Life is Strange -pelin kehittäjältä uusi toimintaroolipeli Banishers: Ghosts of New Eden Kommentit pois päältä artikkelissa Life is Strange -pelin kehittäjältä uusi toimintaroolipeli Banishers: Ghosts of New Eden

Banishers: Ghosts of New Eden

ja -pelien kehittäjä on julkaisemassa uutta toimintaroolipeliä . Koskettava peli kertoo pariskunnasta, joka taistelee yliluonnollista kauhua vastaan.

Rakastavaiset Antea Duarte ja Red mac Raith taistelevat käsi kädessä haamunmetsästäjinä, jotka vannoivat suojelevansa eläviä haamujen uhalta. Anteasta on tullut yksi vihaamistaan hengistä ja hänen on löydettävä keino vapauttaa itsensä ahdingosta. Pelaaja astuu New Edenin yhteisöjen elämään Pohjois-Amerikan kummittelevassa erämaassa vapauttaakseen yliluonnollisten olentojen ja muinaisten salaisuuksien vaivaaman maailman.

Yhdistämällä Antean henkiset voimat ja Redin voimakkaan arsenaalin, pelaaja voi voittaa ja karkottaa eläviä piinaavat sielut. Pelaaja joutuu tekemään raskaita päätöksiä New Edenin asukkaiden kohtalosta, olivatpa ne sitten eläviä ihmisiä tai vaeltavia sieluja.

Banishers: Ghosts of New Eden julkaistaan myöhemmin tänä vuonna sekä ja ja S -pelikonsoleille että :lle.

Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen Kommentit pois päältä artikkelissa Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen

on päivittynyt versioon 1.6, joka tuo peliin ilmaista lisäsisältöä ja useita parannuksia. Päivitys sisältää uusia työkoneita ja traktoreita sekä lukuisia optimointeja ja pelattavuusuudistuksia.

Uusia laitteita päivityksessä ovat:

  • Albutt f155A -paalinostin
  • CLAAS FL 140 -etukuormain
  • John Deere 683R -etukuormain
  • CLAAS ARION (550 – 530) -traktori
  • John Deere 6R -sarjan traktori

Päivitys parantaa pelin suorituskykyä ja vakautta sekä tuo mukanaan useita muutoksia ja parannuksia. Näihin kuuluvat muun muassa ModHub-päivityspainike, parannukset tekoälyn toimintaan ja eläinten tuottavuuslaskelmiin sekä lukuisat korjaukset ja optimoinnit.

25 on myynyt jo yli kolme miljoonaa kappaletta. Peli on saatavilla :lle, |S:lle, :lle ja Macille. jatkaa pelin kehittämistä ja tukemista säännöllisillä päivityksillä ja sisältölisäyksillä.

†

The Last of Us -sarjan toinen kausi tulee (pian) – oletko valmis? Kommentit pois päältä artikkelissa The Last of Us -sarjan toinen kausi tulee (pian) – oletko valmis?

The Last of Us

on vahvistanut suositun The Last of Us -sarjan toisen kauden ensi-illan päivämäärän. Uusi kausi alkaa sunnuntaina 13. huhtikuuta kello 21 Yhdysvaltain itärannikon aikaa, ja se tulee katsottavaksi myös Max-suoratoistopalveluun. Kausi koostuu seitsemästä jaksosta.

Tarina sijoittuu viisi vuotta ensimmäisen kauden tapahtumien jälkeen ja seuraa Joelia ja Ellietä, jotka asuvat Joelin veljen Tommyn kanssa Montanan yhteisössä. Kausi perustuu -peliin.

Pedro Pascalin (Joel) ja Bella Ramseyn (Ellie) rinnalle liittyy useita uusia näyttelijöitä: Kaitlyn Dever näyttelee Abbya, Isabela Merced Dinaa, Young Mazine Jesseä, Ariela Barer Meliä ja Tati Gabrielle Noraa. Gabrielle tulee näyttelemään myös Naughty Dogin seuraavan pelin, Intergalactic: The Heretic Prophetin, päähenkilöä.

Sarjan ensimmäinen kausi oli HBO:lle menestys. Craig Mazinin ja Neil Druckmannin luoma sarja voitti useita Emmy-palkintoja ja oli ehdolla viidessä pääkategoriassa, mukaan lukien parhaan draamasarjan ja parhaan ohjauksen sarjoissa.

HBO:n Francesca Orsi on aiemmin vihjaillut sarjan jatkuvan yhteensä neljä kautta, mikä tarkoittaa, että tuleva toinen kausi ei tule kattamaan koko The Last of Us Part 2 -pelin tarinaa.

Julkistuksen yhteydessä HBO julkaisi myös uudet julisteet Joelin, Ellien ja Abbyn hahmoista.