Logitech julkaisi kevyet, värikkäät ja langattomat G435 -pelikuulokkeet Kommentit pois päältä artikkelissa Logitech julkaisi kevyet, värikkäät ja langattomat G435 -pelikuulokkeet

Logitech G435

Langattomat ja värikkäät G435 LIGHTSPEED -pelikuulokkeet ovat käytössä äärimmäisen kevyet ja miellyttävät. Ne on suunniteltu käytettävyys, näyttävyys ja kestävä kehitys etusijalla. Samalla ne on tehty mahdollisimman monipuoliseen käyttöön, mikä korostuu kahden rinnakkaisen langattoman teknologian käytöllä. Myös hinta on ominaisuuksiin nähden äärimmäisen kilpailukykyinen.

”Valistuneet kuluttajat ja etenkin nuoret pelaajat välittävät luonnosta ja ilmastonmuutoksesta. Kuitenkin myös hinta, käytettävyys ja ominaisuudet ovat kaikki tärkeitä asioita tuotetta valitessa”, kommentoi tuotepäällikkö Ujesh Desai. ”Olemme suunnitelleet G435-pelikuulokkeet nämä arvot mielessämme. Ne ovat kaikkien aikojen keveimmät, edullisimmat ja ympäristöystävällisimmät langattomat pelikuulokkeemme. Niiden kanssa ei kuitenkaan ole tehty kompromisseja tyylin, monipuolisuuden, liitettävyyden tai kehittyneen tekniikan, kuten mikrofonin keilanmuodostuksen ja monialustatuen, suhteen.”

Vain 165 gramman painoiset kuulokkeet tuntuvat keveytensä ja muotoilunsa ansiosta uskomattoman huomaamattomilta. Tämä mahdollistaa kuulokkeiden käytön pitkäkestoisissa pelisessioissa ilman pään tai niskanalueen väsymistä. Joustavan sangan ansiosta Logitech G435 -pelikuulokkeet sopivat miellyttävästi lähes kaikille käyttäjille. Pelikuulokkeissa on myös toiminto turvallisen äänenvoimakkuuden käytölle, mikä rajoittaa äänentoiston 85 desibeliin niin haluttaessa. Tätä pidetään turvarajana pitkään jatkuvalle ja yhtäjaksoiselle äänentoistolle.

Logitechin ympäristöystävällisimmät langattomat pelikuulokkeet on myös sertifioitu hiilineutraaleiksi. Tämä tarkoittaa, että Logitech osallistuu korkealaatuisiin päästöhyvityksiin alentaakseen tuotteen valmistumisesta koituvia päästöjä hiilineutraalille tasolle. Lisäksi pelikuulokkeiden muoviosista vähintään 22 prosenttia on kierrätysmuovia ja pakkauksen paperimateriaali tulee FSC-sertifioiduista metsistä. Valitsemalla Logitech G435 -pelikuulokkeet käyttäjä osoittaa tukensa vastuulliselle kuluttamiselle ja kestävälle kehitykselle. Lisätietoa aiheesta löytyy Logitechin kotisivuilta.

Pelikuulokkeiden langattomassa tekniikassa yhdistyvät sekä LIGHTSPEED-teknologia että alhaisen viiveen Bluetooth-teknologia. Näin kuulokkeet voidaan liittää langattomasti :seen, PlayStation 4 tai -konsoliin tai mobiililaitteeseen. Tietokoneeseen tai konsoliin kuulokkeet liitetään langattomasti kuulokkeiden mukana tulevalla USB-A-vastaanottimella, joka toimii huippunopeasti 2,4 gigahertsin taajuudella pelaajien tarpeita palvellen. Bluetooth-yhteyttä hyödynnetään älypuhelimeen liitettäessä, esimerkiksi mobiilipelien kanssa ja musiikkia kuunneltaessa.

Kuulokkeiden 40 millimetrin elementit toistavat ääntä vaikuttavan tarkasti, kirkkaasti ja jämerästi. Kuulokkeet ovat Discord-sertifioidut sekä Dolby Atmos- ja Windows Sonic -yhteensopivat. Kuulokkeissa on myös keilanmuodostustekniikkaa hyödyntävät mikrofonit, jolloin erillistä eteen taittuvaa sankamikrofonia ei tarvita. Keilanmuodostus vähentää myös taustaääniä ja vahvistaa samalla puheääntä. Näin käyttäjän puheääni kuuluu selvästi ja erottuvasti myös pelaamisen ohella keskusteluun osallistuville.

Logitech G435 -pelikuulokkeet ovat saatavana kolmena eri väriyhdistelmänä. Näitä ovat mustan ja neonkeltaisen yhdistelmä, sinisen ja vadelmanpunaisen sekoitus sekä luonnonvalkoista ja syreeninliilaa yhdistävä vaihtoehto. Värien leikkisyys tuo pirteyttä pelikuulokkeisiin ja antaa käyttäjälleen mahdollisuuden heijastaa omia mieltymyksiään näyttävällä tavalla. Kuulokekupeissa on myös sokeainkirjoitusta näkövammaisia varten, jotta kuulokkeet on helpompi ottaa käyttöön oikein päin.

Hinta ja saatavuus

Logitech G435 LIGHTSPEED -pelikuulokkeet tulevat myyntiin 79,99 euron hintaan.

Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä Kommentit pois päältä artikkelissa Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä

Playground Gamesin tuleva ei aio olla satojen tuntien jättimäinen roolipeli. Gamescomissa järjestetyssä haastattelussa vahvisti, että pelin pääjuonen läpäisemiseen kuluu noin 15–20 tuntia. Sivutehtävien ja avoimen maailman tutkimisen parissa aikaa voi käyttää vielä toiset 15–20 tuntia.

Pelkkä tarinan läpäisy ei kuitenkaan kerro koko totuutta. Fable sisältää runsaasti erilaisia elämäntapajärjestelmiä, joiden parissa pelaaja voi puuhastella ilman varsinaista päämäärää. Kehittäjien mukaan näillä järjestelmillä ei käytännössä ole selkeää loppua, joten jos Albioniin ihastuu oikein kunnolla, siellä voi viettää aikaa vaikka kuinka pitkään.

Kokonaisuudessaan Fable vaikuttaa siis olevan enemmän pelaajan omaan tahtiin etenevä seikkailu kuin valtava aikasyöppö. Jos haluat vain nähdä tarinan, urakka ei veny kohtuuttomaksi. Jos taas tavoitteena on koluta jokainen nurkka ja saada Albionin asukkaat joko rakastamaan tai vihaamaan sinua, pelitunteja kertyy huomattavasti enemmän.

Fable julkaistaan 27. helmikuuta 2027 , ja . Nyt tiedämme ainakin sen, ettei pelin läpäiseminen vaadi elämänmittaista sitoutumista, ellei pelaaja itse sitä halua.

The Witcher 4:n kehitys pysähtyy heti, jos yksikään versio tökkii Kommentit pois päältä artikkelissa The Witcher 4:n kehitys pysähtyy heti, jos yksikään versio tökkii

CD Projekt RED ei halua toistaa julkaisun virheitä kanssa. Studio kertoo ottaneensa käyttöön uuden tiukan kehitysmallin, jossa pelin tekninen toimivuus tarkistetaan jatkuvasti kaikilla kohdealustoilla. Jos jokin tärkeä testi epäonnistuu yhdelläkin alustalla, kehitys pysähtyy siihen asti, että ongelma on korjattu.

Käytännössä The Witcher 4 pitää läpäistä tekniset tarkistukset samanaikaisesti :llä, 5:llä ja Series X|S:llä. Studio ei siis halua rakentaa peliä ensisijaisesti tehokkaimman PC ehdoilla ja miettiä konsoliversioita vasta myöhemmin. CD Projekt RED mukaan tavoitteena on yksinkertaisesti varmistaa, että peli oikeasti toimii.

Taustalla kummittelee tietenkin Cyberpunk 2077 vuoden 2020 julkaisu, joka oli erityisesti vanhoilla – ja -konsoleilla niin pahassa kunnossa, että peli poistettiin hetkeksi jopa PlayStation Storesta. CD Projekt RED myönsi myöhemmin, että studio oli aliarvioinut pelin skaalaamisen vanhemmille konsoleille liittyneet haasteet.

Uusi lähestymistapa näyttää kuitenkin jo tuottavan tulosta. CD Projekt RED toimitusjohtaja Michał Nowakowski vahvisti, että The Witcher 4 on tällä hetkellä pelattavissa PC:llä, :llä ja :llä. Jos jokin versio alkaa yskiä, kehittäjät eivät siis vain kohauta olkapäitään ja jatka eteenpäin, vaan koko kehitys saa luvan odottaa, kunnes ongelma on selätetty.