Logitechin uusi kaiutintelakka siivoaa kotitoimiston kaapelisotkuista Kommentit pois päältä artikkelissa Logitechin uusi kaiutintelakka siivoaa kotitoimiston kaapelisotkuista

Logi Dock

on julkaissut uuden kaiuttimen ja telakan yhdistelmän, johon saa kiinnitettyä viisi USB-laitetta ja joka samalla lataa läppärisi.

Logi Dock -laitteesta löytyy varsinaisen kaiuttimen lisäksi kaksi USB-C -liitintä, kaksi USB-A 3.0 -liitintä, DisplayPort -liitin, tuki Kensington lukitukselle, yksi USB-C -liitin läppäriin sekä Bluetooth -yhteys.

Lisäksi laitteessa on painikkeita, joilla voit hallita esimerkiksi Google Meet, Microsoft Teams tai Zoom -kokouksia. Kaiuttimessa on myös sisäärakennettu melunsuodatin.

Logi Dock saapuu myyntiin vuoden lopulla 2021 ja hintaa sille kertyy n. 300 euroa. Laite on saatavilla grafiitin harmaana ja valkoisena.

MSI Venture- ja VenturePro-kannettavat nyt saatavilla – Tehoa ja liikkuvuutta arjen tarpeisiin Kommentit pois päältä artikkelissa MSI Venture- ja VenturePro-kannettavat nyt saatavilla – Tehoa ja liikkuvuutta arjen tarpeisiin

MSI Venture

on tuonut markkinoille uudet Venture- ja VenturePro-sarjan kannettavat, jotka yhdistävät tehokkaan suorituskyvyn ja kevyen muotoilun. Nämä monipuoliset laitteet on suunniteltu erityisesti liikkuville ammattilaisille, opiskelijoille ja luovan alan tekijöille, jotka tarvitsevat luotettavaa työkalua eri ympäristöihin.

Suunniteltu dynaamiseen elämäntyyliin

Venture- ja VenturePro-sarjoissa yhdistyvät suorituskyky, monipuolisuus ja käytännöllisyys – olitpa sitten kampuksella, toimistolla tai liikkeellä.

”Tavoitteenamme on tarjota käyttäjille laitteita, jotka mukautuvat heidän liikkeessä olevaan arkeensa”,

kertoo Nikita Lin, MSI:n NB Nordicin pääjohtaja.

Kannettavien kokoluokat vaihtelevat 14–17 tuuman välillä, mikä takaa tasapainon liikkuvuuden ja tehokkuuden välillä. Lisäksi saatavilla on OLED-näytöllä varustettuja malleja, jotka tarjoavat syvän mustan, kirkkaat värit ja tarkan kontrastin – ominaisuuksia, joista erityisesti sisällöntuottajat ja visuaalista tarkkuutta vaativat ammattilaiset hyötyvät.

Suorituskykyä luovaan työhön

VenturePro-sarja nostaa riman korkeammalle tarjoamalla erilliset RTX -näytönohjaimet. Tämä tekee niistä ihanteellisia videonmuokkaukseen, graafiseen suunnitteluun ja muihin vaativiin tehtäviin. Erillisnäytönohjaimet myös pidentävät akun kestoa jopa 4–5 tunnilla – erinomainen lisä pitkiä työpäiviä tai matkoja varten.

Molemmat sarjat hyödyntävät uusimpia suorittimia, jotka takaavat sulavan moniajon ja nopean vasteen eri ohjelmistoissa.

Älykästä teknologiaa arjen avuksi

MSI on varustanut Venture-mallit kattavilla tekoälyominaisuuksilla, jotka tekevät arjesta sujuvampaa:

  • AI Noise Cancellation Pro poistaa tehokkaasti taustahälyn videopuheluissa – täydellinen vilkkaisiin ympäristöihin.
  • MSI AI Engine optimoi laitteiston asetukset automaattisesti eri tehtävien mukaan, esimerkiksi kun siirryt esityksestä videoeditointiin.
  • AI LAN Manager varmistaa tasaisen verkkoyhteyden pelaamiseen ja kokouksiin priorisoimalla kaistanleveyden oikein.
  • Studio Effect tuo visuaalista viimeistelyä videopuheluihin ja suoratoistoon.

Uusi tapa tehdä työtä ja luoda sisältöä

Venture- ja VenturePro-sarjat osoittavat, että kannettavan ei tarvitse tehdä kompromisseja tehon, liikkuvuuden ja käytettävyyden välillä. Ne tarjoavat luotettavan ja modernin ratkaisun niille, jotka vaativat laitteeltaan joustavuutta ja suorituskykyä – missä ikinä työnsä tekevätkään.

Hinta ja saatavuus

MSI Venture ja VenturePro -kannettavat ovat parhaillaan saatavilla mm. Dustin -verkkokaupasta alkaen hintaan 1 149 € ja 2 049 €.

Seuraava Xbox on käytännössä pelitietokone – Microsoft kurkottaa kohti PC-pelaajien sydämiä Kommentit pois päältä artikkelissa Seuraava Xbox on käytännössä pelitietokone – Microsoft kurkottaa kohti PC-pelaajien sydämiä

Microsoftin seuraava näyttää olevan kaikkea muuta kuin perinteinen pelikonsoli, se vaikuttaa olevan suoraan sanottuna täysiverinen pelitietokone. Yhtiö ilmoitti yhteistyöstä :n kanssa uuden sukupolven Xbox-laitteiden kehittämisessä, mutta todellinen uutispommi piilee siinä, miten tiiviisti Xbox-tiimi työskentelee nyt -kehittäjien kanssa.

Tavoitteena on tehdä Windowsista maailman paras pelialusta. Tämä viittaa siihen, että uusi Xbox tulee olemaan enemmän kuin konsoli, se voi olla , joka käynnistyy Xbox-sovellukseen ja tukee ehkä jopa pelialustoja kuten ja . vihjasi jo tähän suuntaan -laitteen yhteydessä, joka käyttää muokattua Windows-versiota ja ohittaa turhat työpöytätoiminnot parantaakseen pelitehoa.

Xboxin presidentti Sarah Bondin mukaan visio on selkeä: pelit pitää voida pelata missä ja miten halutaan, ilman rajoituksia. Se ei olisi kovin yllättävää, sillä Microsoft on jo pitkään puskenut Play Anywhere -ohjelmaa, jossa pelit ja tallennukset siirtyvät sujuvasti laitteelta toiselle.

PC-pelaaminen on kuitenkin kallista puuhaa, ja tässä Microsoftilla voi olla ässä hihassaan. Jos uusi Xbox tarjoaa PC-tason tehot, mutta konsolimaisen hinnan, eli laite on osittain tuettu pelimyynnillä kuten nykykonsolit, se voisi mullistaa koko PC-pelaamisen kentän. Se olisi juuri se piristysruiske, jota koko ala kaipaa näinä hintaherkkinä aikoina.

Laitetta ei ole vielä virallisesti paljastettu, mutta suunta on selvä: seuraava Xbox ei enää yritä peitellä PC-juuriaan, se saattaa omaksua ne täysin.