Marraskuun PS Plus -pelit selvillä Kommentit pois päältä artikkelissa Marraskuun PS Plus -pelit selvillä

First Class Trouble

Kuten jo aiemmin huhuiltiin marraskuun -pelit on nyt selvillä ja luvassa on kuusi peliä.

Knockout City (PS5, PS4)

 on puolestaan vauhdikas moninpeli, jossa pelaajat tarvitsevat polttopallosta tuttuja heittämisen, kiinniottamisen ja väistämisen taitoja pärjätäkseen kilpailuhenkisissä otteluissa. Pelata voi joko 3 vastaan 3, 4 vastaan 4 tai kaikki kaikkia vastaan -pelitiloissa. Yhteensä joukkueessasi voi olla pelaajia 32 kappaletta. Pelihahmoja voi luonnollisesti tuunata makunsa mukaan erilaisten vaatteiden ja varusteiden avulla.

First Class Trouble (PS5, PS4)

on asymmetrinen moninpeli, joka ammentaa esimerkiksi Among Us -kaltaisista peleistä. Siinä pelaajat yrittävät selvittää kehen voi luottaa ja kehen ei. Pelaajat aloittavat yleelliseltä avaruusristeilijältä, jossa kuitenkin tekoäly alkaa kapinoimaan. Tehtävänäsi on selvittää kuka on tekoälyllinen tai selviytyä itse sellaisena.

Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning (PS4)

on uusinto vuonna 2012 ilmestyneestä Kingdoms of Amalur: Reckoning -pelistä. Siinä on parannellut grafiikat ja pelimekaniikka sekä myös sisältöä on enemmän. Pelissä yhdistyy taika, taidokkuus ja seikkailu. Pelaajat voivat vapaasti valita lukuisista hahmon muokkausvaihtoehdoista. Tarina on laaja ja sivutehtävissä lymyää romanssia, magiaa ja politiikkaa.

Pelin ovat luoneet bestsellerkirjailija R.A. Salvatore, sarjakuvataiteilija Todd McFarlane (Spawn) ja pelisuunnittelija Ken Rolston (The Elder Scrolls IV: Oblivion).

The Walking Dead: Saints & Sinners (PSVR)

The Walking Dead: Saints & Sinners on puolestaan suosittuun The Walking Dead -universumiin sijoittuva VR-peli. Siinä pääset taistelemaan zombeja vastaan tulvassa kärsineessä New Orleansin kaupungissa. Joudut tekemään vaikeita valintoja itsesi ja kanssaselviytyjien puolesta.

The Persistence (PSVR)

on vuonna 2018 ilmestynyt avaruusräiskintäpeli, jossa joudut taistelemaan tuhoon tuomitulla avaruusaluksella. Vastassasi on murhanhimoisia kloonattuja mutaatioita aluksen entisestä miehistöstä. Joudut keräämään materiaaleja, parantamaan kykyjäsi ja aseistamaan itsesi samalla kun etenet syvemmälle aluksen uumeniin.

Until You Fall (PSVR)

-pelissä yhdistyvät perinteinen hack-n-slash, fantasia sekä synthwave musiikki. Tehtävänäsi on miekkailla itsesi läpi taikojen kyllästämät viholliset neonhelvetissä. Käytössäsi on lukuisia erilaisia aseita ja taitoja, jotka ovat myös muokattavissa.

Marraskuun PS Plus pelit tulevat ladattavaksi marraskuun 2. päivä.

Kulttihitti Godzilla: Destroy All Monsters Melee tekee yllätyspaluun marraskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Kulttihitti Godzilla: Destroy All Monsters Melee tekee yllätyspaluun marraskuussa

Vuonna 2002 julkaistu kulttimaineeseen noussut tekee näyttävän paluun remasteroituna versiona, ja julkaisu osuu 3. marraskuuta 2026, eli keskelle hallitsemaa pelisyksyä.

Alun perin GameCubelle ja myöhemmin alkuperäiselle Xboxille julkaistu monsterimättö on vuosien varrella kerännyt uskollisen fanikunnan. Fyysisten alkuperäiskappaleiden hinnat ovat nousseet korkeiksi, joten remasterointi on monelle pelaajalle ensimmäinen mahdollisuus päästä kokemaan klassikko ilman metsästysretkeä käytettyjen pelien markkinoille.

Uudistettu versio tuo mukanaan päivitetyn grafiikan, elämänlaatua parantavia uudistuksia sekä ensimmäistä kertaa verkkopelin. Pelaajat voivat valita suosikkikaijunsa ja ottaa yhteen kahdeksassa tuhoa täynnä olevassa ympäristössä, joista jokaisesta löytyy sekä päivä- että yöversio. Myös alkuperäisen pelin avausjärjestelmää on hiottu nykyaikaisempaan muotoon.

Ajankohta ei kuitenkaan ole täysin sattumaa. Samana päivänä Japanissa saa ensi-iltansa myös Godzilla Minus Zeron jatko-osa, mikä antaa jättiläisliskolle harvinaisen mahdollisuuden vallata sekä elokuvateatterit että pelikonsolit yhdellä iskulla.

– ja -pelaajat saavat pelin digitaalisena versiona, kun taas – ja Switch 2 -omistajille on luvassa myös fyysinen julkaisu. Ja vaikka GTA 6 vie varmasti suurimman osan otsikoista, harva voi väittää, etteikö jättimäinen Godzilla vastaan King Ghidorah -taistelu kaupungin keskellä olisi houkutteleva vaihtoehto rikollisuralla etenemiselle.

Dragonwilds tuo hittisarjan vihdoin PlayStationille ja on heti julkaisussa myös PS Plus -peli Kommentit pois päältä artikkelissa Dragonwilds tuo hittisarjan vihdoin PlayStationille ja on heti julkaisussa myös PS Plus -peli

Lähes 25 vuotta vanha -pelisarja on vihdoin tekemässä loikan konsoleille. Kehittäjä vahvisti Sonyn -lähetyksessä, että julkaistaan :lle myöhemmin vuonna 2026.

Kyseessä on merkittävä virstanpylväs, sillä alkuperäinen RuneScape ei ole koskaan ilmestynyt konsoleille. Sarja on rakentanut valtavan fanikuntansa :llä ja myöhemmin mobiililaitteilla, mutta konsolipelaajat ovat tähän asti jääneet kokonaan RuneScape-seikkailujen ulkopuolelle.

Dragonwilds ei kuitenkaan ole perinteinen MMORPG, vaan avoimen maailman selviytymis- ja rakentelupeli. Pelaajat tutkivat Ashenfallin unohdettua mannerta, keräävät resursseja, rakentavat tukikohtia ja kehittävät taitojaan yrittäessään selviytyä heränneiden lohikäärmeiden hallitsemassa maailmassa. Seikkailuun voi lähteä yksin tai jopa neljän pelaajan yhteistyöpelinä.

Peli on jo osoittautunut menestykseksi PC:llä. Steamissa julkaistu Dragonwilds on myynyt yli miljoona kappaletta ja kerännyt erittäin positiivisen vastaanoton pelaajilta. Nyt Jagex yrittää toistaa saman tempun konsolimarkkinoilla.

-pelaajille uutinen on erityisen mieluisa siksi, että Dragonwilds liittyy samalla myös PlayStation Plusiin. Extra- ja Premium-tilaajat saavat pelin käyttöönsä heti julkaisupäivänä ilman erillistä ostosta. Jos siis lohikäärmeiden metsästys, rakentelu ja selviytyminen kiinnostavat, vuoden 2026 loppupuolella kannattaa pitää Ashenfallin suunta tarkasti tutkassa.