworth Linkinä täysin valmiissa seikkailuvarustuksessa. Tämä vahvistaa samalla sen, että kuvaukset ovat virallisesti käynnissä.

Zeldan tyyli muistuttaa Breath of the Wild -pelin asua sinisine kaapuineen, kun taas Link näyttää saaneen inspiraationsa Twilight Princess -pelistä tummanvihreällä tunikallaan. Huhujen mukaan Succession-sarjasta tuttu Dichen Lachman saattaisi esittää Impaa, mutta Nintendo ei ole tätä vahvistanut. Gerudo-laakson juorut ovat siis toistaiseksi jäähyllä.

Elokuvaa ohjaa Wes Ball ja käsikirjoituksesta vastaa Jurassic World -elokuvien kirjoittaja Derek Connolly. Tuottajana toimii Shigeru Miyamoto, joten projektia ei ainakaan tehdä vasaralla Goronin vuorilla. Julkaisupäivä on merkitty kalenteriin 7. toukokuuta 2027, ja Nintendo vihjasi suunnittelevansa lisää videopelielokuvia lähivuosille.