
Marvelin uusi Star Wars: The Rise of Skywalker -sarjakuvasovitus tekee sen, mihin itse elokuva ei uskaltanut ryhtyä, nimittäin tuoden Jedien Voimahaamut fyysisesti mukaan taisteluun. Kuusi vuotta elokuvan ensi-illan jälkeen julkaistu sarjakuva ei tyydy pelkkään kerronnan toistoon, vaan tarjoaa faneille aiemmin kaivatun muutoksen elokuvan huipennukseen.
Sarjakuvan viidennessä ja viimeisessä numerossa Rey kohtaa Palpatinen Exegolilla kuten elokuvassakin, mutta tällä kertaa hän ei ole yksin. Äänten sijaan hänen tuekseen ilmestyy joukko edesmenneitä Jedi-mestareita fyysisinä Voimahaamuina – mukaan lukien Obi-Wan Kenobi, Mace Windu, Ahsoka Tano ja monet muut. Elokuvassa nämä hahmot kuultiin vain ääninä, mikä sai monet fanit pettymään.
Muutos tekee loppukohtauksesta vaikuttavamman ja visuaalisesti kunnianhimoisemman. Samalla se kuitenkin herättää kysymyksiä: miten niin moni vanhan ajan jedi pystyy ilmestymään haamuna, kun aiemmin on painotettu, että Voimahaamuksi tuleminen vaatii erityiskoulutusta? Ja miksi esimerkiksi Obi-Wan ja Anakin näkyvät nuorina, mutta Luke on edelleen harmaantunut erakko?
Erityisesti Ahsoka Tanon mukanaolo herättää spekulaatiota – onko hahmo siis kuollut tässä vaiheessa aikajanaa, vai käyttääkö hän Luke Skywalkerin tapaan pelkkää voimaprojektiota? Lucasfilm ei ole vielä tarjonnut selkeää vastausta.
Sarjakuvan kautta fanit pääsevät kurkistamaan siihen, millainen Rise of Skywalker olisi voinut olla ilman tuotannollisia rajoitteita. Etenkin Carrie Fisherin kuoleman jälkeen moni Leiaan liittyvä kohtaus jäi vajaaksi elokuvassa.