Logitech lanseerasi kaksi uutta mekaanista pelinäppäimistöä Kommentit pois päältä artikkelissa Logitech lanseerasi kaksi uutta mekaanista pelinäppäimistöä

Logitech G413 SE

Oheislaitteiden valmistaja laajentaa mekaanisten pelinäppäimistöjensä valikoimaa kahdella huokeahintaisella vaihtoehdolla.

Täysikokoinen Logitech G413 SE ja sen pienempi versio Logitech G413 TKL SE ovat molemmat pelinäppäimistöjä suorituskykyisillä mekaanisilla kytkimillä. Tyylikkään musta seosmetallirunko ja valkoinen led-taustavalaistus tekevät tuotteista ensiluokkaisen vaihtoehdon esimerkiksi peliharrastajan ensimmäisiksi mekaanisiksi pelinäppäimistöiksi.

”Käytimme runsaasti aikaa luodaksemme mekaanisen pelinäppäimistön, jossa olisi kaikki tarvittavat ominaisuudet ja joka vastaisi pelaajien tarpeisiin. Korkeatasoisista ja kestävistä materiaaleista valmistetut näppäimistöt tarjoavat suorituskykyä heille, jotka haluavat mekaanisen pelinäppäimistön edulliseen hintaan.”

kommentoi Logitech G:n tuotepäällikkö Ujesh Desai

Molemmissa pelinäppäimistöissä on mekaaniset tactile-kytkimet, joilla painallukset lähtevät napakasti ja antavat miellyttävän painallusvasteen. Näppäimistöjen korkealuokkaiset PBT-näppäimet ovat markkinoiden parhaimmistoa ja viimeistelty äärimmäisen hyvin käyttöä, kulutusta ja lämpöä kestävällä materiaalilla.

Kummankin näppäimistön metallirunko on harjattua mustaa alumiini-magnesiumseosta, joka takaa ensiluokkaisen kestävyyden ja minimalistisen näyttävän ulkoasun. Näppäimistöt on viimeistelty valkoisella led-taustavalolla, joka luo vaikuttavan kontrastin mustan näppäimistön kanssa.

Näppäimistöt tukevat enintään kuuden eri näppäimen yhtäaikaista painamista, mikä mahdollistaa luotettavan hallittavuuden tiukoissakin pelitilanteissa ja monimutkaisilla näppäinyhdistelmillä.

Täysikokoisessa Logitech G413 SE -mallissa on kaikki tavallisen näppäimistön painikkeet sekä kaksitoista FN-toimintopainiketta esimerkiksi mediatoiston hallitsemiseen ja muihin pikakomentoihin. Lyhyempi Logitech G413 TKL SE sisältää muutoin kaikki samat painikkeet, mutta siitä puuttuu erillinen numeronäppäimistö. TKL-näppäimistö onkin erityisen hyvä vaihtoehto esimerkiksi LAN-pelitapahtumiin tai pienille pelipöydille jättäen enemmän tilaa hiirelle.

Hinta ja saatavuus

Logitech G413 SE ja Logitech G413 TKL SE ovat saatavilla 79,99 ja 69,99 euron kuluttajahinnoin. 

Bungien Marathon kriisissä, pelaajamäärät romahtivat murto-osaan huippulukemista Kommentit pois päältä artikkelissa Bungien Marathon kriisissä, pelaajamäärät romahtivat murto-osaan huippulukemista

Bungien uusi verkkoräiskintä on ajautunut vaikeaan tilanteeseen vain vähän aikaa julkaisunsa jälkeen. :n tilastojen mukaan pelin samanaikainen pelaajamäärä on pudonnut noin 6 000 pelaajaan, kun kaikkien aikojen huippu oli yli 88 000. Samaan aikaan 2 keräsi Steamissä lähes 60 000 samanaikaista pelaajaa, eli noin kymmenkertaisen yleisön.

Haasteet eivät rajoitu pelkästään :lle. Raportin mukaan Marathon ei kuulu myöskään Xboxin sadan pelatuimman pelin joukkoon, vaan jää taakse jopa useista 360 -aikakauden klassikoista, kuten :sta ja :sta. yrittää houkutella pelaajia takaisin lisäämällä peliin kahden viikon mittaisen PvE-pelitilan, mutta nähtäväksi jää, riittääkö se kääntämään suunnan.

Studion tilanne näyttää muutenkin haastavalta. Bungie on kärsinyt viime aikoina irtisanomisista, ja kirjasi aiemmin noin 766 miljoonan dollarin (noin 660 miljoonan euron) arvonalentumisen Bungie-sijoituksestaan. Lisäksi Marathonin peliohjaaja Joseph Ziegler on siirtynyt pois tehtävästään, mikä lisää epävarmuutta studion tulevaisuudesta.

Vaikka Bungie on edelleen yksi pelialan tunnetuimmista nimistä, Marathonin vaisu vastaanotto on nostanut esiin kysymyksen siitä, mihin suuntaan studio seuraavaksi kääntyy. Palaako painopiste takaisin Destinyyn, syntyykö kokonaan uusi yksinpeli vai nähdäänkö Bungie tulevaisuudessa ennen kaikkea muiden -studioiden tukena? Tällä hetkellä vastaus on vielä hämärän peitossa.

Rehaunted tuo rikostutkinnan kauhupelien rintamalle, missä etsivätyö kohtaa yliluonnollisen Kommentit pois päältä artikkelissa Rehaunted tuo rikostutkinnan kauhupelien rintamalle, missä etsivätyö kohtaa yliluonnollisen

Indiestudio on paljastanut Rehauntedin, uuden ensimmäisen persoonan psykologisen kauhupelin, jossa pelaaja astuu etsivä Connor Rainesin saappaisiin selvittämään synkkää tapausta salaperäisessä talossa. Kaikki tutkimuksen aikana löytyvät johtolangat vaikuttavat olevan tavalla tai toisella pielessä ja juuri siitä pelin painostava mysteeri rakentuu. on tulossa :lle, mutta julkaisupäivää ei ole vielä kerrottu.

Tutkinta keskittyy rikospaikan yksityiskohtaiseen läpikäymiseen. Pelaajat etsivät verijälkiä, sormenjälkiä, piilotettuja äänitallenteita ja muita todisteita hyödyntäen UV-valoa, kameraa, suurennuslasia sekä todistetaulua. Vaikka tutkimusretki tehdään yksin, yhteyttä pidetään jatkuvasti toiseen etsivään radion välityksellä, mikä tuo tarinaan lisäulottuvuutta.

Ensimmäinen traileri vihjaa, ettei kyse ole tavallisesta rikostutkinnasta. Talon tapahtumat muuttuvat vähitellen yhä oudommiksi ja psykologinen kauhu alkaa sekoittua etsivätyöhön tavalla, joka pitää pelaajan jatkuvasti varpaillaan.

Rehaunted on jo lisättävissä Steamin toivelistalle. Jos pidät peleistä, joissa hitaasti rakentuva jännitys ja yliluonnollinen mysteeri kulkevat käsi kädessä, tämä saattaa olla yksi seurattavista kauhujulkaisuista.