Logitech tuo työpöydille väriä POP -näppäimistöllä ja hiirellä Kommentit pois päältä artikkelissa Logitech tuo työpöydille väriä POP -näppäimistöllä ja hiirellä

Logitech POP

Logitechin uudet oheislaitteet tuovat persoonallisuutta, väriä ja luovuutta työpöydälle sekä entistä enemmän mahdollisuuksia itsensä ilmaisemiseen. Perinteiset tietokoneen näppäimistöt ja hiiret ovat olleet väreiltään ja muodoiltaan hillittyjä tai jopa tylsiä. Mekaaninen POP Keys -näppäimistö tarjoaa sen sijaan hyvän kirjoitustuntuman persoonallisella tyylillä ja raikkaalla värikirjolla. POP Mouse -hiiri viimeistelee hallittavuuden iloisella tyylillään. Kummastakin laitteesta on saatavilla kolme eri värivaihtoehtoa.

”Logitech POP -oheislaitteet täydentävät omaa yksilöllisyyttämme. Sekä POP Keys että POP Mouse on luotu ruokkimaan luovuutta ja tuomaan rohkeammin esiin käyttäjän omaa ilmaisuvoimaa.”

kommentoi Logitechin tuotepäällikkö Art O’Gnimh

POP Keys -näppäimistön mukana tulee peräti kahdeksan vaihdettavaa näppäinhattua eri kuvakkein, joista neljä on jo valmiina paikoillaan. Näitä hymiöpainikkeita voidaan helposti räätälöidä omien tottumusten ja mieltymysten mukaisesti tuottamaan juuri haluttu hymiö tai muu emoji. Logitech Options -ohjelmistolla emoji-vaihtoehtojen vaihtaminen sujuu kädenkäänteessä. Ohjelmisto on ilmaiseksi saatavilla sekä PC- että Mac-tietokoneille. Myös POP Mouse -hiiressä on yläpainike hymiövalikolle, josta voidaan helposti valita haluttu vaihtoehto yhdellä painalluksella.

Hauskalla tavalla retromainen POP Keys -näppäimistö tuo mieleen vanhanaikaiset kirjoituskoneet pyöreillä painikkeillaan. Tämä ainutlaatuinen muotoilu pitää sisällään huippuluokan näppäintuntuman ja monipuoliset toiminnot. Näppäimistön 12 pikatoiminnolla voidaan muun muassa ottaa ruudunkaappauksia, mykistää mikrofoni tai ohjata mediatoistinta. Mekaanisten näppäinkytkinten ansiosta kirjoittaminen on miellyttävää, tarkkaa ja nopeaa. Näppäintuntumaa vahvistavat kytkinten luonnollinen naksunta ja naputtelun äänet.

Söpö ja kompakti POP Mouse -hiiri sujahtaa pienen kokonsa ansiosta helposti mukaan laukkuun tai taskuun, joten hiiri kulkee vaivatta kannettavan tietokoneen mukana. Hiiren kätevä Smartwheel-vierityspainike tarjoaa ensiluokkaista hallittavuutta tiedostojen ja verkkosivujen selaamiseen automaattisesti. Smartwheel mahdollistaa toisaalta huippunopean jopa tuhansien rivien selaamisen parissa sekunnissa, kun taas porrastettu vieritys toimii millintarkasti. Miellyttävän muotoilun ja viimeistelyn ansiosta hiiri tuntuu luonnolliselta ja mukavalta käyttää. Pirteiden värivaihtoehtojen ansiosta POP Mouse on ilo silmälle ja piristää työpöytää iloisella ulkoasullaan. Logitech Options -ohjelmistolla hiirellä voidaan siirtää tekstiä, kuvia ja muita tiedostoja tietokoneiden välillä Logitech Flow -ominaisuutta hyödyntäen.

Molemmat POP-oheislaitteet voidaan liittää yhtäaikaisesti kolmeen tietokoneeseen joko langattoman Bluetooth-tekniikan tai mukana tulevan Logitech Bolt -vastaanottimen avulla. Logitechille ominaiseen tapaan molemmat vaihtoehdot ovat vähävirtaisia. Näppäimistö toimii kahdella sormiparistolla jopa kolme vuotta ja hiiri toimii yhdellä paristolla jopa kaksi vuotta.

POP Keys -näppäimistö on yhteensopiva Windows-, macOS-, iOS-, ipadOS-, Chrome OS- ja Android-käyttöjärjestelmien kanssa. POP Mouse -hiiri toimii Windows-, macOS-, iPadOS-, Chrome OS- ja Linux-käyttöjärjestelmissä.

Hinta ja saatavuus

Logitech POP Keys -näppäimistö ja POP Mouse -hiiri tulevat myyntiin tammikuussa 99 ja 49 euron hintaan.

Wildlight Entertainment vannoo keskittyvänsä Highguardin korjaamiseen Kommentit pois päältä artikkelissa Wildlight Entertainment vannoo keskittyvänsä Highguardin korjaamiseen

Ilmaispelattavan Highguard-räiskinnän ympärillä ehdittiin jo soittaa hälytyskelloja, kun pelin virallinen verkkosivusto katosi yllättäen bittiavaruuteen. Kun playhighguard.com näytti vain “site unavailable” -ilmoitusta, moni pelaaja pelkäsi, että koko peli olisi pian vedetty töpselistä.

Kehittäjä Wildlight Entertainment kuitenkin rauhoitteli tilannetta nopeasti. Studion Discord-ylläpitäjä WL_Coronach kertoi, että sivusto palaa kyllä linjoille, mutta se on nyt matalan prioriteetin asia. Kaikki paukut suunnataan päivityksiin ja uuteen sisältöön. Uusi korjaus on työn alla, ja sen julkaisupäivästä luvataan tietoa pian ja mahdollisesti myös ennakkokatsauksen kera.

Highguardin alkuvuosi on ollut kivikkoinen. Peli julkaistiin 26. tammikuuta PC:lle, PlayStation 5:lle ja Xbox Series -konsoleille, ja se keräsi Steamissä avauspäivänään yli 97 000 samanaikaista pelaajaa. Nyt pelaajamäärät ovat pudonneet alle tuhanteen. Negatiiviset käyttäjäarviot ja studion laajat irtisanomiset ovat herättäneet kysymyksiä pelin tulevaisuudesta.

Monella on muistissa yhä hetki, kun Geoff Keighley esitteli Highguardin yllätysnumerona The Game Awards 2025 -gaalassa. Hype oli kova, mutta julkaisun jälkeinen hiljaisuus ja viestinnän takeltelu söivät luottamusta nopeasti. Lisäksi raportit Tencentin taustarahoituksesta ovat lisänneet spekulaatiota.

Highguard ei ole näillä näkymin kuitenkaan sulkemassa oviaan. Nyt kaikki riippuu siitä, riittävätkö tulevat päivitykset kääntämään kurssin ja palaavatko pelaajat vielä kerran linjoille.

Warzone Mobile suljetaan: Viimeinen taistelu käydään 17. huhtikuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Warzone Mobile suljetaan: Viimeinen taistelu käydään 17. huhtikuuta

Activision on vahvistanut, että Call of Duty: Warzone Mobile suljetaan lopullisesti 17. huhtikuuta 2026. Julkaisija myönsi jo viime vuonna, että mobiiliversio ei valitettavasti täyttänyt odotuksia, ja nyt palvelimille on saatu tarkka sammutuspäivä.

Siihen asti pelaajat voivat edelleen pelata ja käyttää olemassa olevaa sisältöä, mutta käyttämättömiä COD-pisteitä tai ostettuja pelisisältöjä ei hyvitetä, joten ne kannattaa käyttää ennen huhtikuuta.

Activision suosittelee siirtymistä ilmaiseen Call of Duty: Mobileen, joka tarjoaa tuttuja pelimuotoja kuten Battle Royale, Multiplayer ja Zombies sekä uuden DMZ: Recon -tilan. Peli on ladattavissa Google Playsta ja Applen App Storesta, ja samalla Warzone on edelleen ilmainen PC:llä ja konsoleilla.

Warzone Mobile julkaistiin maaliskuussa 2024 iOS:lle ja Androidille, tarjoten jopa 120 pelaajan battle royale -kokemuksen ja cross-progressionin PC- ja konsoliversioiden kanssa. Silti peli ei onnistunut vangitsemaan mobiilipelaajien kiinnostusta samalla tavalla kuin PC- ja konsoliversiot, mikä johti sulkemispäätökseen vain vähän yli vuoden jälkeen.