Malcolm in the Middle (Veljemme on nero) palaa eetteriin – uuden kauden traileri nyt katsottavissa Kommentit pois päältä artikkelissa Malcolm in the Middle (Veljemme on nero) palaa eetteriin – uuden kauden traileri nyt katsottavissa

Klassikkosarja tekee paluun lähes 20 vuoden tauon jälkeen. Uusi neliosainen minisarja Malcolm in the Middle: Life’s Still Unfair saa ensi-iltansa 10. huhtikuuta 2026 Hulussa (Suomessa Disney+).

Ensimmäinen traileri paljastaa, että Malcolm (Frankie Muniz) on pysytellyt vuosia erossa perheestään – ja hyvästä syystä. Hänen rauhallinen elämänsä järkkyy, kun Hal (Bryan Cranston) ja Lois (Jane Kaczmarek) vaativat häntä paikalle 40-vuotishääpäivilleen.

Lähes koko alkuperäinen näyttelijäkaarti palaa sarjaan. Ainoa poikkeus on Dewey: hahmo on mukana, mutta rooli on uudelleenroolitettu. Alkuperäinen näyttelijä Erik Per Sullivan ei palaa, sillä hän on jättänyt näyttelemisen taakseen ja opiskelee parhaillaan Harvardissa. Deweyn roolin ottaa Caleb Ellsworth-Clark.

Bryan Cranston kertoi podcastissa, että Sullivan suhtautui paluuseen positiivisesti mutta kieltäytyi kohteliaasti:


“Hän on todella älykäs ja keskittynyt opintoihinsa. Näytteleminen ei enää kiinnosta häntä.”

Malcolm in the Middle: Life’s Still Unfair on erikoisminisarja, joka jatkaa alkuperäisen sarjan tarinaa aikuisuuden kynnyksellä – ja näyttää, ettei elämä ole vieläkään reilua.

NHL muuttaa Disney+-palveluun Suomessa ja Ruotsissa viisivuotisella sopimuksella Kommentit pois päältä artikkelissa NHL muuttaa Disney+-palveluun Suomessa ja Ruotsissa viisivuotisella sopimuksella

-kiekkoa pääsee jatkossa katsomaan Disney+ kautta. Disney+ ja NHL ovat solmineet viisivuotisen esitysoikeussopimuksen, joka tuo suorat NHL-ottelut palveluun Suomessa ja Ruotsissa kausiksi 2026/27–2030/31. Ottelut löytyvät on Disney+ -sisältövalikoimasta.

Disney+ tarjoaa suorana yhteensä 160 runkosarjaottelua kaudessa. Näistä 50 sijoittuu Pohjoismaiden kannalta parhaaseen katseluaikaan. Mukana on myös 20 Stanley Cup -pudotuspeliottelua kahdelta ensimmäiseltä kierrokselta. Valikoiduissa otteluissa on tarjolla suomenkielinen selostus ja asiantuntijakommentit, joten kaikkea ei tarvitse seurata englanniksi.

Sopimukseen kuuluvat lisäksi jaetut esitysoikeudet konferenssifinaaleihin ja Stanley Cup -finaaliin. Kaikki edellä mainitut NHL-lähetykset sisältyvät nykyiseen Disney+ -tilaukseen, eikä niiden katsomista varten ilmoiteta erillistä NHL-lisämaksua.

Disney+ NHL-tarjonta alkaa kaudella 2026/27. Palvelu laajentaa samalla live-urheilun tarjontaansa Pohjoismaissa, sillä valikoimassa on jo muun muassa jalkapalloa ja muuta kansainvälistä urheilua. NHL myötä Disney+ löytyy jatkossa myös melkoinen annos suomalaisille tuttua jääkiekkodraamaa, kun kaukalossa nähdään esimerkiksi Aleksander Barkov, Mikko Rantanen ja Sebastian Aho.

The Remarried Empress tuo valtapelin, romantiikan ja petoksen Disney+:lle marraskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa The Remarried Empress tuo valtapelin, romantiikan ja petoksen Disney+:lle marraskuussa

Romantiikkaa, fantasiaa ja kuninkaallista draamaa on luvassa, kun odotettu saapuu yksinoikeudella Disney+-palveluun 4. marraskuuta. Kymmenenosainen korealaissarja perustuu samannimiseen suosittuun NAVER WEBTOON -sarjaan, jota on katsottu jo lähes kolme miljardia kertaa.

Tarina seuraa itäisen kuningaskunnan keisarinna Navieria ja tämän aviomiestä, keisari Sovieshua. Kun Sovieshu rakastuu karanneeseen orjaan Rashtaan ja yrittää saada tämän rinnalleen hinnalla millä hyvänsä, Navier joutuu tekemään vaikean ratkaisun. Hän suostuu keisarin vaatimuksiin yhdellä ehdolla: hän saa avioitua uudelleen läntisen kuningaskunnan kruununprinssi Heinreyn kanssa. Tästä alkaa romanssi, joka ei todellakaan pysy vain kahden ihmisen välisenä sotkuna, vaan uhkaa kokonaisen valtakunnan kohtaloa.

Päärooleissa nähdään korealaisista draamoista tutut Shin Mina, Ju Jihoon, Lee Jongsuk ja Lee Seyoung. Sarjan ohjauksesta vastaa Cho Suwon, joka tunnetaan muun muassa sarjoista Pinocchio ja Still 17. Luvassa on näyttäviä palatseja, eurooppalaisia maisemia ja runsaasti valtapeliä eli tavallinen avioero ei ehkä tämän rinnalla tunnukaan enää niin dramaattiselta.

The Remarried Empress käynnistyy Disney+:lla 4. marraskuuta peräti neljän jakson voimin. Tämän jälkeen uusia jaksoja julkaistaan kaksi viikossa keskiviikkoisin, ja sarjan finaali nähdään 25. marraskuuta.