Maastoajopeli Overpass 2 ilmestyi – katso julkaisuvideo Kommentit pois päältä artikkelissa Maastoajopeli Overpass 2 ilmestyi – katso julkaisuvideo

Overpass 2

PAN Visionin jakelemassa ja NACONin julkaisemassa -ajopelissä kisataan vaikeakulkuisissa maastoissa ja poikkeuksellisilla ajoneuvoilla. Katso pelin julkaisuvideo alta.

Overpass 2 on ajopeli, jossa kisataan huonoilla teillä, jyrkillä rinteillä ja vaarallisilla reiteillä. Ajoneuvoina eivät ole kiiltävät superautot tai kromatut sporttikaarat, vaan vankkatekoiset ja isopyöräiset maastoajoneuvot, joille kivet, puskat, puunrungot, mäet ja kuopat ovat vain hidasteita esteiden sijasta.

Mukana on peräti 33 erilaista ajoneuvoa, joilla ajetaan kolmessa eri kisaluokassa. Näitä ovat ainutlaatuiset UTV-maastoautot, mönkijöiksikin kutsutut nelipyöräiset moottoripyörät ja erikoisrakenteiset rock bouncer -maastokaarat. Näistä viimeiset ovatkin pelin kenties merkittävin uudistus edelliseen Overpass-pelin nähden.

Näissä ”kivipoukkoilijoissa” yhdistyvät suurikokoiset renkaat, valtavan tehokkaat moottorit ja ainutlaatuiset, putkimaisella rakenteella vahvistetut rungot. Tämä erikoisrakenne tekee autoista hurjan näköisiä ja samalla äärimmäisen tehokkaita. Näin jopa isot esteet ja vaikeakulkuiset maastot ovat ajettavissa taidokkaan kuskin ohjaksissa.

Pelissä ovat mukana alan tunnetuimmat ajoneuvomerkit, kuten Kawasaki, Yamaha, Polaris, Artic Cat ja Suzuki. Lisäksi rock bouncer -ajoneuvoista mukana ovat Venom, Screamin Blue, Rum Runner ja Smoked-out. Nämä tunnetut nimet tekevätkin ajamisesta hauskaa ja tuovat mukaan aitouden tuntua.

Ajoalueita mukana on viisi, joista jokainen tarjoaa oman tunnelmansa ja ainutlaatuiset haasteensa. Yhdysvalloista mukana ovat Bajan autiomaa, Johnson Valley ja Utahin autiomaa sekä maan itäinen keskiosa viidellä osavaltiollaan. Lisäksi mukana on läntisen Euroopan eri alueita.

Pelitiloja löytyy urapelistä pikakisoihin ja jopa kahdeksan pelaajan moninpelitiloista ainutlaatuiseen ajoakatemiaan. Verkkopelitilan ohella mukana on myös jaetun näytön moninpeli lähipelaamista varten. Kaikkiaan tekemistä riittää peräti 31 eri ajoradan ja viiden kisatyypin verran eri ajoneuvoluokissa ja eri alueilla. Lisäksi pelaajalla on mahdollisuus räätälöidä omia ajoneuvojaan ja omaa pelihahmoaan kisoista ansaituilla viritysosilla ja asusteilla.

Overpass 2 on nyt saatavilla – ja /S -pelikonsoleille että :lle. Pelin ikäraja on PEGI 3.

The Division Resurgence saapuu myös PC:lle elokuussa – kokeiluversio jo saatavilla Kommentit pois päältä artikkelissa The Division Resurgence saapuu myös PC:lle elokuussa – kokeiluversio jo saatavilla

The Division: Resurgence

Ubisoftin ilmaiseksi pelattava Resurgence laajenenemassa mobiililaitteilta :lle elokuussa. Tarjolla on jo nyt varhainen testiversio.

Mobiilihitti hyppää ruudulta toiselle

Tom Clancy’s The Division -sarjan uusin tulokas sai alkunsa mobiilipelinä, mutta nyt se valloittaa myös pc-pelaajien näytöt. on julkistanut The Division Resurgencen PC-version sekä paljastanut, mitä peliin on luvassa lähikuukausina.

Lähitulevaisuuden New Yorkiin sijoittuva taktinen toimintapeli yhdistää roolipelielementtejä ja looter shooter -genren rakastettuja piirteitä. Avoin pelimaailma kutsuu pelaajat kolutamaan suurkaupungin kaduilla joko yksin tai kavereiden kanssa. Ennen kaikkea kyseessä on ilmaiseksi pelattava kokonaisuus, jossa kynnys päästä mukaan on matala.

Kokeiluversio ladattavissa nyt

PC-version varhaisversio on nyt ladattavissa Ubisoft Connect -palvelusta. Varsinainen julkaisu ajoittuu elokuulle, mutta uteliaat pelaajat pääsevät käsiksi testivaiheeseen välittömästi.

Yksi merkittävimmistä uudistuksista on alustojen välinen ristiinpelaaminen. Pelin edistyminen tallentuu käyttäjätilille, joten pelaaja voi vaihtaa puhelimen ja tietokoneen välillä saumattomasti. Tästä syystä työmatkalla aloitettu pelisessio jatkuu kotona suuremmalta ruudulta. Lisäksi testivaiheessa kerätty edistyminen siirtyy elokuun julkaisun yhteydessä alkavalle toiselle kaudelle.

Kolme kautta vuodessa, uutta sisältöä jatkuvasti

Ubisoft on rakentanut pelille selkeän kausirakenteen. Uusi kausi käynnistyy neljän kuukauden välein, eli vuoden mittaan pelaajat saavat kolme isompaa sisältöpakettia. Jokainen kausi on lisäksi jaettu kuuden viikon vaiheisiin, jotka tuovat peliin tasaisesti uutta tekemistä.

Ensimmäisen kauden seuraava vaihe käynnistyy 12. toukokuuta. Tarjolla on rajoitetun ajan Dark Zone- ja Speed Run -haasteita sekä tuoreita kosmeettisia lisäyksiä asuihin ja aseisiin. Samalla julkaistaan Classified Ops pass 1.2, joka sisältää uuden eksoottisen aseen, Pyromaniac-varustekokonaisuuden ja Hot Rod -asepinnoitteen.

Kesäkuussa vuorossa on Classified Ops pass 1.3. Silloin pelaajille avautuu jälleen uusi eksoottinen ase, Freemen-varustepaketti sekä Boombox-skin.

Elokuun julkaisu ja talven lisäsisällöt

Elokuussa alkava toinen kausi merkitsee PC-version virallista julkaisua. Mukana tulee myös myöhemmin paljastettavaa lisäsisältöä. Tätä seuraa kolmas kausi talvella, ja silloin pelimaailma laajenee isolla tarinakokonaisuudella.

Jokaiselle kaudelle on tiedossa omat vaiheensa ja sisältöpäivityksensä. Toisin sanoen pelaajilla on edessään pitkä ja jatkuvasti kasvava matka.

Tuttu maailmaa uudesta näkökulmasta

sijoittuu samalle aikajanalle aiempien The Division -pelien kanssa, mutta tarjoaa täysin uuden tarinalinjan. Mukana on tuoreita hahmoluokkia ja vihollisryhmittymiä, ja maailmanlaajuisen kriisin runtelema New York toimii tapahtumapaikkana.

Kolmannen persoonan kuvakulmasta koettava peli yhdistää taktisen ammuskelun, strategiset valinnat ja roolipelimäisen kehityksen. Toisaalta sarjan veteraanit löytävät tutut elementit, mutta lähestyvät niitä uudesta näkökulmasta.

Saatavuus

The Division Resurgence on ladattavissa PC-tietokoneille Ubisoft Connect -palvelusta sekä – ja -laitteille Apple App Storesta ja Google Playstä. PC-version varsinainen julkaisu tapahtuu elokuussa 2026, kun toinen kausi käynnistyy. Pelin ikäraja on PEGI 18.

Vain viidesosa Crimson Desertin pelaajista edennyt tarinassa puoleenväliin Kommentit pois päältä artikkelissa Vain viidesosa Crimson Desertin pelaajista edennyt tarinassa puoleenväliin

on yksi vuoden puhutuimmista peleistä, mutta tuoreiden tilastojen perusteella pelaajat eivät tunnu kiirehtivän sen tarinan pariin. Vain noin 20–22 prosenttia pelaajista on edennyt pelin pääjuonessa puoliväliin asti ja se kertoo yhdestä asiasta: tekemistä riittää.

-saavutusten mukaan vain 22,1 % pelaajista on saavuttanut pelin seitsemänteen lukuun liittyvän merkkipaalun. :llä lukema on lähes sama, noin 20 %. Käytännössä tämä tarkoittaa, että valtaosa pelaajista harhailee yhä pelin alkupuolella, todennäköisesti ihan omasta tahdostaan.

Taustalla on pelin massiivinen avoin maailma, joka houkuttelee tutkimaan jokaista metsää, kylää ja sivupolkua. Kehittäjä onkin panostanut erityisesti tekemisen määrään. Esimerkiksi pelin parissa lähes 200 tuntia viettänyt pelaaja kertoi saavuttaneensa kaikki saavutukset, mutta silti sivutehtäviä jäi vielä kymmeniä tunteja jäljelle.

Kaikki eivät kuitenkaan pidä tätä pelkästään hyvänä asiana. Myös kehittäjän johto on myöntänyt, että pelin tarina olisi voinut olla vahvempi. Sama viesti kuuluu näyttelijäkaartista. Juoni ei ehkä loista, mutta maailma ja tekemisen vapaus paikkaavat puutteita.

Ilmiö ei ole täysin uusi. Monet avoimen maailman pelit, kuten ja , ovat aiemmin osoittaneet, että pelaajat viihtyvät usein paremmin tutkimassa kuin juoksemassa tarinaa läpi. Crimson Desert näyttää jatkavan tätä perinnettä ehkä jopa äärimmilleen asti.