Lista videopelien Bafta-ehdokkuuksista on julkaistu – The Last of Us Part 2 kärjessä 13 ehdokkuudella Kommentit pois päältä artikkelissa Lista videopelien Bafta-ehdokkuuksista on julkaistu – The Last of Us Part 2 kärjessä 13 ehdokkuudella

The Last of Us Part II

Brittien Oscar-akatemianakin tunnettu BAFTA on jakanut ehdokkuuksia erilaisille peleille, joista parhaat palkitaan 25. maaliskuuta.

Eniten ehdokkuuksia keräsi Naughty Dogin tunnettu selviytymisseikkailun jatko-osa – . Kyseinen nimike keräsi yhteensä 13 ehdokkuutta, joka on suurin määrä mitä on jaettu gaalan aikana ikinä millekään pelille.

Koko listan ehdokkuuksista voitte lukea alta tai tämän linkin takaa:

Paras animaatio

Paras visuaalinen saavutus

https://www.youtube.com/watch?v=TXl9GI1p_Os

Paras äänisuunnittelu

  • Astro's Playroom
  • Ghost of Tsushima
  • Hades
  • Half-Life: Alyx
  • The Last of us Part II
  • Marvel's Spider-Man: Miles Morales

https://www.youtube.com/watch?v=gHzuHo80U2M

Paras peli

  • Animal Crossing: New Horizons
  • Ghost of Tsushima
  • Hades
  • Half-Life: Alyx
  • The Last of us Part II
  • Marvel's Spider-Man: Miles Morales

Paras Isosta-Britanniasta tullut peli

  • Dreams
  • F1 2020
  • Fall Guys
  • The Last Campfire
  • Röki
  • Sackboy: A Big Adventure

https://www.youtube.com/watch?v=CSxwhCkpTgs

Paras studion debyytti

  • Airborne Kingdom
  • Call of the Sea
  • Carrion
  • Factorio
  • The Falconeer
  • Röki

Paras käynnissä oleva jatkuva peli

  • Destiny 2: Beyond Light
  • Dreams
  • Fall Guys
  • Fortnite
  • No Man's Sky
  • Sea of Thieves

Paras koko perheen peli

  • Animal Crossing: New Horizons
  • Astro's Playroom
  • Dreams
  • Fall Guys
  • Minecraft Dungeons
  • Sackboy: A Big Adventure

Paras pelisuunnittelu

  • Animal Crossing: New Horizons
  • Astro's Playroom
  • Ghost of Tsushima
  • Hades
  • Half-Life: Alyx
  • The Last of us Part II

Paras rajoja rikkonut peli

  • Animal Crossing
  • Before I Forget
  • Dreams
  • Spiritfarer
  • The Last of us Part II
  • Tell Me Why

Paras moninpelattava

  • Animal Crossing: New Horizons
  • Deep Rock Galactic
  • Fall Guys
  • Ghost of Tsushima
  • Sackboy: A Big Adventure

Paras musiikki

  • Ghost of Tsushima
  • Hades
  • The Last of us Part II
  • Marvel's Spider-Man: Miles Morales
  • Ori and the Will of the Wisps
  • Sackboy: A Big Adventure

Paras tarina

Paras peli-idea

  • Carrion
  • Fall Guys
  • Ghost of Tsushima
  • Hades
  • Kentucky Route Zero: TV Edition
  • Spiritfarer

Paras rooliesitys

  • Ashley Johnson Ellienä The Last of Us Part II:ssa
  • Cherami Leigh Female V in Cyberpunk 2077:ssä
  • Cody Christian Cloud Strifena Final Fantasy VII Remakessa
  • Daisuke Tsuji Jin Sakaina Ghost of Tsushimassa
  • Laura Bailey Abbyna The Last of Us Part II:ssa
  • Nadji Jeter Miles Moralesina Marvel's Spider-Man: Miles Moralesissa

Paras sivuroolin esittäjä

  • Carla Tassara Judy Alvarezina Cyberpunk 2077:ssa
  • Jeffrey Pierce Tommyna The Last of Us Part II:ssa
  • Logan Cunningham Hadesina, Achillesina, Poseidonina, Asteriusina, Charonina, ja tarinankertojana Hadesissa
  • Patrick Gallagher Khotun Khanina Ghost of Tsushimassa
  • Shannon Woodward Dinana The Last of Us Part II:ssa
  • Troy Baker Joelina The Last of Us Part II:ssa

Paras tekninen saavutus

EE Vuoden peli

  • Animal Crossing: New Horizons
  • Call of Duty: Warzone
  • Ghost of Tsushima
  • Hades
  • The Last of Us Part II
  • VALORANT

Unohda FIFA – Rematch on jalkapallon ja samuraitaitojen hurja hybridi Kommentit pois päältä artikkelissa Unohda FIFA – Rematch on jalkapallon ja samuraitaitojen hurja hybridi

, ranskalainen pelistudio tunnettu tyylikkäästä kung-fu-seikkailustaan , on päättänyt kertoa maailmalle, että heidän uusi pelinsä ei olekaan vain futista. Ei, kyseessä on heidän mukaansa samuraipeli, vaikka se näyttää ja kuulostaa viisi vastaan viisi -jalkapallolta.

Kuulostaa ehkä siltä, että joku olisi katsonut liikaa Ghost of Tsushimaa ennen kehityspäivää, mutta Sloclap vakuuttaa olevansa tosissaan. Pelissä ei niinkään keskitytä taktiikkataulukoihin tai VAR-tuomioihin, vaan nopeisiin, ratkaiseviin liikkeisiin, aivan kuten katananiskussa.

Yksi virhe tai taitava siirto voi muuttaa koko pelin suunnan. – Studio selittää.

Aiemmin Sifua kutsuttiin kung-fu-peliksi, mutta kehittäjien mielestä se oli enemmän, ehkä jopa rytmipeli. Samalla logiikalla Rematch ei ole -haastaja tai -kopio, vaan oman tiensä kulkija, jossa pallon potkiminen tuntuu melkein duelilta. Sloclap myös korostaa, ettei heitä kiinnosta tehdä satojen miljoonien eurojen jättipelejä, koska se tappaa luovuuden.

Olipa kyseessä zen-henkinen urheiluvalaistus tai markkinointihokema, Rematch ainakin herättää huomiota, eikä aivan syyttä.

VALORANTin Game Changers -turnaus avaa ovia naisille kilpapelaamisen huipulle Kommentit pois päältä artikkelissa VALORANTin Game Changers -turnaus avaa ovia naisille kilpapelaamisen huipulle

VALORANTin naispelaajille suunnattu Game Changers BEACON -turnaus kutsuu nyt Pohjois-Euroopan nousevia tähtiä mukaan ottamaan ensimmäisen askeleensa kohti ammattilaisuraa e-urheilussa. Turnauksen ilmoittautuminen on avoinna 3. heinäkuuta asti, ja finaali pelataan sunnuntaina 13. heinäkuuta.

Kyseessä ei ole pelkkä hauska viikonlopun mittelö: voittajatiimi nappaa osansa 1 180 euron palkintopotista sekä paikan Game Changers EMEA Contenders Series 2 -sarjassa, joka toimii porttina Riot Gamesin huipputason -liigoihin. Turnaus on suunnattu amatööri- ja semipro-tasolla pelaaville naisille, jotka haluavat edetä urallaan yhä korkeammalle.

Se on ollut ratkaiseva väylä unelmieni saavuttamisessa. On upeaa nähdä, miten sarja kasvaa ja tarjoaa yhä enemmän mahdollisuuksia päästä huipulle. – SK Nebulan pelaaja Jade ”jademwah” Duffy kuvailee Game Changersia uransa käännekohdaksi.

Pelaajat voivat ilmoittautua joko valmiin joukkueen kanssa tai yksin, jolloin järjestäjät auttavat muodostamaan uusia tiimejä muiden osallistujien kanssa. Finaalit striimataan suorana Twitchissä 13. heinäkuuta klo 15 alkaen, ja selostuksesta vastaa FNATICin virallinen VALORANT-streamaaja Meg (megsoundslikeegg).