Marvelin uusi sarja Eyes of Wakanda sai virallisen trailerin Kommentit pois päältä artikkelissa Marvelin uusi sarja Eyes of Wakanda sai virallisen trailerin

Animationin tuleva sarja on saanut virallisen trailerinsa ja se lupaa tiukkaa toimintaa, historiallisia seikkailuja ja kuninkaallista perintöä. Sarja seuraa rohkeiden wakandalaisten sotureiden matkaa halki historian, kun he lähtevät vaarallisille tehtäville noutamaan Vibranium-esineitä takaisin Wakandaan vihollisten käsistä.

Sarjan kaikki neljä jaksoa julkaistaan Disney+:ssa 1. elokuuta 2025. Tarinan keskiössä ovat Hatut Zeraze -soturit, jotka edustavat Wakandan varjoista ja myyttistä puolustusta.

Äänirooleissa kuullaan vaikuttava joukko nimiä, kuten Winnie Harlow, Cress Williams, Patricia Belcher ja Anika Noni Rose. Ohjaajana ja vastaavana tuottajana toimii Todd Harris, joka on aiemmin työskennellyt mm. John Wickin ja Black Pantherin parissa. Sarjan tuottajina ovat Marvelin huipputekijät Ryan Coogler, Kevin Feige ja Brad Winderbaum.

Eyes of Wakanda tuo katsojille aivan uuden näkökulman Wakandan maailmaan, ei vain supersankareiden kautta, vaan niiden sotureiden silmin, jotka ovat vuosisatojen ajan suojelleet valtakuntaansa maailmalta.

The Sinners ohjaaja herättää X-Filesin henkiin – uusi agenttipari Salaisten kansioiden ääreen Kommentit pois päältä artikkelissa The Sinners ohjaaja herättää X-Filesin henkiin – uusi agenttipari Salaisten kansioiden ääreen

Kulttisarja X-Files tekee paluun, ja tällä kertaa ohjaksissa on kovassa nousukiidossa oleva ohjaaja Ryan Coogler. Hulu on tilannut sarjasta pilottijakson, mikä tarkoittaa, että projekti on virallisesti lähtenyt liikkeelle. Coogler ei pelkästään tuota sarjaa, vaan myös kirjoittaa ja ohjaa pilotin itse.

Uudessa versiossa seurataan kahta palkittua mutta täysin erilaista FBI-agenttia, jotka määrätään työskentelemään suljetulle osastolle tutkimaan selittämättömiä ilmiöitä. Päärooliin on kiinnitetty Danielle Deadwyler, joka tunnetaan muun muassa elokuvista Till ja The Harder They Fall. Toista pääroolia ei ole vielä täytetty, joten spekulaatiomylly ehtii pyöriä vielä hetken.

Alkuperäisen sarjan luoja Chris Carter on mukana tuottajana, mutta alkuperäiset tähdet Gillian Anderson ja David Duchovny eivät toistaiseksi ole mukana projektissa. Sarja nähtiin alun perin vuosina 1993–2001, ja sitä jatkettiin vielä kahdella lisäkaudella 2016 ja 2018. Nyt luvassa on kuitenkin ensimmäinen varsinainen uudelleenkäynnistys – ei pelkkä paluu vanhaan.

Coogler kertoi aiemmin, että X-Files on hänelle henkilökohtaisesti tärkeä sarja. Hän vertasi suhdettaan siihen samaan tapaan kuin Rocky-elokuviin isänsä kanssa – tämä on hänen ja äitinsä yhteinen juttu. Ohjaaja on luvannut kunnioittaa alkuperäistä henkeä, mutta tuoda mukaan myös monimuotoisemman näkökulman.

Coogler ei todellakaan ole mikään sunnuntaiohjaaja. Hänen ansioluettelostaan löytyvät muun muassa -elokuvat ja -sarja, ja tuorein elokuva “Sinners” kahmi peräti 16 Oscar-ehdokkuutta.

Malcolm in the Middle (Veljemme on nero) palaa eetteriin – uuden kauden traileri nyt katsottavissa Kommentit pois päältä artikkelissa Malcolm in the Middle (Veljemme on nero) palaa eetteriin – uuden kauden traileri nyt katsottavissa

Klassikkosarja tekee paluun lähes 20 vuoden tauon jälkeen. Uusi neliosainen minisarja Malcolm in the Middle: Life’s Still Unfair saa ensi-iltansa 10. huhtikuuta 2026 Hulussa (Suomessa Disney+).

Ensimmäinen traileri paljastaa, että Malcolm (Frankie Muniz) on pysytellyt vuosia erossa perheestään – ja hyvästä syystä. Hänen rauhallinen elämänsä järkkyy, kun Hal (Bryan Cranston) ja Lois (Jane Kaczmarek) vaativat häntä paikalle 40-vuotishääpäivilleen.

Lähes koko alkuperäinen näyttelijäkaarti palaa sarjaan. Ainoa poikkeus on Dewey: hahmo on mukana, mutta rooli on uudelleenroolitettu. Alkuperäinen näyttelijä Erik Per Sullivan ei palaa, sillä hän on jättänyt näyttelemisen taakseen ja opiskelee parhaillaan Harvardissa. Deweyn roolin ottaa Caleb Ellsworth-Clark.

Bryan Cranston kertoi podcastissa, että Sullivan suhtautui paluuseen positiivisesti mutta kieltäytyi kohteliaasti:


“Hän on todella älykäs ja keskittynyt opintoihinsa. Näytteleminen ei enää kiinnosta häntä.”

Malcolm in the Middle: Life’s Still Unfair on erikoisminisarja, joka jatkaa alkuperäisen sarjan tarinaa aikuisuuden kynnyksellä – ja näyttää, ettei elämä ole vieläkään reilua.