Medion julkaisi tehokkaita Erazer -peliläppäreitä Kommentit pois päältä artikkelissa Medion julkaisi tehokkaita Erazer -peliläppäreitä

Medion Erazer Beast X40

Saksalainen laitevalmistaja on julkaissut kaksi uutta tehokasta peliläppäriä Erazer Beast X40 sekä Erazer Major X20. Laitteista löytyy viimeisimmät Nvidian näytönohjaimet ja Intelin uusin prosessorisukupolvi.

Medion Erazer Beast X40 erottuu edukseen valinnaisella ulkoisella vesijäähdytyksellä, kun taas Medion Erazer Major X20 erottuu erityisesti kompaktin 16-tuumaisen kokonsa ansiosta. Molemmista löytyvät 13. sukupolven -prosessorit.

Medion Erazer Beast X40

”Beast” lupaa immersiivistä pelaamista korkeimmalla tasolla. NVIDIAn GeForce RTX 4090 -näytönohjaimessa on reilut 16 gigatavua VRAM-muistia ja tehokas G-Sync-tekniikka – jota käytetään tässä sekä näytönohjaimessa että näytössä. Tämä takaa pelisessiot, joissa näytön repeily on huomattavasti vähäisempää.

Pelaajat hyötyvät myös tehokkaasta 13. sukupolven Intel Core i9-13900HX -suorittimesta sekä runsaasta 2 TB:n PCIe Gen 4×4 SSD-levystä ja 32 GB:n DDR5-muistista. Jotta tämä voimanpesä pysyisi viileänä myös kiihkeissä taisteluissa, on se varustettu nestemäisellä metallilämpötahnalla.

17-tuumainen 240 hertsin paneeli vastaa hektistenkin pelisessioiden sujuvasta näyttämisestä. QHD+ tarjoaa resoluution, joka ei väsytä silmiä edes myöhään yöhön kestävissä istunnoissa, sekä 16:10-kuvasuhde yhdessä ohuemman näytön reunan kanssa takaa optimaalisen näkökentän. Mekaaninen näppäimistö Cherry MX Ultra -matalaprofiilikytkimillä tarjoaa parempaa tarkkuutta. Beast X40 kuulostaa myös upealta Nahimic by SteelSeries -ääniteknologian ansiosta.

Lisävarusteena saatava ulkoinen Medion Erazer Cooling Kit -vesijäähdytysjärjestelmä kytketään yksinkertaisesti kannettavaan tietokoneeseen, ja se lisää suorituskykyä jopa 10 prosenttia. Beast X40 on saatavana myös toisena versiona, jossa on GeForce RTX 4080, jossa on 12 Gt VRAM-muistia ja 1 TB:n PCIe Gen 4×4 SSD.

Medion Erazer Major X20

MEDION ERAZER Major X20 on yksi Euroopan ensimmäisistä kannettavista tietokoneista, joka on varustettu vakiona NVIDIAn uusimman sarjan NVIDIA GeForce RTX 4070 -kannettavan näytönohjaimella. Se trumppaa 8 GB VRAM:lla ja NVIDIA G-Sync – jota käytetään myös tässä näytönohjaimessa ja näytössä – takaa äärimmäisen sulavan pelaamisen, jossa näytön repeäminen on huomattavasti vähentynyt. Tarvittavasta laskentatehosta huolehtii huippuluokan 13. sukupolven Intel Core i9-13900HX -prosessori.

Suoritin ja näytönohjain on varustettu nestemäisellä metallilämpötahnalla, joka pitää lämpötilan sopivana kiivaimmankin taistelun aikana. Nopeat ohjelmakäynnistykset ja lyhyet latausajat luonnistuvat 2 TB PCIe Gen 4×4 SSD-levyn ja 32 GB DDR5 RAM-muistin avulla. Kaikki tämä takaa vankan pelattavuuden ja sulavan grafiikan QHD+-paneelilla, jonka virkistystaajuus on 240 hertsiä. Kompakti 16-tuumainen koko tarkoittaa, että kannettava tietokone ei ainoastaan tarjoa huippuluokan pelisuorituskykyä 16:10-kuvasuhteessa, vaan mahtuu myös täydellisesti reppuun.

Myös Major X20 -mallista löytyy matalaprofiiliset Cherry MX Ultra -näppäimistökytkimet sekä Nahimic by SteelSeries -ääniteknologia. Major X20 on saatavana myös toisena versiona Intel Core i7-13700HX -suorittimella ja 16 GB DDR5 RAM-muistilla.

Hinnat ja saatavuus

Medion Erazer Beast X40 on saatavilla NVIDIA GeForce RTX 4090:llä 4 499 euron hintaan ja NVIDIA GeForce RTX 4080:llä 3 499 euron hintaan. Erikseen saatavilla oleva Medion Erazer Cooling Kit julkaistaan lähiaikoina arviolta 249 euron hintaan.

Medion Erazer Major X20 tulee saataville Intel Core i9-13900HX -prosessorilla, 32 GB DDR5 RAM-muistia hintaan 2 499 euroa ja Intel Core i7-13700HX -prosessorilla, 16 GB DDR5 RAM-muistia hintaan 2 299 euroa. Tuotteita myyvät Suomessa mm. ProShop ja Power kautta.

Stellar Blade 2 ei ehkä jääkään PS5-yksinoikeudeksi Kommentit pois päältä artikkelissa Stellar Blade 2 ei ehkä jääkään PS5-yksinoikeudeksi

nousi nopeasti yhdeksi Sony Interactive Entertainmentin näkyvimmistä toimintapeleistä, mutta jatko-osa saattaa tehdä asiat toisin. Kehittäjä vihjasi tuoreessa talousraportissaan, että seuraava Stellar Blade julkaistaisiin yhtiön omakustanteena, eikä Sonyn julkaisemana -yksinoikeutena.

Shift Up kertoi pelin kehityksen etenevän hyvin ja tavoitteiden olevan aikataulussa. Samalla studio ilmoitti siirtyvänsä niin sanottuun “first-party service” -malliin, mikä käytännössä tarkoittaa itsejulkaisua. Tavoitteena on hallita markkinointia suoremmin ja tuoda pelisarja laajalle maailmanlaajuiselle yleisölle heti ensimmäisestä päivästä lähtien. Rivien välistä on helppo lukea, ettei studio välttämättä halua sitoa sarjaa vain yhteen konsoliin.

Virallista vahvistusta – tai -versioista ei vielä ole, mutta spekulaatiot käyvät kuumina. Ensimmäinen Stellar Blade menestyi hyvin myös :llä, ja Shift Up on aiemmin ilmaissut kiinnostuksensa laajentaa pelejään uusille alustoille. Siksi moni uskoo, että Eve saattaa seuraavalla kierroksella heiluttaa miekkaansa myös muualla kuin PlayStationilla.

Raportissa mainittiin myös legendaarisen pelintekijän Shinji Mikamin uuden studion Unboundin projekti, jonka Shift Up on hankkinut omistukseensa. Sekin julkaistaan omakustanteisesti, joten studio näyttää rakentavan kunnianhimoisesti omaa pelijulkaisujen imperiumiaan.

Vuonna 2024 julkaistu Stellar Blade keräsi paljon huomiota näyttävällä toimintataistelullaan, futuristisella tyylillään ja hieman…erikoisella tunnelmallaan. Pelaajat kuitenkin rakastuivat erityisesti pelin sulavaan taisteluun ja energiseen soundtrackiin. Nyt näyttää siltä, että Shift Up haluaa tehdä jatko-osasta vieläkin suuremman tapauksen ja mahdollisesti ilman yksinoikeusrajoja.

Sony käyttää GTA 6:ta lyömäaseena: PS4-pelaajat saavat nyt epämiellyttävän muistutuksen Kommentit pois päältä artikkelissa Sony käyttää GTA 6:ta lyömäaseena: PS4-pelaajat saavat nyt epämiellyttävän muistutuksen

Grand Theft Auto VI

Sony on ottanut :n markkinointiaseekseen ja lähettää nyt suoria päivitysviestejä PS4-pelaajille. Kohderyhmänä ovat aktiiviset -pelaajat sekä ne, joilla on GTA 6 toivelistallaan. Viesti on napakka: ”Hanki 5 tänään ollaksesi valmis, kun Grand Theft Auto VI julkaistaan 19. marraskuuta 2026.” Mukana tulee QR-koodi, joka ohjaa suoraan :n ostosivulle.

Syy on yksinkertainen: GTA 6 ei tule PS4:lle lainkaan. Rockstar on vahvistanut julkaisualustoiksi ainoastaan PS5:n ja Series X|S:n. Sony käyttää wishlist-dataa ja pelihistoriaa kohdennetakseen viestit juuri oikealle yleisölle sen sijaan, että lähettäisi massaviestin kaikille vanhan konsolin omistajille.

Sony suhtautuu GTA 6:een lähes omana eksklusiivina: yhtiö sisällytti pelin osakkeenomistajille esitettyyn diaan Ghost of Yoteinin ja Marvel’s Wolverinen rinnalle, vaikka kyseessä on kolmannen osapuolen julkaisu. Markkinointisopimus Take-Twon kanssa on vahvistettu, ja Sony haluaa selvästi hyödyntää pelin valtavan hype-aallon PS5-myynnin kasvattamiseen.

PS4 on nyt 13-vuotias, ja tämä kampanja voi hyvin olla sen virallinen hautajaissaatto. Sonyn Days of Play -kampanja on tulossa lähiviikkoina, joten vaihtokauppatarjouksiin ja konsolibundleihin kannattaa pitää silmät auki ennen marraskuun julkaisua.