Logitech uudisti suositut G Astro A50 -kuulokkeensa Kommentit pois päältä artikkelissa Logitech uudisti suositut G Astro A50 -kuulokkeensa

Logitech G ASTRO A50 X

Oheislaitteiden valmistaja on uudistanut suositut Astro A50 -sarjan kuulokkeensa monipuolisin huippuominaisuuksin.

Arvostetut Astro A50 -sarjan langattomat pelikuulokkeet ovat nauttineet pelaajien suosiosta huipputasoisen äänentoiston ja monipuolisten ominaisuuksiensa ansiosta. Kuulokkeiden viides sukupolvi eli Logitech G ASTRO A50 X toistaa peliäänet ja muut viihdemuodot entistä vaikuttavammin. Samalla langattomien pelikuulokkeiden lippulaivamalli täydentyy joukolla ilahduttavia ominaisuuksia.

Base Station -lataustelakalla varustetut pelikuulokkeet hyödyntävät ensimmäistä kertaa PLAYSYNC-teknologiaa. Sen ansiosta kuulokkeet ovat yhteensopivat sekä – ja /S -pelikonsolien että – ja Mac-tietokoneiden kanssa. Vaihtaminen laitteesta toiseen tapahtuu helposti kuulokkeessa olevaa vaihtopainiketta painamalla. Lisäksi kuulokkeissa on langaton Bluetooth-yhteys, joten esimerkiksi peliäänien rinnalle voi helposti tuoda Discord-keskustelun suoraan älypuhelimesta.

HDMI 2.1 -liitäntästandardia käyttävä lataustelakka voidaan liittää suoraan 4K-televisioon läpivientiä varten, mikä takaa ensiluokkaisen äänentoiston heikentämättä kuvan- tai äänenlaatua. Telakka tukee myös 120 hertsin näytönpäivitystä sekä VRR- ja ALLM-ominaisuuksia. Kun kuulokkeet nostetaan käyttöä varten telakasta, televisio osaa automaattisesti vaihtaa äänisignaalin suoraan kuulokkeisiin.

Kuulokkeiden kristallinkirkkaasta ja äärimmäisen selkeästä äänentoistosta vastaavat PRO-G GRAPHENE -elementit. Näiden 40 millimetrin grafeenikalvot tuovat äänen värähtelyn korviin tarkasti ja erottelukykyisesti kaikilla eri taajuusalueilla. Niin korkeat diskanttiäänet ja jämäkät keskiäänet kuin syvät bassotaajuudetkin toistuvat korvia hivelevän nautinnollisesti. Ensiluokkaisten materiaalivalintojen ja huipputasoisen teknologian ansiosta äänet toistuvat säröttömästi ja erinomaisella signaali-kohinasuhteella. 24-bittinen äänenlaatu miellyttää kuuntelijaa äänilähteestä riippumatta.

Tämä auttaa myös peleissä tilan ja etäisyyksien hahmottamisessa. Peliäänten lisäksi kuulokkeet sopivat erinomaisesti myös tv-ohjelmien, elokuvien, videoiden ja musiikin kuuntelemiseen. Tuettuja tilaääniominaisuuksia ovat Dolby Atmos- ja Windows Sonic Spatial Audio -standardit Xbox Series X/S-pelikonsoleilla ja Windows 10/11 -tietokoneilla sekä 3D Audio -standardi PlayStation 5 -pelikonsolilla.

Nettikeskusteluita varten kuulokkeissa on varrellinen 16 bitin ja 48 kilohertsin äänenlaadulla toimiva LIGHTSPEED-mikrofoni. Entistä paremman näytteenottotaajuuden ansiosta mikrofoni takaa poikkeuksellisen tarkasti erottuvan ja yksityiskohdiltaan selkeämmän puheäänen. Eri äänilähteiden keskinäistä voimakkuutta, kuten puhetta ja peliääniä, voidaan helposti säätää suoraan kuulokkeista. Asetusten muokkaus toimii sekä pelikonsoleilla että tietokoneella käytettäessä.

Kuulokkeiden oman taajuuskorjaimen asetuksia voidaan muokata tietokoneella Logitech G HUB -ohjelmistolla tai älypuhelimella Logitech G -sovelluksella. Näin mieleiset äänenvoimakkuuden ja taajuusasetukset ovat vaivatta säädettävissä omien tarpeiden mukaan.

Yhdellä latauksella kuulokkeiden akku kestää noin 24 tuntia 78 desibelin äänenvoimakkuudella käytettynä. Kuulokkeet ladataan lataustelakassa ja itse telakka saa virtansa mukana tulevasta usb-c-kaapelista.

Pelikuulokkeet ovat yhteensopivat sekä PlayStation 5- ja Xbox Series X/S -pelikonsolien että PC- ja -tietokoneiden kanssa. Lisäksi kuulokkeet ovat yhteensopivat – ja -mobiililaitteiden kanssa Bluetooth-yhteyden kautta.

Kestävän kehityksen tuote

Kaikki Logitechin tuotteet suunnitellaan tarjoamaan ensiluokkainen käyttäjäkokemus sekä minimoimaan tuotteen valmistuksen hiilijalanjälki. Kestävän kehityksen mallissa huomioidaan tuotteen kehitystyö ja valmistus aina raaka-aineista valmistukseen ja tuotteen kierrätysmahdollisuuksiin huomioiden ympäristölliset ja sosiaaliset tekijät. Logitech G ASTRO A50 X -pelikuulokkeissa kierrätysmuovin osuus on vähintään 35 prosenttia. Tuotepaketeissa käytetty paperi tulee FSC-sertifioiduista metsistä ja muista valvotuista lähteistä. A50 X on sertifioidusti hiilineutraali tuote, mikä tarkoittaa, että Logitech hyvittää tuotteen valmistuksesta aiheutuvan hiilijalanjäljen. Logitechin PCR-ohjelma kertoo yrityksen omistautumisesta kestävään kehitykseen ja materiaalien uusiokäytöstä, joka osaltaan auttaa pienentämään alan hiilijalanjälkeä ja tukemaan kierrätysmateriaalien käyttöä.

Hinta ja saatavuus

Logitech G ASTRO A50 X -pelikuulokkeet lataustelakan kanssa tulee myyntiin 399 euron kuluttajahintaan. Värivaihtoehtoina ovat valkoinen ja musta.

PlayStation sulkee PC-portit? Tulevat jättihitit saattavat jäädä vain konsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa PlayStation sulkee PC-portit? Tulevat jättihitit saattavat jäädä vain konsoleille

näyttää harkitsevan suurta suunnanmuutosta pelistrategiassaan. PlayStationin sisäisessä tilaisuudessa kerrottiin, että yhtiö haluaa pitää tulevat tarinavetoiset yksinpelinsä konsoliyksinoikeuksina. Käytännössä tämä tarkoittaisi sitä, ettei esimerkiksi , Marvel’s Wolverine tai Ghost of Yōtei olisi tulossa :lle lainkaan.

Muutos olisi iso täyskäännös verrattuna viime vuosien linjaan. on tuonut PC:lle monia suurimpia hittejään, kuten , Marvel’s Spider-Man 2 ja The Last of Us Part I. Tarkoituksena oli saada lisätuloja vanhemmista peleistä ja ehkä houkutella PC-pelaajia ostamaan myös jatko-osia varten.

Kaikki ei kuitenkaan ole ilmeisesti mennyt Sonyn toivomalla tavalla. Raportin mukaan yksinpelit eivät ole keränneet Steamissa yhtä suuria pelaajamääriä kuin yhtiön moninpelit. Esimerkiksi nousi PC:llä valtavaan suosioon samanaikaisen julkaisun ansiosta, kun taas osa yksinpeleistä jäi selvästi vaatimattomampiin lukuihin.

Mielenkiintoisesti huhuttu uusi strategia koskisi nimenomaan yksinpelejä. Tämä voisi tarkoittaa, että moninpelit julkaistaisiin jatkossakin myös PC:lle, jotta suurempi pelaajapohja pitäisi palvelimet elossa ja kassavirran käynnissä. Sony vaikuttaakin etsivän tasapainoa kahden asian välillä, konsolien myynnin kasvattamisen ja mahdollisimman suuren yleisön tavoittamisen.

Samalla myös pohtii omaa eksklusiivisuusstrategiaansa. Peliala näyttää olevan tilanteessa, jossa kaikki kokeilevat uusia sääntöjä ja välillä myös peruuttavat vanhoja päätöksiään yhtä nopeasti kuin pelaaja ragequittaa pomotaistelun jälkeen.

Subnautica 2 vuoti nettiin ennen julkaisua Kommentit pois päältä artikkelissa Subnautica 2 vuoti nettiin ennen julkaisua

on päätynyt verkkoon jo ennen virallista julkaisuaan. Raporttien mukaan pelistä jaetaan täyttä versiota piratisointisivustoilla vain noin 48 tuntia ennen -julkaisua. Tapaus jatkaa pelialan huolestuttavaa trendiä, jossa suuret -pelit vuotavat nettiin jo ennen kuin pelaajat ehtivät edes ostoksille.

Tilanne muistuttaa vahvasti hiljattain tapahtunutta -vuotoa, jossa pelattava versio ilmestyi verkkoon yli viikko ennen julkaisua. Aluksi moni epäili syyksi Steamin preload-järjestelmää, mutta myöhemmin seurantasivusto :n mukaan ongelma ei ilmeisesti ollut itse Steamissa. Epäilyt kohdistuivat henkilöön, jolla oli peliin virallinen ennakkopääsy, esimerkiksi arvioija tai sisällöntuottaja.

Nyt samanlaista teoriaa pyörii myös Subnautica 2:n ympärillä. Varmaa tietoa ei vielä ole, mutta huhujen mukaan vuodon takana olisi niin sanottu “rogue reviewer”, eli joku ennakkokappaleen saanut henkilö, joka päätti jakaa pelin eteenpäin. Kyseessä olisi jo kolmas iso pelivuoto vuonna 2026, sillä myös joutui saman kohtalon uhriksi aiemmin tänä vuonna.

Vuodot ovat peliyhtiöille iso riesa. Ne voivat pilata markkinointisuunnitelmia, levittää juonipaljastuksia ja viedä huomiota viralliselta julkaisulta. Forza Horizon 6:n tapauksessa pelikuvaa levisi nopeasti esimerkiksi YouTubeen ja Discordiin. Samalla osa piratisointisivustoista on yrittänyt pitää jonkinlaista “pelialan herrasmiessääntöä” yllä, esimerkiksi FitGirl ei tiettävästi jakanut Forza Horizon 6:n tai PRAGMATA:n tiedostoja maksavien asiakkaiden kunnioittamiseksi.

Toistaiseksi ei ole kommentoinut vuotoa virallisesti. Pelaajien keskuudessa pyörii myös teoria siitä, että Steamin preload-suojaus olisi jotenkin rikkoutunut. Ainakin yhden -striimaajan kerrotaan onnistuneen käynnistämään pelin ennakkoon ja saaneen nopeasti porttikiellon lähetyspalveluun. Pelialalla eletään nyt erikoista aikaa. Toisille tämä näyttää piratismin uudelta kultakaudelta, studioille taas jatkuvalta painajaiselta.