Alamäkifillarointipeli Lonely Mountains: Downhill kurvasi PC:lle ja konsoleilleKommentit pois päältä artikkelissa Alamäkifillarointipeli Lonely Mountains: Downhill kurvasi PC:lle ja konsoleille
Mainiolla low-poly grafiikalla varustettu alamäkipyöräilypeli Lonely Mountains: Downhill on ilmestynyt PC:lle ja Playstation 4 ja Xbox One -konsoleille. Indiepelin on kehittänyt berliiniläinen Megagon Industries ja julkaisijana toimii Thunderful Publishing.
Pelissä kurvaillaan alas mäkisiä maisemia läpi metsien, kapeiden polkujen ja villien jokien. Voit päättää tutkitko ympäristöäsi vapaasti vaiko lasket mäkeä alas kelloa vastaan hampaat irvessä. Pelin fysiikanmallinnus mahdollistaa myös reitiltä poikkeamisen ja kanjonien yli hyppäämisen.
Valittavanasi on erilaisia pyöriä, jotka käyttäytyvöt eri tavoin. Avattavana on eri vaikeustasoja, pyörien värityksiä sekä vaatetuksia.
Pelin maastoissa on mukavasti vaihtelua.
Lonely Mountains: Downhill on saatavilla PC:lle ja Playstation 4 ja Xbox One -konsoleille.
Capcom paljasti The Game Awards 2025 -tapahtumassa, että tulevassa Resident Evil Requiemissa nähdään kaksi pelattavaa päähenkilöä: uusi tulokas Grace sekä fanien kestosuosikki Leon S. Kennedy. Pelin ohjaaja Akifumi Nakanishi ja tuottaja Masato Kumazawa kertovat, että tarina on yksi yhtenäinen kokonaisuus, jossa pelaaja vuorottelee hahmojen välillä juonen edetessä ja välillä heidän tiensä myös risteävät.
Kaksikon roolit on rakennettu tietoisesti vastakohdiksi. Grace on kehittäjien sanoin Resident Evil -historian suurin pelkuri, ja hänen osionsa nojaavat raskaasti puhtaaseen selviytymiskauhuun. Leon taas on kokenut veteraani, jonka luvut painottuvat intensiiviseen toimintaan.
Pelikokemus tuntuu kuin hyppäisi kylmään altaaseen kuuman saunan jälkeen. – Nakanishi kuvailee pelin rytmiä osuvasti.
Tarkoitus on, että jännitys purkautuu toiminnassa ja palaa entistä voimakkaampana kauhujaksoissa.
Leonin hahmoa on lähestytty uudesta kulmasta. Pelaajien ei tarvitse tuntea sarjan aiempia osia, vaan riittää, että tietää Leonin olleen mukana Raccoon Cityn tapahtumissa. Nyt huomio on siinä, millainen mies hän on vuosien jälkeen. Kehittäjien mukaan Leon ei ole vain karismaattinen toimintasankari, vaan myös itsekriittinen ja kuivaa huumoria viljelevä hahmo, jonka kokemus näkyy sekä asenteessa että taistelutaidoissa.
Pelimekaniikan osalta Leonin osuudet ammentavat vahvasti Resident Evil 4:stä. Mukana on lähitaistelua, kamppailulajeja ja aiempaa dynaamisempaa toimintaa, kun taas Gracen pelaaminen muistuttaa enemmän Resident Evil 2:n hidasta ja ahdistavaa selviytymistä. Yhdistelmän tavoitteena on luoda tunne, jossa pelaaja on välillä turvassa ja välillä täysin aseeton ja juuri tämä kontrasti tekee Requiemista kehittäjien mukaan erilaisen kuin aiemmat osat.
Pienempänä, mutta huomiota herättävänä yksityiskohtana Leon huristelee pelissä Porsche Cayenne Turbo GT:llä, joka on Capcomin ja Porschen yhteistyönä räätälöity juuri Requiemia varten. Kehittäjät tosin vihjaavat pilke silmäkulmassa, että ajoneuvojen kohtalo Resident Evil -sarjassa ei ole perinteisesti kovin ruusuinen.
Resident Evil Requiem julkaistaan 27. helmikuuta 2026 PlayStation 5:lle, Xbox Series X|S:lle ja PC:lle. Jos kehittäjien lupaukset pitävät, luvassa on yhtä aikaa sarjan kauhistuttavin ja vapauttavin pelikokemus.
Ubisoft vahvistaa rivejään ostamalla Amazon Games Montrealin tiimin, joka työskentelee tulevan MOBA-pelin March of Giants parissa. Kaupan yksityiskohtia ei paljastettu, mutta Ubisoft saa samalla pelin oikeudet ja koko kehitystiimi siirtyy yhtiön palvelukseen. Kauppa tuo mukanaan myös tutun nimen, nimittäin Rainbow Six Siegen alkuperäinen luova johtaja Xavier Marquis palaa Ubisoftille kuuden vuoden tauon jälkeen.
March of Giants on jo ehtinyt suljettuun alfavaiheeseen PC:llä, ja nyt sen kehitys jatkuu Ubisoftin suojissa. Osana sopimusta Amazon tukee peliä markkinoinnilla Twitchissä, joten näkyvyyttä on luvassa. Pelin tuotannosta vastaa Alexandre Parizeau, hänkin entinen Ubisoft-johtaja, joka toimi aiemmin Toronton studion vetäjänä.
Ubisoftin toimitusjohtaja Yves Guillemot ottaa paluumuuttajat avosylin vastaan ja uskoo heidän tuovan yhtiöön vankkaa osaamista kilpailullisten ja pitkäikäisten live-pelien rakentamiseen. Tiimi liitetään osaksi Ubisoftin uutta “creative house” -rakennetta, jossa kehitystyötä organisoidaan tulevaisuudessa.
Taustalla Amazon Gamesin mittavat leikkaukset tekevät kaupasta ajankohtaisen. Amazon on viime viikkoina supistanut pelitoimintaansa ja luopunut muun muassa MMO-kehityksestä, vaikka March of Giants mainittiin vielä hiljattain tulevien pelien joukossa. Onkin epäselvää, mitä Amazon Games Montrealista jää jäljelle tämän järjestelyn jälkeen.
Kehittäjät itse ovat selvästi innoissaan. Marquis kuvaa paluutaan täyden ympyrän hetkeksi, ja Parizeau uskoo Ubisoftin auttavan March of Giantsia kasvamaan yhdeksi seuraavista kestohiteistä MOBA-genressä. Jos paluumuuttajien kokemus pitää lupauksensa, Ubisoft saattoi tehdä varsin maukkaan kaappauksen.