Logitech julkaisi näppärän Flip Folio -suojakuoren iPadille Kommentit pois päältä artikkelissa Logitech julkaisi näppärän Flip Folio -suojakuoren iPadille

Logitech Flip Folio

julkaisee uuden Flip Folio -suojakuoren, joka yhdistää käytännöllisesti irrotettavan näppäimistön ja suojaavan kotelon Pro- ja iPad Air -laitteille. Kyseessä on monipuolinen paketti, joka sopii hyvin sekä työntekoon että viihdekäyttöön.

Näppäimistö silloin kun tarvitset – pois tieltä kun et

Flip Folio -kokonaisuus koostuu iPadin ympärille taittuvasta kotelosta ja magneettisesti kiinnittyvästä Bluetooth-näppäimistöstä. Kun kirjoittaminen ei ole ajankohtaista, näppäimistön voi irrottaa ja laittaa näppärästi suojakuoreen kiinni. Kotelossa on myös säädettävä tuki, joka toimii sekä pysty- että vaakasuunnassa – hyvä lisä videoiden katseluun tai pelaamiseen.

Suunniteltu kulkemaan mukana

Flip Folio tekee iPadin mukana kantamisesta huolettomampaa. Kestävä kotelo suojaa sekä laitetta että näppäimistöä kolhuilta, eikä vie repussa liikaa tilaa. Näppäimistön voi yhdistää myös muihin laitteisiin, kuten puhelimeen tai tietokoneeseen, ja vaihtaminen niiden välillä käy helposti.

Vastuullista suunnittelua

Logitech on ottanut ympäristöasiat huomioon: Flip Folion muoviosista vähintään 37 % on kierrätysmuovia ja alumiini on vähähiilistä. Pakkausmateriaali on peräisin FSC-sertifioiduista tai muuten valvotuista lähteistä.

Hinta ja saatavuus

Flip Folio on saatavilla grafiitinmustana 11 ja 13 tuuman iPad Pro (M4) – sekä iPad Air (M2, M3 ja 5th Gen) -malleille. Suositushinnat ovat 179 € ja 199 €.

Dell haastaa Applen uudella XPS 13 -kannettavalla – hinta alle 620 euroa Kommentit pois päältä artikkelissa Dell haastaa Applen uudella XPS 13 -kannettavalla – hinta alle 620 euroa

aikoo ravistella kannettavien tietokoneiden markkinoita tuomalla takaisin tutun -mallinsa uudessa, edullisemmassa muodossa. Yhtiö tähtää suoraan Applen suosittuun MacBook Neo -malliin, jonka menestys on herättänyt kilpailijat taistelemaan opiskelijoiden ja budjettitietoisten käyttäjien huomiosta.

Uuden XPS 13:n lähtöhinta on noin 615 euroa, ja opiskelijat voivat saada sen kampanjahintaan noin 527 eurolla. Dell korostaa, että laitteesta löytyy ominaisuuksia, joita vastaavan hintaluokan MacBook Neo ei tarjoa, kuten 2,5K-tarkkuuden kosketusnäyttö, taustavalaistu näppäimistö, Wi-Fi 7 -tuki ja Windows Hello -kirjautuminen.

Kuva: refurbed.fi

Kannettava on myös Dellin mukaan yhtiön ohuin ja kevyin XPS-malli tähän mennessä. Sen 13,4 tuuman näyttö tukee jopa 120 hertsin virkistystaajuutta, mikä tekee liikkeestä sulavampaa esimerkiksi verkkoselailussa ja videoita katsellessa. Sisuksista löytyy Intelin uusi prosessori sekä 512 gigatavun tallennustila perusmallissa.

Dellin siirto kertoo siitä, että edullisempien premium-kannettavien markkina kuumenee vauhdilla. osoitti MacBook Neolla, että laadukkaalle mutta aiempaa halvemman hintaluokan kannettavalle on kysyntää. Nyt Dell yrittää napata osan tästä yleisöstä tarjoamalla hieman enemmän ominaisuuksia lähes samaan hintaan. Taistelu opiskelijoiden repuista on siis virallisesti alkanut.

Apple kehittää iPhonelle “varkaustutkaa” – puhelin voisi lukittua heti ryöstön hetkellä Kommentit pois päältä artikkelissa Apple kehittää iPhonelle “varkaustutkaa” – puhelin voisi lukittua heti ryöstön hetkellä

näyttää kehittävän iPhonelle uutta turvaominaisuutta, joka kuulostaa melkein toimintaleffasta tutulta: puhelin osaisi huomata, jos se revitään käyttäjän kädestä, ja lukitsisi itsensä automaattisesti. Tarkoitus on tehdä taskuvarkaiden elämästä huomattavasti hankalampaa.

Tällä hetkellä iPhoneissa on jo useita suojauksia, kuten Find My ja Stolen Device Protection, mutta niissä on yksi iso heikkous: jos varas nappaa puhelimen silloin, kun näyttö on jo auki, vahinkoa ehtii tapahtua nopeasti. Uusi ominaisuus yrittäisi paikata juuri tämän aukon.

Raporttien mukaan järjestelmä hyödyntäisi iPhonen sensoreita, erityisesti kiihtyvyysanturia, tunnistaakseen äkillisen “repäisyliikkeen”. Lisäksi mukana voisi olla esimerkiksi Apple Watch, jonka avulla puhelin huomaisi nopeasti etääntyvänsä omistajastaan epäilyttävällä tavalla. Jos järjestelmä tulkitsee tilanteen varkaudeksi, lukittuu saman tien.

In Face ID & Passcode settings on iPhone, you can turn Stolen Device Protection on or off and choose when to require the additional security measures.

Kuva: Apple

Hauska yksityiskohta on se, että Apple näyttää ottavan tässä hieman mallia Android-puolelta. Googlen Android-laitteissa vastaava Theft Detection Lock -ominaisuus on ollut jo käytössä joillakin puhelimilla. Nyt omenaleirissäkin on ilmeisesti päätetty, että ehkä tämä ei ollutkaan hullumpi idea.

Ominaisuudelle ei vielä ole julkaisuajankohtaa, eikä Apple ole kommentoinut asiaa virallisesti. Mutta jos kehitys etenee suunnitellusti, tulevaisuuden iPhone saattaa olla taskuvarkaalle yhtä hyödyllinen kuin tiiliskivi – ja huomattavasti kalliimpi sellainen.