Mafia: The Old Country vie mafian alkulähteille Sisiliaan – uusi peli saapuu elokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Mafia: The Old Country vie mafian alkulähteille Sisiliaan – uusi peli saapuu elokuussa

ja ovat paljastaneet ensimmäisen virallisen pelitrailerin ja kehittäjien kommenttivideon tulevasta -pelistä, joka saapuu konsoleille ja :lle 8. elokuuta 2025. Ennakkotilaukset ovat nyt auki, ja peliin voi tutustua syvällisemmin jo tänään PAX East -paneelissa, joka striimataan YouTubessa ja Twitchissä klo 21 Suomen aikaa.

Tämä uusin osa palaa ajassa taaksepäin ja keskittyy mafian alkujuuriin 1900-luvun alun Sisiliassa. Pääosassa on Enzo Favara – kunnian, uskollisuuden ja tottelevaisuuden perikuva – joka vannoo uskollisuudenvalan ja aloittaa matkansa Don Torrisin rikosperheen riveissä.

Hangar 13:n mukaan kyseessä on tiivis, tarinavetoinen ja lineaarinen pelikokemus. Pelissä yhdistyvät väkevä juoni, aikakauden autenttinen tunnelma sekä hiottu pelattavuus. Luvassa on intensiivisiä yhteenottoja lähitaisteluineen ja ampumisineen, hevosratsastusta ja ajelua ajan ajoneuvoilla – kaikki elävässä ja brutaalissa Sisiliassa.

Kehittäjien Breaking Omerta -video tarjoaa kulissien taakse kurkistuksen pelin suunnitteluun. Siinä kerrotaan, kuinka tiimi toi 1900-luvun Sisilian näyttävästi henkiin käyttäen Unreal Engine 5:n tehoja. Tarina on täynnä käänteitä ja tunnetta – juuri sitä, mitä hyviltä rikostarinoilta odotetaan.

“Uskomme, että moni pelaaja arvostaa laadukkaita tarinoita, jotka eivät vaadi kymmeniä pelitunteja. Mafia: The Old Country tarjoaa napakan ja viimeistellyn narratiivisen kokemuksen, joka sopii mainiosti muiden pidempien pelien rinnalle.”

2K:n toimitusjohtaja David Ismailer tiivistää pelin hengen

Deluxe Editionin mukana tulee mm. Padrino Pack (haulikko, pukuja, limusiini ja hevonen varusteineen) sekä Gatto Nero Pack (kilpa-auto, kisapuku ja pistooli). Lisäksi mukana on pelin alkuperäismusiikki ja digitaalinen taidekirja.

Ennakkotilaajat saavat kaupan päälle myös Soldato Packin, jossa odottavat muun muassa uniikki asu, erikoisveitsi ja luotettava ratsu.

The Old Country on Hangar 13:n kunnianhimoinen paluu juurille – ja koko Mafia-sarjan alku. Sarja sai alkunsa vuonna 2002 ja on sittemmin myynyt yli 38 miljoonaa kappaletta maailmanlaajuisesti.

Mafia: The Old Country -peli ilmestyy :lle, |S:lle ja PC:lle 8. elokuuta 2025. Peli julkaistaan kahtena versiona: Standard Edition ja Deluxe Edition. Standard sisältää peruspelin hintaan 49,99 €, kun taas 59,99 € maksava Deluxe-paketti tuo mukanaan runsaasti lisäsisältöä – aseita, ajoneuvoja, asusteita ja keräilykamaa.

Kulttihitti Godzilla: Destroy All Monsters Melee tekee yllätyspaluun marraskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Kulttihitti Godzilla: Destroy All Monsters Melee tekee yllätyspaluun marraskuussa

Vuonna 2002 julkaistu kulttimaineeseen noussut tekee näyttävän paluun remasteroituna versiona, ja julkaisu osuu 3. marraskuuta 2026, eli keskelle hallitsemaa pelisyksyä.

Alun perin GameCubelle ja myöhemmin alkuperäiselle Xboxille julkaistu monsterimättö on vuosien varrella kerännyt uskollisen fanikunnan. Fyysisten alkuperäiskappaleiden hinnat ovat nousseet korkeiksi, joten remasterointi on monelle pelaajalle ensimmäinen mahdollisuus päästä kokemaan klassikko ilman metsästysretkeä käytettyjen pelien markkinoille.

Uudistettu versio tuo mukanaan päivitetyn grafiikan, elämänlaatua parantavia uudistuksia sekä ensimmäistä kertaa verkkopelin. Pelaajat voivat valita suosikkikaijunsa ja ottaa yhteen kahdeksassa tuhoa täynnä olevassa ympäristössä, joista jokaisesta löytyy sekä päivä- että yöversio. Myös alkuperäisen pelin avausjärjestelmää on hiottu nykyaikaisempaan muotoon.

Ajankohta ei kuitenkaan ole täysin sattumaa. Samana päivänä Japanissa saa ensi-iltansa myös Godzilla Minus Zeron jatko-osa, mikä antaa jättiläisliskolle harvinaisen mahdollisuuden vallata sekä elokuvateatterit että pelikonsolit yhdellä iskulla.

– ja -pelaajat saavat pelin digitaalisena versiona, kun taas – ja Switch 2 -omistajille on luvassa myös fyysinen julkaisu. Ja vaikka GTA 6 vie varmasti suurimman osan otsikoista, harva voi väittää, etteikö jättimäinen Godzilla vastaan King Ghidorah -taistelu kaupungin keskellä olisi houkutteleva vaihtoehto rikollisuralla etenemiselle.

Dragonwilds tuo hittisarjan vihdoin PlayStationille ja on heti julkaisussa myös PS Plus -peli Kommentit pois päältä artikkelissa Dragonwilds tuo hittisarjan vihdoin PlayStationille ja on heti julkaisussa myös PS Plus -peli

Lähes 25 vuotta vanha -pelisarja on vihdoin tekemässä loikan konsoleille. Kehittäjä vahvisti Sonyn -lähetyksessä, että julkaistaan :lle myöhemmin vuonna 2026.

Kyseessä on merkittävä virstanpylväs, sillä alkuperäinen RuneScape ei ole koskaan ilmestynyt konsoleille. Sarja on rakentanut valtavan fanikuntansa :llä ja myöhemmin mobiililaitteilla, mutta konsolipelaajat ovat tähän asti jääneet kokonaan RuneScape-seikkailujen ulkopuolelle.

Dragonwilds ei kuitenkaan ole perinteinen MMORPG, vaan avoimen maailman selviytymis- ja rakentelupeli. Pelaajat tutkivat Ashenfallin unohdettua mannerta, keräävät resursseja, rakentavat tukikohtia ja kehittävät taitojaan yrittäessään selviytyä heränneiden lohikäärmeiden hallitsemassa maailmassa. Seikkailuun voi lähteä yksin tai jopa neljän pelaajan yhteistyöpelinä.

Peli on jo osoittautunut menestykseksi PC:llä. Steamissa julkaistu Dragonwilds on myynyt yli miljoona kappaletta ja kerännyt erittäin positiivisen vastaanoton pelaajilta. Nyt Jagex yrittää toistaa saman tempun konsolimarkkinoilla.

-pelaajille uutinen on erityisen mieluisa siksi, että Dragonwilds liittyy samalla myös PlayStation Plusiin. Extra- ja Premium-tilaajat saavat pelin käyttöönsä heti julkaisupäivänä ilman erillistä ostosta. Jos siis lohikäärmeiden metsästys, rakentelu ja selviytyminen kiinnostavat, vuoden 2026 loppupuolella kannattaa pitää Ashenfallin suunta tarkasti tutkassa.