Logitech julkaisi G522 -kuulokkeet – parempi ääni, enemmän mukavuutta Kommentit pois päältä artikkelissa Logitech julkaisi G522 -kuulokkeet – parempi ääni, enemmän mukavuutta

on päivittänyt pelikuulokevalikoimaansa uusilla G522-kuulokkeilla, jotka on suunniteltu tarjoamaan entistä parempi äänentoisto ja käyttömukavuus pitkissäkin pelisessioissa. Ne jatkavat yhtiön G5-pelilaitesarjaa, johon kuuluvat myös suositut G502 X -pelihiiret ja G515-näppäimistö.

G522 on käytännössä seuraava askel suositusta G733-mallista: ulkonäkö on hillitympi ja nykyaikaisempi, reunat on pyöristetty ja ilme viimeistellympi. Lisäksi mukana on tuttu LIGHTSYNC RGB -valaistus, jonka voi säätää jopa 16,8 miljoonan värin skaalalla.

Kuulokkeet on tehty mukavuus edellä. Kupit ovat aiempaa leveämmät ja niissä on enemmän muistivaahtoa, joka sekä pehmentää että viilentää. Kestävä kangaspinnoite tuntuu miellyttävältä ihoa vasten, ja kevyt runko (vain 290 grammaa) jakaa painon tasaisesti. Erityishuomiota on annettu myös silmälasien käyttäjille: sankoja ei paina, eikä tarvitse asetella kuulokkeita uudelleen parin tunnin välein.

Äänipuolella G522 hyödyntää Logitechin uusia PRO-G-elementtejä ja akustisia moduuleja. Tuloksena on tarkempi, puhtaampi ja tasapainoisempi ääni, jossa myös pienet yksityiskohdat – kuten lähestyvät askeleet tai aseen viritys – kuuluvat selvästi. Moduulit myös vähentävät virrankulutusta ja parantavat bassoäänten iskua.

Mikrofoni on irrotettava ja käyttää BLUE VO!CE -tekniikkaa, joka parantaa puheäänen laatua ja tekee siitä selkeää myös pelin äänimylläkän keskellä. Mikin asetuksia voi säätää reaaliaikaisesti erilaisten suotimien ja efektien avulla.

Liitettävyydessä ei tarvitse valita – G522 tukee sekä Logitechin LIGHTSPEED-langattomuutta että Bluetoothia, ja mukana tulee myös USB-C-kaapeli langalliseen käyttöön. Kuulokkeet toimivat saumattomasti tietokoneiden, konsolien ja mobiililaitteiden kanssa.

Kaikki asetukset voi räätälöidä G HUB -ohjelmistolla tai puhelimen Logitech G -sovelluksella. Taajuuskorjain, RGB-valot ja mikrofonin säädöt saa kustomoitua, ja jopa kolme eri profiilia voi tallentaa kuulokkeisiin suoraan.

Ympäristökin on huomioitu: kuulokkeiden muoviosista 27 % on kierrätysmuovia ja alumiini on valittu pienemmän hiilijalanjäljen mukaan.

Samalla käynnistyy myös Logitech G PLAY DAYS -kampanja, joka tuo mukanaan kilpailuja, tarjouksia ja jopa 40 % alennuksia valikoiduista tuotteista. Kampanja on voimassa kaksi viikkoa sekä verkkokaupassa että jälleenmyyjillä.

Hinta ja saatavuus

G522-pelikuulokkeet ovat saatavilla heti mustana ja valkoisena 169 euron hintaan.

Logitech G julkisti kasan uusia pelivälineitä Kommentit pois päältä artikkelissa Logitech G julkisti kasan uusia pelivälineitä

G Play 2026 -tapahtuma toi markkinoille ison joukon uusia pelivälineitä. Valikoimaan kuuluu muun muassa uusi G3-sarjan mekaaninen näppäimistö, uudistettuja -pelihiiriä, uusi väri -kuulokkeille sekä kokonainen kattaus ajosimulaattoreihin tarkoitettuja laitteita.

Yksi kiinnostavimmista uutuuksista on , kompakti 75 prosentin kokoinen mekaaninen näppäimistö. Langallinen näppäimistö tarjoaa 8 kHz:n päivitysnopeuden ja 0,125 millisekunnin painallusvasteen. Kytkimet ja näppäinhatut ovat vaihdettavissa, ja asetuksia voi säätää näppäimistön omalla näytöllä ja pyöröpainikkeella. G3-sarjan G305 X SUPERLIGHT -hiiri ja G316 X -näppäimistöt saavat lisäksi uuden liilan värityksen.

Myös G502 X PLUS- ja G502 X LIGHTSPEED -hiiret saavat päivityksen HERO-anturiinsa. Enimmäistarkkuus nousee 44 000 DPI:hin ja nopeus 678 tuumaan sekunnissa. Samalla hiiriin tulee mahdollisuus säätää X- ja Y-akselien herkkyydet erikseen. Uusia värivaihtoehtoja ovat mustan ja liilan sekä valkoisen ja mintunvihreän yhdistelmät. ASTRO A50 X puolestaan saapuu uutena Mars Red -versiona, ja PLAYSYNC-tekniikan ansiosta kuulokkeita voi käyttää Xboxilla, PS5:llä ja PC:llä tai Macilla.

Ajopelien ystäville Logitech tuo markkinoille -paketin, RS50 System -rattiohjaimen, G923-yhdistelmäpaketin sekä RS Pedals SE -polkimet. RS50 McLaren -kokonaisuudessa on jopa 8 Nm:n suoravetomoottori, TRUEFORCE-palautetekniikka ja McLarenin väreihin sopiva MCL38-formularatti. Hintalaput ovatkin vastaavasti järeämpiä, sillä RS50 McLaren Racing Edition maksaa 949 euroa ja RS50 System 629 euroa.

Uusien laitteiden rinnalla Logitech uudistaa myös -ohjelmistoaan. Mukana on uusi maksuton -toiminto, joka tallentaa pelisessioita ja tunnistaa automaattisesti kiinnostavia pelitilanteita. Näin viime hetken voitot ja muut onnistumiset voi saada talteen ilman, että käyttäjän tarvitsee ryhtyä videoeditoijaksi. Uusien tuotteiden hinnat vaihtelevat 109 eurosta 949 euroon.

Pehmeyttä työpöydälle – Logitech julkaisi uuden ergonomisen hiiri- ja näppäimistömalliston Kommentit pois päältä artikkelissa Pehmeyttä työpöydälle – Logitech julkaisi uuden ergonomisen hiiri- ja näppäimistömalliston

on esitellyt uuden Signature Comfort Plus -tuoteperheen, jonka tavoitteena on tehdä pitkistä työpäivistä hieman vähemmän ranteita kuluttavia. Uutuudet on suunniteltu erityisesti niille, jotka viettävät tuntikausia tietokoneen ääressä ja huomaavat sen lopulta myös kehossaan.

Malliston idea on yksinkertainen: lisää pehmeyttä, vähemmän kuormitusta ja hiljaisempaa työskentelyä. Uusi M850 L -hiiri tuo kämmenen alle pehmusteen, joka vähentää painetta ja tekee otteesta rennomman. Hiiri on lisäksi muotoiltu oikeakätisille ja siinä on äänettömät painikkeet, mikä sopii hyvin avokonttoriin tai tilanteisiin, joissa jokainen napsahdus tuntuu liialliselta.

Mukana tulee myös MK880-yhdistelmäpaketti, jossa hiiri ja näppäimistö kulkevat käsi kädessä. Näppäimistössä on pehmeät painikkeet, rannetuki sekä säädettävä kirjoituskulma. Lisäksi laitteet tukevat useita käyttöjärjestelmiä ja niiden välillä voi vaihtaa yhdellä painalluksella, mikä helpottaa usean laitteen käyttöä arjessa.

Yrityksen mukaan tavoitteena ei ole tehdä laitteista näkyviä tähtiä työpöydällä, vaan huomaamattomia apureita, jotka yksinkertaisesti tekevät työnteosta mukavampaa. Samalla yhtiö korostaa myös ympäristönäkökulmia: tuotteissa käytetään kierrätysmuovia ja pakkaukset ovat vastuullisesti tuotettuja.

Uutuuksien hinnat asettuvat noin 60 ja 120 euron välille. Kyse on siis työergonomian pienestä päivityksestä, joka voi tuntua pitkän päivän päätteeksi yllättävän isolta helpotukselta, ainakin jos ranteet osaisivat itse puhua.