Maastoajopeli Overpass 2 ilmestyi – katso julkaisuvideo Kommentit pois päältä artikkelissa Maastoajopeli Overpass 2 ilmestyi – katso julkaisuvideo

Overpass 2

PAN Visionin jakelemassa ja NACONin julkaisemassa -ajopelissä kisataan vaikeakulkuisissa maastoissa ja poikkeuksellisilla ajoneuvoilla. Katso pelin julkaisuvideo alta.

Overpass 2 on ajopeli, jossa kisataan huonoilla teillä, jyrkillä rinteillä ja vaarallisilla reiteillä. Ajoneuvoina eivät ole kiiltävät superautot tai kromatut sporttikaarat, vaan vankkatekoiset ja isopyöräiset maastoajoneuvot, joille kivet, puskat, puunrungot, mäet ja kuopat ovat vain hidasteita esteiden sijasta.

Mukana on peräti 33 erilaista ajoneuvoa, joilla ajetaan kolmessa eri kisaluokassa. Näitä ovat ainutlaatuiset UTV-maastoautot, mönkijöiksikin kutsutut nelipyöräiset moottoripyörät ja erikoisrakenteiset rock bouncer -maastokaarat. Näistä viimeiset ovatkin pelin kenties merkittävin uudistus edelliseen Overpass-pelin nähden.

Näissä ”kivipoukkoilijoissa” yhdistyvät suurikokoiset renkaat, valtavan tehokkaat moottorit ja ainutlaatuiset, putkimaisella rakenteella vahvistetut rungot. Tämä erikoisrakenne tekee autoista hurjan näköisiä ja samalla äärimmäisen tehokkaita. Näin jopa isot esteet ja vaikeakulkuiset maastot ovat ajettavissa taidokkaan kuskin ohjaksissa.

Pelissä ovat mukana alan tunnetuimmat ajoneuvomerkit, kuten Kawasaki, Yamaha, Polaris, Artic Cat ja Suzuki. Lisäksi rock bouncer -ajoneuvoista mukana ovat Venom, Screamin Blue, Rum Runner ja Smoked-out. Nämä tunnetut nimet tekevätkin ajamisesta hauskaa ja tuovat mukaan aitouden tuntua.

Ajoalueita mukana on viisi, joista jokainen tarjoaa oman tunnelmansa ja ainutlaatuiset haasteensa. Yhdysvalloista mukana ovat Bajan autiomaa, Johnson Valley ja Utahin autiomaa sekä maan itäinen keskiosa viidellä osavaltiollaan. Lisäksi mukana on läntisen Euroopan eri alueita.

Pelitiloja löytyy urapelistä pikakisoihin ja jopa kahdeksan pelaajan moninpelitiloista ainutlaatuiseen ajoakatemiaan. Verkkopelitilan ohella mukana on myös jaetun näytön moninpeli lähipelaamista varten. Kaikkiaan tekemistä riittää peräti 31 eri ajoradan ja viiden kisatyypin verran eri ajoneuvoluokissa ja eri alueilla. Lisäksi pelaajalla on mahdollisuus räätälöidä omia ajoneuvojaan ja omaa pelihahmoaan kisoista ansaituilla viritysosilla ja asusteilla.

Overpass 2 on nyt saatavilla – ja /S -pelikonsoleille että :lle. Pelin ikäraja on PEGI 3.

Battlefield 6:n 4. kausi tuo mukanaan Wake Islandin ja Top Gun -sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6:n 4. kausi tuo mukanaan Wake Islandin ja Top Gun -sisältöä

neljäs kausi tuo peliin yhden sarjan tunnetuimmista taistelukentistä, kun klassinen Wake Island saapuu mukaan 18. elokuuta. Uusi pelialue tarjoaa tuttua Tyynenmeren sotatunnelmaa, mutta tällä kertaa taistelut käydään myös merellä.

Wake Islandilla pelaajat pääsevät ottamaan yhteen sekä jalkaväen, että panssarivaunujen voimin. Lisäksi taisteluun liittyvät aseistetut alukset, joten tekemistä riittää niin maalla kuin vedessäkin. Uusi pelikuva esittelee muun muassa jalkaväkitaisteluita, panssarivaunujen puolustustaktiikoita ja meritaisteluita.

Uuden kauden yhteydessä pelaajat voivat suorittaa tapahtumahaasteita ja avata niiden avulla eksklusiivisia -teemaisia palkintoja. Wake Island saapuu Battlefield 6 maksuttomana sisältönä osana neljättä kautta.

Battlefield 6 on saatavilla , |S ja . Wake Islandin paluu on jälleen yksi osoitus siitä, että vanhoilla taistelukentillä riittää edelleen käyttöä – varsinkin kun niille tuodaan vähän lisää panssareita ja laivoja.

The Lord of the Rings: War in the North teki paluun nykykonsoleille ja PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa The Lord of the Rings: War in the North teki paluun nykykonsoleille ja PC:lle

Vuoden 2011 on tehnyt yllättävän paluun. on julkaissut pelistä uuden Legacy Edition -version moderneille alustoille ilman sen suurempaa ennakkovaroitusta. Peli on nyt saatavilla , , |S sekä Nintendo Switchille ja Switch 2.

Uudistettu versio pyörii 60 ruudun sekuntivauhdilla ja sisältää bugikorjauksia sekä useita pieniä elämänlaatua parantavia muutoksia. Mukana on esimerkiksi mahdollisuus lukittautua vihollisiin sekä vaihtaa pelihahmoa lennosta. Julkaisuhinta on noin 15 euroa 25. elokuuta asti, minkä jälkeen hinta nousee noin 17 euroon.

War in the North sijoittuu samaan aikaan -kirjojen ja Peter Jacksonin elokuvatrilogian tapahtumien kanssa. Pelissä pääsee myös taistelemaan Keski-Maassa kavereiden kanssa yhteistyötilassa, mikä oli yksi pelin kiinnostavimmista ominaisuuksista. Tunnelmaltaan peli oli elokuvia huomattavasti raaempi ja verisempi, ja se oli ensimmäinen Taru sormusten herrasta -peli, joka sai Yhdysvalloissa M-ikärajan.

Alun perin peli jäi hieman muiden vuoden 2011 jättijulkaisujen, kuten Skyrimin ja , varjoon. Vuosien saatossa se on kuitenkin kerännyt uskollisen fanijoukon, joka muistelee peliä lämmöllä.

Aspyr vihjailee samalla, että War in the North ei välttämättä jää viimeiseksi Keski-Maan klassikoksi, joka saa uuden julkaisun. Yhtiö lupaa lisää Taru sormusten herrasta -peleihin liittyviä uudelleenjulkaisuja tulevaisuudessa, mutta ei vielä kerro, mitä pelejä on seuraavaksi vuorossa. Toivottavasti joku kaivaa seuraavaksi naftaliinista vaikka The Return of the Kingin.