LGBTQ+ -roolipeli ladattavissa ilmaiseksi Steamistä Kommentit pois päältä artikkelissa LGBTQ+ -roolipeli ladattavissa ilmaiseksi Steamistä

Get In The Car, Loser!

LGBTQ+ -roolipeli Get In The Car, Loser! on ladattavissa ilmaiseksi :lle Steamistä toukokuun 24. päivään asti.

Pikseligrafiikkaisessa indiepelissä yhdistyvät klassisten ja modernien JRPG-pelien taistelujärjestelmät. Pelissä kerättävät varusteet tuovat pelihahmoille uusia ominaisuuksia ja taitoja.

Pelissä kolme Academy of Order nuorukaista lähtee taistelemaan Machine Deviliä ja tämän kultisteja vastaan.

Get In The Car, Loser! on ladattavissa ilmaiseksi PC:lle Steamistä.

[ item=”938860″]

Call of Duty: Modern Warfare 4 kunnioittaa pelisarjan edesmennyttä luojaa Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty: Modern Warfare 4 kunnioittaa pelisarjan edesmennyttä luojaa

 kunnioittaa pelisarjan luomiseen vaikuttaneen Vince Zampellan muistoa. Pelin lopputeksteissä hänen nimensä näkyy ensimmäisten joukossa muiden tuotannon aikana menehtyneiden tekijöiden rinnalla.

Zampella kuoli auto-onnettomuudessa viime joulukuussa. Hän oli yksi Call of Dutyn luojista ja Respawn Entertainmentin perustajista sekä merkittävä vaikuttaja ensimmäisen persoonan ammuntapelien kehityksessä.

Hänen uransa jälki näkyy myös Titanfall- ja Star Wars Jedi -pelisarjoissa. Infinity Wardin tekemä kunnianosoitus päättää Modern Warfare 4 viimeisen tehtävän jälkeisen lopputekstijakson.

Battlefieldin uusi taistelupassi herättää epäilyt tekoälytaiteesta – sotilaalla on viisi pistoolia ja hihamerkissä räikeä kirjoitusvirhe Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefieldin uusi taistelupassi herättää epäilyt tekoälytaiteesta – sotilaalla on viisi pistoolia ja hihamerkissä räikeä kirjoitusvirhe

 viidennen kauden maksulliset hahmoskinit ovat herättäneet Redditissä kritiikkiä ja epäilyjä tekoälyn käytöstä. Pelaajat ovat ihmetelleet muun muassa sotilasta, joka kantaa viittä samanlaista pistoolia, sekä hihamerkkiä, jossa security on kirjoitettu muotoon ”secuty”.

Kuvia on jaettu ahkerasti, ja keskustelut ovat keränneet tuhansia tykkäyksiä ja kommentteja. Osa pelaajista pitää asujen yksityiskohtia mahdollisena merkkinä tekoälyn tuottamasta sisällöstä ja arvostelee sitä, että kosmetiikasta pyydetään rahaa.

Tekoälyn käyttöä kyseisten asujen tekemisessä ei ole vahvistettu. Battlefield 6 on kuitenkin saanut aiemminkin kritiikkiä vastaavista kosmetiikoista, joiden epäiltiin olevan tekoälyn tuottamia. Tällä kertaa huomio kohdistuu sekä asujen erikoisiin yksityiskohtiin että ilmeiseen kirjoitusvirheeseen.