Life is Strange: True Colors saa jatkoa Wavelengths -lisäosan myötä Kommentit pois päältä artikkelissa Life is Strange: True Colors saa jatkoa Wavelengths -lisäosan myötä

Life is Strange: True Colors

Seikkailupeli on saamassa jatkoa uuden Wavelengths -lisäosan myötä. Siinä pelaajat pääsevät ylläpitämään omaa radiokanavaa, pelaamaan D&D:tä ja käyttämään deittisovellusta.

https://www.youtube.com/watch?v=HQgP6oo8OdU

Lisäosa toimii varsinaisen pelin esiosana ja siinä seurataan nuorta radio-DJ:tä nimeltään Steph. Hänen tarinansa avautuu neljän kauden myötä.

Samalla kun Stephin DJ-kyvyt parantuvat pääset sukeltamaan syvemmälle tämän elämään. Pääset pelaamaan Dungeons & Dragonsia kaverin kanssa sekä swaippaamaan vasemmalle tai oikealla deittisovelluksessa. Lisäosan ääniraidalla kuullaan artisteja kuten Girl in Red, Alt-J, Portugal. The Man, Foals sekä Maribou State.

Life is Strange: True Colors ilmestyy syyskuun 10. päivä ja esiosa Wavelengths puolestaan syyskuun 30. päivä , , Xboc Series X ja S, sekä Nintendo -konsoleille, että :lle.

Trails in the Sky 1st Chapter kestää tuplasti pidempään kuin alkuperäinen FC Kommentit pois päältä artikkelissa Trails in the Sky 1st Chapter kestää tuplasti pidempään kuin alkuperäinen FC

Falcomin toimitusjohtaja Toshihiro Kondo on paljastanut japanilaisessa Gamer-lehden haastattelussa, että yhtiön ohjelmoijalla kesti noin 80 tuntia läpäistä , eli tuplasti enemmän kuin alkuperäisen :n noin 40 tunnin peliaika.

Kondon mukaan lisäpituus johtuu ennen kaikkea uudesta tutkimiseen painottuvasta sisällöstä. Kartalle on lisätty runsaasti tutkittavia kohteita ja sivutehtäviä, ja jos pelaaja suorittaa kaiken sekä kuuntelee tapahtumien ääninäyttelyn, kesto venyy huomattavasti. Hän itsekin aloitti pelin valvontamielessä, mutta peliaika venyi yli viikon mittaiseksi.

Vaikka uusi versio kattaa pääpiirteissään alkuperäisen FC:n tarinan, mukana on myös pieniä lisäyksiä ja yksityiskohtia, joita ei aiemmassa versiossa ollut. Näin peli ei ole vain suora uusintaversio, vaan sisältää enemmän syvyyttä ja tekemistä.

Trails in the Sky 1st Chapter julkaistaan maailmanlaajuisesti 19. syyskuuta :lle, Nintendo Switchille ja :lle ().

Uusi retrohenkinen toimintaroolipeli Asterfel tulossa PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi retrohenkinen toimintaroolipeli Asterfel tulossa PC:lle

on paljastanut uuden kolmannen persoonan toimintaroolipelin, Asterfelin, joka ammentaa inspiraationsa 2000-luvun alun klassikoista. Peli on tulossa :lle -alustalle.

sijoittuu synkkään fantasiamaailmaan, jossa pelaaja on laivan haaksirikon kokenut kulunut seikkailija. Tehtäväsi on saada valtaa ja suosiota Asterfelin saarella, jonka kuninkaan kaivokset ovat herättäneet muinaisen, nukkuvan jumalan ja muita hirvityksiä.

Pelaaja voi liittyä yhteen kolmesta eri ryhmittymästä, kuninkaalle uskollisiin Kruunuvartijoihin, sortoa vastaan kapinoiviin Kindredeihin tai maagisia taitoja harjoittaviin Oppineisiin. Riippuen ryhmittymästä, taistelut voivat vaihdella miekkojen ja jousien käytöstä maagisiin riimuihin.

Pelimaailma lupailee laajoja alueita kuivista erämaista unohtuneisiin raunioihin, tiheisiin viidakoihin ja muinaisiin salaisuuksiin. Mutta varo, mitä pidemmälle matkustat, sitä vaarallisemmiksi viholliset muuttuvat ja sitä syvempiin salaisuuksiin pääset käsiksi.

Asterfel on nyt mahdollista lisätä Steamin toivelistalle, jos haluat seurata sen kehitystä ja valmistautua palaamaan retro-RPG:n maailmaan.