Maailma jäätyi, mutta koira selvisi – Permafrostin uusi traileri jäädyttää niskavillat Kommentit pois päältä artikkelissa Maailma jäätyi, mutta koira selvisi – Permafrostin uusi traileri jäädyttää niskavillat

Permafrost

Kuu hajosi. Kaikki meni jäihin. Ihmiskunta kaatui. Sinun täytyy selviytyä – ainakin jos meinaat pärjätä Permafrost -pelissä, jonka uunituore traileri esiteltiin juuri OTK Games Expo -tapahtumassa.

Toplitz Productions on julkaissut uuden maistiaisen tulevasta post-apokalyptisestä selviytymispelistä Permafrost, joka sai jo ensiesiintymisellään hyvät pöhinät käyntiin. Ja nyt: virallinen traileri on ulkona – ja pelin voi jo lisätä Steamin toivelistalle.

Pelin maailma on syntynyt kaaoksesta, kun kuu murtui ja maapallo jäätyi kirjaimellisesti. Ihmiskunta katosi kinoksiin, ja ne harvat, jotka jäivät henkiin, elävät kylmässä sodassa resursseista, selviytymisestä ja vallasta. Traileri raottaa verhoa karuun, kauniiseen maailmaan, jossa elämä on jatkuvaa kamppailua kylmää, väkivaltaa ja menneisyyden raunioita vastaan.

Tätä kaikkea on luvassa:

  • Jääkylmä avoin maailma: Jään ja romahduksen muovaamat kaupungit ja erämaat. Ei enää Starbucksia.
  • Selviytymistä ytimessä: Sää ei ole ystäväsi. Eikä nälkä. Eikä nuo tyypit kiväärin kanssa.
  • Faktion draamaa: Valitse puoluesi – tai ole se tyyppi, jota kaikki vihaavat mutta kukaan ei saa kiinni.
  • Koira! Kyllä, mukana on uskollinen koirakaveri, joka auttaa jäljittämisessä, selviytymisessä ja siinä, ettet menetä inhimillisyyttäsi kokonaan.
  • Yhteistyötila: Yksi jäätynyt sankari vai neljän hengen selviytymistiimi? Valinta on sinun.
  • Visuaalinen realismi: Peli nojaa maanläheiseen, tarinavetoiseen tyyliin, jossa jokainen arpi kertoo jotain.

Permafrost ilmestyy Early Accessina PC:lle tämän vuoden puolella. Pelata voi yksin tai neljän hengen tiimissä – selviytyminen ei ole helppoa, mutta se on ainakin näyttävää.

SunderBound tuo klassisen bullet-hellin PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa SunderBound tuo klassisen bullet-hellin PC:lle

Vanhan koulukunnan ammuskelupelit saavat uuden tulokkaan, kun SunderBound julkistettiin PC:lle. Kipi Interactiven kehittämä peli vie pelaajat rapistuvaan mega-torniin, jossa selviytyminen onnistuu vain kerros kerrokselta. Mukana on kaksinpeli-tila luotettavan kaverin kanssa tai yksinpeli tekoälykumppanin avustuksella.

Peli yhdistää vauhdikkaan bullet-hellin ja roguelite-tyyppisen etenemisen, eli jokainen huone on testi, jokainen päivitys ansaitaan ja torni pitää kiivetä huipulle päästäkseen ulos. Kehittäjien mukaan kyseessä on kunnianosoitus klassisille top-down twin-stick -shooter -peleille, ja sen hektinen tunnelma on taattu.

SunderBound on vielä kehitysvaiheessa, mutta kiinnostuneet voivat lisätä sen Steam-toivelistalleen. Peli tarjoaa siis lupaavan annoksen vanhan ajan haastetta ja yhteistyön iloa niille, jotka kaipaavat nostalgista ammuskelua nykyaikaisella twistillä.

Dragon Quest 1 & 2 HD-2D Remake tuo klassikot moderniin kuosiin Kommentit pois päältä artikkelissa Dragon Quest 1 & 2 HD-2D Remake tuo klassikot moderniin kuosiin

Square Enix jatkaa onnistunutta HD-2D-remake -linjaansa, tällä kertaa klassikoilla Dragon Quest 1 ja 2. Uudelleenrakennetut pelit seuraavat Dragon Quest 3:n jalanjälkiä, mutta tarjoavat silti omanlaisensa kokemuksen, kaunis grafiikka ja tunnelmalliset kaupungit sekä luolat pysyvät ennallaan, mutta pelit tuntuvat selvästi vanhemmilta ja haastavammilta.

Dragon Quest 1 on erityisen kova pala, jossa pelaaja ohjaa ainoaa hahmoa koko pelin ajan ilman liittolaisia. Tämä tarkoittaa, että jokainen taistelu vaatii tarkkaa suunnittelua ja resurssien hallintaa – virheitä ei voi enää siirtää toisten harteille. Sen sijaan Dragon Quest 2 tarjoaa täyden neljän hengen party-kokoonpanon, mikä tekee taisteluista strategisempia ja antaa mahdollisuuden kokeilla uusia pelitapoja.

Molemmat pelit hyödyntävät Dragon Quest 3:n tuomia parannuksia, kuten helppotilaa, taisteluoptioiden nopeutusta ja automaattisia strategioita, ja lisäävät uusia ominaisuuksia, kuten vihollistyyppeihin sopivien hyökkäysten korostamisen. Tämä tekee etenemisestä helpompaa erityisesti uusille pelaajille, mutta tarjoaa silti syvyyttä hardcore-RPG-faneille.

Dragon Quest 1 & 2 HD-2D Remake julkaistaan 30. lokakuuta Nintendo Switch 2:lle, PS5:lle, Xbox Series X|S:lle ja PC:lle. Klassikot saavat näin uuden elämän modernissa muodossa, ja luvassa on myös yllätyksiä, joita alkuperäisissä peleissä ei ollut.