Marraskuun PS Plus -pelit selvillä Kommentit pois päältä artikkelissa Marraskuun PS Plus -pelit selvillä

First Class Trouble

Kuten jo aiemmin huhuiltiin marraskuun PS Plus -pelit on nyt selvillä ja luvassa on kuusi peliä.

Knockout City (PS5, PS4)

Knockout City on puolestaan vauhdikas moninpeli, jossa pelaajat tarvitsevat polttopallosta tuttuja heittämisen, kiinniottamisen ja väistämisen taitoja pärjätäkseen kilpailuhenkisissä otteluissa. Pelata voi joko 3 vastaan 3, 4 vastaan 4 tai kaikki kaikkia vastaan -pelitiloissa. Yhteensä joukkueessasi voi olla pelaajia 32 kappaletta. Pelihahmoja voi luonnollisesti tuunata makunsa mukaan erilaisten vaatteiden ja varusteiden avulla.

First Class Trouble (PS5, PS4)

First Class Trouble on asymmetrinen moninpeli, joka ammentaa esimerkiksi Among Us -kaltaisista peleistä. Siinä pelaajat yrittävät selvittää kehen voi luottaa ja kehen ei. Pelaajat aloittavat yleelliseltä avaruusristeilijältä, jossa kuitenkin tekoäly alkaa kapinoimaan. Tehtävänäsi on selvittää kuka on tekoälyllinen tai selviytyä itse sellaisena.

Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning (PS4)

Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning on uusinto vuonna 2012 ilmestyneestä Kingdoms of Amalur: Reckoning -pelistä. Siinä on parannellut grafiikat ja pelimekaniikka sekä myös sisältöä on enemmän. Pelissä yhdistyy taika, taidokkuus ja seikkailu. Pelaajat voivat vapaasti valita lukuisista hahmon muokkausvaihtoehdoista. Tarina on laaja ja sivutehtävissä lymyää romanssia, magiaa ja politiikkaa.

Pelin ovat luoneet bestsellerkirjailija R.A. Salvatore, sarjakuvataiteilija Todd McFarlane (Spawn) ja pelisuunnittelija Ken Rolston (The Elder Scrolls IV: Oblivion).

The Walking Dead: Saints & Sinners (PSVR)

The Walking Dead: Saints & Sinners on puolestaan suosittuun The Walking Dead -universumiin sijoittuva VR-peli. Siinä pääset taistelemaan zombeja vastaan tulvassa kärsineessä New Orleansin kaupungissa. Joudut tekemään vaikeita valintoja itsesi ja kanssaselviytyjien puolesta.

The Persistence (PSVR)

The Persistence on vuonna 2018 ilmestynyt avaruusräiskintäpeli, jossa joudut taistelemaan tuhoon tuomitulla avaruusaluksella. Vastassasi on murhanhimoisia kloonattuja mutaatioita aluksen entisestä miehistöstä. Joudut keräämään materiaaleja, parantamaan kykyjäsi ja aseistamaan itsesi samalla kun etenet syvemmälle aluksen uumeniin.

Until You Fall (PSVR)

Until You Fall -pelissä yhdistyvät perinteinen hack-n-slash, fantasia sekä synthwave musiikki. Tehtävänäsi on miekkailla itsesi läpi taikojen kyllästämät viholliset neonhelvetissä. Käytössäsi on lukuisia erilaisia aseita ja taitoja, jotka ovat myös muokattavissa.

Marraskuun PS Plus pelit tulevat ladattavaksi marraskuun 2. päivä.

007 First Light sai julkaisupäivän – Bond palaa näyttävästi Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Light sai julkaisupäivän – Bond palaa näyttävästi

James Bond tekee paluun pelimaailmaan ensi keväänä. 007 First Light julkaistaan 27. maaliskuuta 2026 PlayStation 5:lle, Xbox Series X|S:lle, Nintendo Switch 2:lle sekä PC:lle, kuten Sony paljasti State of Play -lähetyksessään.

Pelin pääroolissa nähdään Patrick Gibson, joka esittää itse agentti 007:ää. Mukana ovat myös klassiset Bond-hahmot, M (Priyanga Burford), Q (Alastair Mackenzie) ja Miss Moneypenny (Kiera Lester). Lisäksi pelaajat tutustuvat uusiin tuttavuuksiin, kuten Bondin mentoriin John Greenwayhin (Lennie James) ja salaperäiseen Miss Rothiin (Noemie Nakai).

Perusversio maksaa 69,99 euroa, ja Deluxe Edition 79,99 euroa. Ennakkotilaajat saavat Deluxe-version sisällön ilmaiseksi, mikä tarkoittaa muun muassa vuorokauden aikaista aloitusta, neljää erikoisasua sekä kiiltävää “Gleaming Pack” -lisäsisältöä. Todellisille keräilijöille on tarjolla jopa 299,99 euron Legacy Edition, joka sisältää muun muassa Golden Gun -figuurin, erikoisasuja ja keräilylaatikon.

007 First Light lupaa seikkailua ja tyylikkyyttä, kuten Bondilta sopiikin odottaa, jää nähtäväksi, onko tästä pelistä klassikon manttelinperijäksi myös digitaalisella kentällä.

Hollow Knight: Silksong Switch-pelaajat saavat ilmaiseksi Switch 2 -päivityksen Kommentit pois päältä artikkelissa Hollow Knight: Silksong Switch-pelaajat saavat ilmaiseksi Switch 2 -päivityksen

Hollow Knight: Silksong saa pian suuren julkaisun, ja Nintendo Switch -pelaajat voivat päivittää pelinsä Switch 2 -versioon täysin ilmaiseksi. Päivityksen myötä pelaajat pääsevät nauttimaan konsolin enhanced -ominaisuuksista, kuten paremmasta grafiikasta ja sujuvammasta suorituskyvystä.

Team Cherry kertoi päivityksestä Kickstarter-päivityksessä, alkuperäisen Switch-version avaimet lähetetään tukijoille suoraan sähköpostitse, ja Switch 2 -pelaajien täytyy ladata ilmainen Silksong Upgrade Pack eShopista. Päivityksen uskotaan olevan saatavilla kaikille Switch 2 -pelaajille riippumatta siitä, ovatko he Kickstarter-tukijoita vai eivät.

Silksongin hinta vahvistettiin 19,99 eurossa Euroopassa, ja peli ilmestyy 4. syyskuuta 2025. Julkaisussa luvassa on uusia hyönteishahmoja, synkkiä hautausmaita, soita, vilkas kaupunki, uusia vihollisia ja pomoja sekä Ori-tyylinen pakoretki. Peli julkaistaan PC:lle, Switchille, Switch 2:lle, PS4:lle, PS5:lle, Xbox Onelle ja Xbox Series X/S:lle.

Fanit voivat jo valmistautua seikkailuun kokeilemalla demoja tai tarkistamalla Hollow Knight -kartan ja oppaan, jotta yksikään keräiltävä kohde ei jää huomaamatta. Tämä on pitkä odotus palkitseva hetki Team Cherryn faneille, ja Switch 2 -päivitys tekee kokemuksesta entistäkin näyttävämmän.