Little Nightmares III on täällä – ystävyys on ainoa tie ulos painajaisesta Kommentit pois päältä artikkelissa Little Nightmares III on täällä – ystävyys on ainoa tie ulos painajaisesta

Little Nightmares III

Kauhupelien rakastettu pienoishelmi on palannut. on nyt saatavilla, ja se vie pelaajat jälleen uuteen, vinksahtaneeseen maailmaan, jossa lapsuuden pelot heräävät henkiin – tällä kertaa myös kaverin kanssa.

Painajainen nimeltä Spiral odottaa

Pelin tapahtumat sijoittuvat uuteen ympäristöön nimeltä Spiral, surrealistiseen todellisuuteen keskellä Nowhere-nimistä aluetta. Pelaajat ottavat ohjaksiinsa kaksi uutta hahmoa: viittaan pukeutunut Low ja hänen ystävänsä Alone. Kaksikon on tehtävä yhteistyötä paetakseen Spiralista, joka on täynnä uhkaavia olentoja ja aivoja väänteleviä pulmia.

Yhteistyö ei ole vain teema – se on pelimekaniikka. Ensimmäistä kertaa -sarjassa mukana on online co-op -pelitila. Pelaajat voivat kutsua ystävän mukaansa Friend’s Pass -toiminnon kautta, jolloin vain toisen tarvitsee omistaa peli. Halutessaan matkan voi toki taittaa myös yksin, tekoälyn ohjatessa toista hahmoa.

Uusi luku synkkien satujen maailmassa

Little Nightmares III jatkaa sarjan perinnettä visuaalisesti pysäyttävällä tyylillään ja äänisuunnittelulla, joka hiipii ihon alle. Uusi asetus, uudet sankarit ja moninpelimahdollisuus tuovat pelisarjaan raikkaan tuulahduksen, mutta säilyttävät samalla sen ytimen: maailman, jossa pelot eivät ole vain kuvitelmaa – ne ovat totta.

Lisää pelattavaa Little Nightmares III: Deluxe Editionin mukana

Peruspelin lisäksi tarjolla on myös Little Nightmares III: Deluxe Edition, joka tuo mukanaan kaksi tulevaa lisälukua sekä erityisiä hahmoasusteita. Expansion Passin tarkemmista sisällöistä kerrotaan myöhemmin, mutta jo nyt on selvää, että fanit voivat odottaa lisää kylmääviä hetkiä ja kieroutuneita yllätyksiä.

Peli on saatavilla lähes kaikille alustoille: , ja S, , Nintendo 2, , sekä alkuperäinen Switch. Julkaisusta vastaa Entertainment Europe ja kehitystyön on tällä kertaa tehnyt kauhuosaamisestaan tunnettu .

Hitman-studio IO Interactive aloittaa irtisanomiset kumppanin vetäydyttyä fantasiapelistä Kommentit pois päältä artikkelissa Hitman-studio IO Interactive aloittaa irtisanomiset kumppanin vetäydyttyä fantasiapelistä

– ja -peleistä tunnettu tanskalainen on ilmoittanut henkilöstövähennyksistä. Syynä on studion mukaan odottamaton muutos tulevan fantasiapelin kehityksessä, kun yhteistyö ulkopuolisen kumppanin kanssa päättyi.

IO Interactive kertoi sosiaalisessa mediassa, että sen omaan pelimaailmaan perustuvan Project Fantasy -hankkeen ympärillä ollut yhteistyösopimus on päättynyt. Tämän seurauksena studio joutuu sopeuttamaan toimintaansa ja tekemään henkilöstöön liittyviä päätöksiä. Tarkkaa irtisanottavien määrää ei ole kerrottu.

Studion mukaan Project Fantasy ei kuitenkaan ole kuopattu. IO Interactive vakuuttaa olevansa edelleen täysin sitoutunut peliin ja sen maailmaan.

Tämä upea universumi tulee näkemään päivänvalon! – Studio lupasi tiedotteessaan.

Huhujen mukaan Project Fantasy olisi ollut Xboxin julkaisema peli. Vuonna 2023 esiin nousseen ja Microsoftin oikeusprosessiin liittyneen dokumentin perusteella Microsoftilla oli työn alla IO Interactiven peli, joka tunnettiin aiemmin nimellä Project Dragon ja jonka kerrottiin olevan suunnattu Xboxille ja .

Irtisanomiset eivät vaikuta liittyvän IO Interactiven tuoreeseen 007 First Light -peliin, jonka julkaisu on ollut studion mukaan menestys. Tilanne osuu kuitenkin samaan aikaan, kun Xboxin ympärillä liikkuu paljon huhuja tulevista leikkauksista, studioiden uudelleenjärjestelyistä ja mahdollisista peliperuutuksista.

Vaikka pelialalla on nähty viime vuosina paljon irtisanomisia, IO Interactive yrittää vakuuttaa pelaajille, että sen seuraava suuri fantasiaseikkailu ei ole kadonnut varjoihin. Toistaiseksi kysymys kuuluu vain, milloin tämä salaperäinen uusi maailma lopulta avautuu pelaajille?

PlayStation-pelit muuttuvat täysin digitaalisiksi vuoden 2028 alusta Kommentit pois päältä artikkelissa PlayStation-pelit muuttuvat täysin digitaalisiksi vuoden 2028 alusta

Yksi pelimaailman pitkäaikaisimmista aikakausista on tulossa päätökseensä. on ilmoittanut, että tammikuusta 2028 lähtien kaikki uudet -pelit julkaistaan ainoastaan digitaalisina. Päätös koskee sekä Sonyn omia että kolmansien osapuolten pelejä, joten levyasemaan sujahtavat uutuudet jäävät pian pelkkään nostalgiaan.

Muutos ei tullut täysin yllätyksenä, sillä Sonyn mukaan lähes neljä viidestä – ja -pelistä ostetaan jo digitaalisesti. Yhtiö perustelee ratkaisua kuluttajien muuttuneilla ostotottumuksilla ja viihdealan yleisellä siirtymisellä suoratoistoon ja latauksiin. Pelejä voi silti ostaa myös kivijalkakaupoista, mutta vielä ei tiedetä, myydäänkö hyllyissä jatkossa pelikoteloita latauskoodeilla vai esimerkiksi erillisiä pelikoodeja sisältäviä kortteja.

Ilmoitus herättää myös spekulaatioita seuraavan sukupolven PlayStationista. Analyytikoiden mukaan päätös viittaa siihen, ettei mahdollinen saapuisi ennen vuotta 2028, ja sen perusmalli saattaisi ilmestyä ilman levyasemaa. Sony ei kuitenkaan ole kommentoinut tulevaa konsolia tai sitä, miten vanhojen levyjen yhteensopivuus mahdollisesti ratkaistaan.

Samalla Sony vahvisti sulkevansa :n ja PS Vitan verkkokaupat useimmissa maissa heinäkuussa 2027. Jo ostettujen pelien lataamisen luvataan jatkuvan toistaiseksi, mutta uusia ostoksia ei enää voi tehdä kauppojen sulkeuduttua. Monille keräilijöille ja fyysisten pelien ystäville Sonyn päätös tuntuu varmasti karvaalta. Pelilevyn ojentaminen kaverille saattaa pian olla yhtä nostalginen näky kuin muistikortin puhaltaminen ennen pelisessiota.