Maailmanlopun jälkeinen autoretki – Overland ilmestyy syyskuun lopulla Kommentit pois päältä artikkelissa Maailmanlopun jälkeinen autoretki – Overland ilmestyy syyskuun lopulla

Post-apokalyptinen autoilua, selviytymistä ja vuoropohjaista liikehdintää yhdistelevä Overland on saapumassa konsoleille ja PC:lle syyskuun 19. päivä.

Ensisilmäyksellä pelin grafiikat muistuttavat visuaalisesti Firewatchin pelkistettyä tyyliä. Siinä ryhmä selviytyjiä maailmanlopun jälkeisessä Amerikassa yrittävät selviytyä etsimällä tarvikkeita, taistelemalla öppiäisiä vastaan ja pelastamalla vastaan tulevia kanssaselviytyjiä.

Overlandin pelkistetty tyyli on varsin näyttävää.

Pelialue on ilmassa leijuva palanen karttaa, johon saapuessa on määrä kerätä tarpeellinen, mahdollisesti taistella vihollisia vastaan ja sitten poistua paikalta. Jokainen alue on satunnaisesti luotu, joten jokainen reissu on täysin erilainen.

Indiefirma Fidjin kehittämä ilmestyy syyskuun 19. päivä , Xbox One ja Nintendo konsoleille sekä PC:lle Steamin, GOGin ja :n kautta.

Gabe Newell vetäytyi pelinkehityksestä – syynä yllättävä ongelma: liikaa myötäilijöitä Kommentit pois päältä artikkelissa Gabe Newell vetäytyi pelinkehityksestä – syynä yllättävä ongelma: liikaa myötäilijöitä

Peliyhtiö tunnetaan monista klassikoistaan, mutta kulissien takana yksi sen keskeisistä hahmoista teki aikoinaan yllättävän päätöksen. Yhtiön perustaja vetäytyi aktiivisesta pelinkehityksestä -pelin jälkeen, eikä syynä ollut väsymys tai kiinnostuksen puute, vaan päinvastoin työympäristön dynamiikka.

Portal 2:n pääsuunnittelijana toiminut Josh Weier kertoo, että Newell halusi aidosti olla osa tiimiä ja ideoida yhdessä muiden kanssa. Ongelmana oli kuitenkin hänen asemansa ja harva uskalsi olla eri mieltä. Kun pomo ehdotti jotain, vastaus oli usein myöntävä nyökkäys, vaikka tarkoitus olisi ollut käydä avointa ja luovaa keskustelua.

Tilanne johti siihen, että Newell koki yhteistyön vaikeaksi. Hän ei halunnut ympärilleen “kyllä-ihmisiä”, vaan tiimin, joka haastaisi ajatuksia ja kehittäisi niitä eteenpäin. Kun tämä ei toteutunut, hän päätti ottaa etäisyyttä suoraan kehitystyöhön ja siirtyä enemmän taustalle.

Ajoitus osui aikaan, jolloin Valve oli huipulla. oli jo vakiinnuttanut asemansa klassikkona, ja kasvoi nopeasti -pelaamisen jättiläiseksi. Juuri tällainen menestys saattoi kuitenkin tehdä Newellin haastamisesta entistä vaikeampaa.

Nykyään Newellin rooli onkin enemmän valvova ja ohjaava kuin suoraan kehitykseen osallistuva. Tarina toimii muistutuksena siitä, että luovassakin työssä liiallinen arvovalta voi kääntyä itseään vastaan ja joskus parhaat ideat syntyvät nimenomaan eriävistä mielipiteistä.