Logitech julkisti kaikkien aikojen keveimmän G PRO X Superlight -kilpapelihiirensä Kommentit pois päältä artikkelissa Logitech julkisti kaikkien aikojen keveimmän G PRO X Superlight -kilpapelihiirensä

Logitech G PRO X Superlightt

Logitech on julkistanut äärimmäisen kevyen, tehokkaan ja langattoman G PRO X Superlight -pelihiiren.

Alle 63 gramman painoinen Logitech G PRO X Superlight on uuden sukupolven langaton pelihiiri. Sen ytimessä toimii äärimmäisen tehokas HERO 25K -anturi, joka takaa tarkan hallittavuuden pelissä kuin pelissä. Pelihiiri onkin tehty ensisijaisesti laatua vaativille kilpapelaajille, joille keveys ja suorituskyky ovat kaikki kaikessa. Kokonaisuus on viimeistelty langattomalla LIGHTSPEED-teknologialla, jonka ansiosta hiiri toimii luotettavasti ja viiveettä.

”Tarkka tähtäys on huipputärkeää etenkin CS:GO:n kaltaisissa peleissä”, kommentoi Natus Vincere -pelitiimin Counter Strike: Global Offensive -ammattipelaaja Oleksandr ”s1mple” Kostyliev. ”Logitech G PRO X SUPERLIGHT -pelihiirellä voin pelata taitojeni huipulla ilman rajoituksia tai kompromisseja, ja mikä tärkeintä, ampumatta ohi.”

Logitech G PRO X Superlight laajentaa osaltaan korkeatasoista ja suosittua Logitech G PRO -pelioheislaitteiden valikoimaa, joka on tullut tutuksi monien ammattipelaajien valintana. Uutuushiiri sai tulikasteensa Astralis-joukkueen 12. kauden ESL PRO League -finaaliotteluissa ja G2-joukkueen voittaessa vuoden 2020 League of Legends -pelin Euroopan mestaruuden.

”Etsin aina täydellistä lisäystä kykyjeni parantamiseksi”, sanoi CLG-pelitiimin Valorant-ammattipelaaja Benita ”bENITA” Novshadian. ”Uusin PRO-pelihiiri on kevyt ja tarkka, joten voin keskittyä peliin ja tehtävään. Mikään ei pidättele minua!”

Logitech G PRO X Superlight -pelihiiri on suunniteltu suorituskyky etusijalla, mikä näkyy ja tuntuu hiiren keveydessä, toimintavarmuudessa ja energiatehokkuudessa. Kyseessä onkin Logitech G -malliston kevein ja nopein langaton PRO-pelihiiri. Langattomalla 2,4 gigahertsin taajuudella toimivaa hiirtä voi käyttää täyteen ladattuna jopa 70 tuntia. Hiiren isot ja liukkaat PTFE-jalakset takaavat keveän ja nopean liikkeen sekä huippuluokan hallittavuuden.

Huippuluokan HERO 25K -liikeanturi kykenee jopa 25 600 dpi-arvon tarkkuuteen ja on näin alan ensimmäinen anturi, joka kykenee tunnistamaan alle mikrometrin liikkeen. Tämä on saavutettu ilman tasoitusta, vääristymää tai epätarkkuutta. Hiiren älykäs virrankäyttöjärjestelmä osaa myös automaattisesti säätää anturin tarkkuutta käytön mukaan, mikä entisestään vähentää virrankulutusta.

”Logitech G PRO X Superlight -pelihiiren kanssa haastoimme itsemme toden teolla ja yhdistimme monta ainutlaatuista teknistä innovaatiota toisiinsa. Tuomalla HERO 25K -anturin, langattoman LIGHTSPEED-lähetystekniikan ja äärimmäisen keveyden yhteen, loimme jotain ainutlaatuista”, kommentoi tuotepäällikkö Chris Pate. ”Kansainvälisten ammattipelaajien kisakäytössä testaama pelihiiri on esimerkki äärimmäisestä suorituskyvystä.”

Hinta ja saatavuus

Logitech G PRO X Superlight -pelihiiri tulee myyntiin mustana ja valkoisena 149 euron suositushintaan. Hinta sisältää 24 prosentin arvonlisäveron.

Wildlight Entertainment vannoo keskittyvänsä Highguardin korjaamiseen Kommentit pois päältä artikkelissa Wildlight Entertainment vannoo keskittyvänsä Highguardin korjaamiseen

Ilmaispelattavan Highguard-räiskinnän ympärillä ehdittiin jo soittaa hälytyskelloja, kun pelin virallinen verkkosivusto katosi yllättäen bittiavaruuteen. Kun playhighguard.com näytti vain “site unavailable” -ilmoitusta, moni pelaaja pelkäsi, että koko peli olisi pian vedetty töpselistä.

Kehittäjä Wildlight Entertainment kuitenkin rauhoitteli tilannetta nopeasti. Studion Discord-ylläpitäjä WL_Coronach kertoi, että sivusto palaa kyllä linjoille, mutta se on nyt matalan prioriteetin asia. Kaikki paukut suunnataan päivityksiin ja uuteen sisältöön. Uusi korjaus on työn alla, ja sen julkaisupäivästä luvataan tietoa pian ja mahdollisesti myös ennakkokatsauksen kera.

Highguardin alkuvuosi on ollut kivikkoinen. Peli julkaistiin 26. tammikuuta PC:lle, PlayStation 5:lle ja Xbox Series -konsoleille, ja se keräsi Steamissä avauspäivänään yli 97 000 samanaikaista pelaajaa. Nyt pelaajamäärät ovat pudonneet alle tuhanteen. Negatiiviset käyttäjäarviot ja studion laajat irtisanomiset ovat herättäneet kysymyksiä pelin tulevaisuudesta.

Monella on muistissa yhä hetki, kun Geoff Keighley esitteli Highguardin yllätysnumerona The Game Awards 2025 -gaalassa. Hype oli kova, mutta julkaisun jälkeinen hiljaisuus ja viestinnän takeltelu söivät luottamusta nopeasti. Lisäksi raportit Tencentin taustarahoituksesta ovat lisänneet spekulaatiota.

Highguard ei ole näillä näkymin kuitenkaan sulkemassa oviaan. Nyt kaikki riippuu siitä, riittävätkö tulevat päivitykset kääntämään kurssin ja palaavatko pelaajat vielä kerran linjoille.

Warzone Mobile suljetaan: Viimeinen taistelu käydään 17. huhtikuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Warzone Mobile suljetaan: Viimeinen taistelu käydään 17. huhtikuuta

Activision on vahvistanut, että Call of Duty: Warzone Mobile suljetaan lopullisesti 17. huhtikuuta 2026. Julkaisija myönsi jo viime vuonna, että mobiiliversio ei valitettavasti täyttänyt odotuksia, ja nyt palvelimille on saatu tarkka sammutuspäivä.

Siihen asti pelaajat voivat edelleen pelata ja käyttää olemassa olevaa sisältöä, mutta käyttämättömiä COD-pisteitä tai ostettuja pelisisältöjä ei hyvitetä, joten ne kannattaa käyttää ennen huhtikuuta.

Activision suosittelee siirtymistä ilmaiseen Call of Duty: Mobileen, joka tarjoaa tuttuja pelimuotoja kuten Battle Royale, Multiplayer ja Zombies sekä uuden DMZ: Recon -tilan. Peli on ladattavissa Google Playsta ja Applen App Storesta, ja samalla Warzone on edelleen ilmainen PC:llä ja konsoleilla.

Warzone Mobile julkaistiin maaliskuussa 2024 iOS:lle ja Androidille, tarjoten jopa 120 pelaajan battle royale -kokemuksen ja cross-progressionin PC- ja konsoliversioiden kanssa. Silti peli ei onnistunut vangitsemaan mobiilipelaajien kiinnostusta samalla tavalla kuin PC- ja konsoliversiot, mikä johti sulkemispäätökseen vain vähän yli vuoden jälkeen.