Logitech G PRO X2 Superstrike on nyt saatavilla – haptinen uutuus saapui kauppoihin Kommentit pois päältä artikkelissa Logitech G PRO X2 Superstrike on nyt saatavilla – haptinen uutuus saapui kauppoihin

on tuonut myyntiin uuden G PRO X2 Superstrike -pelihiiren. Uutuus hyödyntää valmistajan kehittämää haptista teknologiaa ja on suunnattu erityisesti kilpapelaajille. Hiiri on nyt saatavilla Suomessa 189,99 euron suositushintaan.

Uusi haptinen teknologia keskiössä

G PRO X2 Superstrike on ensimmäinen pelihiiri, jossa käytetään niin sanottua HITS-teknologiaa. Lyhenne tulee sanoista Haptic Inductive Trigger System.

Perinteiset mekaaniset mikrokytkimet on korvattu sähkömagneettiseen kenttään perustuvalla ratkaisulla. Tämän ansiosta painallusvaste on 0,6 millimetriä. Lisäksi käyttäjä voi säätää reaktiopistettä kymmenellä eri herkkyystasolla.

Myös painallusvastetta voi muokata viidellä eri vaihtoehdolla. Näin hiiren tuntumaa voi hienosäätää omaan pelityyliin sopivaksi.

Valmistajan mukaan hiiri reagoi jopa 30 millisekuntia nopeammin kuin tyypillinen 125 millisekunnin USB-hiiri. Käytännössä tämä tarkoittaa pienempää viivettä erityisesti nopeatempoisissa peleissä.

Tarkkuutta ja suorituskykyä langattomasti

Hiiren sensorina toimii HERO 2, joka yltää kahdeksan kilohertsin päivitysnopeuteen. Lisäksi 88 G:n kiihtyvyys ja 888 tuuman sekuntinopeus tukevat nopeita liikkeitä ilman häiriöitä.

Langattomasta yhteydestä vastaa Lightspeed-teknologia. Sen tavoitteena on tarjota viiveetön käyttökokemus myös ilman johtoa.

Akun kerrotaan kestävän jopa 90 tuntia yhdellä latauksella. Tästä syystä hiiri soveltuu myös pidempiin pelisessioihin ja turnauskäyttöön.

Esillä Assembly Winter -tapahtumassa

Uutuushiiri on nähtävillä ja kokeiltavissa Assembly Winter -tapahtumassa 19.–22. helmikuuta 2026 Helsingin Messukeskuksessa. Tapahtuman messualueella kävijät pääsevät testaamaan hiirtä käytännössä.

Samalla laitteen voi hankkia suoraan tapahtumasta.

Hinta ja saatavuus

Logitech G PRO X2 Superstrike on nyt saatavilla Suomessa hintaan 189,99 euroa.

Nvidia julkisti RTX Sparkin, joka pyörittää pelejä ja ohjaa tietokonetta puolestasi Kommentit pois päältä artikkelissa Nvidia julkisti RTX Sparkin, joka pyörittää pelejä ja ohjaa tietokonetta puolestasi

paljasti Computex 2026 -messuilla uuden -järjestelmäpiirinsä, jonka yhtiö uskoo avaavan oven täysin uudenlaiselle -aikakaudelle. Kyseessä ei ole perinteinen prosessorin ja näytönohjaimen yhdistelmä, vaan yksi suuri järjestelmäpiiri (SoC), joka yhdistää molemmat samaan pakettiin ja on suunniteltu erityisesti tekoälytehtäviä varten.

RTX Spark sisältää 20-ytimisen ARM-prosessorin, Blackwell-arkkitehtuuriin perustuvan grafiikkapiirin sekä jopa 128 gigatavua jaettua muistia. Nvidia väittää suorituskyvyn yltävän jopa yhteen petafloppiin tekoälylaskennassa. Pelipuolellakin luvataan tehoja ja yhtiön mukaan järjestelmä kykenee pyörittämään pelejä 1440p-tarkkuudella jopa 100 ruudun sekuntinopeudella.

Nvidian toimitusjohtaja Jensen Huang maalaili julkistuksessa tulevaisuutta, jossa tietokoneille ei enää anneta käskyjä hiirellä ja näppäimistöllä, vaan tekoäly hoitaa tehtävät käyttäjän pyyntöjen perusteella. Ajatus nojaa vahvasti myös Microsoftin -ekosysteemiin ja niin sanottuun agenttipohjaiseen tekoälyyn, joka suorittaa monimutkaisia tehtäviä käyttäjän puolesta.

Pelaajien kannattaa kuitenkin suhtautua lupauksiin pienellä varauksella. RTX Spark perustuu ARM-arkkitehtuuriin, jonka yhteensopivuus PC-pelien kanssa on ollut aiemmin vaihtelevaa. Vaikka ARM-kannettavat ovat kehittyneet viime vuosina merkittävästi, kaikki pelit eivät edelleenkään toimi yhtä saumattomasti kuin perinteisillä x86-järjestelmillä.

Ensimmäiset RTX Spark -kannettavat ja minitietokoneet saapuvat markkinoille syksyllä 2026. Hintoja ei ole vielä paljastettu, mutta etenkin 128 gigatavun muistilla varustettujen mallien odotetaan sijoittuvan premium-luokkaan. Edullisempien, 16 gigatavun muistilla varustettujen versioiden kerrotaan olevan suunnitteilla myöhemmin. Jos Nvidian visio toteutuu, tulevaisuuden tietokone ei ehkä enää odota klikkauksia vaan kysyy, mitä haluat sen tekevän.

Nvidia Control Panel siirtyy eläkkeelle 20 vuoden jälkeen Kommentit pois päältä artikkelissa Nvidia Control Panel siirtyy eläkkeelle 20 vuoden jälkeen

on vihdoin tekemässä sen, mitä moni ehti odottaa jo vuosia, sillä ikoninen siirtyy virallisesti sivuun uusien ominaisuuksien kehityksestä. Yhtiö kertoi uusimpien ajurien yhteydessä, että kaikki uudet toiminnot siirtyvät tästä eteenpäin modernimpaan -sovellukseen.

Vanha ohjauspaneeli ei kuitenkaan katoa kokonaan. Se jää niin sanottuun ylläpitotilaan, eikä sitä poisteta käyttäjien koneilta normaalien ajuripäivitysten yhteydessä. Lisäksi sovelluksen voi edelleen ladata Storesta. Käytännössä kyse on enemmänkin hiljaisesta eläköitymisestä kuin dramaattisesta “game over” -ruudusta.

Monille -pelaajille Nvidia Control Panel on ollut lähes yhtä tuttu näky kuin Windowsin roskakori. Sovellus on pyörinyt mukana jo noin 20 vuotta, eikä sen ulkoasu juuri muuttunut sinä aikana. Jotkut ehtivätkin vitsailla, että ohjelma näytti siltä kuin se olisi suunniteltu XP:tä varten, koska no, tavallaan se olikin.

Nvidia on siirtänyt ominaisuuksia vähitellen Nvidia Appiin jo vuodesta 2024 lähtien. Nykyinen sovellus sisältää muun muassa pelien optimoinnin, näytönohjaimen seurannan, videoiden tallennuksen, ylikellotuksen sekä automaattiset ajuripäivitykset. Suurimmalle osalle -käyttäjistä vanhalle ohjauspaneelille ei enää juuri ole tarvetta.

Ainoa poikkeus ovat -näytönohjaimet, joiden ammattikäyttöön liittyviä ominaisuuksia ei ole vielä täysin siirretty uuteen sovellukseen. Niiden kohdalla Nvidia jatkaa vanhan Control Panelin tukemista vielä toistaiseksi.