Maaliskuun PlayStation Plus -pelit paljastuivat etuajassa – tarjolla Final Fantasy 7 Remake ja Remnant from the Ashes Kommentit pois päältä artikkelissa Maaliskuun PlayStation Plus -pelit paljastuivat etuajassa – tarjolla Final Fantasy 7 Remake ja Remnant from the Ashes

on vastikään julkistanut Plus -tilaajille saapuvat maaliskuun -pelit. Nimikkeet ovat lunastettavissa ja pelattavissa niin kauan kuin PlayStation Plus -tilaus on aktiivisena.

Valikoiman johtotähtenä on kauan odotettu Final Fantasy VII Remake, jolle viime yönä julkistettiin -versio Intergrade-lisänimellä. Konsolivalmistajan blogijulkaisussa muistutetaan, että heidän viimeyönä tiedoittama ilmainen grafiikkapäivitys ei koske heitä, jotka omistavat vain PS Plussan kautta ladatun digitaalisen version Final Fantasy VII Remakesta.

Maaliskuun toisesta päivästä alkaen käyttäjät voivat myös ladata :lle Farpoint virtuaalitodellisuusräiskinnän sekä synkemmän kolmannen persoonan räiskinnän Remnant from the Ashesin.

PlayStation 5 -käyttäjät pääsevät tilauksensa kautta kokeilemaan tyylikästä Maquette-nimistä pulmailupeliä. Kyseinen nimike on saatavilla myös PlayStation 4:lle, mutta se ei kuulu tähän Plus-palvelun tarjoukseen.

Riders Republicin kesäkausi starttaa vauhdilla – mukana lentävää kalustoa ja skeittifiilistä Kommentit pois päältä artikkelissa Riders Republicin kesäkausi starttaa vauhdilla – mukana lentävää kalustoa ja skeittifiilistä

Ubisoftin vauhtipeli käynnistää 15. pelikautensa, joka tuo mukanaan uutta sisältöä ja kesäistä meininkiä. Tarjolla on uusia kulkuvälineitä, erikoistapahtumia ja päivitettyjä pelitoimintoja – juuri sopivasti kesälomien kunniaksi.

Taskukokoisia kulkuvälineitä ja uutta kisattavaa

Kauden keskiössä on kaksi uutta Pockett-kulkuvälinettä: taskulentokone ja taskuilmatyynyalus. Lentokoneella voi liidellä, hurjastella maata pitkin ja temppuilla ilmassa. Ilmatyynyalus taas sopii vesille, mutta liikkuu myös tiellä, soralla ja lumella – monikäyttöisyys on valttia. Molemmille löytyy kolme erilaista skiniä, jos haluat laitteillesi lisää tyyliä.

Lisäksi mukana on kuusi livetapahtumaa, viikoittaisia haasteita kahdella uudella alueella sekä lisää Mass Race -kisoja. Karttaeditori saa päivityksen, ja mukana on myös uusi ”massaratakokemus”, josta ei toistaiseksi paljastettu tarkemmin.

Erikoisviikko skeittimeiningillä

Kesän huipentaa Special Summer -erikoisviikko 9.–16. heinäkuuta, jossa keskitytään skeittaukseen. Tarjolla on kolme skeittitapahtumaa sekä kaksi kisaa longboardeille ja mountainboardeille. Samalla peliin lisätään kaksi skeittialuetta ja tarjouksia skeittivarusteista. Pelaajat pääsevät myös kokeilemaan toistensa tekemiä skeittipuistoja, joihin on haettu vaikutteita muista skeittipeleistä.

Kesäkausi tuo mukanaan lisää palkintoja ja parannuksia

Kaudella voi ansaita muun muassa uusia päähineitä, varusteita ja skinejä. Pelikauppaan tulee myös kesäteemaisia asuja ja esineitä. Lisäksi käyttäjien luomiin tapahtumiin on tehty pelillisiä parannuksia, joiden on tarkoitus tehdä osallistumisesta sujuvampaa.

Mikä Riders Republic?

Riders Republic yhdistää extreme-lajit yhdeksi avoimeksi pelikentäksi, jossa pääsee laskettelemaan, pyöräilemään, lumilautailemaan ja lentopuvulla suihkimaan – joko raketeilla tai ilman. Peli kannustaa kilpailemaan muita pelaajia vastaan tai parantamaan omia ennätyksiä.

Pelimaailma koostuu aidosti mallinnetuista Yhdysvaltojen kansallispuistoista, kuten Bryce Canyonista, Zionista ja Yosemitesta. Ristiinpelaaminen eri alustojen välillä on tuettua, joten pelikavereita löytyy helposti.

Riders Republic on saatavilla ja 5:lle, |S:lle, Onelle ja :lle (Epic Games ja Store). Peli sisältyy myös Ubisoft+ -tilaukseen. Ikäraja on PEGI 12.

Hideo Kojima: “Death Stranding 2 oli liian hyvä – joten muutin sen” Kommentit pois päältä artikkelissa Hideo Kojima: “Death Stranding 2 oli liian hyvä – joten muutin sen”

Peliohjaajalegenda teki merkittäviä muutoksia tulevaan 2: On the Beach -peliinsä yhdestä yllättävästä syystä, se oli pelaajien mielestä liian hyvä. Kyllä, luit oikein.

Kojiman pitkäaikainen yhteistyökumppani, muusikko Yoann Woodkid, Lemoine paljasti Rolling Stonelle, että Kojima piti pelitesteissä saatuja erinomaisia reaktioita ongelmana.

Jos kaikki pitävät pelistä, se tarkoittaa, että se on liian valtavirtaa. – Kojima sanoi.

Hänen mukaansa taiteen kuuluu jakaa mielipiteitä, herättää tunteita ja joskus myös hämmentää.

Kojima muutti pelin käsikirjoitusta ja joitakin ratkaisevia tapahtumia saadakseen aikaan enemmän ristiriitaisia reaktioita. Tavoitteena ei ollut miellyttää kaikkia, vaan haastaa pelaajat ajattelemaan ja tuntemaan syvemmin.

Haluan, että ihmiset alkavat pitää jostain, mitä he aluksi vieroksuivat, siitä syntyy aito rakkaus. – Kojima kiteytti.

Death Stranding 2 ilmestyy 26. kesäkuuta 2025. Samalla Kojima työstää live action -elokuvaa yhteistyössä :n kanssa, Death Stranding -animea sekä uutta vakoojapeliä PlayStationille. Xboxin julkaisemaa -kauhupeliä hän kuvailee peliksi, jota hän on aina halunnut tehdä.

Ja kyllä, huhujen mukaan uudessa pelissä voi tosiaan nuijia vihollisia kitaralla.