Maastoajopeli Overpass 2 ilmestyi – katso julkaisuvideo Kommentit pois päältä artikkelissa Maastoajopeli Overpass 2 ilmestyi – katso julkaisuvideo

Overpass 2

PAN Visionin jakelemassa ja NACONin julkaisemassa -ajopelissä kisataan vaikeakulkuisissa maastoissa ja poikkeuksellisilla ajoneuvoilla. Katso pelin julkaisuvideo alta.

Overpass 2 on ajopeli, jossa kisataan huonoilla teillä, jyrkillä rinteillä ja vaarallisilla reiteillä. Ajoneuvoina eivät ole kiiltävät superautot tai kromatut sporttikaarat, vaan vankkatekoiset ja isopyöräiset maastoajoneuvot, joille kivet, puskat, puunrungot, mäet ja kuopat ovat vain hidasteita esteiden sijasta.

Mukana on peräti 33 erilaista ajoneuvoa, joilla ajetaan kolmessa eri kisaluokassa. Näitä ovat ainutlaatuiset UTV-maastoautot, mönkijöiksikin kutsutut nelipyöräiset moottoripyörät ja erikoisrakenteiset rock bouncer -maastokaarat. Näistä viimeiset ovatkin pelin kenties merkittävin uudistus edelliseen Overpass-pelin nähden.

Näissä ”kivipoukkoilijoissa” yhdistyvät suurikokoiset renkaat, valtavan tehokkaat moottorit ja ainutlaatuiset, putkimaisella rakenteella vahvistetut rungot. Tämä erikoisrakenne tekee autoista hurjan näköisiä ja samalla äärimmäisen tehokkaita. Näin jopa isot esteet ja vaikeakulkuiset maastot ovat ajettavissa taidokkaan kuskin ohjaksissa.

Pelissä ovat mukana alan tunnetuimmat ajoneuvomerkit, kuten Kawasaki, Yamaha, Polaris, Artic Cat ja Suzuki. Lisäksi rock bouncer -ajoneuvoista mukana ovat Venom, Screamin Blue, Rum Runner ja Smoked-out. Nämä tunnetut nimet tekevätkin ajamisesta hauskaa ja tuovat mukaan aitouden tuntua.

Ajoalueita mukana on viisi, joista jokainen tarjoaa oman tunnelmansa ja ainutlaatuiset haasteensa. Yhdysvalloista mukana ovat Bajan autiomaa, Johnson Valley ja Utahin autiomaa sekä maan itäinen keskiosa viidellä osavaltiollaan. Lisäksi mukana on läntisen Euroopan eri alueita.

Pelitiloja löytyy urapelistä pikakisoihin ja jopa kahdeksan pelaajan moninpelitiloista ainutlaatuiseen ajoakatemiaan. Verkkopelitilan ohella mukana on myös jaetun näytön moninpeli lähipelaamista varten. Kaikkiaan tekemistä riittää peräti 31 eri ajoradan ja viiden kisatyypin verran eri ajoneuvoluokissa ja eri alueilla. Lisäksi pelaajalla on mahdollisuus räätälöidä omia ajoneuvojaan ja omaa pelihahmoaan kisoista ansaituilla viritysosilla ja asusteilla.

Overpass 2 on nyt saatavilla – ja /S -pelikonsoleille että :lle. Pelin ikäraja on PEGI 3.

Pearl Abyss paljasti Crimson Desertin kesän ja syksyn suuret päivityskohteet Kommentit pois päältä artikkelissa Pearl Abyss paljasti Crimson Desertin kesän ja syksyn suuret päivityskohteet

on paljastanut kesän ja alkusyksyn päivityssuunnitelmansa toimintaroolipeli varten. Luvassa on uutta taistelusisältöä, alustojen välinen tallennusten synkronointi, pelattavuusparannuksia sekä ennen kaikkea merkittäviä muutoksia pelin tarinaan ja hahmoihin.

Pelin avoin maailma ja vauhdikas taistelu ovat saaneet paljon kehuja, mutta tarina on ollut pelaajien ja arvostelijoiden silmissä selvä kompastuskivi. Erityisesti päähenkilö Kliff on saanut osakseen kritiikkiä persoonattomuudestaan. Hänen tavastaan vastata lähes kaikkeen yksinkertaisella ”Alright”-tokaisulla on jopa muodostunut yhteisön sisäinen meemi.

Pearl Abyss kertoo nyt hiovansa tarinan keskeisiä kohtauksia, jotta Kliffin matka tuntuisi johdonmukaisemmalta ja kiinnostavammalta. Samalla myös muut pelattavat hahmot, Damiane ja Oongka, saavat enemmän näkyvyyttä ja paremman roolin kokonaisuudessa. Tavoitteena on, että kaikki kolme sankaria pääsevät aidosti valokeilaan.

Päivitykset eivät kuitenkaan rajoitu juoneen. Pelin loppupään sisältöä uudistetaan uusilla haasteilla, linnoitusten puolustamista kehitetään ja palkintoja parannetaan. Lisäksi pelaajat voivat pian jatkaa samoja tallennuksia :llä, PlayStationilla ja Xboxilla alustasta riippumatta.

Ehkä kiinnostavin paljastus liittyy kuitenkin tulevaan lisäsisältöön. Pearl Abyss vahvisti ensimmäisen DLC-laajennuksen olevan työn alla, vaikka yksityiskohtia ei vielä kerrottu. Kehittäjän mukaan kyseessä on merkittävä lisäys pelaajien matkaan. Fanit ovat jo alkaneet spekuloida, voisiko lisäsisältö avata tutkimattomia alueita, joita pelimaailmasta on löydetty mutta joihin ei toistaiseksi pääse käsiksi. Crimson Desert yrittää selvästi nyt tosissaan tehdä tarinastaan yhtä vahvan kuin sen taistelusta.

Halloween-kauhupeli esitteli ikonisen Haddonfieldin pikkukaupungin keskustan Kommentit pois päältä artikkelissa Halloween-kauhupeli esitteli ikonisen Haddonfieldin pikkukaupungin keskustan

Kauhupelien ystäville on luvassa lisää tunnelmaa, kun saa uuden pelialueen. Kehittäjät ja ovat paljastaneet toisen kartan, Haddonfield Town Centerin, joka vie pelaajat suoraan klassisen kauhuelokuvan henkeen.

Uusi kartta esittelee kuvitteellisen Haddonfieldin keskustan, jossa amerikkalainen pikkukaupunki näyttää aluksi rauhalliselta, mutta ei tietenkään kauaa. Mukana on muun muassa paikallinen rautakauppa, pubi, postitoimisto ja jopa hautausmaa, eli kaikki ne paikat, joissa ei yleensä haluaisi kuulla ylimääräisiä askeleita pimeällä.

Kehittäjien mukaan kartta on rakennettu rakkaudella alkuperäisen Halloween-elokuvasarjan inspiroimana. Taustalla on käytetty viitteitä elokuvien kuvauspaikoista, ja niitä on laajennettu kokonaiseksi, elokuvamaiseksi kaupunkimiljööksi. Tavoitteena ei ole vain toimiva pelikenttä, vaan kuin oma pieni kauhuelokuva, jossa pelaajat saavat itse pääroolin.

Taiteellinen johtaja Cole Gray kuvailee uutta karttaa ennen kaikkea immersiiviseksi kokemukseksi, jossa pelaajat eivät vain liiku ympäristössä, vaan elävät sen keskellä. Ajatus on yksinkertainen, jokainen peli voi tuntua omalta slasher-elokuvaltaan, jossa kukaan ei ole turvassa, eikä varsinkaan keskellä Haddonfieldin keskustaa.

Halloween: The Video Game julkaistaan :lle, Series X|S:lle sekä :lle 8. syyskuuta. Jos siis rauhallinen iltakävely pikkukaupungissa kuulostaa liian turvalliselta, tämä peli saattaa korjata tilanteen.