Marathonin julkaisupäivä paljastui vahingossa Kommentit pois päältä artikkelissa Marathonin julkaisupäivä paljastui vahingossa

Bungien odotettu pelipaluu, neonvärinen extraction shooter Marathon, on saanut julkaisupäivänsä, tosin vahingossa. Xbox Storen mainos paljasti aiemmin, että peli ilmestyy 5. maaliskuuta 2026, ja ennakkotilaukset ovat nyt avoinna. Bungie on myöhemmin vahvistanut julkaisupäivän virallisesti.

Marathon on Bungien ensimmäinen ei-Destiny-peli sitten Halo Reachin vuonna 2010, ja sen kehitys on ollut täynnä mutkia. Viime vuonna Sony raportoi, että studio ei saavuttanut myynti- ja sitoutumistavoitteitaan, mikä johti 200 miljoonan dollarin (noin 190 miljoonaa euroa) arvonalennukseen. Lisäksi peli joutui kohtaamaan plagiointisyytöksiä, jotka kuitenkin on sittemmin ratkaistu.

Peliä on viivästetty useita kertoja, ja Bungie on käyttänyt aikaa palautteen hiomiseen playtesteistä. Viime lokakuussa järjestettiin kutsupohjainen testaus Pohjois-Amerikassa ja Euroopassa PlayStation 5:llä, Xbox Series X/S:llä ja Steamissa.

Vaikka kehityspolku on ollut kivikkoinen, Marathon lupaa tuoda pelaajille neonvalojen loistetta ja tiukkaa tiimityötä vaativaa toimintaa. Ennakkotilaajat voivat nyt varmistaa paikkansa pelin maailmassa, kun Bungie vie heidät ensimmäistä kertaa pois Destiny-universumista.

Hintaa pelillä on 39,99 dollaria eli noin 37 euroa, mikä tekee siitä kohtuuhintaisen paluun pitkästä odotuksesta huolimatta.

Legendaarinen Tappajahai -peli saapuu Switchille myöhemmin tällä viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Legendaarinen Tappajahai -peli saapuu Switchille myöhemmin tällä viikolla

Kyllä, Limited Run Games on vahvistanut (Bluesky-palvelun kautta), että pelin digitaalinen versio julkaistaan perjantaina 13. helmikuuta 2026.

Limited Run Games on ilmoittanut erittäin jännittävästä parannetusta versiosta vuoden 1987 NES-klassikosta Jawsista, ja heillä on valmiina myös tyypilliset näyttävä fyysiset versiot.

Nämä uudet fyysiset versiot pelistä sisältävät 8-bittisen alkuperäisversion, johon on nyt lisätty moderneja mukavuuksia, kuten pikatalennus. Mutta tietysti pääosassa on ”massiivisesti laajennettu” Jaws Enhanced Edition, joka suurentaa seikkailua sisällyttämällä siihen neljän Jaws-elokuvan elementtejä, eikä vain yhden hyvän.

Alun perin LJN:n vuonna 1987 julkaisemassa pelissä ohjaat venettä ja metsästät erilaisia ilkeitä meren asukkaita, mukaan lukien tietysti sen suuren kumihain, joka kauhistutti katsojia niin pahasti aikoinaan.

Tässä on pelin molempien versioiden ominaisuuksia, sekä kehittäjien omat kuvat fyysistä kopioista:

Jaws Retro Edition -ominaisuudet:
Tallenna missä tahansa, kelaa taaksepäin, saavutukset ja palkinnot
musiikkisoitin, ja galleria.

Kuva: Limited Run Games

Jaws Enhanced Version -ominaisuudet:
Retro Editionin ominaisuudet ja sen lisäksi merkittävästi laajennettu, moniosainen seikkailu, joka on täynnä viittauksia ja kunnianosoituksia kaikkiin neljään Jaws-elokuvaan, uudet tehtävät ja tavoitteet, uudet kyvyt ja aseet veneellesi ja sukeltajallesi, ja haastavampia vihollisia ja enemmän tapoja käsitellä niitä.

Kuva: Limited Run Games

Overwatchin tuleva ”Reign of Talon” -kausi räjäytti pelaajatilastot Kommentit pois päältä artikkelissa Overwatchin tuleva ”Reign of Talon” -kausi räjäytti pelaajatilastot

Overwatch on noussut Steamissä korkeimmalle pelaajamäärälleen sitten palveluun tulonsa ja ohittanut samalla jopa Call of Dutyn ja Battlefield 6:n. Kaiken taustalla on Blizzardin uusi kausijulkistus, joka sai pelaajat palaamaan sankariräiskinnän pariin isolla joukolla.

Pelin uusi “uudelleensyntyminen” alkoi, kun Blizzard pudotti 2-numeron nimestä ja käynnisti vuoden mittaisen Reign of Talon -tapahtumakokonaisuuden. Mukana on sarjakuvia, animaatioita, tarinapätkiä ja tietenkin uutta pelisisältöä. Mutta suurin huomio on mennyt viraalihitiksi nousseeseen uuteen hahmoon: Jetpack Cat Fikaan, eli pysyvästi lentävään support hahmokissaan, joka voi parantaa liittolaisia ja tiputtaa vihollisia kartalta.

Uusi kausi, Reign of Talon Season 1, starttaa 10. helmikuuta 2026 ja tuo mukanaan peräti viisi uutta hahmoa. Jo ennen kauden virallista aloitusta Overwatchin suosio on noussut Steamissä niin kovaksi, että se on ohittanut suuret kilpailijansa, mikä on erityisen vaikuttavaa, koska peli on perinteisesti ollut suositumpi Blizzardin omassa Battle.netissä ja konsoleilla.

Overwatchin tarina on ollut kivinen. Epäonnistunut PvE-lupaus, fanien pettymys ja brändin rapautuminen veivät peliä pitkään alaspäin, mutta nyt suunta näyttää kuitenkin yllättävän valoisalta. Yksi lentävä kissa, reilu kasa uutta sisältöä ja ripaus itseironiaa ja yhtäkkiä Overwatch on taas “back”, kuten nuoriso sanoisi.