Medion julkaisi tehokkaita Erazer -peliläppäreitä Kommentit pois päältä artikkelissa Medion julkaisi tehokkaita Erazer -peliläppäreitä

Medion Erazer Beast X40

Saksalainen laitevalmistaja on julkaissut kaksi uutta tehokasta peliläppäriä Erazer Beast X40 sekä Erazer Major X20. Laitteista löytyy viimeisimmät Nvidian näytönohjaimet ja Intelin uusin prosessorisukupolvi.

Medion Erazer Beast X40 erottuu edukseen valinnaisella ulkoisella vesijäähdytyksellä, kun taas Medion Erazer Major X20 erottuu erityisesti kompaktin 16-tuumaisen kokonsa ansiosta. Molemmista löytyvät 13. sukupolven -prosessorit.

Medion Erazer Beast X40

”Beast” lupaa immersiivistä pelaamista korkeimmalla tasolla. NVIDIAn GeForce RTX 4090 -näytönohjaimessa on reilut 16 gigatavua VRAM-muistia ja tehokas G-Sync-tekniikka – jota käytetään tässä sekä näytönohjaimessa että näytössä. Tämä takaa pelisessiot, joissa näytön repeily on huomattavasti vähäisempää.

Pelaajat hyötyvät myös tehokkaasta 13. sukupolven Intel Core i9-13900HX -suorittimesta sekä runsaasta 2 TB:n PCIe Gen 4×4 SSD-levystä ja 32 GB:n DDR5-muistista. Jotta tämä voimanpesä pysyisi viileänä myös kiihkeissä taisteluissa, on se varustettu nestemäisellä metallilämpötahnalla.

17-tuumainen 240 hertsin paneeli vastaa hektistenkin pelisessioiden sujuvasta näyttämisestä. QHD+ tarjoaa resoluution, joka ei väsytä silmiä edes myöhään yöhön kestävissä istunnoissa, sekä 16:10-kuvasuhde yhdessä ohuemman näytön reunan kanssa takaa optimaalisen näkökentän. Mekaaninen näppäimistö Cherry MX Ultra -matalaprofiilikytkimillä tarjoaa parempaa tarkkuutta. Beast X40 kuulostaa myös upealta Nahimic by SteelSeries -ääniteknologian ansiosta.

Lisävarusteena saatava ulkoinen Medion Erazer Cooling Kit -vesijäähdytysjärjestelmä kytketään yksinkertaisesti kannettavaan tietokoneeseen, ja se lisää suorituskykyä jopa 10 prosenttia. Beast X40 on saatavana myös toisena versiona, jossa on GeForce RTX 4080, jossa on 12 Gt VRAM-muistia ja 1 TB:n PCIe Gen 4×4 SSD.

Medion Erazer Major X20

MEDION ERAZER Major X20 on yksi Euroopan ensimmäisistä kannettavista tietokoneista, joka on varustettu vakiona NVIDIAn uusimman sarjan NVIDIA GeForce RTX 4070 -kannettavan näytönohjaimella. Se trumppaa 8 GB VRAM:lla ja NVIDIA G-Sync – jota käytetään myös tässä näytönohjaimessa ja näytössä – takaa äärimmäisen sulavan pelaamisen, jossa näytön repeäminen on huomattavasti vähentynyt. Tarvittavasta laskentatehosta huolehtii huippuluokan 13. sukupolven Intel Core i9-13900HX -prosessori.

Suoritin ja näytönohjain on varustettu nestemäisellä metallilämpötahnalla, joka pitää lämpötilan sopivana kiivaimmankin taistelun aikana. Nopeat ohjelmakäynnistykset ja lyhyet latausajat luonnistuvat 2 TB PCIe Gen 4×4 SSD-levyn ja 32 GB DDR5 RAM-muistin avulla. Kaikki tämä takaa vankan pelattavuuden ja sulavan grafiikan QHD+-paneelilla, jonka virkistystaajuus on 240 hertsiä. Kompakti 16-tuumainen koko tarkoittaa, että kannettava tietokone ei ainoastaan tarjoa huippuluokan pelisuorituskykyä 16:10-kuvasuhteessa, vaan mahtuu myös täydellisesti reppuun.

Myös Major X20 -mallista löytyy matalaprofiiliset Cherry MX Ultra -näppäimistökytkimet sekä Nahimic by SteelSeries -ääniteknologia. Major X20 on saatavana myös toisena versiona Intel Core i7-13700HX -suorittimella ja 16 GB DDR5 RAM-muistilla.

Hinnat ja saatavuus

Medion Erazer Beast X40 on saatavilla NVIDIA GeForce RTX 4090:llä 4 499 euron hintaan ja NVIDIA GeForce RTX 4080:llä 3 499 euron hintaan. Erikseen saatavilla oleva Medion Erazer Cooling Kit julkaistaan lähiaikoina arviolta 249 euron hintaan.

Medion Erazer Major X20 tulee saataville Intel Core i9-13900HX -prosessorilla, 32 GB DDR5 RAM-muistia hintaan 2 499 euroa ja Intel Core i7-13700HX -prosessorilla, 16 GB DDR5 RAM-muistia hintaan 2 299 euroa. Tuotteita myyvät Suomessa mm. ProShop ja Power kautta.

The Last of Us Day 2026 toi pelikansalle päräyttävää uutta sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa The Last of Us Day 2026 toi pelikansalle päräyttävää uutta sisältöä

Day 2026 toi faneille uutta sisältöä, mutta ehkä hieman eri muodossa kuin moni odotti. ei nimittäin paljastanut , vaan juhlapäivän suurin pelijulkistus on yhteistyö Ghost of Yōtein kanssa.

Lokakuun 1. päivästä alkaen Ghost of Yōtein Most Wanted -tilassa voi hankkia The Last of Us:ista inspiraationsa saaneen Clicker-haarniskan. Kun varuste on avattu, sitä voi käyttää myös pelin päätilassa sekä uudessa Echoes of Sekigahara -lisäsisällössä. Ainakin Clickerit saavat siis jatkaa elämäänsä, vaikka kolmatta The Last of Us -peliä ei vieläkään näy.

Juhlapäivän yhteydessä julkistettiin lisäksi Bloody Clicker -keräilyhahmo yhteistyössä Youtoozin kanssa sekä uusia The Last of Us -teemaisia avataria PlayStationille ja Steamille. -pelaajille ja -käyttäjille on luvassa myös alennuksia sarjan peleistä. Kaupan päälle Naughty Dog julkaisi tunnin mittaisen metroaseman äänimaiseman, jos Cordyceps-maailman tunnelmaa on sattunut tulemaan ikävä.

Faneille tärkein kysymys jäi kuitenkin edelleen ilman vastausta. The Last of Us Part 3 ei ole vahvistettu, eikä Naughty Dog ole kertonut, että peli olisi edes parhaillaan kehityksessä. Viimeisin varsinainen pelijulkaisu oli The Last of Us Part 2 yli kuusi vuotta sitten, ja vuonna 2023 peruttu moninpeli sulki samalla yhden mahdollisen suunnan sarjan tulevaisuudelle.

Naughty Dogilla katse on tällä hetkellä vahvasti myös uuden -pelin suunnassa. Studio on luvannut kertoa siitä huomattavasti enemmän vuonna 2027. The Last of Us -fanit joutuvat siis vielä odottamaan, josko Naughty Dogilla olisi kolmannen osan suhteen jotain kerrottavaa. Toistaiseksi Clickerit ovat saaneet enemmän huomiota kuin Ellie.

Something is Wrong With the Library muuttaa kirjaston veriseksi painajaiseksi Kommentit pois päältä artikkelissa Something is Wrong With the Library muuttaa kirjaston veriseksi painajaiseksi

Steamissa on viime aikoina nähty melkoinen määrä pelejä, joissa järjestellään tavaroita ja laitetaan paikkoja kuntoon. Nyt samaan joukkoon liittyy , joka vie kirjojen järjestelyn aivan uudelle, varsin karmivalle tasolle.

Pelissä pelaaja astuu entisen kirjastonhoitajan Phillip Shedin rooliin ja saa yhden yön aikaa järjestää kirjat paikoilleen. Tavallinen työvuoro muuttuu kuitenkin nopeasti painajaiseksi, kun kirjastossa alkaa ilmetä lihasta muodostuvia yliluonnollisia ilmentymiä. Rakennuksen seinät kätkevät sisäänsä myös kodittomien ihmisten ruumiita, joten kyse ei ole aivan tavallisesta iltavuorosta kirjastossa.

Pelin -sivun perusteella luvassa on järjestelyn ja siivoamisen lisäksi myös tarinaa, mysteerejä ja erikoisia paikkoja. Yksi näistä on The Drowning Room, jonka nimi ei varsinaisesti herätä ajatuksia rauhallisesta lukutuokiosta.

Pelin kehittäjä Xalavier Nelson Jr. tuntee kirjastot myös oikeassa elämässä, sillä hän on työskennellyt aiemmin kirjastonhoitajana. Hänen mukaansa yöaikainen kirjasto voi tuntua rauhalliselta ja mahdollisuuksia täynnä olevalta paikalta, kunnes jokin täysin tuntematon ääni rikkoo hiljaisuuden. Tavoitteena onkin kaikesta verisestä kauhusta huolimatta saada pelaajat arvostamaan paikallisia kirjastojaan hieman enemmän.

Something is Wrong With the Library julkaistaan myöhemmin tänä syksynä . Peliä voi jo nyt lisätä Steamin toivelistalle. Järjestele kirjat, pysy hengissä ja yritä olla miettimättä liikaa sitä, miksi seinät tuntuvat hengittävän.