Marraskuun PS Plus -pelit selvillä – ensimmäinen PS5 peli luvassa Kommentit pois päältä artikkelissa Marraskuun PS Plus -pelit selvillä – ensimmäinen PS5 peli luvassa

Bugsnax

Sony on julkaissut marraskuun PS Plus ilmaispelit ja niiden joukossa on ensimmäistä kertaa -peli . Bugsnaxin lisäksi saatavilla tulee olemaan and : Voidheart Edition.

Bugsnax (PS5)

Kautta aikojen ensimmäinen PS5 ilmaispeli Bugsnax on ensimmäisen persoonan seikkailupeli, jossa pelaaja omaksuu tutkivan journalistin roolin Snaktooth Island saarella. Etsi, löydä ja nappaa talteen saaren kaikki yli 100 ötökkää. Bugsnax tulee saataville PS5 -konsolille marraskuun 12. päivä ja on saatavilla aina tammikuun 4. päivä 2021 asti.

Middle-earth: Shadow of War (PS4)

Middle-earth: Shadow of War -pelissä puolestaan suunnataan The Hobbit ja The Lord of the Rings -tapahtumien välimaastoon. Tunkeudu vihollislinjojen taakse, valtaa linnoituksia ja kohtaa itse Sauron ja tämä sormusaaveet.

Hollow Knight: Voidheart Edition (PS4)

Kaksiulotteisessa tasohyppelyä ja seikkailua yhdistelevässä pelissä taistelet maanalaisessa maailmassa erilaisia örkkejä vastaan ja kaveeraat mitä oudoimpien ötököiden kanssa. Saavuta uusia taitoja ja valjasta voimasi pelityyliisi sopivaksi.

Molemmat Playstation 4 -peleistä tulevat saataville ensi viikon tiistaina marraskuun 3. päivä.

Yksinoikeudet jäivät historiaan, Xbox-pelit dominoivat PlayStationin myyntilistoja Kommentit pois päältä artikkelissa Yksinoikeudet jäivät historiaan, Xbox-pelit dominoivat PlayStationin myyntilistoja

on tehnyt rohkean liikkeen viemällä omia pelejään kilpailijan konsolille, ja nyt päätös näyttää maksavan itsensä takaisin. Tuoreen raportin mukaan -pelit ovat tuottaneet Sonyn 5 -alustalla jo noin 667 miljoonaa dollaria, eli karkeasti noin 615 miljoonaa euroa, eikä luku sisällä edes suurimpia hittipelejä.

Myyntilistoja johtaa , jota on myyty :llä peräti 5,8 miljoonaa kappaletta. Perässä tulevat ja , jotka ovat myös löytäneet yleisönsä Sonyn leirissä. Kaikki pelit eivät kuitenkaan ole menestyneet yhtä hyvin, sillä osa nimikkeistä on jäänyt selvästi pienempiin myyntilukuihin.

Mielenkiintoista on, että luvut eivät sisällä jättisarjoja kuten tai . Toisin sanoen todellinen kokonaistuotto voi olla huomattavasti suurempi. Tämä antaa vahvaa tukea Microsoftin uudelle strategialle, jossa pelejä julkaistaan laajemmin eri alustoille yksinoikeuksien sijaan.

Taustalla on isompi muutos Xboxin suunnassa. Yhtiö on viime aikoina karsinut kustannuksia, tehnyt organisaatiomuutoksia ja hionut palveluitaan, kuten Game Passia. Uusi johto pyrkii selvästi hakemaan kasvua laajemmasta yleisöstä, vaikka se tarkoittaisi pelien viemistä suoraan kilpailijan konsolille.

Kaiken perusteella vaikuttaa siltä, että Xbox ei enää pelaa vain yhdellä kentällä. Kysymys kuuluukin jatkaako Microsoft monialustastrategiaa, vai palaako se vielä joskus tiukemmin yksinoikeuslinjaan?

Uusi Resident Evil -traileri esittelee sarjan arkisemman puolen Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Resident Evil -traileri esittelee sarjan arkisemman puolen

Uusi -elokuva on saanut ensimmäisen trailerinsa ja samalla vilauksen siitä, millaista suuntaa ohjaaja Zach Cregger on sarjalle hakemassa. Luvassa ei ole perinteinen toimintapainotteinen selviytymistarina, vaan jotain huomattavasti arkisempaa ja ehkä siksi myös pelottavampaa.

Traileri keskittyy Austin Abramsin esittämään Brianiin, tavalliseen kaveriin ilman sotilaskoulutusta tai supersankaritaitoja. Creggerin mukaan tarkoitus on kuvata, miltä Resident Evil -tilanne näyttäisi tavallisen pelaajan silmin, mikä sisältää paniikkia, ohilyöntejä ja jatkuvaa epävarmuutta, ei kliinistä toimintasankarointia.

Yksi trailerin puhutuimmista yksityiskohdista on groteski hahmo, joka muistuttaa ulkoisesti Baron Harkonnenia. Ohjaajan mukaan inspiraatiota haettiin myös -romaanin karmivasta Judge-hahmosta. Vaikka pelisarjan ikonista Nemesistä ei nähdä sellaisenaan, kyseinen hahmo toimii eräänlaisena nyökkäyksenä siihen suuntaan.

Elokuva on Creggerin ja Shay Hattenin käsikirjoittama ja muissa rooleissa nähdään muun muassa Paul Walter Hauser, Zach Cherry ja Kali Reis. Tuotannosta vastaavat useat studiot ja levityksestä huolehtii .

Resident Evil saapuu elokuvateattereihin 18. syyskuuta 2026. Trailerin perusteella luvassa on aiempaa henkilökohtaisempi ja oudompi tulkinta tutusta sarjasta, mutta jää nähtäväksi, vakuuttaako se fanit vai jakautuvatko mielipiteet entisestään.