Maaliskuun PlayStation Plus -pelit paljastuivat etuajassa – tarjolla Final Fantasy 7 Remake ja Remnant from the Ashes Kommentit pois päältä artikkelissa Maaliskuun PlayStation Plus -pelit paljastuivat etuajassa – tarjolla Final Fantasy 7 Remake ja Remnant from the Ashes

Sony on vastikään julkistanut PlayStation Plus -tilaajille saapuvat maaliskuun -pelit. Nimikkeet ovat lunastettavissa ja pelattavissa niin kauan kuin PlayStation Plus -tilaus on aktiivisena.

Valikoiman johtotähtenä on kauan odotettu Final Fantasy VII Remake, jolle viime yönä julkistettiin PlayStation 5 -versio Intergrade-lisänimellä. Konsolivalmistajan blogijulkaisussa muistutetaan, että heidän viimeyönä tiedoittama ilmainen grafiikkapäivitys ei koske heitä, jotka omistavat vain PS Plussan kautta ladatun digitaalisen version Final Fantasy VII Remakesta.

Maaliskuun toisesta päivästä alkaen käyttäjät voivat myös ladata PlayStation 4:lle Farpoint virtuaalitodellisuusräiskinnän sekä synkemmän kolmannen persoonan räiskinnän Remnant from the Ashesin.

PlayStation 5 -käyttäjät pääsevät tilauksensa kautta kokeilemaan tyylikästä Maquette-nimistä pulmailupeliä. Kyseinen nimike on saatavilla myös PlayStation 4:lle, mutta se ei kuulu tähän Plus-palvelun tarjoukseen.

Onimusha: Way of the Sword ilmestyy odotettua aiemmin Kommentit pois päältä artikkelissa Onimusha: Way of the Sword ilmestyy odotettua aiemmin

on ilahduttanut toimintapelien ystäviä siirtämällä : Way of the Swordin julkaisua lähemmäs. Aiemmin syyskuun 25. päivälle suunniteltu peli saapuukin 4. syyskuuta, eli pelaajat pääsevät tarttumaan miekkaan lähes kolme viikkoa odotettua aikaisemmin.

Kyseessä on ensimmäinen uusi Onimusha-peli peräti 20 vuoteen. Sarjan edellinen osa julkaistiin vuonna 2006 2:lle, joten paluu on monille pitkäaikaisille faneille merkittävä hetki. Uusi seikkailu sijoittuu Edo-kauden alkuvaiheen Kiotoon ja yhdistää toimintaa sekä samuraiteemaa Capcomille tuttuun näyttävään tyyliin.

Peli julkaistaan :lle, :lle, Series X|S:lle ja :lle. Lisäksi demoversio on jo ladattavissa PC:lle, :lle ja Xboxille. Demon pelanneet ja myöhemmin koko pelin ostavat saavat käyttöönsä Kubi Akari -korun bonussisältönä, kunhan tallennustiedot löytyvät samalta laitteelta.

Julkaisun aikaistaminen kruunaa Capcomin vahvaa vuotta. Yhtiö on kerännyt vuonna 2026 runsaasti kiitosta muun muassa Resident Evil Requiemista, ja nyt se yrittää jatkaa menestysputkeaan tuomalla yhden klassikkosarjoistaan takaisin valokeilaan hieman odotettua aikaisemmin.

Sonyn heinäkuun PS Plus -pelit julki Kommentit pois päältä artikkelissa Sonyn heinäkuun PS Plus -pelit julki

on julkistanut Plus -palvelun heinäkuun 2026 kuukausipelit, ja kärkinimenä nähdään . Kyseessä on vuonna 2023 julkaistu versio, eli ei vuoden 2011 klassikko, joka sai aikanaan varsin ristiriitaisen vastaanoton etenkin yksinpelikampanjansa vuoksi.

Vaikka peli keräsi kritiikkiä julkaisussaan, sen lisääminen PlayStation Plussaan osuu hyvään hetkeen. Pelaajat ehtivät käydä tarinan läpi ennen :n julkaisua, joka on määrä nähdä lokakuussa. Heinäkuun pelit tulevat tilaajien ladattaviksi 7. heinäkuuta ja ovat saatavilla 3. elokuuta asti.

Toisena kuukausipelinä tarjolle saadaan , vuoropohjainen roolipelijatko-osa, joka yhdistelee lautapelimäistä taistelua, roguelite-elementtejä ja satunnaisesti rakentuvaa maailmaa. Kolmantena mukana on , vauhdikas 2D-toimintaroolipeli, joka ammentaa inspiraatiota 16-bittisten pelien aikakaudelta yhdistämällä pulmia, luolastoja ja toimintaa.

Kaikki kolme peliä ovat saatavilla sekä – että -konsoleille. Heinäkuun kattaus tarjoaa siis varsin monipuolisen valikoiman, jossa luvassa on niin räiskintää, taktista seikkailua ja nostalgista pikseligrafiikkaakin.