Lista videopelien Bafta-ehdokkuuksista on julkaistu – The Last of Us Part 2 kärjessä 13 ehdokkuudella Kommentit pois päältä artikkelissa Lista videopelien Bafta-ehdokkuuksista on julkaistu – The Last of Us Part 2 kärjessä 13 ehdokkuudella

The Last of Us Part II

Brittien Oscar-akatemianakin tunnettu BAFTA on jakanut ehdokkuuksia erilaisille peleille, joista parhaat palkitaan 25. maaliskuuta.

Eniten ehdokkuuksia keräsi Naughty Dogin tunnettu selviytymisseikkailun jatko-osa – . Kyseinen nimike keräsi yhteensä 13 ehdokkuutta, joka on suurin määrä mitä on jaettu gaalan aikana ikinä millekään pelille.

Koko listan ehdokkuuksista voitte lukea alta tai tämän linkin takaa:

Paras animaatio

Paras visuaalinen saavutus

https://www.youtube.com/watch?v=TXl9GI1p_Os

Paras äänisuunnittelu

  • Astro's Playroom
  • Ghost of Tsushima
  • Hades
  • Half-Life: Alyx
  • The Last of us Part II
  • Marvel's Spider-Man: Miles Morales

https://www.youtube.com/watch?v=gHzuHo80U2M

Paras peli

  • Animal Crossing: New Horizons
  • Ghost of Tsushima
  • Hades
  • Half-Life: Alyx
  • The Last of us Part II
  • Marvel's Spider-Man: Miles Morales

Paras Isosta-Britanniasta tullut peli

  • Dreams
  • F1 2020
  • Fall Guys
  • The Last Campfire
  • Röki
  • Sackboy: A Big Adventure

https://www.youtube.com/watch?v=CSxwhCkpTgs

Paras studion debyytti

  • Airborne Kingdom
  • Call of the Sea
  • Factorio
  • The Falconeer
  • Röki

Paras käynnissä oleva jatkuva peli

  • Destiny 2: Beyond Light
  • Dreams
  • Fall Guys
  • Fortnite
  • No Man's Sky
  • Sea of Thieves

Paras koko perheen peli

  • Animal Crossing: New Horizons
  • Astro's Playroom
  • Dreams
  • Fall Guys
  • Minecraft Dungeons
  • Sackboy: A Big Adventure

Paras pelisuunnittelu

  • Animal Crossing: New Horizons
  • Astro's Playroom
  • Ghost of Tsushima
  • Hades
  • Half-Life: Alyx
  • The Last of us Part II

Paras rajoja rikkonut peli

  • Animal Crossing
  • Before I Forget
  • Dreams
  • Spiritfarer
  • The Last of us Part II
  • Tell Me Why

Paras moninpelattava

  • Animal Crossing: New Horizons
  • Deep Rock Galactic
  • Fall Guys
  • Ghost of Tsushima
  • Sackboy: A Big Adventure

Paras musiikki

  • Ghost of Tsushima
  • Hades
  • The Last of us Part II
  • Marvel's Spider-Man: Miles Morales
  • Ori and the Will of the Wisps
  • Sackboy: A Big Adventure

Paras tarina

Paras peli-idea

  • Carrion
  • Fall Guys
  • Ghost of Tsushima
  • Hades
  • Kentucky Route Zero: TV Edition
  • Spiritfarer

Paras rooliesitys

  • Ashley Johnson Ellienä The Last of Us Part II:ssa
  • Cherami Leigh Female V in Cyberpunk 2077:ssä
  • Cody Christian Cloud Strifena Final Fantasy VII Remakessa
  • Daisuke Tsuji Jin Sakaina Ghost of Tsushimassa
  • Laura Bailey Abbyna The Last of Us Part II:ssa
  • Nadji Jeter Miles Moralesina Marvel's Spider-Man: Miles Moralesissa

Paras sivuroolin esittäjä

  • Carla Tassara Judy Alvarezina Cyberpunk 2077:ssa
  • Jeffrey Pierce Tommyna The Last of Us Part II:ssa
  • Logan Cunningham Hadesina, Achillesina, Poseidonina, Asteriusina, Charonina, ja tarinankertojana Hadesissa
  • Patrick Gallagher Khotun Khanina Ghost of Tsushimassa
  • Shannon Woodward Dinana The Last of Us Part II:ssa
  • Troy Baker Joelina The Last of Us Part II:ssa

Paras tekninen saavutus

EE Vuoden peli

  • Animal Crossing: New Horizons
  • Call of Duty: Warzone
  • Ghost of Tsushima
  • Hades
  • The Last of Us Part II
  • VALORANT

Xbox Game Pass kasvussa Indiana Jonesin ja Call of Dutyn siivittämänä, mutta laitemyynti laskussa Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox Game Pass kasvussa Indiana Jonesin ja Call of Dutyn siivittämänä, mutta laitemyynti laskussa

Microsoftin toimitusjohtaja paljasti yhtiön Q2-sijoittajapuhelussa, että Indiana Jones and the Great Circle -peli on saavuttanut 4 miljoonaa pelaajaa. Tämä on merkittävä saavutus MachineGamesin uudelle julkaisulle, joka on saanut kriitikoilta ylistystä, useita palkintoja ja nyt siis miljoonia pelaajia. Vaikka myyntilukuja on vaikea määrittää sen -saatavuuden vuoksi, 4 miljoonaa pelaajaa on silti vaikuttava määrä, kun otetaan huomioon, että monet eivät tienneet tarkalleen, mitä modernilta, AAA-luokan -peliltä odottaa.

Peli on saanut myönteisen vastaanoton ja sitä on kuvailtu ”vastustamattomaksi ja mukaansatempaavaksi maailmanlaajuiseksi aarteenmetsästykseksi”, ja se on ollut ehdolla Vuoden Peliksi ja Parhaaksi Xbox-peliksi.

Muilla Xbox-rintamilla vahvisti, että kasvoi 30 % viimeisellä neljänneksellä ja teki uuden neljännesvuosittaisen liikevaihtoennätyksen. Pilvipelaamisen puolella on kirjattu 140 miljoonaa tuntia suoratoistoa. Kaikki tämä auttoi Xboxin sisältö- ja palveluliikevaihdon 2 %:n kasvuun.

Työtä on kuitenkin vielä tehtävänä. Vaikka Game Pass -luvut olivat odotettua vahvempia, kokonaispelituotot laskivat 7 % ja Xbox-laitteistomyynti 29 %.

Mitä tämä kaikki tarkoittaa? Microsoftilla on vielä paljon tehtävää konsoli- ja laitteistopuolella, mutta sen jatkuvat investoinnit Game Passiin näyttävät tuottavan tulosta. Game Passin kasvu :llä on ymmärrettävää, kun otetaan huomioon, että Xboxilla oli viimeisellä neljänneksellä useita suuria pelijulkaisuja, joihin kuuluivat Indiana Jonesin lisäksi ja . Kaikki nämä olivat saatavilla Game Passin kautta heti julkaisupäivänä Ultimate-tilaajille.

Doom: The Dark Ages sai julkaisupäivän ja selityksen miksi se on vain yksinpelattava Kommentit pois päältä artikkelissa Doom: The Dark Ages sai julkaisupäivän ja selityksen miksi se on vain yksinpelattava

oli yksi Microsoftin Developer Direct 2025 -tapahtuman tähdistä, sillä siinä vahvistettiin julkaisupäivä, esiteltiin uutta pelipelaamista ja paljon muuta.

Ensinnäkin julkaisupäivä. Doom: The Dark Ages julkaistaan 15. toukokuuta 2025 Xbox Series X:lle ja S:lle, :lle ja :lle. Microsoftin omistamana pelinä : The Dark Ages julkaistaan Game Passissa heti julkaisupäivänä. Collector's Bundle sisältää jopa kaksi päivää ennakko-oikeutta.

Ei ole mainintaa julkaisusta juuri ilmoitetulle :lle, vaikka Microsoftin kerrotaan tuovan monia pelejään seuraavan sukupolven konsolille sen ilmestyessä myöhemmin vuonna 2025.

Meillä on myös vahvistus siitä, että Doom: The Dark Ages on vain yksinpelattava. Sekä vuoden 2016 Doom että sen jatko-osa, vuoden 2020 , sisälsivät online-moninpelin. Joten miksi muutos Doom: The Dark Agesissa?

Ennen ilmoitusta lehdistölle puhuessaan tuotantojohtaja Marty Stratton ja pelinjohtaja Hugo Martin selittivät, että päätös siirtyä vain yksinpelattavaksi tehtiin aikaisin, jotta id Software voisi keskittyä täysin kampanjaan.

”Teimme sen päätöksen aikaisin, jotta voisimme todellakin keskittyä täysin kampanjaan”, Stratton sanoi. ”Se on suurin, laajin ja eeppisin kampanjamme koskaan, ja olemme todella tyytyväisiä päätökseen, ja uskon, että on ollut mahtavaa, kun tiimi on keskittynyt vain kampanjan viimeistelyyn ja viimeistelyyn.”

Martin lisäsi, että päätöksestä heivata moninpeli pois id Software pystyi sisällyttämään kampanjaan ominaisuuksia, joita se ei olisi muuten pystynyt. Näihin kuuluvat osuudet, joissa ratsastat tultahengittävällä lohikäärmeellä ja ohjaat 30-kerroksisten Atlan-mechoja.

”Siksi pystyimme laittamaan lohikäärmeen ja Atlanin mukaan”, Martin sanoi. ”Tarkoitan, että nämä ovat asioita, joita olemme halunneet tehdä peliin jo useissa peleissä, mutta emme voineet, koska meillä oli moninpelikomponentti, josta pidimme, mutta se todella tarkoitti vain keskittymistä yksinpelin kampanjaan ja vain tasoittaa sitä kokemusta pelaajille.”