Matalista ennakko-odotuksista viihdyttäväksi nostalgiatripiksi – arvostelussa Dexter: Original Sin Kommentit pois päältä artikkelissa Matalista ennakko-odotuksista viihdyttäväksi nostalgiatripiksi – arvostelussa Dexter: Original Sin

Dexter: Original Sin

Loputtomien uusintaversioiden ja brändin henkiinherätysten aikakaudella tekee yllättävänkin viihdyttävän paluun Original Sin -esiosasarjallaan. Sarja sijoittuu Miamiin vuoteen 1991 ja keskittyy nuoreen Dexteriin (Patrick Gibson), joka kehittyy opiskelijasta sarjamurhaajaksi. Sarjassa seurataan Dexterin matkaa hänen oppiessaan hallitsemaan verenhimoaan isänsä Harryn (Christian Slater) opastuksella.

Sarjan kerronta on oivaltava ja tässä kohtaa : aikuisen Dexterin (Michael C. Hall) kuolemanrajakokemus toimii kehyskertomuksena, jonka kautta hän itse valottaa tarinaa nuoresta itsestään opettelemassa kelmutuksen alkeita. Ratkaisu tuo sarjaan syvyyttä ja tarjoaa pitkän linjan faneille nostalgisen yhteyden hahmoon samalla, kun uudet katsojat pääsevät tutustumaan Dexterin vähintäänkin monimutkaiseen ja synkkään taustaan.

Patrick Gibson esittää nuorta Dexter Morgania, lääketieteen opiskelijaa, joka kamppailee hallitakseen murhanhimoisia impulssejaan. Mukana on myös nuoremmat versiot monista alkuperäisen sarjan rakastetuista hahmoista, kuten Christian Slater Harrynä, Molly Brown Debinä ja Alex Shimizu Vince Masukana.

Trailerin perusteella roolitukset vaikuttivat ehkä vähän liiankin karikatyyrimäisiltä, ja odotettavissa olikin, että tässä mennään samalla tavalla lava-autolla metsään, kuin parjatussa Sopranos esiosassa konsanaan. Onneksi kerrankin katsoja sai tämän suhteen olla väärässä, eikä lopputulos ollutkaan kuin kuuluisasta Kummelin vahakabinetti -sketsistä. Näyttelijävalinnat nimittäin oikeastikin toimivat ja tästä eniten hattua nousee juurikin Patrick Gibsonin tulkitsemalle nuorelle Dexter Morganille.

Sarja kunnioittaa edeltäjäänsä paitsi hahmojen myös musiikin kautta: alkuperäisen sarjan soundtrackin elementit ja kunnianosoitukset edesmenneelle säveltäjälle Daniel Lichtille rakentavat siltaa vanhan ja uuden välille. Sarja hyödyntää muutenkin 90-luvun ajankuvaa melko taitavasti: mukana on aikakauden ikonista musiikkia, kuten Vanilla Ice ja Naughty By Nature, sekä huolellisesti rakennettuja visuaalisia yksityiskohtia, jotka tuntuvat aidosti luonnollisilta.

Vaikka Original Sin saattaa vaikuttaa osalta Hollywoodin taipumusta kierrättää vanhoja konsepteja vähän turhankin aikaisin, se onnistuu todella matalista ennakko-odotuksista huolimatta tuntumaan tuoreelta. Sarja tasapainottelee taitavasti nostalgian ja uuden tarinankerronnan välillä, tuoden samalla takaisin alkuperäisen Dexterin tunnusomaisen mustan huumorin ja moraalisen monimutkaisuuden.

Ensimmäiset 3 jaksoa jättää katsojalle positiivisen vaikutelman. Se on kuin tervetullut kotiinpaluu faneille ja samalla houkutteleva alku uusille katsojille. Aika näyttää, pystyykö sarja ylläpitämään tasapainonsa nostalgian ja tuoreiden ideoiden välillä, mutta alku on ehdottomasti lupaava, joskaan ei kuitenkaan Dexterin tuotantokausien terävimmästä päästä.

Dexter: Original Sin alkaa 30. tammikuuta -suoratoistopalvelussa. Ensimmäisen kauden kymmenen jakson mittainen tarina julkaistaan viikoittain niin, että kolme ensimmäistä jaksoa tulevat katsottavaksi heti avauspäivänä.

Kiitoksia Paramountille, että esititte sarjan kolme ensimmäistä jaksoa meille!

Dexter: Original Sin

7 / 10
Yhteenveto Vaikka Original Sin saattaa vaikuttaa osalta Hollywoodin taipumusta kierrättää vanhoja konsepteja vähän turhankin aikaisin, se onnistuu todella matalista ennakko-odotuksista huolimatta tuntumaan tuoreelta. Sarja tasapainottelee taitavasti nostalgian ja uuden tarinankerronnan välillä, tuoden samalla takaisin alkuperäisen Dexterin tunnusomaisen mustan huumorin ja moraalisen monimutkaisuuden.

Ensimmäiset näyttelijät paljastettu uuteen Harry Potter -sarjaan Kommentit pois päältä artikkelissa Ensimmäiset näyttelijät paljastettu uuteen Harry Potter -sarjaan

ja ovat vihdoin paljastaneet ensimmäiset kuusi näyttelijää, jotka astuvat ikonisiin rooleihin tulevassa -televisiosarjassa. Uusi sarja tarjoaa tuoreen näkökulman tuttuihin hahmoihin ja syventyy velhomaailmaan syvemmin kuin elokuvat koskaan ehtivät.

Tähtikattaus tuo mukanaan nimekkäitä näyttelijöitä:
– John Lithgow (, ) on uusi Albus Dumbledore.
– Nick Frost () nähdään Rubeus Hagridina.
– Paapa Essiedu () ottaa haltuunsa Severus Kalkaroksen roolin.
– Janet McTeer esittää Minerva McGarmiwaa,
– Luke Thallon on professori Orave, ja
– Paul Whitehouse nähdään Argus Voroa.

Olemme innoissamme saadessamme näin lahjakkaan joukon mukaan – emme malta odottaa, että nämä rakastetut hahmot heräävät uudelleen eloon. – Sarjan tuottajat Francesca Gardiner ja Mark Mylod ilmaisivat innostuksensa.

Sarjan tarkkaa julkaisupäivää ei vielä tiedetä, mutta kuvaukset käynnistyvät pian. On myös arvoitus, miten uusi sarja eroaa alkuperäisistä kirjoista tai elokuvista. Varmana voidaan kuitenkin sanoa, että luvassa on syvällisempi sukellus Harryn tarinaan.

Uma Thurman liittyy Dexter: Resurrection -sarjan näyttelijäkaartiin Kommentit pois päältä artikkelissa Uma Thurman liittyy Dexter: Resurrection -sarjan näyttelijäkaartiin

Uma Thurman on kiinnitetty uuteen : Resurrection -sarjaan Michael C. Hallin rinnalle. Golden Globe -voittaja ja Oscar- sekä Emmy-ehdokas Thurman on yksi merkittävimmistä nimistä, joka on koskaan liittynyt Dexter-universumiin.

Dexter: Resurrection on jatkoa Dexter: New Blood -sarjalle, ja sen kuvaukset alkoivat New Yorkissa tammikuussa. Sarjan tuotanto käynnistyi pian -esisarjan menestyksekkään ensi-illan jälkeen. Original Sin nousi Showtimen kaikkien aikojen katsotuimmaksi ensi-illaksi yli 2,1 miljoonalla katsojalla eri alustoilla.

Thurman nähdään sarjassa Charleyn roolissa. Hän toimii salaperäisen miljardööri Leon Praterin turvallisuuspäällikkönä. Charley on entinen erikoisjoukkojen upseeri, joka on työskennellyt erilaisissa korkean tason yksityisissä turvallisuustehtävissä ennen nykyistä asemaansa Praterin tarkkaavaisena ja tunnollisena oikeana kätenä.

Michael C. Hall palaa sarjan nimirooliin Dexter Morganina. Muissa vakiorooleissa nähdään David Zayas (etsivä Angel Batista), James Remar (Dexterin isä Harry Morgan) ja Jack Alcott (Dexterin poika Harrison Morgan).

Sarjan showrunnerina toimii Clyde Phillips, ja sitä tuottavat Showtime Studios ja Counterpart Studios. Ohjaajina toimivat Marcos Siega ja Monica Raymund. Sarja saa ensi-iltansa tulevana kesänä.

Thurman on viimeksi nähty Prime Videon menestyselokuvassa Red, White and Royal Blue sekä Cannesin elokuvajuhlilla maailmanensi-iltansa saaneessa Oh, Canada -elokuvassa. Seuraavaksi hänet nähdään toimintaelokuvassa Ballerina Overdrive.