Logitech G325 Lightspeed -pelikuulokkeet lupaavat keveyttä ja laatua edullisesti Kommentit pois päältä artikkelissa Logitech G325 Lightspeed -pelikuulokkeet lupaavat keveyttä ja laatua edullisesti

Logitech G325 Lightspeed

Langattomat pelikuulokkeet ovat usein kompromissi hinnan, mukavuuden ja äänenlaadun välillä. tähtää nyt suoraan tähän väliin G325 Lightspeed -mallilla, joka yhdistää kevyen rakenteen, monipuoliset liitännät ja kilpailukykyisen hinnan.

Uutuus on suunnattu pelaajille, jotka haluavat vaivattoman langattoman ratkaisun useille laitteille. Samalla Logitech korostaa käyttömukavuutta ja vastuullista suunnittelua.

Kevyt rakenne pitkille pelisessioille

Pitkät pelisessiot vaativat kuulokkeilta mukavuutta. Logitech G325 painaa vain 212 grammaa, joten kuulokkeet pysyvät miellyttävinä vielä useiden tuntien käytön jälkeen. Paino jakautuu tasaisesti pääpantaan ja kuulokekuppeihin, mikä vähentää painetta ja rasitusta.

Pehmeät kuuloketyynyt peittävät korvat hyvin. Minimalistinen muotoilu tekee kokonaisuudesta huomaamattoman, mutta silti selvästi pelikuulokkeet. Väri­vaihtoehtoina ovat musta, valkoinen ja liila.

Lightspeed ja Bluetooth samassa paketissa

Langaton Lightspeed-yhteys hoitaa – ja konsolipelaamisen mukana tulevan USB-vastaanottimen avulla. Yhteys on viiveetön ja luotettava myös nopeissa peleissä. Mobiililaitteisiin kuulokkeet yhdistyvät Bluetooth 5.2 -yhteydellä.

Monipuoliset liitännät tekevät G325:stä joustavan valinnan. Kuulokkeita voi käyttää tietokoneella, konsolilla ja puhelimella ilman säätöä. Puhelut onnistuvat suoraan kuulokkeilla myös kesken pelisession. Akunkesto yltää jopa 24 tuntiin yhdellä latauksella.

Äänentoisto korostaa yksityiskohtia

G325 hyödyntää 24-bittistä äänentoistoa, joka tuo esiin sekä voimakkaat tehosteet että hiljaiset ympäristöäänet. Askeleet, sade ja muut pienet yksityiskohdat erottuvat selkeästi taustamelun seasta.

Rikas ja dynaaminen äänikuva tukee pelaamisen lisäksi myös musiikin ja muun viihteen kuuntelua. Kuulokkeet eivät rajoitu vain yhteen käyttötarkoitukseen.

Mikrofoni ja ohjelmistotuki pelaajan ehdoilla

Sisäänrakennettu mikrofoni käyttää keilanmuodostustekniikkaa, joka parantaa puheäänen selkeyttä moninpeleissä ja puheluissa. Tiimikaverit kuulevat ohjeet ilman ylimääräistä häiriötä.

Ääni- ja mikrofoniasetuksia voi säätää Logitech G HUB -ohjelmistolla tai Logitech G -mobiilisovelluksella. Tarjolla on myös tekoälyavusteinen taustamelunvaimennus, joka siistii puheäänen ympäristön hälystä.

Kestävyys osana suunnittelua

Logitech nostaa esiin myös vastuullisuuden. Kuulokkeiden muoviosista jopa 46 prosenttia on kierrätettyä materiaalia. Pakkauksissa käytetään FSC-sertifioitua paperia.

G HUB -ohjelmistosta löytyy mahdollisuus rajoittaa akun lataus 80 prosenttiin. Tämä auttaa pidentämään akun käyttöikää. Logitech raportoi myös merkittävistä päästövähennyksistä ja panostaa tuotteiden huollettavuuteen sekä kierrätettävyyteen.

Hinta ja saatavuus

Logitech G325 Lightspeed -pelikuulokkeet tulevat myyntiin helmikuussa 79,99 euron hintaan. Kuulokkeet tukevat PC:tä, pelikonsoleita ja mobiililaitteita.

Uudet palvelimet, vanhat kujeet: Activision toi klassikkopelin nykykonsoleille korjaamatta sen kriittisimpiä haavoittuvuuksia Kommentit pois päältä artikkelissa Uudet palvelimet, vanhat kujeet: Activision toi klassikkopelin nykykonsoleille korjaamatta sen kriittisimpiä haavoittuvuuksia

Kun alkuperäinen : Black Ops julkaistiin aikoinaan -konsolille, se muistetaan nykyään valitettavan hyvin siitä, että peli hakkeroitiin lopulta täysin pilalle. Kun Activision hiljattain toi tämän legendaarisen räiskintäklassikon uudelleenjulkaisuna – ja -konsoleille, yhtiö lupasi uusien palvelimien tarjoavan puhtaan pöydän. Pelaajat elättivät toiveita siitä, että vanhat haavoittuvuudet ja huijauskonstit olisi vihdoin korjattu.

Toisin kuitenkin kävi. Moninpelipeleihin erikoistunut MP1st-sivusto raportoi Storen myyntikärkeen nousseen pelin olevan tällä hetkellä niin pahasti rikki, että hakkerit estävät tavallisia faneja pelaamasta peliä laisinkaan.

Järjetöntä kiusantekoa: Huijarit lukitsevat pelaajia ulos moninpelistä

Kaikista törkein huijaus liittyy pelin perinteiseen Domination  -pelitilaan. Hakkerit ovat löytäneet keinon jakaa muille pelaajille negatiivista kokemuspistettä (negative XP). Tämä tiputtaa uhrin tason alle Level 1:n, joka on ehdoton vaatimus moninpeliin osallistumiselle. Tämän seurauksena tavalliset pelaajat lukittuvat kokonaan ulos kilpailullisista pelitiloista ilman omaa syytään.

Tämän lisäksi pelissä pyörii kaikenlaista muuta kiusantekoa. Huijarit muun muassa hyppivät jatkuvasti sisään ja ulos otteluista sekoittaen aulat, ja pelaajien tallennustiedostoja manipuloidaan luvattomasti Pro Perks -erikoiskykyjen avaamiseksi.

Activision nauraa matkalla pankkiin?

Vaikka moni pelaaja on ollut valmis maksamaan suolaisen hinnan nähdessään klassikon nykykonsoleilla ja on pystynyt antamaan anteeksi sen, että peli julkaistiin käytännössä sellaisenaan ilman sen suurempia graafisia ehostuksia, on vanhojen haavoittuvuuksien jättäminen peliin monen mielestä anteeksiantamatonta. Se riistää pelaajilta mahdollisuuden nauttia moninpelistä niin kuin se oli alun perin tarkoitettu.

Pelin loistavien myyntilukujen valossa voisi toivoa, että Activision julkaisee peliin pian korjauspäivityksiä ja tarjoaa julkaisun jälkeistä tukea. Pelialalla ei kuitenkaan yllätyttäisi, vaikka julkaisija päättäisi pestä kätensä projektista ja jättää palvelimet oman onnensa nojaan kerättyään ensin helpot rahat talteen.

Onimusha: Way of the Sword ilmestyy odotettua aiemmin Kommentit pois päältä artikkelissa Onimusha: Way of the Sword ilmestyy odotettua aiemmin

on ilahduttanut toimintapelien ystäviä siirtämällä : Way of the Swordin julkaisua lähemmäs. Aiemmin syyskuun 25. päivälle suunniteltu peli saapuukin 4. syyskuuta, eli pelaajat pääsevät tarttumaan miekkaan lähes kolme viikkoa odotettua aikaisemmin.

Kyseessä on ensimmäinen uusi Onimusha-peli peräti 20 vuoteen. Sarjan edellinen osa julkaistiin vuonna 2006 :lle, joten paluu on monille pitkäaikaisille faneille merkittävä hetki. Uusi seikkailu sijoittuu Edo-kauden alkuvaiheen Kiotoon ja yhdistää toimintaa sekä samuraiteemaa Capcomille tuttuun näyttävään tyyliin.

Peli julkaistaan :lle, :lle, Series X|S:lle ja :lle. Lisäksi demoversio on jo ladattavissa PC:lle, :lle ja Xboxille. Demon pelanneet ja myöhemmin koko pelin ostavat saavat käyttöönsä Kubi Akari -korun bonussisältönä, kunhan tallennustiedot löytyvät samalta laitteelta.

Julkaisun aikaistaminen kruunaa Capcomin vahvaa vuotta. Yhtiö on kerännyt vuonna 2026 runsaasti kiitosta muun muassa Resident Evil Requiemista, ja nyt se yrittää jatkaa menestysputkeaan tuomalla yhden klassikkosarjoistaan takaisin valokeilaan hieman odotettua aikaisemmin.