Logitechin uudet G FITS -pelikuulokkeet mukautuvat korvien mukaan Kommentit pois päältä artikkelissa Logitechin uudet G FITS -pelikuulokkeet mukautuvat korvien mukaan

Logitech G FITS

Täyslangattomat G FITS -pelikuulokkeet ovat ainutlaatuinen yhdistelmä upeaa innovointia ja huipputason teknologiaa. Erityisiksi nämä tulppakuulokkeet tekevät niiden käyttämä LIGHTFORM-teknologia, jolla kuulokkeiden korvatulpat muotoutuvat käyttäjänsä korvakäytävän mukaisiksi. Näin voidaan taata sekä täydellinen käyttömukavuus että passiivinen ulkoisten äänten vaimennus. Langattomat Bluetooth- ja LIGHTSPEED-tekniikat vastaavat huippunopeasta ja korkeatasoisesta tiedonsiirrosta. Loppusilaus löytyy monipuolisesta yhteensopivuudesta, sillä kuulokkeet ovat yhteensopivat sekä – ja Mac-tietokoneiden, Sony PlayStation- ja Nintendo -pelikonsolien että mobiililaitteiden kanssa.

”Nämä ovat alan ensimmäiset korvien mukaan yksilöllisesti räätälöitävät pelikuulokkeet. Käyttöönotto ei vaadi kuin napin painalluksen. Sen jälkeen LIGHTFORM-teknologia on valmis muovaamaan kuulokkeiden tulpat täydellisesti käyttäjänsä korvan mukaisiksi. Kun yhdistimme tämän huippunopeaan langattomaan LIGHTSPEED-vastaanottimeen, saimme aikaan laadukkaat ja pelaamisen vaatimuksiin vastaavat tulppakuulokkeet.”

kommentoi Logitech Gamingin varatoimitusjohtaja Ujesh Desai

Ihmisten sormenjälkien tapaan myös ihmisten korvat ovat yksilölliset. Koska useimmat tulppakuulokkeet tulevat vain muutamana yleiskokona, niistä on lähes mahdotonta löytää itselleen täydellisesti sopivaa vaihtoehtoa. Logitech G FITS -kuulokkeiden LIGHTFORM-teknologia mahdollistaa räätälöidyn kuulokemuodon tekemisen alle minuutissa. Kuulokkeiden käyttöönoton yhteydessä niiden omalla sovelluksella voidaan aktivoida kuulokkeiden yhdysrakenteiset led-valot, jotka kovettavat kuulokkeiden geelipehmusteet korvan muotoon paikoilleen asetettuna. Korvien muodon mukaan räätälöityvä muovausteknologia mahdollistaa ensiluokkaisen käyttömukavuuden ja jämäkän pidon, joten kuulokkeet eivät putoa ulos korvista edes kovassa liikkeessä. Lisäksi mukautuvuus takaa fyysisen taustamelun vaimennuksen, jonka ansiosta äänet toistuvat tarkemmin ja selkeämmin.

Logitech G FITS -kuulokkeet ovat saatavilla mustana tai valkoisena.

Kuulokkeet sopivat erinomaisesti sekä pelaamiseen että elokuvien katselemiseen ja musiikinkuunteluun. Kompaktista koostaan huolimatta kuulokkeet tarjoavat täyteläistä, lämmintä ja erottelukykyistä äänentoistoa ja tuhteja alataajuuksia. Logitech G FITS -sovelluksella voi muokata taajuuskorjaimen asetuksia omien mieltymysten mukaan tai valita jonkin monista esiasetuksista. Näitä ovat pelikäyttöön tarkoitetut FPS- ja RPG-säädöt sekä esiasetukset esimerkiksi podcasteille ja musiikille. Myös erillinen bassonkorostus löytyy jykevää soundia kaipaaville.

LIGHTSPEED-tekniikka takaa kuulokkeille huippunopean langattoman yhteyden, korkealuokkaisen äänenlaadun ja pitkän akunkeston. LIGHTSPEED-vastaanotin on liitettävissä joko USB-A- tai USB-C-liittimillä tietokoneisiin, pelikonsoleihin ja mobiililaitteisiin. LIGHTSPEED-yhteydellä kuulokkeissa riittää virtaa yhdellä latauksella jopa seitsemäksi käyttötunniksi ja latauskotelosta saa lisävirtaa kahdeksaksi tunniksi. Mikäli kuulokkeita käytetään Bluetooth-yhteydellä, käyttöaikaa on yhdellä latauksella kymmeneksi tunniksi, jonka lisäksi latauskotelo tarjoaa virtaa jopa 12 lisätunniksi.

Keskusteluja varten kuulokkeissa on keilanmuodostustekniikkaa hyödyntävät mikrofonit, jotka sopivat sekä äänipuheluihin että pelin aikaiseen keskusteluun vaikkapa moninpelejä pelatessa tai pelejä striimatessa. Keilanmuodostus vähentää myös taustaääniä ja vahvistaa samalla puheääntä. Hyvän äänenlaadun ansiosta puhe toistuu vastaanottajalle selkeästi.

Soikean kapselin muotoiset kuulokkeet tulevat myyntiin valkoisena ja mustana. Kuulokkeiden mukana toimitetaan pyöreähkön ovaalimainen säilytysrasia, joka noudattaa samaa väri- ja muotokieltä.

Hinta ja saatavuus

Logitech G FITS -pelikuulokkeet ovat saatavilla parhaillaan 249 euron hintaan.

Onimusha: Way of the Sword ilmestyy odotettua aiemmin Kommentit pois päältä artikkelissa Onimusha: Way of the Sword ilmestyy odotettua aiemmin

on ilahduttanut toimintapelien ystäviä siirtämällä : Way of the Swordin julkaisua lähemmäs. Aiemmin syyskuun 25. päivälle suunniteltu peli saapuukin 4. syyskuuta, eli pelaajat pääsevät tarttumaan miekkaan lähes kolme viikkoa odotettua aikaisemmin.

Kyseessä on ensimmäinen uusi Onimusha-peli peräti 20 vuoteen. Sarjan edellinen osa julkaistiin vuonna 2006 :lle, joten paluu on monille pitkäaikaisille faneille merkittävä hetki. Uusi seikkailu sijoittuu Edo-kauden alkuvaiheen Kiotoon ja yhdistää toimintaa sekä samuraiteemaa Capcomille tuttuun näyttävään tyyliin.

Peli julkaistaan :lle, :lle, Series X|S:lle ja 2:lle. Lisäksi demoversio on jo ladattavissa PC:lle, :lle ja Xboxille. Demon pelanneet ja myöhemmin koko pelin ostavat saavat käyttöönsä Kubi Akari -korun bonussisältönä, kunhan tallennustiedot löytyvät samalta laitteelta.

Julkaisun aikaistaminen kruunaa Capcomin vahvaa vuotta. Yhtiö on kerännyt vuonna 2026 runsaasti kiitosta muun muassa Resident Evil Requiemista, ja nyt se yrittää jatkaa menestysputkeaan tuomalla yhden klassikkosarjoistaan takaisin valokeilaan hieman odotettua aikaisemmin.

Huhu: Seuraava Xbox saattaa seurata Sonya ja siirtyä täysin digitaaliseen aikaan Kommentit pois päältä artikkelissa Huhu: Seuraava Xbox saattaa seurata Sonya ja siirtyä täysin digitaaliseen aikaan

Vain hetki sen jälkeen, kun ilmoitti luopuvansa uusien -pelien levyjulkaisuista vuodesta 2028 alkaen, katseet ovat kääntyneet Microsoftiin. Tuoreiden huhujen mukaan myös seuraavan sukupolven , työnimeltään , olisi suunnitteilla ilman levyasemaa.

Väitteen esitti Windows Central, jonka lähteiden mukaan kehittää digitaalisuuteen painottuvaa konsolia. Kyse on kuitenkin toistaiseksi epävirallisesta tiedosta, eikä Microsoft ole vahvistanut suunnitelmia. Samalla The Verge raportoi, että yhtiö testaa ominaisuutta, jonka avulla fyysisen pelilevyn voisi liittää pysyvästi omaan Microsoft-tiliin. Jos levyn myöhemmin myisi tai luovuttaisi eteenpäin, digitaalinen käyttöoikeus poistuisi.

Ajatus täysin digitaalisesta Xboxista ei olisi täysin uusi. Microsoft tavoitteli vastaavaa mallia jo vuonna 2013 Xbox Onen julkaisun yhteydessä, mutta suunnitelmat kaatuivat pelaajien voimakkaaseen vastareaktioon. Ironista kyllä, tuolloin Sony irvaili kilpailijalle näyttämällä videolla, kuinka -peli ”jaetaan” yksinkertaisesti ojentamalla pelikotelo ystävälle.

Vaikka pelien ostaminen digitaalisesti on nykyään selvästi yleisempää kuin levyjen hankkiminen, fyysisistä peleistä luopuminen jakaa edelleen mielipiteitä. Monet arvostavat mahdollisuutta keräillä pelejä, lainata niitä tai myydä ne eteenpäin. Jos myös Microsoft päättää jättää levyaseman historiaan, pelialan siirtyminen täysin digitaaliseen tulevaisuuteen näyttää olevan enää ajan kysymys, vaikka kaikki pelaajat eivät siihen vielä olisikaan valmiita.