Mafia: The Old Country vie mafian alkulähteille Sisiliaan – uusi peli saapuu elokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Mafia: The Old Country vie mafian alkulähteille Sisiliaan – uusi peli saapuu elokuussa

ja ovat paljastaneet ensimmäisen virallisen pelitrailerin ja kehittäjien kommenttivideon tulevasta -pelistä, joka saapuu konsoleille ja :lle 8. elokuuta 2025. Ennakkotilaukset ovat nyt auki, ja peliin voi tutustua syvällisemmin jo tänään PAX East -paneelissa, joka striimataan YouTubessa ja Twitchissä klo 21 Suomen aikaa.

Tämä uusin osa palaa ajassa taaksepäin ja keskittyy mafian alkujuuriin 1900-luvun alun Sisiliassa. Pääosassa on Enzo Favara – kunnian, uskollisuuden ja tottelevaisuuden perikuva – joka vannoo uskollisuudenvalan ja aloittaa matkansa Don Torrisin rikosperheen riveissä.

Hangar 13:n mukaan kyseessä on tiivis, tarinavetoinen ja lineaarinen pelikokemus. Pelissä yhdistyvät väkevä juoni, aikakauden autenttinen tunnelma sekä hiottu pelattavuus. Luvassa on intensiivisiä yhteenottoja lähitaisteluineen ja ampumisineen, hevosratsastusta ja ajelua ajan ajoneuvoilla – kaikki elävässä ja brutaalissa Sisiliassa.

Kehittäjien Breaking Omerta -video tarjoaa kulissien taakse kurkistuksen pelin suunnitteluun. Siinä kerrotaan, kuinka tiimi toi 1900-luvun Sisilian näyttävästi henkiin käyttäen Unreal Engine 5:n tehoja. Tarina on täynnä käänteitä ja tunnetta – juuri sitä, mitä hyviltä rikostarinoilta odotetaan.

“Uskomme, että moni pelaaja arvostaa laadukkaita tarinoita, jotka eivät vaadi kymmeniä pelitunteja. Mafia: The Old Country tarjoaa napakan ja viimeistellyn narratiivisen kokemuksen, joka sopii mainiosti muiden pidempien pelien rinnalle.”

2K:n toimitusjohtaja David Ismailer tiivistää pelin hengen

Deluxe Editionin mukana tulee mm. Padrino Pack (haulikko, pukuja, limusiini ja hevonen varusteineen) sekä Gatto Nero Pack (kilpa-auto, kisapuku ja pistooli). Lisäksi mukana on pelin alkuperäismusiikki ja digitaalinen taidekirja.

Ennakkotilaajat saavat kaupan päälle myös Soldato Packin, jossa odottavat muun muassa uniikki asu, erikoisveitsi ja luotettava ratsu.

The Old Country on Hangar 13:n kunnianhimoinen paluu juurille – ja koko Mafia-sarjan alku. Sarja sai alkunsa vuonna 2002 ja on sittemmin myynyt yli 38 miljoonaa kappaletta maailmanlaajuisesti.

Mafia: The Old Country -peli ilmestyy :lle, |S:lle ja PC:lle 8. elokuuta 2025. Peli julkaistaan kahtena versiona: Standard Edition ja Deluxe Edition. Standard sisältää peruspelin hintaan 49,99 €, kun taas 59,99 € maksava Deluxe-paketti tuo mukanaan runsaasti lisäsisältöä – aseita, ajoneuvoja, asusteita ja keräilykamaa.

Avaruusmatka tyssäsi lähtöviivalle: Starfieldin PS5-julkaisu on tekninen katastrofi Kommentit pois päältä artikkelissa Avaruusmatka tyssäsi lähtöviivalle: Starfieldin PS5-julkaisu on tekninen katastrofi

on saanut :llä kivisen alun, kun pelaajat ympäri verkkoa raportoivat vakavista ongelmista, jotka ovat tehneet pelistä monille käytännössä pelikelvottoman. Käynnistyskaatumiset, jumiutumiset ja tallennusongelmat ovat nousseet esiin heti julkaisun jälkeen, ja osa pelaajista kertoo jo suoraan hakevansa hyvityksiä.

Ongelmat eivät ole pieniä nykimisiä tai satunnaisia bugeja, vaan useiden käyttäjien mukaan peli voi kaatua kesken lennon, planetalle laskeutumisen tai jopa tallennuksen yhteydessä.

Olen jo yli 20 kertaa kohdannut jäätymisen ja kaatumisen, tämä täysin pelikelvoton. – Eräs pelaaja kuvaili tilannetta turhautuneesti.

Toinen taas kertoi, ettei peli enää edes käynnisty uudelleenasennuksista huolimatta.

Huolestuttavaa on myös se, että ongelmat näyttävät koskevan sekä perus-PS5:ttä että tehokkaampaa Pro-mallia. Myöskään fyysisen ja digitaalisen version välillä ei ole havaittu selkeää eroa. Osa pelaajista on yrittänyt kiertää ongelmia esimerkiksi poistamalla automaattisen tallennuksen, mutta sekään ei ole ratkaissut tilannetta kaikille.

ei ole vielä antanut virallista kommenttia tilanteesta, ja vaikka julkaisupäivän päivitys toi korjauksia, se ei näytä poistaneen kriittisimpiä ongelmia. Turhautuminen onkin levinnyt nopeasti, ja osa pelaajista kokee tulleensa yksinkertaisesti petetyiksi odotetun suurjulkaisun kohdalla.

Tilanne on ristiriitainen, sillä Starfield on aiemmin saanut kiitosta massiivisesta maailmastaan ja kunnianhimoisesta skaalastaan, mutta PS5-versiossa tekniset ongelmat näyttävät varjostavan koko kokemusta. Nyt katseet ovat päivityksissä. Pystytäänkö peli vielä pelastamaan, vai jääkö tämä avaruusseikkailu maan pinnalle jo ennen kuin se kunnolla alkaa.

Hakkerit julkaisivat Rockstarin liikesalaisuudet – GTA Onlinen ja Red Dead Onlinen välillä valtava kuilu Kommentit pois päältä artikkelissa Hakkerit julkaisivat Rockstarin liikesalaisuudet – GTA Onlinen ja Red Dead Onlinen välillä valtava kuilu

Hakkeriryhmä ShinyHunters on julkaissut Gamesilta varastamaansa dataa sen jälkeen, kun yhtiö ei suostunut maksamaan lunnaita. Vuodettu aineisto paljastaa ennennäkemättömän tarkasti, kuinka massiivinen rahasampo yli vuosikymmenen ikäinen edelleen on.

Miljoonaeuroa joka päivä

Vuodetun datan mukaan Online on tuottanut viimeisen puolen vuoden aikana (syyskuu 2025 – huhtikuu 2026) keskimäärin 1,3 miljoonaa dollaria päivässä. Viikkotasolla liikevaihto pyörii noin 10 miljoonan dollarin tuntumassa.

Vertailu Rockstarin toiseen verkkopeliin, Red Dead Onlineen, on karua luettavaa. Siinä missä GTA takoo satoja miljoonia vuodessa, villin lännen seikkailu kerää vain noin puoli miljoonaa dollaria viikossa. Tämä selittää suoraan, miksi Rockstar on keskittänyt kaiken huomionsa GTA-sarjaan.

PC-pelaajat jäävät kakkoseksi

Datan mielenkiintoisin anti liittyy alustakohtaisiin tuloihin. on Rockstarin ehdoton ykkösmarkkina, ja -pelaajien tuottama liikevaihto on yllättävän pientä konsoleihin verrattuna:

AlustaViikoittaiset aktiiviset käyttäjätViikoittainen liikevaihto
3,4 miljoonaa4,5 milj. $
1,1 miljoonaa1,9 milj. $
PC0,9 miljoonaa0,3 milj. $

Tämä selittää, miksi Rockstar panostaa ensisijaisesti konsoleihin tulevassa GTA 6 -julkaisussa marraskuussa 2026.

Vain pieni osa pelaajista maksaa

Vuoto paljastaa myös, että koko valtava liikevaihto lepää pienen vähemmistön harteilla. Vain noin 4 prosenttia pelaajista käyttää oikeaa rahaa pelin sisäisiin ostoksiin. Silti nämä ”valaat” ovat auttaneet yhtiötä tahkoamaan yli 5 miljardia dollaria pelkästään Shark Card -myynnillä viimeisen kymmenen vuoden aikana.

Vaikka Rockstar vahvisti tietomurron viikonloppuna, se on vähätellyt vuodetun tiedon merkitystä. Yhtiö ei ole kommentoinut nyt julkaistuja lukuja, mutta alan analyytikot pitävät dataa aitona.