Maastoajopeli Overpass 2 ilmestyi – katso julkaisuvideo Kommentit pois päältä artikkelissa Maastoajopeli Overpass 2 ilmestyi – katso julkaisuvideo

Overpass 2

PAN Visionin jakelemassa ja NACONin julkaisemassa -ajopelissä kisataan vaikeakulkuisissa maastoissa ja poikkeuksellisilla ajoneuvoilla. Katso pelin julkaisuvideo alta.

Overpass 2 on ajopeli, jossa kisataan huonoilla teillä, jyrkillä rinteillä ja vaarallisilla reiteillä. Ajoneuvoina eivät ole kiiltävät superautot tai kromatut sporttikaarat, vaan vankkatekoiset ja isopyöräiset maastoajoneuvot, joille kivet, puskat, puunrungot, mäet ja kuopat ovat vain hidasteita esteiden sijasta.

Mukana on peräti 33 erilaista ajoneuvoa, joilla ajetaan kolmessa eri kisaluokassa. Näitä ovat ainutlaatuiset UTV-maastoautot, mönkijöiksikin kutsutut nelipyöräiset moottoripyörät ja erikoisrakenteiset rock bouncer -maastokaarat. Näistä viimeiset ovatkin pelin kenties merkittävin uudistus edelliseen Overpass-pelin nähden.

Näissä ”kivipoukkoilijoissa” yhdistyvät suurikokoiset renkaat, valtavan tehokkaat moottorit ja ainutlaatuiset, putkimaisella rakenteella vahvistetut rungot. Tämä erikoisrakenne tekee autoista hurjan näköisiä ja samalla äärimmäisen tehokkaita. Näin jopa isot esteet ja vaikeakulkuiset maastot ovat ajettavissa taidokkaan kuskin ohjaksissa.

Pelissä ovat mukana alan tunnetuimmat ajoneuvomerkit, kuten Kawasaki, Yamaha, Polaris, Artic Cat ja Suzuki. Lisäksi rock bouncer -ajoneuvoista mukana ovat Venom, Screamin Blue, Rum Runner ja Smoked-out. Nämä tunnetut nimet tekevätkin ajamisesta hauskaa ja tuovat mukaan aitouden tuntua.

Ajoalueita mukana on viisi, joista jokainen tarjoaa oman tunnelmansa ja ainutlaatuiset haasteensa. Yhdysvalloista mukana ovat Bajan autiomaa, Johnson Valley ja Utahin autiomaa sekä maan itäinen keskiosa viidellä osavaltiollaan. Lisäksi mukana on läntisen Euroopan eri alueita.

Pelitiloja löytyy urapelistä pikakisoihin ja jopa kahdeksan pelaajan moninpelitiloista ainutlaatuiseen ajoakatemiaan. Verkkopelitilan ohella mukana on myös jaetun näytön moninpeli lähipelaamista varten. Kaikkiaan tekemistä riittää peräti 31 eri ajoradan ja viiden kisatyypin verran eri ajoneuvoluokissa ja eri alueilla. Lisäksi pelaajalla on mahdollisuus räätälöidä omia ajoneuvojaan ja omaa pelihahmoaan kisoista ansaituilla viritysosilla ja asusteilla.

Overpass 2 on nyt saatavilla – ja /S -pelikonsoleille että :lle. Pelin ikäraja on PEGI 3.

Shift Up on ostanut Shinji Mikamin johtaman Unbound-studion Kommentit pois päältä artikkelissa Shift Up on ostanut Shinji Mikamin johtaman Unbound-studion

Pelialan konkarin Shinji Mikami johtama studio on siirtynyt kokonaan korealaisen -yhtiön omistukseen. Kaupan myötä Shift Up vastaa jatkossa studion pelien julkaisemisesta ja globaalista tuesta, eli tähtäin on selvästi kansainvälisillä markkinoilla.

Mikami tunnetaan Resident Evil -sarjan luojana sekä peleistä kuten Devil May, Dino Crisis ja The Evil Within. Shift Up tunnetaan muun muassa peleistä ja , joten kyse ei ole mistään pienestä pelurista. Yhteistyötä juhlistettiin julkaisemalla video, jossa Mikami ja yhtiön toimitusjohtaja Kim Hyung Tae keskustelevat yhteisestä visiostaan, kunnianhimoisesta pelistä, jossa ei tingitä laadusta tai luovuudesta.

Kaksikon mukaan yhteistyö syntyi harvinaisen hyvin yhteen osuvista tavoitteista. Molemmat puhuvat yhteisestä vakaumuksesta ja halusta luoda jotain suurta. Mikami kehuu erityisesti Kimiä käytännönläheiseksi tekijäksi, joka on itse mukana pelinkehityksessä, eikä vain johtamassa sitä etäältä.

Kulisseissa Unbound on jo työstämässä uutta alkuperäispeliä, jota kuvaillaan AAA-laadun ja AA-laajuuden yhdistelmäksi. Samalla kehitteillä on myös pienempiä, kokeellisempia projekteja :lle ja konsoleille. Nyt kun julkaisupuoli on Shift Upin käsissä, kaikki projektit suunnataan suoraan globaalille yleisölle.

Tuore yritysosto antaa myös lisäpainoa aiemmille vihjailuille Mikamin ja Kimin yhteistyöstä. Jos kaikki menee suunnitelmien mukaan, pelialalle voi olla syntymässä uusi kovan luokan tekijä ja ehkä seuraava suuri hitti.

Tombwater: Kun Dark Souls kohtaa villin lännen kauhun Kommentit pois päältä artikkelissa Tombwater: Kun Dark Souls kohtaa villin lännen kauhun

Jos olet joskus miettinyt, miltä näyttäisi länkkäriteemalla ja pikseligrafiikalla, vastaus on nyt täällä. Kehittäjäkaksikko ja julkaisija ovat julkaisseet uuden pelinsä Tombwaterin, joka yhdistää armottoman soulslike-haasteen mystiseen villiin länteen.

Pelaaja astuu yksinäisen revolverisankarin saappaisiin ja saapuu rapistuvaan Tombwaterin kaupunkiin etsimään kadonnutta ystäväänsä, sheriffi Elliott Flintwoodia. Vastassa ei kuitenkaan ole pelkkää pölyä ja hiljaisuutta, vaan karmivia, eldritch-henkisiä kauhuja, jotka uhkaavat sekä henkeä että mielenterveyttä.

Sisältöä Tombwaterissa riittää, sillä luvassa on peräti 95 vihollistyyppiä, 25 pomovastusta ja 16 erilaista aluetta. Pelin läpäisyyn saa uppoamaan arviolta 20–25 tuntia, eikä matka todellakaan ole sieltä helpoimmasta päästä. Kartta- ja tehtäväloki helpottavat suunnistamista, kun taas erilaisten tonicien ja räjähteiden valmistus tuo kaivattua etua taisteluihin.

Pelin taustalla ovat kehittäjät Max Mraz ja Jake Wagner, joista Mraz tunnetaan aiemmin esimerkiksi pelistä sekä -henkisestä demake-projektista . Itse asiassa Yarntown toimii eräänlaisena Tombwaterin esiasteena ja sen voi edelleen pelata ilmaiseksi.

on nyt saatavilla :lle -palvelussa. Jos synkkä tunnelma, haastavat pomotaistelut ja länkkäritwistillä höystetty kauhu kuulostavat houkuttelevalta, tässä voi olla seuraava pelipakkomielteesi.