Lohikäärmeen väkevä paluu – arvostelussa Dragons Dogma 2 Kommentit pois päältä artikkelissa Lohikäärmeen väkevä paluu – arvostelussa Dragons Dogma 2

Dragon's Dogma 2 (Xbox Series X / PC)

8.2 / 10
Hyvää Monipuolinen hahmoluonti. Isot viholliset. Piilotetut aarteet. Mukana seuraavat apurit. Huonoa Mikromaksut. Huono optimointi PC:llä.

Dragon's Dogma 2 on Capcomin tuottama ja julkaisema yksinpelattava, tarinankerrontaan painottuva fantasiatoimintaroolipeli, joka haastaa pelaajat valitsemaan tarinansa itse.

Voit luoda haluamasi näköisen hahmon, valita haluamasi kutsumuksen ja luoda itsellesi uniikin kumppanin. Tilanteita voi ratkaista monella eri tavalla, hyödyntäen maailmasta löytyviä esineitä ja omia taitojasi.

Matkan aikana saat seuraasi Pawneja, jotka ovat ylimaallisia olentoja. Näiden apureiden kanssa matka fantasiamaailmassa ei tunnu tylsältä. Ajoittain tuntuu kuin pelaisit muiden pelaajien kanssa.. 

Rosoinen startti

Julkaisun ensihetkillä peli sai runsain mitoin kritiikkiä huonosta optimoinnista: pelaajat eivät olleet tyytyväisiä siihen, kuinka paremmilla koneilla ruudunpäivitysnopeus laski toiminnan tai suuremman hahmomäärän näyttämisessä. Lisäksi pelaajia närkästytti mikromaksut, joilla voi ostaa pelin esineitä. Lisäksi pelaajia hämmensi Capcomin päätös rajoittaa pelikokemus vain yhteen tallennukseen ilman mahdollisuutta aloittaa uutta.

Ensikosketus peliin tuntuu hienolta. Graafisesti peli näyttää komealta ja kontrollit ovat helposti ymmärrettävissä. Tarina alkaa pelaajan, Arisenin, salamurha yrityksestä jonka avulla pelaaja kirotaan ja menettää muistinsa. Tästä alkaa salaisuuksien vyyhdin purkaminen ja taustalla toimivien tahojen paljastaminen. 

Pelin alussa voit valita neljästä eri ”aloituskutsumuksesta”: taistelija (fighter), jousiampuja (archer), maagi (mage) ja varas (thief). Jokaisella näistä on omanlaisensa taistelutyyli ja käytettävät aseet. Taitoja jokaisella kutsumuksella on riittävästi omanlaisensa hahmon ja taistelutyylin luomiseen.

Sankari tekee mitä vaaditaan

Tehtäviä pelissä löytyy laidasta laitaan, aina helpoista ”auta hahmoa keräämään kasveja” -tehtävistä aina haastavampiin ”mene tämän pedon pesimäalueelle ja tee niistä loppu” -tehtäviin. Esineitä ja raaka-aineita yhdistelemällä voi luoda uusia. Voit esimerkiksi tehdä parantavia rohtoja tai räjähtäviä nuolia.


Kontrollit ovat hyvin nopeasti opittavissa ja ne tuntuvat taistelun tiimellyksessä luontevilta. Haasteita on aluksi lähinnä siinä, että vasta alkaneella pelaajalla ei ole kovin monia taitoja avattuna perushyökkäystä lukuun ottamatta.

Pienet viholliset kaatuvat suhteellisen helposti, erityisesti taikaa sisältävillä hyökkäyksillä, mutta isompia vihollisia vastaan taistellessa tarvitaan jo hieman tilannetajua ja taktiikkaa. Erityisesti maaston käyttö omaksi hyödyksi on tarpeellista.

Peli näyttää upealta ja taistelut tuntuvat luonnollisilta hahmon kutsumuksesta riippumatta. Liikkeet ja taitojen animaatiot ovat johdonmukaisia ja näyttävät hienoilta. Pelin äänimaailma toimii. Taikojen ja fyysisten hyökkäysten äänet ovat sellaisia kuin kuvittelisit niiden olevan.

Musiikki ja maailman “taustamelu” sekä vihollisten äänet ovat omasta mielestäni hyvin toteutettu. 
Myös palkattavien apureiden kommentit ja keskustelut ovat mielenkiintoisia ja hauskoja.

Kaiken kaikkiaan…?

Kaikkineensa Dragon's Dogma 2 on toimiva paketti mielenkiintoisine hahmoineen ja vihollisineen. Mukana kulkevat pawnit pitävät seuraa pelaajalle ja johdattavat pelaajan aarteiden äärelle silloin tällöin.

Perusversio pelistä lähtee matkaan 65 euron hintaan, joka monelle voi olla hieman liian kallis pelin tämänhetkisen toimivuuden takia, erityisesti :llä. Konsolilla peli toimii kuitenkin vallan mainiosti.

Peli sopii varmasti jokaiselle roolipeleistä kiinnostuneelle ja erityisesti Dragon's Dogma -faneille. Kaikki eivät välttämättä ole tyytyväisiä peliin, mutta pelin ”puutteet” eivät kuitenkaan kauheasti vaikuta pelistä saatavaan kokonaiskokemukseen.

Project Motor Racing ilmestyy marraskuussa – mukana uratila ja täysi modaustuki Kommentit pois päältä artikkelissa Project Motor Racing ilmestyy marraskuussa – mukana uratila ja täysi modaustuki

Project Motor Racing

julkaisee uuden ajosimulaatiopelin marraskuun 25. päivä, ja mukana on kaikki, mitä vakavaan kilpa-ajoon voi toivoa – mukaan lukien haastava uratila ja kattava modaustuki.

Modaus hoituu tutulla GIANTS-tyylillä

Jos olet koskaan pelannut Farming Simulatoria, tiedät miten tärkeässä roolissa modit ovat GIANTS Softwaren peleissä. Sama linja jatkuu Project Motor Racingissa: pelin mukana julkaistaan tuttu GIANTS Editor -modaustyökalu, jolla pelaajat voivat luoda ja jakaa sisältöä pelin sisäisen UGC-portaalin kautta.

Kaikki modit käyvät läpi kehittäjien hyväksynnän ennen julkaisua, ja peli hyödyntää jo ennestään massiivista ModHub-alustaa, jota on ladattu yli 4,5 miljardia kertaa. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että jos haluat säätää autosi suorituskykyä, lisätä uusia ratoja tai rakentaa täysin omanlaisen pelikokemuksen, siihen on tarjolla kaikki työkalut heti alusta lähtien.

Simulaatiota vakavalla otteella

Vaikka modaaminen ei kiinnostaisi lainkaan, peli tarjoaa valmiiksi sisältöä, joka vetoaa kokeneempiinkin kuskeihin. Ajofysiikka on rakennettu simulaatiopohjalta, ja erityisesti yksinpelin uratila laittaa kuljettajat koville: pelissä ei vain ajeta kisoja – siellä yritetään selviytyä urasta, jossa jokainen sijoitus merkitsee.

Uratilan lisäksi mukana on tietenkin moninpeli, joka tuo mukaan oman kilpailujännityksensä.

Paljon autoja, ratoja ja vaihtelevat olosuhteet

Peli sisältää yli 70 erilaista autoa kymmenestä eri luokasta sekä 27 rataa, jotka kattavat useita vuosikymmeniä moottoriurheilun historiaa. True2Track-ominaisuus tuo mukaan dynaamiset sääolosuhteet, vuorokauden vaihtelun ja älykkäät ajolinjat, jotka muokkautuvat kisojen edetessä. Tavoitteena on tarjota mahdollisimman aito ajokokemus, jossa yksikään kisa ei tunnu samalta.

Project Motor Racing julkaistaan 25. marraskuuta :lle, :lle ja :lle. Ikäraja: PEGI 3.

Grave Seasons yhdistää viljelyn, murhamysteerin ja kimchin Kommentit pois päältä artikkelissa Grave Seasons yhdistää viljelyn, murhamysteerin ja kimchin

Kuvittele tämä, olet juuri muuttanut maaseudun pikkukylään aloittaaksesi uuden elämän farmarina. Kaikki vaikuttaa aluksi kuin suoraan Stardew Valleysta: kyläläiset toivottavat sinut tervetulleeksi, alat kasvattaa porkkanoita ja säilöä kaalia. Mutta sitten, bam! – löydät pelloltasi irtileikatun käden. Tervetuloa Grave Seasonsiin, peliin, jossa cozy farming kohtaa kauhumysteerin.

Blumhouse Gamesin ja Perfect Garbagen kehittämä näyttää ensi silmäyksellä tutulta, värikäs pikseligrafiikka, työkalupyörä, kyläläisiä, joille voi antaa lahjoja. Mutta kun ensimmäisiä vihanneksia on juuri istutettu, alkaa peli tiputella tummempia sävyjä: outoja esineitä, verisiä koruja ja kaupunkilaisia, jotka eivät ehkä ole ihan sitä miltä näyttävät.

Pelissä on mukana myös deittailua ja dialogia, joka on kirjoitettu persoonallisesti ja hauskasti, vaikka ystävälliset eleet, kuten kimchin lahjoittaminen, eivät aina saa toivottua vastaanottoa. Demon loppuhuipennus jättää kuitenkin kylmät väreet, muotisuunnittelija Pilar revitään kappaleiksi metsässä, eikä pelaaja voi kuin seurata järkyttyneenä vierestä.

Vaikka pelistä on toistaiseksi nähty vasta lyhyt esittely, se onnistuu yhdistämään arkipäiväisen viljelyn ja painajaismaisen kauhun poikkeuksellisen kiinnostavalla tavalla. Grave Seasons julkaistaan :lle ja konsoleille ensi vuoden aikana, ja se lupaa tuoda uudenlaista jännitystä sinulle, joka olet jo ehtinyt kyllästyä tavallisiin porkkananistutuksiin.