Marion luoja vihjailee lisää Nintendo-elokuvia Kommentit pois päältä artikkelissa Marion luoja vihjailee lisää Nintendo-elokuvia

Super Mario Bros. Movie on nyt kaikkien aikojen menestynein videopelielokuva. Se takoi kasaan kokonaiset 675 miljoonaa dollaria vain kahdessatoista päivässä. Luonnollisesti se on nyt myös jo vuoden 2023 ykkösleffa, eikä aiheetta. Onhan kyseessä todellinen taikamatka, etenkin pelisarjan faneille.

Japanilaisen Nikkei-julkaisun jakamassa artikkelissa Mario-pelin luoja Shigeru Miyamoto puhui mahdollisuudesta sovittaa lisää -franchiseja elokuviin ja animaatioihin, vertaillen pitkäikäistä videopeliyhtiötä ”lahjakkuusagentuuriin” ja sen hahmoja ”esiintyjiin”.

“Nintendo on kuin lahjakkuusagentuuri. Meillä on paljon muitakin viihdyttäjiä…On monia mahdollisia tapoja edetä, kuten käyttää hahmoja, jotka sopisivat elokuviin, tai hyvin tunnettuja hahmoja.”

Valitettavasti Miyamoto ei avannut enempää siitä, mitkä Nintendo-sarjat voitaisiin sovittaa seuraavaksi. Errorin lukijat kuitenkin ratkaisivat tämänkin ongelman aikaisemmin jo tällä viikolla pienimuotoisessa äänestyksessä, jonka tulokset voit lukea tästä artikkelista.

Call of Duty jättää vanhan sukupolven taakseen vuonna 2026 Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty jättää vanhan sukupolven taakseen vuonna 2026

Pitkään jatkunut siirtymä uuteen konsolisukupolveen ottaa vihdoin kunnolla vauhtia, sillä ei enää julkaise vuoden 2026 peliään vanhalle raudalle. on vahvistanut, ettei tuleva osa ole kehitteillä :lle, eikä todennäköisesti myöskään Onelle.

Päätös on monelle helpotus. Fanit ovat jo pitkään pelänneet, että lähes 13-vuotias konsolisukupolvi jarruttaa pelisarjan teknistä kehitystä. Nyt kehittäjät voivat keskittyä täysillä nykyrautaan, mikä voi tarkoittaa isompia harppauksia grafiikassa, tekoälyssä ja pelimaailman mittakaavassa.

Taustalla pyörivät huhut viittasivat siihen, että seuraava peli, joka on mahdollisesti , olisi vielä testivaiheessa vanhoilla konsoleilla. Nämä suunnitelmat on kuitenkin tiettävästi haudattu ja sarja seuraa nyt monien muiden pelien jalanjälkiä siirtymällä kokonaan uuteen sukupolveen.

Ajoitus ei ole sattumaa. Edellinen osa, , jäi myyntilistoilla odotettua vaisummaksi, mikä saattoi osaltaan vauhdittaa päätöstä keskittyä modernimpaan teknologiaan. Samalla kilpailu kiristyy, kun esimerkiksi nappasi viime vuonna etumatkaa myyntitilastoissa.

Mielenkiintoinen kysymys on myös, mitä tämä tarkoittaa Nintendon suuntaan. on aiemmin luvannut tuoda Call of Dutyn -alustoille, mutta toteutus on vielä kesken. Voisiko uusi peli päätyä esimerkiksi :lle? Se jää nähtäväksi, mutta varmaa on, että vanha sukupolvi alkaa vihdoin jäädä historiaan.

Nintendo virittelee jo seuraavaa animaatiohittiä – ensi-ilta keväällä 2028 Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo virittelee jo seuraavaa animaatiohittiä – ensi-ilta keväällä 2028

Vaikka pyörii yhä elokuvateattereissa, ei jää lepäämään laakereilleen. Yhtiön seuraava animaatioelokuva on nimittäin jo aikataulutettu ja ensi-ilta on luvassa 12. huhtikuuta 2028.

Elokuvan takana on jälleen , joka tunnetaan muun muassa -elokuvista sekä Marion valkokangasmenestyksestä. Tuleva projekti kulkee toistaiseksi työnimellä ”Untitled Illumination/Nintendo event film”, mutta huhumylly käy jo kuumana.

Vahvin veikkaus on, että kyseessä on -aiheinen spinoff. Hahmon poissaolo tuoreimmasta Mario-elokuvasta on herättänyt spekulaatioita jo pitkään, ja nyt palaset alkavat loksahdella paikoilleen. Myös Seth Rogenin odotetaan palaavan rooliinsa, mikä vain lisää vettä myllyyn.

Nintendo rakentaa selvästi isompaa elokuvauniversumia. Vuodelle 2027 on jo luvassa live-action-versio -sarjasta, ja Mario-elokuvien jatkoa kaavaillaan vuodelle 2029. Tahti on kova ja suunta selvä.

Mitä tuleva elokuva lopulta kertoo, on vielä mysteeri. Tarjolla voi olla täysin uusi tarina tai palasia klassisista peleistä, kuten -sarjasta. Nintendo ei ole poistumassa elokuvakartalta mihinkään, päinvastoin, se vasta lämmittelee.