Lilo & Stitch päihitti Tom Cruisen – jättimenestys lipputuloissa Kommentit pois päältä artikkelissa Lilo & Stitch päihitti Tom Cruisen – jättimenestys lipputuloissa

Disneyn uusi live action -versio Lilo & Stitchistä on aloittanut vuoden 2025 vahvasti – ja samalla jättänyt taakseen jopa Tom Cruisen viimeiseksi tituleeratun Mission: Impossible -elokuvan. Molemmat avasivat elokuvateattereissa komeasti, mutta sininen avaruusolento Stitch veti lopulta pidemmän korren.

keräsi maailmanlaajuisesti huikeat 341 miljoonaa dollaria (noin 252 miljoonaa puntaa) avausviikonloppunaan. Se on vuoden toiseksi kovin ensi-ilta -elokuvan jälkeen ja rikkoi samalla Yhdysvaltain Memorial Day -viikonlopun ennätyksen.

Samaan aikaan Mission: Impossible – The Final Reckoning, kahdeksas osa toimintasarjassa, sai sekin komean startin: 190 miljoonaa dollaria (140 miljoonaa puntaa). Ei lainkaan huonosti – mutta ei aivan Stitchin tasolle.

Onko tämä todella Tom Cruisen viimeinen MI-elokuva?

on esittänyt Ethan Huntia jo vuodesta 1996 lähtien. Nyt hän vihjaa, että sarja olisi tullut päätökseensä:

”Tämä on viimeinen. Sitä ei turhaan kutsuta ’finaliksi’,” Cruise sanoi Hollywood Reporterille.

Mutta moni suhtautuu epäillen – onko tämä todella loppu vai vielä yksi cliffhanger?

Elokuva on saanut ristiriitaisia arvioita:
The Guardian kehui sitä viiden tähden ”hurjaksi seikkailuksi”,
Vanity Fair kutsui sitä ”arvoisakseen loppunäytökseksi”,
Hollywood Reporter sen sijaan piti sitä ”pettymyksenä”,
ja Mashable totesi elokuvan ”sammuvan kuin nauhuriin jäänyt itsetuhoinen viesti”.

Lilo & Stitch – uusi klassikko vai pelkkä pastissi?

jatkaa tuttua linjaa tekemällä uusintaversioita rakastetuista animaatioistaan. Lilo & Stitch liittyy joukkoon, jossa ovat jo mm. Leijonakuningas (2019) ja Kaunotar ja hirviö (2017). Uusi versio nousi niiden vanavedessä kaikkien aikojen kolmanneksi parhaaksi Disney-live action -avajaksi.

Pääosissa nähdään Courtney B. Vance, Zach Galifianakis ja kahdeksanvuotias Maia Kealoha, jonka rinnalla seikkailee tietokoneanimoitu Stitch – tuo tuttu sininen karvapallo avaruudesta.

Arviot ovat olleet vaihtelevia:
The Daily Beast kutsui elokuvaa ”riemukkaaksi, höpsöksi ja sydämelliseksi”,
mutta The Times latoi suoremmin – heidän mukaansa kyseessä on ”turruttava kauhistus”.

Yhteenvetona: vaikka arvostelut jakautuvat, yleisö on puhunut: Lilo & Stitch on jättimenestys. Ja vaikka Ethan Huntin tulevaisuus on vielä hieman hämärän peitossa, on selvää, että vanhat suosikit eivät ole katoamassa mihinkään – ne vain muuttavat muotoaan.

Kauniita kunnianosoituksia ja stop-motion-taikaa: Katsoitko The Mandalorian and Grogu -elokuvan tarpeeksi tarkasti? Kommentit pois päältä artikkelissa Kauniita kunnianosoituksia ja stop-motion-taikaa: Katsoitko The Mandalorian and Grogu -elokuvan tarpeeksi tarkasti?

Tovi sitten elokuvateattereihin saapunut suurtuotanto The Mandalorian and Grogu jatkaa kulkuaan valkokankailla.Suosittuun sarjaan pohjautuva elokuva tarjoaa näyttävän toiminnan lisäksi valtavan määrän piilotettuja viittauksia, cameorooleja ja kunnianosoituksia, jotka saavat vannoutuneimmatkin fanit hykertelemään.

Tässä on katsaus elokuvan mielenkiintoisimpiin easter eggeihin ja triviapaloihin, joita et välttämättä huomannut ensimmäisellä katselukerralla.

Holoshakin hirviöt heräävät henkiin ja efektiveteraanit palaavat

Yksi elokuvan hienoimmista hetkistä nähdään areenataistelussa, jonka oliot ovat ikonisia tuttavuuksia kaikkein ensimmäisestä, vuoden 1977 -elokuvasta. Kyseiset pedot nähtiin alun perin Millennium Falconin kyydissä pelatussa Dejarik-holoshakissa. Elokuva vahvistaa nyt virallisesti sen, mistä faniyhteisössä on kohistu pitkään: pelin hologrammihahmot perustuvat todellisiin, Star Wars -universumissa eläviin aitoihin petoihin.

Kohtauksen takana on myös upea ripaus elokuvahistoriaa. Alkuperäisten Dejarik-hahmojen luomisessa mukana ollut ja muun muassa Jabba the Huttin suunnittelua Jedin paluu -elokuvassa johtanut efektiveteraani Phil Tippett on ollut mukana myös uutuuselokuvan tuotannossa. Tippett Studion stop-motion-animaattorit, jotka ovat hioneet käytännön efektejä aiemmin The Mandalorian- ja Skeleton Crew -sarjoissa, toivat perinteistä efektitaikaa myös tähän valkokangasseikkailuun.

Ohjaajalegenda kokkina ja tuttu metallinen ääni

Elokuva tarjoaa pari erittäin nerokasta äänicameota. C-3PO-droidin puvun sisässä vuosikymmeniä loistanut Anthony Daniels kuullaan lennonjohtodroidien äänenä. Danielsin esittämät droidit antavat Mandalorialaiselle, Grogulle ja Zebille luvan laskeutua Nal Huttaan tapaamaan Kaksosia.

Vieläkin yllättävämpi vierailu kuullaan Ardennian-rotuisen Hugo Durant -kokin roolissa, jonka ääninäyttelijäksi on napattu itse Oscar-voittaja ja ohjaajalegenda . Hahmon sukunimi Durant on samalla hauska sisäpiirin viittaus, sillä elokuvan ohjaaja Jon Favreau ääninäytteli saman lajin edustajaa, Rio Durantia, vuoden 2018 Solo: A Star Wars Story -elokuvassa.

Koskettava muistutus Carl Weathersille

Kenties kaunein ja liikuttavin piiloviittaus liittyy edesmenneeseen Carl Weathersiin, joka näytteli The Mandalorian -sarjassa Greef Kargaa ja ohjasi myös useita sarjan jaksoja. Elokuvassa Dejarik-areenalle johtavan oviaukon yläpuolelle on sijoitettu kyltti, jossa lukee teksti ”Weathers Apollo”.

Tämä on suora ja kunniakas kumppanuusviittaus Weathersille, joka muistetaan Star Wars -roolinsa lisäksi ikuisesti Hollywoodin historiassa Apollo Creedin roolista legendaarisessa Rocky-elokuvasarjassa. Kyltti varmistaa, että Weathersin perintö pysyy tiiviinä osana kaukaisen galaksin tarinaa.

Toy Story 5 -elokuvan lipunmyynti alkoi Suomessa: Ääninäyttelijöinä muun muassa Antero Mertaranta ja Viki Konssi Kommentit pois päältä artikkelissa Toy Story 5 -elokuvan lipunmyynti alkoi Suomessa: Ääninäyttelijöinä muun muassa Antero Mertaranta ja Viki Konssi

Disneyn ja Pixarin rakastettu animaatiosaaga saa jatkoa, kun 5 saapuu valkokankaille tulevana kesänä. Torstaina 28.toukokuuta 2026 julkaistun tiedotteen mukaan elokuvan lippujen ennakkomyynti on virallisesti alkanut elokuvateattereiden verkkokaupoissa sekä lippukassoilla kautta maan. Ennakkomyynnin käynnistymisen yhteydessä julkistettiin myös elokuvan suomeksi puhutun version nimekäs ääninäyttelijäkaarti.

Tuttu ydinryhmä tallella, uusia yllätysnimiä mukana

Suomalaisittain elokuvassa kuullaan upea sekoitus tutuiksi tulleita hahmoääniä sekä täysin uusia yllätysnimiä. Lelujengin itseoikeutettuina vetäjinä jatkavat itseoikeutetusti Antti Pääkkönen (Woody) ja Santeri Kinnunen (Buzz Lightyear). Myös Nina Tapio palaa Jessien rooliin.

Mielenkiintoisina uusina ääninä elokuvaan liittyvät muun muassa Luyeye “Viki” Konssi (Atlas), Henri Piispanen (Pleksipääpizza), Sari Aalto (Snappy) sekä urheiluselostajana parhaiten tunnettu Antero Mertaranta, joka esittää hauskassa leikkikohtauksessa Woodyn uskollisen ratsun alter egoa, Evil Bullseyeta (Napakymppi). Alkuperäisversiossa kyseisessä cameoroolissa kuullaan Tony-palkittu Alan Cumming.

Kansainvälistä tähtiloistoa alkuperäisversioon tuo myös kuusinkertainen Grammy-voittaja, megatähti Bad Bunny. Hän tekee äänicameon hylätyssä pihavarastossa asuvana, vaivattoman coolina Pizza with Sunglasses -leluna (suomeksi Pleksipääpizza), jonka vuorosanat Henri Piispanen tulkitsee suomiversioon.

Lelujen ja tablettien välinen kamppailu Bonnien huomiosta

Tällä kertaa Woody, Buzz ja kumppanit joutuvat historiansa vaikeimman haasteen eteen, kun he päätyvät suoralle törmäyskurssille modernin tekniikan kanssa. Kamppailu lapsen leikkiajasta käy kuumana, kun perheen Bonnie-tyttö saa käsiinsä Lilypad-nimisen älylaitteen (suomeksi Myy Lohi, alkuperäisversiona Greta Lee). Älykkäällä tabletilla on omat mullistavat ja itsepäiset ajatuksensa siitä, mikä on parasta lapsen kehitykselle, ja perinteiset lelut huomaavat jäävänsä nopeasti kakkoseksi.

Elokuvan on käsikirjoittanut ja ohjannut Oscar-palkittu Pixar-veteraani Andrew Stanton (WALL-E, Nemoa etsimässä), ja apulaisohjaajana on toiminut Kenna Harris. Elokuvan musiikista vastaa itseoikeutetusti Oscar-voittaja Randy Newman, joka palaa säveltämään ikonisia teemoja jo viidettä kertaa.

Muissa suomenkielisissä rooleissa kuullaan laajaa kaartia suosittuja näyttelijöitä ja viihdyttäjiä, kuten Jukka Puotila (Herra Piikkis), Joonas Nordman (Kahveli), Mikko Kivinen (Rex), Sasu Moilanen (Combat Carl) ja Petteri Summanen (Röh). saa Suomen ensi-iltansa elokuvateattereissa keskiviikkona 17. kesäkuuta 2026.