Marvel Studios jättää San Diego Comic-Conin väliin tänä vuonna Kommentit pois päältä artikkelissa Marvel Studios jättää San Diego Comic-Conin väliin tänä vuonna

Marvel Studios ei järjestä tänä vuonna perinteistä Hall H -esitystään San Diego Comic-Conissa. Vaikka Marvel Entertainment on edelleen mukana tapahtumassa sarjakuvien, pelien ja messuosaston kautta, elokuvastudio keskittyy tulevaan vuoteen.

Päätöksen taustalla on Avengers: Doomsday -elokuvan julkaisun siirtyminen toukokuulta joulukuulle 2026. Marvel ei halua keskeyttää elokuvan tuotantoa Lontoossa lennättääkseen suuren näyttelijäkaartinsa Kaliforniaan pelkästään paneeliesiintymistä varten.

Viime vuonna Marvel Studios panosti Comic-Coniin isosti: Deadpool & Wolverine -paneeli, Robert Downey Jr.:n julkistus Doctor Doomina ja Galactuksen drone-show olivat kohokohtia. Edellinen poissaolo tapahtumasta oli vuonna 2023 Hollywoodin lakkojen vuoksi.

Vaikka Marvel Studios ei ole mukana, Disneyn muita isoja tuotantoja – kuten TRON: Ares ja Avatar: Fire and Ash – saatetaan silti esitellä tapahtumassa.

Martin Scorsese piipahtaa Star Warsissa – Ohjaajalegenda esiintyy The Mandalorian and Grogu -elokuvassa Kommentit pois päältä artikkelissa Martin Scorsese piipahtaa Star Warsissa – Ohjaajalegenda esiintyy The Mandalorian and Grogu -elokuvassa

Uusi traileri elokuvalle The Mandalorian and Grogu tarjoaa vilauksen galaksin ehkä yllättävimmästä vierailijasta: ohjaajalegenda Martin Scorsesestä. 83-vuotias mestari kuullaan elokuvassa ardennialaisena kauppiaana, jolla on tietoa huttiklaanista. Mukanaolo on vahvistettu Lucasfilmin ja Disneyn toimesta.

Scorsesen cameo ei ole ensimmäinen laatuaan arvostetuilta auteur-ohjaajilta, kun muistetaan, että myös Werner Herzog on nähty Star Wars -maailmassa. Silti Scorsesen hyppy mukaan tuntuu erityisen kutkuttavalta, kun ottaa huomioon hänen kuuluisat kommenttinsa Marvel-elokuvista. Vuonna 2019 The Irishman -kiertueella hän totesi, etteivät Marvel-filmit ole “cinemaa”, mikä sytytti vuosia kestäneen nettiväännön.

Scorsese on sittemmin tarkentanut, ettei hän vähättele tekijöiden osaamista, vaan kyse on hänen mukaansa taiteellisesta riskistä ja ilmaisunvapaudesta, joita franchise-koneisto harvoin sallii. Silti nyt hän astuu osaksi yhtä elokuvahistorian suurimmista franchiseista, Star Warsia. Ironia? Ehkä. Sovinnon ele? Mahdollisesti.

Elokuvan ohjaa Jon Favreau, joka on aiemminkin osoittanut arvostavansa Scorsesen perintöä. Ja jos elokuvahistoriaa katsoo pidemmälle, yhteys ei ole täysin uusi. George Lucas on vuosien varrella tukenut Scorsesen projekteja ja elokuvakoulutusta. Galaksit eivät siis ole niin kaukana toisistaan kuin voisi luulla.

The Mandalorian and Grogu saa ensi-iltansa 22. toukokuuta ja keskustelu Scorsesesta, sekä Star Warsista käy kuumana jo ennen kuin valomiekat ehtivät syttyä.

Avatar: Fire and Ash rikkoi miljardin dollarin rajapyykin – jatko-osien kohtalo vaakalaudalla Kommentit pois päältä artikkelissa Avatar: Fire and Ash rikkoi miljardin dollarin rajapyykin – jatko-osien kohtalo vaakalaudalla

Avatar: Frontiers of Pandora 2.0

Avatar: Fire and Ash on ylittänyt 1,083 miljardin dollarin maailmanlaajuiset lipputulot ja noussut näin kolmanneksi miljardiluokan elokuvaksi Avatar-saagassa. Elokuva on kerännyt noin 306 miljoonaa dollaria Yhdysvalloissa ja 777 miljoonaa ulkomailla, mikä nostaa koko franchisen kokonaistulot yli 6,35 miljardiin.

Vaikka saavutus on merkittävä, Fire and Ash saavuttaa miljardin hieman hitaammin kuin kaksi edeltävää osaa: The Way of Water teki sen 14 päivässä ja alkuperäinen Avatar 17 päivässä, kun taas Fire and Ash tarvitsi 18 päivää.

Kysymys kuuluu, riittääkö tämä menestys vakuuttamaan Disneyn toteuttamaan myös Avatar 4:n ja 5:n, joiden julkaisuajat on asetettu vuosille 2029 ja 2031. Ohjaaja James Cameron on kertonut olevansa valmis päättämään sarjan tähän, mikäli elokuva ei tee riittävää tulosta. Disney ei ole vielä kommentoinut jatko-osien tulevaisuutta.