M2 MacBook Air saa yllätyshinnan, kun uusia M3-malleja julkaistaan Kommentit pois päältä artikkelissa M2 MacBook Air saa yllätyshinnan, kun uusia M3-malleja julkaistaan

Uusi M3 MacBook Air komeilee vaikuttavilla suoritusparannuksilla Applen valikoimassa, mutta oikea löytö saattaa piillä edellisen sukupolven mallissa.

M3 MacBook Airin lanseerauksen myötä Apple on tiputtanut M2 MacBook Airin hintaa kaikkien aikojen edullisimmaksi: 999 dollariin. Tämä on mahtava vaihtoehto niille, jotka etsivät tehokasta kannettavaa hieman edullisemmalla hinnalla.

Vaikka M3 tarjoaa 17-21% suorituskyvyn boostin, M2 on silti kovassa käytössä suurimmalle osalle käyttäjistä. Molemmat mallit tarjoavat samanlaiset muisti- ja tallennusvaihtoehdot sekä täyden yhteensopivuuden ohjelmistojen kanssa.

Suurin kompromissi on raaka suoritusteho. Jos tavoittelet ehdottomasti parasta suorituskykyä, M3 saattaa olla ylimääräisen 100 dollarin arvoinen. Mutta arkikäyttöön M2 MacBook Air 999 dollarilla on lyömätön tarjous.

Toivottavasti hinnanlaskut tulevat toteutumaan meillä myös Suomessa. Tätä jäämme odottelemaan innolla!

Lähde: Forbes

iPad 12 saa A19-sirun ja iPad Air hyppää M4-teholuokkaan jo ensi vuonna Kommentit pois päältä artikkelissa iPad 12 saa A19-sirun ja iPad Air hyppää M4-teholuokkaan jo ensi vuonna

Applen vuoden 2026 iPad-mallisto näyttää saaneen epävirallisen ensiesiintymisensä verkossa. MacWorldin kerrotaan saaneen käsiinsä iOS 26:n sisäisen koodidokumentin, joka paljastaa sekä uuden perus-iPadin että päivitetyn iPad Airin keskeiset tekniset tiedot.

Vuodon mukaan seuraavan sukupolven iPad 12 (koodinimet J581 ja J582) varustetaan tuoreella A19-järjestelmäpiirillä, samalla, joka pyörittää iPhone 17 -malliston tehoja. Tämä olisi merkittävä harppaus eteenpäin, sillä nykyinen 11. sukupolven iPad tyytyy yhä iPhone 14:n aikakauden A16-siruun. Lisäksi tulossa on Applen uusi N1-yhteyspiiri, mutta muuten ominaisuuksien odotetaan pysyvän pitkälti ennallaan.

Myös iPad Air saa odotetusti teholääkitystä. Dokumentti mainitsee uuden Air-mallin (koodinimet J707, J708, J737 ja J738), joka siirtyy M4-suorittimeen sekä samaan N1-piiriin. Suunnittelun ja näytön kerrotaan säilyvän hyvin lähellä nykyistä iPad Air 2025 -versiota, eli päivitys painottuu puhtaasti suorituskykyyn.

Raportin mukaan molemmat uutuudet A19-piirillä varustettu iPad 12 ja M4-pohjainen iPad Air saatetaan julkistaa jo ensi vuoden alkupuolella. Tarkkaa aikataulua ei kuitenkaan vielä tiedetä, mutta vauhti Applen tablet-rintamalla näyttää jälleen kiihtyvän.

Operaattorin marraskuun myydyimmät puhelimet: Black Friday nosti iPhonet ja Samsungit kärkeen – älykelloissa edulliset mallit dominoivat Kommentit pois päältä artikkelissa Operaattorin marraskuun myydyimmät puhelimet: Black Friday nosti iPhonet ja Samsungit kärkeen – älykelloissa edulliset mallit dominoivat

Black Friday -kampanjat loivat odotetusti myyntipiikin DNA:n marraskuuhun, ja sen huomasi myös listojen kärjessä. Kuluttajien ykköseksi nousi Apple iPhone 15 5G, kun taas yritysasiakkaat suosivat Applen tuoreinta raskassarjalaista, iPhone 17 Pro Max 5G:tä. Samsungin Galaxy-mallit pitivät edelleen pintansa, ja listan harvinaisin näky – 4G-malli Galaxy A16 – kiri jopa kuluttajien kärkikolmikkoon.

Kuluttajapuolella Apple loisti viidellä eri mallilla, mutta marraskuun yllätyksestä vastasi OnePlus: tuore OnePlus 15 5G nousi listalle vain muutaman viikon myynnillä, Pink Friday -tarjousten siivittämänä. DNA:n mukaan yli puolet koko kuukauden myynnistä syntyi Black Friday -viikkojen aikana, ja kampanjatuotteet vaihtelivat puhelimista robotti-imureihin ja älyvalaisimiin.

Yritysasiakkaiden puolella näkyi vahva premium-painotus. Uudet iPhone 17 -sarjalaiset veivät listan kärjen lähes kokonaan, mutta Samsung pysyi sitkeästi mukana useilla A- ja S-sarjan malleilla. Myös OnePlus nappasi kaksi paikkaa top-listalla, mikä DNA:n mukaan kertoo tarjouskampanjoiden voiman näkyvän myös yritysostoksissa.

Älykelloissa marraskuun trendaava sana oli hinta-laatusuhde. Myydyin malli oli jälleen Honor Choice Watch 2i, ja listalla korostuivat edulliset vaihtoehdot Samsungilta ja Huaweilta. Premium-mallit ja lasten kellopuhelimet pitivät kuitenkin hyvin pintansa joulusesongin lähestyessä. DNA julkaisee myydyimmät laitteet kuukausittain, ja käytettyjen laitteiden puolella vanhemmat iPhone-mallit jatkoivat edelleen ylivoimaisina suosikkeina.